Dmitry Glukhovsky, autor Metro kníh, sa vyjadril k vojne na Ukrajine

pridal saver 23.3.2022 o 20:42 pod hry
Dmitry Glukhovsky, autor Metro kníh, sa vyjadril k vojne na Ukrajine


Ruský autor Metro knižnej série Dmitry Glukhovsky sa vyjadril k aktuálnej situácii vp svojej krajine a hovorí, že Putinova propaganda robí z obyvateľov komplicov jeho vojny.

Vydal k tomu článok a Putinovu vládu nešetrí. Hovorí o klamstvách, ktoré majú dopad na zmýšľanie ľudí. Potvrdzuje, že veľa, hlavne starších ľudí, tomu aj verí, ale aj niektorí mladší. Tí aj ak si pravdu nájdu na internete, nemôžu tomu uveriť alebo to ignorujú, keďže vláda im hovorí niečo iné. Tá sa snaží zakryť všetku pravdu, nikde v miestnych médiách ani nenájdete slovo vojna, keďže za to hrozí 15 rokov. Zároveň vláda blokuje a ruší nezávislé spravodajstvo. 

Spomína aj zaujímavosť a to, že jeho krajina nezaznamenala veľký triumf od druhej svetovej vojny a od Gagarina. Ľudia nemajú dôvod byť hrdí na svoju krajinu. Sú len klamaní a manipulovaní k falošným úspechom. Sú oberaní o svoje práva, bezmocní proti štátu, pre ktorý sú len lojálne subjekty. Propagandou im vštepujú imperialistický šovinizmus, ktorý prezentujú ako patriotizmus, zároveň sú neschopní zlepšiť im neustále sa zhoršujúci život. Ľudia sú tak nešťastní a zatrpknutí, chudobní a vystrašení. 

Navyše propaganda spôsobuje, že konsolidovaná odpoveď západu na ruskú inváziu vyzerá vytrhnutá z kontextu a slúži ako agresia zo strany USA a ich spojencov. Rusi sú tak stále viac uzatváraní pred realitou, bez prístupu k pravde.

"Pokúsiť sa zmeniť zmýšľanie ľudí, ktorí sa rozhodli uveriť v pravdivosť "špeciálnej operácie" na Ukrajine, je neuveriteľne ťažké. Veď priznať, že ruské jednotky bombardujú ukrajinské mestá a ničia nemocnice a školy, že ich rukami hynú ukrajinské ženy a deti, znamená priznať, že obyčajní Rusi sú spoluvinníkmi. Znamená to stratiť takmer jedinú oporu, ktorá vás chráni pred úplným pádom do existenciálnej temnoty, pred stratou seba samého. Priznať si skutočnosť znamená stratiť presvedčenie, že ste dobrý človek, a prijať vinu a zodpovednosť za spoluúčasť na nespravodlivej vojne. Vyžaduje si to odvahu úplne inej úrovne, pretože vás to buď vytlačí z vášho domova do zúfalého a s najväčšou pravdepodobnosťou na zánik odsúdeného boja, alebo vás to prinúti priznať si vlastnú zbabelosť.

Putinova propaganda nás vláka do strašnej pasce. Po tom, čo nás chytila na háčik resentimentu a imperiálnej nostalgie, po tom, čo nám dala pocit účasti na veľkej historickej misii, táto propaganda v skutočnosti robí z môjho národa spoluvinníka vojnových zločinov. A čím viac krvi potečie, tým ťažšie bude pre ľudí uveriť pravde bez toho, aby sa úplne stratili."

Je však presvedčený, že príde moment, ktorého sa Kremeľ obáva. Skôr či neskôr sa tisíce ruských vojakov zabitých v ukrajinskej vojne vrátia domov v rakvách. Desaťtisíce sa vrátia z frontu a povedia svojim rodinám, že nebojovali proti nacistom, ale proti ľuďom, ktorých oni kedysi nazývali našimi bratmi. Jedného dňa milióny Ukrajincov, ktorí utiekli zo svojich domovov, a tí, ktorí stratili svojich blízkych, zavolajú svojim príbuzným do Ruska a povedia im, ako to všetko bolo.

Ukončuje to tým, že je to strašná cena za to, že jednoducho uveria realite.


Zdroj: deadline.comPáči sa mi! (+17)


Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Mmorpg a online hranie (0)
Fórum pre online hranie a všetko čo s tým súvisí. ...
|Nový hráč wow (začiatočník) (4)
Ahojte, nejake rady,postrehy,co kde a ako uplne ve...
|Nba 2k23 na ps5 na predaj (0)
Ak by mal niekto záujem o NBA2K23 na PS5, mám na p...
|Windows 10 inovácia na win11 (0)
Nazdar. Mam problem s win10. Napadlo ma to inovova...
|Volant vs. ovladac (21)
Ake mate skusenosti po prechode z ovladaca na vola...
|Vojna na ukrajine (7032)
Sem môžete dávať správy o Ukrajine. Najlepšie by b...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2023 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk