CMF PHONE 2 PRO |
CMF PHONE 2 PRO |
Nothing úspešne odštartoval so svojimi Nothing mobilmi, ktoré sa vyznačovali hlavne netradičnou zadnou stranou aj s LED podsvietením. Popritom už vytvoril novú podznačku CMF, v ktorej sa orientuje na menej high-tech a viac DIY štýl mobilu. Už v nej vydal prvý CMF Phone 1, ktorý naznačil, čo nás čaká a teraz to rozbieha s druhým mobilom.
Druhý mobil je CMF Phone 2 Pro, ktorý zachováva DIY filozofiu, kde zadné skrutky umožňujú pridávať doplnky, ale posúva špecifikácie vpred. Pribudla tretia kamera, zlepšil sa procesor, displej a mobil je teraz tenší, ľahší a dostáva aj NFC.
Dostanete mobil v príjemnej strednej triede s dostatkom výkonu, decentnými kamerami a peknou batériou. Možno škoda len štandardného 33W výkonu nabíjania.
Dizajnovo CMF Phone 2 Pro vychádza z nižšej verzie, a teda dostanete funkčný, DIY industriálny vzhľad s retro vibe. Je to rozdiel oproti ich Nothing Phone, ten má digitálny štýl a nádych do futurizmu. Podobne ako pri Phone 1 verzii totiž aj tu máte viditeľné skrutky a koliesko dole v rohu. V tomto dizajne sa nesú aj tri vystúpené kamery a LED svetlo. Pôsobí to príjemne. Samotné skrutky sú tu navrhnuté na možnosť pridania doplnkov, kde už pri jednotke bolo predstavené púzdro na kartu, ale aj kryt, alebo stojan, šnúrka (zaskrutkujú sa na miesto kolieska dole v rohu), plus rôzne doplnky od tretích strán. Napríklad batéria, alebo vejár. Teraz pribudol nový obal so stojanom a slotom na kartu, ale aj doplnkové objektívy na kamery.
Hrany sú tu ploché s tromi tlačidlami, kde na ľavej strane je volume, na pravej hore je power a nižšie je tlačidlo na AI asistenta, ktorého Nothing spustil pri posledných Nothing Phone mobiloch a je aj tu. Ten umožňuje zaznamenávať a prepisovať hlasové poznámky, ukladať záznamy obrazovky aj s popisom alebo texty. Firma možnosti asistenta postupne rozširuje. Čo však môže robiť problém, je zvyknúť si, že tesne pod power tlačidlom je toto tlačidlo a musíte sa naučiť, ktoré stláčať na zapnutie a vypnutie.
Mobil je z kvalitných materiálov, cítite kovový rám, pevnú a na dotyk príjemnú zadnú stenu. Zároveň v ruke je príjemný vzhľadom na nízku hrúbku a aj mierne zaoblené ukončenie hrán. Malé zaoblenie je ako na spodnej časti, tak pri prechode do displeja. Toto firmy riešia malým plastovým ukončením okolo displeja, ale napríklad pri niektorých Xiaomi Redmi mobiloch to pridáva plastový pocit z mobilu, tu to na pocite kvality neuberá. Samotný displej je príjemný AMOLED so 6.77" uhlopriečkou, 120Hz refreshom, peknými 3000 nitmi jasu na maxime, ale aj s 2160Hz PWM dimmingom, a teda bude jemný na oči.
Vzadu sú spomínané tri kamery: 50 MP Samsung GN9, ktorý nasníma o 64 % viac ako senzor v CMF Phone 1, pridáva sa 50 MP s 2x zoomom a aj 8 MP ultraširokouhlý. Samotná kvalita je na túto triedu pekná. Teda je to taká stredná trieda 200-300-eurových mobilov. Základné fotografie sú kvalitou príjemné, zoomovanie je slabé, ale nie je to ani mobil na to určený, stačiť vám musí tak 2-5x zoom, ak chcete ešte slušnú kvalitu. Zároveň nočné fotenie je slabšie.
Náležite tomu je ponuka zoomu v mobile len skromná, prednastavené je len 0,6 ultrawide zoom, 1x základný a 2x zoom. Manuálne môžete ísť do 20x digitálneho zoomu. Pridaný je nočný režim, portrét, video, ktoré ide do 4K 30 fps, dopĺňa to spomalený pohyb, časozber, panorama a je tu aj expert režim. V ponuke je taký základ, ktorý postačí na nenáročné fotenie.
Mobil sa zaraďuje do strednej výkonnostnej triedy, a to do veľmi pekného stredu s Dimensity 7300 Pro procesorom, ktorý v Antutu dosahuje takmer 700-tisícovú hodnotu, čo je ideálny výkon, kedy na jednej strane necítite žiadne spomalenia, sekania, na druhej je tu veľmi dobrý pomer výkonu a spotreby. Ukazuje to aj Antutu benchmark, počas, ktorého procesor spotreboval len 3 % batérie s minimálnym zahrievaním. Dimensity je síce mierne nižšie pod Snapdragonom 7s Gen 3, ale zase s veľmi pekným pomerom výkonu a spotreby.
Oproti výkonu procesoru je rýchlosť SSD mierne pomalšia s 1000 MB/s na čítanie a aj zápis. Je to štandard Nothingu, aj keď škoda, že to neposunuli vyššie. Nie je to niečo, čo by vás citeľne spomaľovalo. Zároveň, čo je tu základné, je zvuk, ktorý je tu len mono, ak by ste počúvali hudbu alebo filmy.
Systém je tu prevzatý z Nothing mobilov, teda je tu Nothing OS postavený na Androide 15, ktorý sa vyznačuje svojím špecifickým pixelovaným štýlom, kde ako úvodné menu, tak systém je neštandardný, primárne čiernobielo ladený, ale môžete si vybrať aj štandardné farebné ikonky. Hlavným doplnkom sú vlastné widgety, ktoré môžete dať ako na zamknutú obrazovku, tak aj odomknutú, a všetky sú prepracované v pixelovanom štýle. Vďaka tomu systém pôsobí inak ako ostatné mobily. Teda až na Nothingy mobily.
Tu je škoda, že Nothing nespravil špeciálny facelift pre CMF, možno nie s pixelovými, ale napríklad retro LED elementmi. V každom prípade je to pekný systém s doplnkami ako výpis aplikácií s rozdelením podľa ich zaradenia, alebo veľmi jemnými animáciami a prechodmi. Celé to pôsobí veľmi plynulo. K tomu tu nechýba spomínaná Essential aplikácia, ktorú si Nothing postupne vylepšuje a uvidíme, ako sa vyprofiluje.
Mobil ponúka 5000 mAh batériu s peknou výdržou, kde procesor je síce pomalší, ale šetrí batériu a rovnako ju šetrí pomalšie 33W nabíjanie. Je to škoda, síce pomalé nabíjanie šetrí batériu, ale nešetrí váš čas. Nabitie potrvá cez hodinu a štvrť. Pridaná je aj podpora reverzného káblového napájania, ak budete chcieť nabiť napríklad slúchadlá.
CMF Phone 2 Pro ukazuje, ako sa dá spojiť netradičný dizajn s pekným pomerom ceny a špecifikácií v rámci strednej triedy. Nájdete tu rýchly procesor, kvalitný displej, pôsobivú konštrukciu a aj decentné kamery. Možno škoda absencie lepšieho zoomu, ale vo svojej kategórii nesklamú. Pridáva sa veľká batéria, aj keď len so spomínaným pomalším nabíjaním. V každom prípade, ak chcete niečo iné, ako ponúkajú ostatné mobily, tu to nájdete. Teraz oproti prvej verzii je už všetko výkonnejšie a dotiahnutejšie a stále za dobrú cenu.