Sector Online Entertainmentnet Sector.sk Onlinehry.sk Plnehry.sk Blog.sector.sk Biosector.sk Kinema.sk Rozpravky.sk Funny.sk Docu.sk Lacné letenky
logoblack
Login:
Heslo:
 > Zabudli ste heslo?
facebook login
listallistamlistaplistaulistaylistarlistaelistaqlistajlistaklistadlistaz hryvideásúborytechfóruumužívatelia

8.0
80

World of Tanks

Tankové bitky konečne oficiálne začali

Recenzia pre PC

vizuál
ovládanie
početný vozový park
vylepšovanie a úprava každého tanku
hardvérové požiadavky
absencia PvE
pomalý progres v technologickom strome
žiadne originálne herné módy

Recenzovať hru po ôsmich rokov od jej vydania nie je veľmi bežná prax. World of Tanks sa ale od roku 2010, kedy vyšiel v Rusku (a o rok neskôr v Európe a USA), poriadne zmenil a rozrástol. Tá úplne najväčšia zmena prišla približne pred mesiacom, keď hra dostala úplne nový engine a graficky sa posunula o niekoľko levelov vyššie.

Zmena sa ale netýka len audiovizuálneho kabátu (pribudla taktiež nová hudba). S aktualizáciou 1.0 prišli nové mapy a niekoľko starších autori upravili a vybalansovali. Premenou prešla aj fyzika, a tak sa môžete tešiť na realistické efekty pri kontakte vášho železného monštra s prostredím a hlavne s vodou. Po novom totiž môžete prebrodiť rieky na miestach, kde to doteraz nebolo možné. Vaša garáž sa taktiež presunula zo zatuchnutého hangáru na čerstvý lesný vzduch.

World of Tanks je free to play multiplayerová hra. No a ako už z názvu tušíte, svoje virtuálne topánky si tu nezašpiníte. Do bitiek si budete svoj pohodlný zadok voziť v opancierovaných strojoch. A tých je tu skutočne obrovské množstvo. V hre je viac ako 500 kusov techniky z jedenástich krajín, medzi ktorými nechýba ani Československo. Technika sa delí do piatich kategórii - ľahké, stredné, ťažké tanky, stíhači tankov a delostrelectvo - a je rozdelená do desiatich tried. Ak sa však chcete dopracovať k poslednej triede, a teda k najlepším strojom, musíte sa obrniť dostatkom trpezlivosti, lebo ako to už v podobných free to play hrách býva, postup je skutočne pomalý.

Graficky sa hra naozaj vylepšila...
Parametre každého tanku sú rozpísané do najmenších detailov.
V hre je viac ako 500 vozidiel z 11 národov.No a aby toho nebolo málo, jednotlivé vozidlá sa líšia svojimi štatistikami: palebná sila, pancier, pohyblivosť, maskovanie, odhaľovanie. Práve maskovanie a odhaľovanie pridávajú zaujímavý aspekt hry na mačku a myš (aj keď myš je v tomto prípade nemecký 200-tonový MAUS, ktorý by z mačky spravil paštétu). Na minimape sa vám zobrazuje váš dohľad, ktorý tieto štatistiky ovplyvňujú. Hra berie do úvahy aj to, či máte nepriateľa v zornom uhle, alebo či sa skrývate v krovinách. V momente, keď tank odhalíte, spoluhráčom sa ukáže jeho ikona s typom vozidla a aktuálnym životom.

Áno, World of Tanks funguje na princípe životov. Ťažké tanky ich majú logicky viac, ale sú pomalšie a neohrabané. Na prvý pohľad sa zdá, že je to zastaralý herný princíp a napríklad taký War Thunder ide viac realistickejším smerom. Ale aj keď je World of Tanks v prvom rade tanková arkáda, aj tu musíte rátať s takými vecami, ako je hrúbka panciera, výber správnej munície, poloha tanku a hlavne mieriť na slabé miesta. Nepriateľovi tak môžete vyradiť napríklad nabíjača,čo mu výrazne predĺži čas nabitia ďalšej strely, poškodiť pásy a tank znehybniť, spôsobiť požiar, alebo prestreliť palivovú nádrž.

Každý tank si viete ďalej vylepšovať: vymeniť mu hlaveň iného kalibru, namontovať nový motor, lepšie pásy alebo protičrepinovú vložku vylepšujúcu pancier. Na výber je toho tak akurát a viete si tak prispôsobiť vozidlo vášmu hernému štýlu. Pomerne bohaté možnosti sú aj v úpravách vzhľadu – meníte si zvlášť kamufláž pre 3 typy prostredí (ovplyvňuje to celkové maskovanie vozidla), prípadne si na tank nalepíte vkusné nálepky. Škoda len, že chýba možnosť viac sa pohrať s príslušenstvom exteriéru. Rád by som obliekol Centuriona do maskovacej siete, alebo odmontoval nefunkčné guľomety z veží.

Samotná hrateľnosť je na pochopenie veľmi jednoduchá, ale rýchlo zistíte, že je založená hlavne na hráčovej šikovnosti. Hru som hral na novinárskom účte, so všetkými vyskúmanými a zakúpenými vozidlami a poriadnym balíkom kreditov na nákup vylepšení. Napriek tomu si ma hneď podali skúsení hráči, ktorí dokonale poznali mapu a taktiku boja. Tá mi, pravdu povediac, nie vždy veľmi sadla. Či už hráte so škatuľami prvej triedy, alebo beštiami desiatej (matchmaking vás napojí do hry s vozidlami vašej triedy), často sa dostanete do situácie, kde sa za jedným balvanom kryjú traja spoluhráči, za druhým zasa nepriatelia a každý len vykukuje a snaží sa dať tomu druhému po nose. Pôsobí to dosť komicky. Výhrady mám aj voči delostrelectvu. Hráči vás z pohľadu vtáčej perspektívy ostreľujú pokojne zo spawnu a vy ich nevidíte, pretože sú mimo vášho dohľadu. Tempo hry je skôr pomalšie, ale keď začne jedna strana získavať prevahu, väčšinou je do niekoľkých minút po všetkom.

Ovládanie tankov je veľmi jednoduché a pohodlné. Kolieskom myši si viete pohľad priblížiť na účely ostreľovania, alebo oddialiť natoľko, že máte pocit, akoby ste hrali stratégiu. Potešia aj detailné možnosti nastavenia zameriavačov a rozličných ukazovateľov. Je len škoda, že v hre nie je zapracovaná detailnejšia balistika.

Herných módov je v hre na výber niekoľko, ale líšia sa len minimálne. Buď budete zaberať body na mape, alebo sa snažiť zlikvidovať protivníka. A to v režimoch 15v15 alebo 30v30. Respawny tu nie sú, takže keď vás protivník zničí, ostáva vám len sledovať spoluhráčov, alebo sa rovno premiestniť do garáže a počkať, kým sa bitka skončí, aby ste mohli vozidlo opraviť a znovu sa s ním vybrať do boja. Pravidelne sa tiež konajú sezóny hodnotených bitiek, kde súťažíte o pozíciu v globálnom rebríčku. Najzaujímavejší herný mód ale bude spustený onedlho – Frontová línia proti sebe postaví 60 hráčov, kde jeden tím bráni objekty a postupne sa sťahuje a druhý útočí. Okrem toho hra podporuje aj vlastné klanové bitky.

Veľmi ma však zamrzel fakt, že tu nenájdete žiadny PvE obsah. Boj proti počítačom riadeným protivníkom v sólo režime alebo kooperácii by bol vítaným spestrením. Spočiatku som sa veľmi potešil, keď som v hlavnom menu našiel záložky KampaňMisie. Radosť ma veľmi rýchlo prešla, keď som zistil, že sú to len obyčajné výzvy, za ktoré získavate herné odmeny.

Neoddeliteľnou súčasťou free to play titulov je aj prémiová mena. Tá vám trochu urýchli hon za vyššími triedami vozidiel a za vylepšeniami, ale ako som sa na vlastnej koži presvedčil, v žiadnom prípade z vás neurobí lepšieho tankistu. Sú tu ešte aj prémiové vozidlá, ktoré sa dajú kúpiť len za túto menu, ale nie sú nijaké výrazne lepšie než tie za tvrdo vybojované kredity.

Realistickú balistiku od hry nečakajte.
Detaily tankov vedia občas vyraziť dych.
Takto si veru kampaň nepredstavujem.Ako som už spomenul na začiatku, prechod na nový engine hre len prospel. Grafika vyzerá nádherne – a to ako v otvorenom priestranstve, tak aj v uliciach miest. Fyzika sveta pôsobí veľmi vierohodne – steny, múry, ploty a prekážky sa pod vašimi pásmi uspokojivo rúcajú a nezastaví vás ani väčší strom. Blato, sneh a prach taktiež reagujú na pohyb tanku a na zemi ostávajú stopy po pásoch. Z jazdy tak máte skvelý pocit. Čerešničkou na torte sú potom stopy po zásahoch na pancieri vozidiel. Čo je však najdôležitejšie, hardvérové požiadavky sa od aktualizácie 1.0 nijako nezmenili.

World of Tanks je poctivá multiplayerovka, ktorá má vďaka nekonečnému vozovému parku potenciál zabaviť na dlhé desiatky až stovky hodín. Cieli ako na nenáročné publikum, tak aj na fanúšikov vojenskej techniky a darí sa jej skvele skĺbiť arkádovú a čiastočne realistickú hrateľnosť. Je len škoda, že neponúka viac herných módov. Výsledná hra tak nadchne tankistov každého veku. Neprináša do žánru nič nové, ale vďaka poctivému balansu máp a tankov funguje ako švajčiarske hodinky. Teda ako ruský tank. A čo je najdôležitejšie, je úplne zadarmo.


Hardverové požiadavky:
Minimálne požiadavky: CPU Intel Core i5-3330, 2 GB RAM, GeForce 6800, OS Win XPnapísal francis 7.5.2018


Pozrite si aj
Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login

searchbutton
Karta hry
World of Tanks
PC ,PS4 ,Xbox 360 ,Xbox One ,Free2play

Wargaming.Net / Wargaming.Net
Akcia / MMO
worldoftanks.eu/
Hodnotenie
Sector:
                                        8.0
Užívatelia (výpis):
                                       
7.9
Vaše hodnotenie:
                                       
0.0
Vo svete: (metacritic)
                                        8.0
Užívateľské recenzie

Žiadne užívateľské články...Napíšte prvý....

Viac k hre
Obrázky
Ďalšie aktuálne články
0 Urban Trial Playground
recenzia 23.5.
10 Raging Justice
recenzia 22.5.
3 Garage
recenzia 21.5.
4 Samsung C49HG90
21.5.
93 State of Decay 2
recenzia 18.5.
16 Nintendo Labo - Variety Kit
recenzia 18.5.
bottom
Hry | Videá | Súbory | Tech | Fórum | Užívatelia | PC | Xbox 360 | PS3 | PSP | Wii | DS | Mobil | Obsah
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /   contact us on: sector@sector.sk