Ubisoft reaguje na kritiku, Guillemot v interview vysvetľuje ďalšie kroky firmy |
Ubisoft chystá trojročný plán obnovy. Guillemot stavia na „creative houses“ a škrtoch za 200 miliónov dolárov
Ubisoft po sérii odkladov, zrušených projektov a interných otrasov predstavuje trojročný plán transformácie. Šéf Yves Guillemot chce firmu prebudovať cez nový model tzv. „creative houses“, výrazné zníženie nákladov a dôraz na silnejšie riadenie značiek. Cieľom je stabilnejšia produkcia, vyššia kvalita hier a návrat dôvery hráčov aj investorov.
Päť Creative houses a úspory za 235 miliónov dolárov
Základom reštrukturalizácie je rozdelenie Ubisoftu do piatich „creative houses“. Každá z nich bude mať plnú zodpovednosť za svoje značky vrátane vývoja, financií a prípadných nových IP. Fungovať majú ako samostatné biznis jednotky s jasnou zodpovednosťou za výsledky.
Súčasťou zmien je aj plán úspor vo výške približne 235 miliónov dolárov. Ten nadväzuje na predchádzajúce prepúšťania a zatváranie štúdií. Guillemot hovorí o selektívnej reštrukturalizácii, obmedzení náboru a zastavovaní projektov, ktoré nezapadajú do novej stratégie.
Vantage Studios, Tencent a expanzia v Ázii
Jednou z prvých entít v novom modeli je Vantage Studios, ktoré funguje ako samostatná dcérska spoločnosť. Tencent do nej investoval a podľa Guillemota má priniesť know-how pre čínsky trh, pričom nemá zasahovať do každodenného riadenia Ubisoftu.
Ubisoft zároveň očakáva rast značiek ako Rainbow Six v Číne. Firma verí, že hráčska základňa a tržby by sa mohli priblížiť či prekonať iné veľké trhy.
March of Giants a vstup do MOBA segmentu
Ubisoft nedávno získal projekt March of Giants od Amazonu. Ide o vstup do žánru MOBA, v ktorom Ubisoft doteraz výraznejšie nepôsobil. Podľa Guillemota tím prináša skúsenosti z kompetitívneho multiplayeru a hra už absolvovala verejnú alfu.
Ďalšie akvizície nevylučuje, no majú byť selektívne a v súlade s dlhodobou víziou.
Viac nových Assassin’s Creed hier, dva nové Far Cry a Rainbow Six
Pod hlavičkou Assassin’s Creed je vo vývoji viacero titulov, singleplayerových aj multiplayerových. Značka vlani prekročila 30 miliónov hráčov.
Far Cry má mať dva projekty v príprave, kde jeden by bal byť Far Cry 7, druhý extrakčná onlineovka.
Rainbow Six zaznamenáva viac ako 2,5 milióna denných hráčov a Rainbow Six Mobile má globálne vydanie naplánované na 23. februára 2026. Ubisoft zároveň rozširuje esportovú stopu série vrátane čínskej ligy.
Zrušený Prince of Persia a šesť stopnutých projektov
V rámci revízie portfólia Ubisoft zrušil šesť projektov. Medzi nimi aj remake Prince of Persia: The Sands of Time, tri nové IP, ďalší neoznámený titul a mobilnú hru. Podľa vedenia nevyhovovali sprísneným kvalitatívnym kritériám a zameraniu portfólia. Prince of Persia má napriek tomu zostať aktívnou značkou v dlhodobej stratégii.
AI „Teammates“ a otázka pracovných miest
Ubisoft predstavil experiment s AI nazvaný Teammates. Má pomáhať pri vývoji a potenciálne umožniť dynamickejšie, na hráča reagujúce herné svety. Guillemot tvrdí, že AI má tvorcov podporovať, nie nahrádzať.
Zároveň priznáva, že po pandémii firma príliš expandovala a dnes sa snaží zjednodušiť štruktúru a znížiť komplexnosť projektov.
Rayman, filmy a seriály
Pri príležitosti 30. výročia Raymana vyšlo Rayman: 30th Anniversary Edition, čo má byť prvý krok k návratu značky. Detaily o ďalších projektoch zatiaľ nepadli.
Vo filmovej a seriálovej oblasti pokračujú projekty:
- Netflix pripravuje hraný seriál Assassin’s Creed
- Animovaný Splinter Cell: Deathwatch dostal druhú sériu
- Dokončený je hraný film zo sveta Watch Dogs
- FX objednalo hraný seriál Far Cry
Reakcia na kritiku a otázky o budúcnosti
Ubisoft čelí štrajkom vo Francúzsku a Taliansku, ako aj výzvam na Guillemotov odchod vrátane obvinení z nepotizmu pri vymenovaní jeho syna do vedenia Vantage Studios. Guillemot obhajuje rozhodnutia ako výsledok dlhodobej rodinnej vízie a zdôrazňuje potrebu transparentnosti a dialógu.
Na otázku možného predaja firmy odpovedá, že prioritou je stabilizácia, zlepšenie kvality hier a dlhodobý rast. Firma už podľa neho vidí zlepšenie hodnotení titulov a stabilizáciu finančných výsledkov.
Vyhliadky na najbližšie roky
Ubisoft chce v nasledujúcich troch rokoch priniesť jasnú a predvídateľnú líniu vydaní, kombinovať veľké open-world hry s live-service modelmi a zároveň pracovať na nových značkách.
Transformácia má z Ubisoftu spraviť štíhlejšiu, sústredenejšiu a finančne stabilnejšiu firmu. Či nový model „creative houses“ dokáže upokojiť hráčov, zamestnancov aj akcionárov, ukážu najbližšie roky.
V každom prípade je to PR interview, v ktorom sa snaží zdôvodniť svoje kroky, ale viac než takéto reči by hráčov presvedčil príchod hier, nie ich rušenie, najmä keď boli blízko dokončenia, ako napríklad posledný Prince. Samozrejme, nevideli sme kvalitu možno by to bola 5/10 hra.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- RECENZIA: I Am Jesus Christ 144
- RECENZIA: Life is Strange: Reunion 12
- Nový AI model Claude Mythos je taký nebezpečný, že ho dostanú iba vybrané firmy 26
- Prvý pohľad na Mega Geometry zeleň s path tracingom vo Witcherovi 4 62
- RECENZIA: Legacy of Kain: Ascendance 8
- Prvé zábery Elden Ring filmu Alexa Garlanda unikli na TikToku 32
- Prvých 20 minút hrateľnosti Samson hry 41
- DOJMY: Forza Horizon 6 25
- Denuvo ochrana bola prekonaná, firma už pripravuje protiopatrenia 67
- Pripravuje sa návrat Uncharted série? 78 zobraziť viac článkov >












