Užívateľská recenzia
Japonský anime veľmi nemusím. Všetky tie ich animácie, kde sú samí chlapi s bielymi vlasmi, ženy s veľkými prsiami a hrdinovia, ktorí predvádzajú neskutočné kaskadérske kúsky ma vôbec neberú a pripadá mi to, ako keby si v tých hrách japonci niečo kompenzovali. Ale predsa, jedna takáto hra ma veľmi zaujala, no rozhodol som sa nekúpiť ju. Ale kamarát mal, odporúčil, ja som kúpil a môžem skonštatovať, že to bola vynikajúca kúpa a teraz ju vôbec neľutujem.
O sérii Devil May Cry som toho už počul strašne veľa, všetko od kamošov a sám som mal to skúsenosť s tretím dielom série, pri ktorom som gamepad zahodil asi po treťom kole, pretože som sa bál, že skočí s vystrčenými drôtmi, niekde v kúte izby. Devil May Cry 3 bol extázou pre všetkých hráčov, pretože pochybujem, že existuje nejaký človek, ktorý by ju prešiel bez jediného úmrtia. Pokračovanie od Capcomu je však už oveľa benevolentnejšie ku hráčom a tak sa už nestane, že si budem pri PC trhať vlasy od nervov.
Síce DMC 4 je v poradí štvrtý diel, no čo sa týka príbehu, tu sa jedná o tretí druhý (poradie je DMC3, DMC1, DMC4 a DMC2). Čiže keď na to ideme logicky, tak by sme mali hrať za Danteho, Vergil už je mŕtvy a tak som bol aj ja plný očakávania, ako to bude s príbehom vyzerať. A musím povedať, že príbeh ma prekvapil už úvodnou cut-scénou keď v chráme rádu Order of the Sword kecá nejaký kňaz a náš nový hrdina Nero len sedí so slúchadlami na ušiach. Pýtate sa ako vyzerá? Klasika! Biele vlasy, frajerský ksicht a šupový plášť. Samozreje, ako v každej hre, aj tu sa niečo pokazí. A nepokazí to nikto iný ako náš Dante, ktorí po vzore Batmana pristane v strede chrámu a guľku zo svojej pištole zavŕta do hlavy najvyšieho predstaviteľa rádu. Ako inak, proti Dantemu sa postaví Nero, v úvodnom boji, ktorí slúži ako výborný tutoriál. Nakoniec Dante odíde a vašou úlohou je nájisť ho a zistiť „čo sa do pekla stalo“. Ako v každej hre, tak ani tu nie je všetko tak, ako vyzerá a tak sa v hre dočkáte aj niekoľkých zvratov.
Aby som sa trochu vrátil ku cut-scénam. Už úvodné z nich vám prezradia, že počas celej hry budú špičkovo spracované, plné vtipu(rozbíjanie Hell Gate po porazení Beriala, úvodný súboj so „štartovaním meča“) a proste nemajú chybu. Jedná vec, čo je na nich zlá je tá, že v týchto scénach sa vám hrdinovia zdajú nesmrteľný, čo vás môže pri hre niekolľko ráz pomýliť, hlavne vtedy ak budete postupovať „hurá“ štýlom.
Tak, a dostali sme sa ku samotnej hrateľnosti, ktorá je výsledkom japonskej precíznosti a jej hlavnou devízou sú dve hrateľné postavy. Nero, ako prvá hrateľná má meč Red Queen, revolver Blue Rose a Devil Bringer, čo je démonická ruka, ktorá je hlavnou Nerovou devízou. S ňou môžte chytať, hádzať a priťahovať protivníkov. Samozrejmosťou je mnoho komb ktoré sú nielen efektné ale aj efektívne. Lenže kombá si je treba nejako zaobstarať a v tejto hre, ako asi v každej DMC, si ich kupujete pomocou Proud Souls, ktoré dostávate podľa hodnotenia po skončení každej misie. Hodnotenie prihliada na rýchlosť prejdenia misie, počet nazberaných style points(čiže pre vyšší počet style points odporúčam využívať všetky kombá ktoré máte k dispozícii) a počet zobraných orbov, ktoré ostávajú po každom zabitom nepriateľovi a za ne sa kupujú Vita Stars – obdoba lekárničiek, Devil Stars – dopĺňanie démonickej sily a Holy Water, ktorej funkciu asi nemusím vysvetľovať.
Postupom času vám všetky kombá prejdú do krvi a porcovanie protivníkov bude radosť, no menšia radosť bude pri bojoch s bossmi, ktorí sú poväčšine 3x väčší ako vy a udolať ich môže byť niekedy problém, no ako som vravel, keď budete vedieť kombinovať všetky kombá ktoré máte k dispozícii, nemalo by ani toto byť problémom.
Keď už budete zvládať všetky kombá tak príde zvrat v deji a príde na rad druhá hrateľná postava a tou nieje nikto iný ako Dante. Takže opäť si budete musieť zvykať na úplne iný štýl boja, úplne iné kombá, úplne iné zbrane. Na rozdiel od Nera má toho Dante vo výbave viac. Má 5 štýlov boja. Swordmaster je samozrejme zlepšený boj s mečom, čiže tento mód treba aktivovať, keď plánujete protivníkov porcovať. Druhým je Gunslinger, ktorý sa hoí proti lietajúcim oponentom, keď budete využívať palné zbrane. Ďalším v poradí je Trickster, ktorý je najlepší proti pohyblivým oponentom, pretože vám umožní rýchly pohyb. Štvrtým je Royal Guard, ktorého význam veľmi nechápem, pretože by mal slúžiť na obranu, ale keďže počas hry som po väčšine času útočil, zostal u mňa nevyužitý. A posledným je Dark Slayer, po aktivácii ktorého budete môcť používať Yamato, ktorý je pre hráčov DMC3 známy, keďže ho vlastnil Danteho brat Vergil. Lenže u Danteho neostali iba pri štýloch, pretože Dante počas hry získava aj rôzne zbrane. Na začiatku má svoj coolový meč Rebelion, svoje verné 9mm pištole Ebony & Ivory a dvojhlavňovú brokovnicu Coyote-A, no neskôr pribudne Pandorina skrinka(naozaj coolová zbraň, ktorá má možnosť zmeniť sa na raketomet,rotačák...), Gilgamesh(rukavice a boty na boj z blízka) a Lucifer(na chrbte sa objavý mechanizmus, ktorý generuje červený vybuchujúce šípy, ktoré Dante zapichuje do protivníkov).
Nepriatelia sú rozmanitý, takže stretnete sa s obrovským ohnivým psom, obrovskou hovoriacou žabou, opponentom, ktorí pripomínajú bábky, pekelnými psami(Bazilisk), démonickými anjelmi a rôznymi inými kreatúrami. Ich spracovanie je na vynikajúcej úrovni, podporenými DX 10. No nemusíte sa báť, že by to vaša zostava neutiahla, pretože hra je ku grafickým kartám a procesoru veľmi zhovievavá, takže hru si môžu užiť aj majitelia slabších strojov.
V rámci svojho putovania navštívite chrámy, lesy, bane, snehovú krajinku, mesto... z ktorej každá krajina má svoju farebnú paletu a svoj výtvarný štýl, ktorí kombinuje gotické prvky s prvkami futurizmu. Jedinou chybičkou krásy je to, že rovnaké lokácie navštívite aj s Nerom aj s Dantem len v opačnom poradí, čo veľmi autorom neschvaľujem. V mnoho hrách sa síce opakovanie lokalít vyskytuje, no ale v takej miere som sa s týmto prvkom ešte nestretol. Ďalšia vec, čo by som mohol hre vytknúť, sú neustále loadingy, ktoré sa opakujú pri každom prechode z miestnosti do miestnosti. Pochvalu si zaslúži aj zvuková stránka hry, všetko sa dobre ozýva už pri 2+0, ale mal som česť hrať aj pri 7+1 a poviem vám, že to bol zážitok.
Kritiku si zaslúži kamera a ovládanie na klávesnici, ale keďže ja som hru drtil pomocou gamepadu, a klávesnicou som iba na krátky čas vyskúšal, tak ja to až za taký mínus nepovažujem, ale do kolónky mínusov ho uvediem. Kamera, to je samostatná kapitola, pretože tá sa nastavuje na pevno, podľa toho, kde sa nachádzate a nieje možné ju ovládať, čo ku pohodliu hrania a k prehľadnosti rozhodne neprispieva.
Hlavný príbeh, ktorý som zvládol za 11 hodín výborne dopĺňa mód zvaný Bloody palace, kde ste v kruhovej „aréne“ a vašou úlohou je v čo najkratšom čase zabíjať nepriateľov. Na začiatku máte za protivníkov jednoduché príšery, no postupom času to je fakt problém splniť daný časový limit.
Takže. Nakoniec prichádza skonštatovanie. DMC 4 je viac ako dôstojným pokračovaním série, ktoré konečne myslí aj na začiatočíkov, no nezabúda ani na hardcore hráčov. Hra prináša vynikajúcu hrateľnosť a kopu zábavy takže 8.5 si určite zaslúži
Plusy
- dve hrateľné charaktery
- charizmatický a vtipný hlavný hrdinovia
- grafické spracovanie
- vynikajúci príbeh a cut-scény
- explozívna hrateľnosť
- bossovia
Mínusy
- ovládanie na klávesnici
- kamera
- recyklácia lokalít
- loadingy
NEZABUDNITE: prečítať a ohodnotiť. ĎAKUJEM
UPOZORNENIE: vo svojom hodnotení máte vyjadriť kvalitu článku a nie súhlas/nesúhlas s hodnotením hry.
Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.
Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu
![]() |
Devil May Cry 4
|
![]() | Štvrté pokračovanie démonickej hack and slash akcie prichádza s odstupom niekoľkých mesiacov konečne...prečítať MichiGen, 24.3.2009 | 8,9 |
![]() | ...prečítať maniakps2, 25.11.2008 | 8 |
Chcete pridať aj svoj názor? Napíšte článok.... | ||





























64
