PRIHLÁS

Niektoré RTX 5090 karty majú menej ROP jednotiek, majitelia môžu karty reklamovať

Problém sa vyskytol hlavne u ZOTAC kariet, ale našli sa aj rôzne iné značky s iným výkonom.

pridal saver 22.2.2025 o 13:02 pod hardware
Niektoré RTX 5090 karty majú menej ROP jednotiek, majitelia môžu karty reklamovať

HARDWARE > NOVINKY >

Najnovšie grafické karty GeForce RTX 5090 sú pomalšie, ako by mali byť. Nie výrazne, ale predsa. Totiž namiesto 176 ROP renderovacích jednotiek aplikácie ukazujú, že ich majú len 168. Problém je pri niektorých ZOTAC Solid kartách, nie však všetkých, objavila sa aj čínska MSI RTX 5090D s nižším výkonom a aj rôzne ďalšie karty. Ak RTX 5090 kartu máte, viete si to skontrolovať cez GPU-Z aplikáciu.

Tento problém bol potvrdený nielen v recenziách, ale aj v predaných kusoch, pričom TechPowerUP potvrdil, že ich testovacia verzia mala rovnaký problém. Výkon ZOTAC karty je o 5% nižší v Elden Ringu (rozdiel bude podľa typu výpočtov pre danú hru) v porovnaní s referenčným modelom NVIDIA Founders Edition, čo naznačuje, že chýbajúce ROPs majú dopad na výkon.

ROP jednotky sú kľúčové pre spracovanie pixelových dát, ako sú úlohy spojené s blendingom a anti-aliasingom. Hoci ZOTAC SOLID má rovnaké frekvencie ako Founders Edition, nižší počet ROPs vedie k zníženiu výkonu, čo sa prejavuje najmä pri hrách s maximálnymi nastaveniami, ako je "Elden Ring". Pri značkách ako ASUS, Gigabyte a MSI sa tento problém nevyskytol.

Firmy to už riešia a zrejme budú karty vymieňať. Zrejme sa medzi finálne čipy dostala várka čipov, ktoré neprešli finálnou kontrolou. ROP jednotky sa totiž obmedzujú vtedy, keď niektoré časti nefungujú, a ak sa nazbiera veľa takých čipov, Nvidia ich necháva na nižšie Ti alebo Super verzie s nižším výkonom. Teraz napríklad RTX 5070 Ti má čipy, ktoré nemali dostatok funkčných jednotiek na RTX 5080 karty. Paradoxne Nvidia už potvrdila, že aj v 5070 Ti sa im stalo niečo podobné. Tam to však ešte nikto nenahlásil. Rovnako ak ju náhodou máte, pozrite sa, koľko má ROP jednotiek.

Konkrétne k tomu povedala:

Identifikovali sme zriedkavý problém, ktorý sa týka menej ako 0,5 % (pol percenta) GPU GeForce RTX 5090 / 5090D a 5070 Ti, ktoré majú o jeden ROP menej (to znamená 8 ROP), ako je uvedené. Priemerný vplyv grafického výkonu je 4 % bez vplyvu na pracovné zaťaženie AI a Compute. Dotknutí spotrebitelia sa môžu obrátiť na výrobcu kariet so žiadosťou o výmenu. Výrobná anomália bola opravená.





Páči sa mi! (+1)




NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA
  1. Rockstar predstavil bonusy pre predobjednávky a edície GTA VI, pridal nové zábery 285
  2. Rockstar odrezal hráčov štandardnej edície GTA VI od obsahu v hre 281
  3. GTA VI predobjednávky boli spustené, môžete nakupovať 297
  4. GTA VI láme rekordy už v predobjednávkach, údajne ich má 39 miliónov 106
  5. Sony hovorí, že GTA VI sa najlepšie hrá na PS5, no PS5 Pro podporu nespomína 112
  6. Aké PC zložíte za cenu Steam Machine? Koľko vyjde zostava podobná Steam Machine? 107
  7. Sony spúšťa masívnu kampaň pre GTA 6, hra už ovládla domovskú obrazovku PS5 69
  8. Micron práve zafixoval ceny svojich pamätí na 5 rokov 44
  9. Amazon zrejme prezradil nové detaily o GTA VI vrátane sociálnych sietí v hre 50
  10. PlayStation 6 môže byť výrazne drahšia, náklady sa vraj blížia k 1000 dolárom 119
  11. zobraziť viac článkov >


Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Hry, ktoré si treba aspoň raz ... (6)
Poslednú dobu tu čítam samé negatíva ovplyvňujúce ...
|Pc - na komunitu (10)
Ako sa zakladá web? Treba mať živnosť? Chcem web s...
|Linux a hry (5)
Ahojte chcel by som ci mi vie niekto poradiť čítal...
|Caute, spravil som hru (3)
vyjde 26.6 na Steame, vola sa Colorace. Ak niekoho...
|Predám pouzivanu am4 dosku asr... (7)
Ahojte, predam tuto dosku za symbolicku cenu 10...
|Sector hraje ... (129972)
:diskoška o HRACH, ktore prave hravate, ale aj o t...
|Čo ma dnes potešilo ... (44265)
Sem mozte pisat co vas dnes potesio , co ste prije...
|Screenshots (66629)
Vkladajte sem vaše zaujímavé screenshoty z hier. O...
|Hlavná diskusia (34)
O všetkom, respektíve ak máte nejaké otázky alebo ...
|Diskusia k hlasovaniu (sector) (11560)
Tu môžete rozviesť svoje zahlasovanie v sector hla...
|Svet, ukrajina, vojny ... (56254)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2026 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk