The Guild 2: Renaissance

Používateľská recenzia

PC
pridal BroDan 25.12.2015 o 9:41 pod recenzie

6.0


Vývojársky tím z 4Head Studios toho na svojom konte zatiaľ mnoho nemá. Avšak jednou z ich najznámejších hier je jednoznačne séria stratégie The Guild. Ja sa dôkladnejšie pozriem na jednu z jej novších dielov.

V roku 2006 uzrel svetlo sveta druhý diel The Guild 2. Štyri roky na to, konkrétne 28. júla 2010 sme sa dočkali samospustiteľného datadisku s podtitulom Renaissance. Aj keď tento datadisk nepriniesol až tak prevratné novinky, rozhodol som sa ho zhodnotiť namiesto základnej hry. Predsa len v ňom máte niekoľko možností navyše.

The Guild 2: RenaissancePohľad na stredoveký Londýn.

Pred tým, než vás oboznámim s prvkami, ktoré The Guild 2: Renaissance prináša, rád by som hru trocha uviedol a priblížil vám, o čo vlastne ide. Nerád by som vás hneď na začiatok zmiatol. Titul The Guild 2 je stratégiou, ba dokonca si dovolím povedať, že priam simuláciou stredovekého života v metropolách Európy. Hra vám môže zľahka pripomínať sériu The Sims, až na to, že sa tu nemusíte starať o to, aby váš charakter jedol, sprchoval sa či vykonával potrebu, ako skôr o to, aby vás rodinný biznis bežal ako po masle. Áno, presne tak, The Guild 2 by sa dal nazvať aj ekonomickou stratégiou, v ktorej riadite svoj stredoveký biznis, svoju dynastiu a riešite všetky problémy, ktoré vás v živote neminú. Tým mám na mysli politické hry, intrigy a kriminalitu. Ale o tom neskôr.

V hre The Guild 2 si pred začatím vytvoríte prvého člena svojej rodiny. Je len na vás, či bude muž, žena, katolík alebo protestant. Ďalej si môžete vybrať zo štyroch rôznych zameraní.

V úlohe podnikateľa môžete viesť podniky ako napríklad hostinec, pekáreň alebo môžete zostať aj pri jednoduchej práci farmára a so svojimi zamestnancami obrábať polia a chovať dobytok.

Remeselník vám ponúka prácu kováča, v ktorej môžete vyrábať pre okolité mestá drahú zbroj a zbrane. Taktiež sa môžete chopiť úlohy stolára alebo krajčíra.   

Ako učenec sa môžete chopiť profesii alchymistu, ale aj kňaza (katolíckeho alebo protestantského).

A posledným zameraním, ktoré máte v ponuke je darebák (rogue), s ktorým môžete vykrádať vozy s drahocenným nákladom či vylúpiť niečí podnik.

Kováčska dielňa a jej zamestnanci

Teraz by ste už mali mať akú-takú predstavu o tom, čo je hlavným obsahom tejto hry. Prišiel čas predstaviť novinky spomínaného datadisku.

The Guild 2: Renaissance základnú hru obohacuje napríklad o osem kompletne nových profesií. Svoj biznis tu môžete viesť aj ako nebojácny žoldnier, hrobár alebo ako šikovný kamenár, čím si váš rodinný rozpočet obohatíte napríklad výrobou sôch. Ďalej vám hra ponúka prácu komika, bankára, mlynára a taktiež si môžete zriadiť sady na pestovanie ovocia.

Ďalšími prídavkami sú predtým nové suroviny a tovar, nové budovy či vylepšené detaily prostredia a efektov. Klasické scenáre budú obohatené o ďalšie, a to konkrétne „Transylvania“, „The Rhineland“ a „The Alps“. Mapy sveta budú tentoraz o niečo väčšie.

Na záver vám tento datadisk ponúka vylepšenú umelú inteligenciu, vylepšený systém titulov a náročnosti.

Dielňa kamenára a výroba sôch

Ako som už spomínal, jedná sa prevažne o ekonomickú stratégiu a simuláciu stredovekého života európskych rodín, preto hra nesadne každému. Je určená predovšetkým pre starších hráčov, keďže si vyžaduje sústredenie a rozumné uvažovanie. Tak či onak, mladšej generácii by mohol tento titul pripadať tak trochu nudný.  

Aby som vám obsah hry priblížil lepšie, začnime od začiatku. Vráťme sa do momentu, keď si vytvárate svoju prvú postavu.

Po začatí hry sa ocitáte v meste, ktoré si sami zvolíte. Ako jediný člen vášho rodu vlastníte len chatrč, v ktorej bývate. Aby váš stredoveký príbeh neskončil fiaskom hneď po smrti vašej jedinej postavy, je veľmi dôležité založiť si rodinu.

Domov, sladký domov

Interiér vášho obydlia

Predpokladajme, že ste si vytvorili muža. Na to, aby ste svoju rodinu obohatili o viacerých členov, musíte začať tým, že si nájdete svoju vyvolenú. To môžete učiniť úplne náhodne. Zastavíte okoloidúcu dámu na ulici a prihovoríte sa jej. Jeden darček, menšia pochvala jej vlôh a máte ju omotanú okolo prsta. Nie je to nič zložité, hlavne ak sa pokúšate zbaliť nezamestnanú a bezprávnu poddanú. Taktiež si môžete svoju nastávajúcu vopred vyhliadnuť, preveriť si jej vyznanie, zameranie alebo čokoľvek, čo je pre vaše oči prístupné. Dáme musíte pred svadbou dvoriť, tým sa vytvorí – nazvime to „meradlo lásky“ – ktoré musíte zvyšovať peknými slovami, objatiami alebo aj bozkami. Až dosiahne svoj vrchol, na rade je svadba. Ak je už vyvolená dáma vašou zákonitou manželkou, ako to už býva zvykom, môžete splodiť svojich potomkov. Tí budú počas určitého štádia svojho detstva navštevovať školu a vy si zvolíte, aké zameranie má mať vaše dieťa. Až dospeje, rozšíri vašu dynastiu a môžete za ňu hrať ako za plnohodnotnú postavu. Všetci členovia vašej rodiny získavajú body skúsenosti, ktorými viete vylepšovať ich schopnosti a atributy.

Atributy vašich postáv viete kedykoľvek vylepšiť

Zvyšovaním levelu získavate voľbu špeciálnych schopností

Problém však nastáva, ak vaša rodina pozostáva z viac ako troch členov. Aktívne ovládať môžete práve tri postavy a ani o jednu viac. Tie ostatné sa len tak nečinne prechádzajú po meste a nerobia nič užitočné. Samozrejme si viete postavy prepínať, no to nič nemení na veci. Postava, ktorá nie je aktívna, si bude robiť čo chce. Dá sa to vyriešiť istým bugom, no jeho zákutia nijako neovládam. Tento problém (pre mňa osobne to je problém), mohlo štúdio spracovať lepšie a naplno využiť potenciál všetkých členov rodiny.

Vaša dynastia sa môže skladať z mnohých generácií

Počas toho ako si zakladáte rodinu, je potrebné založiť si biznis. Každé obdobie platíte jednak obchodnú daň a jednak cirkevný desiatok. Po niekoľkých kolách nečinného prizerania sa skončíte v mínuse, z ktorého sa už len tak ľahko nevyhrabete. Podniky som už spomínal vyššie, na výber máte rôznorodé povolania, záleží len na vás, čo si na začiatok vyberiete. Nie je nutné držať sa len remeselníctva, ak je vaša manželka podnikateľka, je dobré založiť si podnik, v ktorom by mohla pracovať. Okrem toho viete postaviť aj bane, z ktorých dokážete ťažiť rôzne drahé kovy.

Krajčírstvo

Systém podnikania nie je spracovaný zle, je celkom prehľadný a rozumný. Avšak s pribúdajúcim počtom budov a podnikov je ťažké ich spravovať na vlastnú päsť. Prakticky ste donútený využiť automatické spravovanie vášho biznisu, čo však nie je vôbec zlé. Nie som si istý, ako schopná je AI, no do mínusu som sa nikdy nedostal. Časom sa mi začali peniaze rýchlo hromadiť. Možno to je skôr počtom podnikov, ktoré som postavil či prebral (o tom neskôr), no ako vravím, je veľmi náročne všetko spravovať sám a zároveň aj viesť život vašej dynastie.

Trhovisko, na ktorom predávate všetok tovar

Rozhranie výroby je spracované celkom prehľadne

Veľmi dôležitú úlohu hry The Guild 2: Renaissance zohráva politika. Je na vás, kedy sa rozhodnete začleniť do politických hier vášho mesta, no z vlastných skúseností by som to možno odporučil v skoršej fáze hry. Naopak v tej neskoršej, keď je už váš biznis rozbehnutý a úspešný, si znepriatelíte mnoho rodov. Často sú to rody politického zastúpenia, ktoré medzi seba volí ďalších členov. V takomto prípade je jedna z ciest vydobyť si miesto v politike vraždami, ktoré som uplatnil aj ja, ale kriminalitu popíšem bližšie až neskôr. Vráťme sa naspäť k politike. Princíp politického postupu je jednoduchý – musíte začať na tom najnižšom poste a postupne sa prepracovať vyššie a vyššie, až kým neskončíte ako vládca mesta. Ako politik máte samozrejme mnoho výhod, ale to možno zistíte sami.

Mestská radnica spojená so súdom

Politická hierarchia

Náboženstvo takisto zohráva svoju rolu, no nie až tak dôležitú. Ako som spomínal na začiatku, svoju postavu si môžete spraviť ako katolíka či protestanta. Ak chcete svoju rodinu viesť v jednom vyznaní, musíte si tak zvoliť aj svoju nevestu. V inom prípade je jedinou možnosťou konvertovať. Ako to už bolo v stredoveku zvykom, mestom chodia cirkevní prisluhovači, ktorí prehovárajú ľud na svoju vieru. Hrozbou sú pre vás aj inkvizítori, ktorí vás môžu obviniť. Samozrejme, niekedy aj bezdôvodne.

Učencom sa oplatí byť už len kvôli prepracovaným kostolom

A konečne sme sa dostali k pravdepodobne najzábavnejšej časti hry. Kriminalita. Ak si zvolíte zameranie darebáka, váš životný príbeh bude priam preplnený nezákonnou činnosťou. Avšak ak sa zameriavate na iné povolanie, je len na vás, či budete svoj život viesť čestne a legálne alebo budete ten najväčší kriminálnik v meste. Je len na vás, či sa do politiky dostanete spravodlivo, alebo si cestu k moci jednoducho vyvraždíte a podplatíte. No ak sa rozhodnete niekoho zavraždiť, vždy si dajte pozor, aby vás pri tom nikto nevidel, inak vás súd rozhodne neminie. Ja som bol s mojou postavou remeselníka na súde mnohokrát, avšak odsúdili ma len raz. Hrozila mi poprava, no podplatením a menším požmurkaním na nežné pohlavie poroty som si trest zmiernil a moja hlava zostala pevne na krku. Pri ostatných vraždách, keď som bol predvolený pred súd, sa žalobca našťastie na súde neukázal, a preto ma zbavili všetkej viny. Ďalšou z mnohých možností kriminálnej činnosti je napríklad vypaľovanie a následné preberanie budov. Sám som si takto získal farmu a baňu, ktorá mi začala vynášať pekné peniaze. Na špinavú prácu je dobré najímať si žoldnierov, čo môžete urobiť vo svojom obytnom dome alebo v darebáckych budovách.

Vražda jedného z politikov.

Ak si nedáte pozor, trest vás neminie

Vždy je lepšie skončiť v žalári ako na šibenici

Toto sú najdôležitejšie odvetvia hry, ktoré určujú príbeh a osud vášho rodu. Hra je rozmanitá tým, že zakaždým je príbeh vašej rodiny iný, vždy sa prihodí rozdielny sled udalostí, ktorý vašej rodine uštedrí pár nepekných rán alebo aj bohatstvo a šťastie.

Prejdime ku grafickej stránke hry. Na svoj rok vydania sa vizuálna stránka nemusí hanbiť, nie je to nič prevratné, no ani nič biedne. Avšak hra tohto žánru by sa možno až tak na grafiku zameriavať  nemusela. Ja osobne som hru hral len na slabšom notebooku, keď som bol mimo domu, a ak by bola grafická náročnosť hry o čosi nižšia, nepohneval by som sa. Avšak ak to chcete hrať na výkonnom počítači, pekné vizuálne spracovanie nie je na škodu.

Ak ste sa v mojej recenzii dostali až sem, možno ste si všimli, že som zatiaľ nespomenul žiadne výrazne chyby. No tých je bohužiaľ v tejto hre habadej. Ak by ich aj nebolo veľa, hrateľnosť ovplyvňujú priam kľúčovo.

Začnem menej závažnými bugmi, a to napríklad zasekávanie a cyklenie zvukov. Neraz sa mi stalo, že mi v meste seklo jeden konkrétny zvuk, ktorý sa opakovanie prehrával dokola. Napríklad také grgnutie ožrana. Spočiatku mi prišiel zvuk nekonečného grgu vtipný, no verte mi, po čase mi to začalo liezť pekne na nervy. Takto sa mi párkrát prehrával aj zvuk mučiacej kravy a podobne.

Časom v meste môžete obsadíť svoju vlastnú štvrť

Ďalšou chybou, ktorú som si všimol a mierne mi vadila, bola absencia útoku v budovách. Keď som sa snažil zaútočiť na dámu vyššieho postavenia (samozrejme političku :D) v kostole, moji muži len postávali či opakovane tasili meče. Musel som počkať kým vyjde von, lenže ulice boli plné davu a vražda preto neprichádzala do úvahy. Tak či onak, vražda v budove je logická a dosť pravdepodobná.

Niekoľko menších bugov a zbytočne zložitého obkecávania vynechám a presuniem sa k ďalšiemu bugu, ktorý bol príčinou toho, že som s hrou skončil.

Keď sa mi už biznis konečne rozbehol a hra začínala byť naozaj zaujímavá, opakovane sa mi stávalo to, že pri ukladaní postupu mi hra jednoducho spadla. Vypla sa a mne sa pred očami zjavila pracovná plocha. Po opätovnom spustení, save, ktorý som počas pádu ukladal, uložený nebol. Preto som musel pokračovať od predošlého savu, a to človeka naozaj nepoteší. No povedal som si, že sa cez to prehryziem a budem pokračovať. Keď som opakovane vykonal to, čo predtým a znova si chcel uložiť hru, opäť to padlo. Nie je to chyba môjho počítača, skúšal som to na viacerých kúskoch a vždy sa to opakovalo rovnako, ako aj mnoho iným ľuďom. Nepadá to však pravidelne, nie je v tom žiaden systém. Jednoducho raz hra padne a raz nie. Takto sa to opakovalo trikrát, no vždy som mal ešte dostatok síl, dať tomu ďalšiu a ďalšiu poslednú šancu. No keď som si po štvrtýkrát ukladal hru a prepisoval si predošlý save, tak to znovu padlo, avšak teraz nie len že sa hra neuložila, ono to aj celý save vymazalo. Vtedy som si povedal, že táto hra je po čase nehrateľná, a preto aj v záverečnom hodnotení nebudem k hre tak štedrý, ako som pôvodne chcel.

V sklade svojho hostinca zamestnanci zaobstarávajú občerstvenie

Takže konečne môžeme prejsť k finálnemu verdiktu. (Cítim sa ako na súde, keď moju postavu súdili za vraždu :D)

Hra má veľký potenciál. Má na to, aby sa tento titul stál oveľa známejším. No obávam sa, že jedine ak by sa jeho vývoja chopil skúsenejší tým, ktorý by dokázal aspoň dodatočne vyriešiť chybu s padaním hry, ktorá z nej robí praktický nehrateľný kúsok. Nevravím, že to robí na každom počítači, to rozhodne nie, no aj tak je to veľká škoda. Hra vie napriek tomu ponúknuť hodiny relaxu a zábavy zároveň, zakaždým hra ponúkne iný príbeh vašej stredovekej európskej rodiny, vďaka čomu sa tejto hry nemusíte tak skoro prejesť. Sám som sa k tomuto titulu rád vracal aj po čase, no vždy ma už spomínané bugy donútili s hrou skoncovať. Ak by nebolo takýchto chýb, hre by som dal aj 8 bodov z 10, no bohužiaľ som prinútený bodové ohodnotenie riadne znížiť.

Update: Po zahraní hry na novom notebooku sa mi zatiaľ problem s padaním hry nevyskytol. Možno to príde časom, to neviem, ale zatiaľ som spokojný, takže predošlé hodnotenie o čosi upravím. No napriek tomu nemôžem z hodnotenia vynechať fakt, že hra naozaj padá na mnohých počítačoch.

Môj záverečný verdikt je 56bodov z 10. Hra však nepatrí do vysokej cenovej kategórie, preto sa podľa môjho názoru The Guild 2: Renaissance oplatí kúpiť.

 

 

 


napísal BroDan 25.12.2015Páči sa mi!

6.0
THE GUILD 2: RENAISSANCE

PC

Vývoj: JoWooD Entertainment
Štýl: Stratégia
Dátum vydania: 13.8. 2010
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
8.5
| Thronebreaker: The Witcher Tales
[pridal de Bielawa 5.3.2019 6]
| Epic vs. Steam vs. hry vs. hráči
[pridal mmiminoo 3.2.2019 69]
| Prečo je Epic Games Store skvelý pre herný priemysel
[pridal Herr Roman 29.1.2019 202]
9.0
| TV: The Punisher - 1.séria
[pridal Boss Marťas 15.1.2019 10]
8.5
| Drakensang: The Dark Eye
[pridal de Bielawa 6.1.2019 7]
9.0
| Return of the Obra Dinn
[pridal Lietadlo 18.12.2018 3]
| Gran Turismo Sport
[pridal nolimitboy 17.12.2018 7]
9.8
| BenQ EX3501R
[pridal Terzeus 2.11.2018 37]
6.0
| Shadow of the Tomb Raider - V tieni nudy
[pridal Raina Audron 22.10.2018 32]
| Bude sa Zaklínač natáčať na Slovensku?
[pridal Sidh 22.10.2018 24]
4.5
| Guts and Glory
[pridal smoulinka2018 12.10.2018 5]
1.0
| Super Street: The game
[pridal Giuseppe3 5.10.2018 3]
8.0
| TV: Luke Cage 2.séria
[pridal Boss Marťas 14.9.2018 2]
| Preview: ZNK: Poslední exekuce
[pridal smoulinka2018 5.9.2018 3]
8.5
| Rainbow Six: Siege
[pridal ENIMB 23.8.2018 20]
8.5
| Ghost of a Tale
[pridal de Bielawa 4.8.2018 2]
| Prichádza najlepšia Spider-Man hra?
[pridal Origins 19.6.2018 20]
8.2
| Veľmi krátka recenzia na Blackwood Crossing
[pridal Richie13359 18.6.2018 0]

SECTOR MAGAZÍN

pdf

SECTOR MAGAZÍN
#113


SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
| Mortal kombat 11 (1)
Zdravim ako odomknem pre kazdu postavu v MK 11 dru...
| Aké meno bude mať nový xbox? (1)
Ahojte, pri Xboxe je to stále záhada, keďže veden...
| Pubg skusenosti (0)
Dnes som kupil PUBG, po hodine hrania som to vzdal...
| Neviem najst hru. možno budete... (3)
Ahojte. Neviem najst moju hru s deckych cias. Hra ...
| Uplay (8)
Nazdar, vcer som na uplayi kupil season pass na AC...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2019 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk