PRIHLÁS

LENOVO LOQ 15ARP9

LENOVO LOQ 15ARP9

8.5

Overený hardvér za priaznivú cenu

Často sa v testoch stretávame s tým najlepším, čo notebookový segment ponúka. Či už z hľadiska výkonu, konštrukcie, alebo displejov. No často ako používatelia hľadáme to najlepšie v pomere ceny a výkonu, pričom sa obzeráme po zariadeniach v oveľa nižších cenových hladinách ako top modely výrobcov. Lenovo na to šlo šikovne a po vzore Legionu vytvorilo separátnu líniu zariadení označených ako LOQ. Už na prvý pohľad je vidieť značná podobnosť s Legion modelmi, no v prípade LOQ sa šetrilo na viacerých miestach, nielen na zmene farby. Ako si teda Lenovo LOQ poradí s našimi praktickými testami?

Balenie a prvé dojmy

Ako sme spomínali už v úvode, je vidno už na prvý pohľad že Lenovo pri sérii LOQ šetrilo. Šetrilo teda logicky aj na balení, čo je asi najlepšie miesto, kde sa malo šetriť, pričom na prvý pohľad v obyčajnej krabici nájdete samotný notebook v ochrannom molitane a napájací adaptér len v igelitovom obale. A to je z príslušenstva všetko. No zároveň nič viac ani nepotrebujete. Po rozbalení notebook pôsobí na dotyk solídnym a kvalitným dojmom, hoci z plastov cítiť jemný prepad kvality oproti drahším súrodencom. Nič ale nevŕzga, neprehýba sa a všetko spolu pekne lícuje. Kvalitným a pevným dojmom pôsobí aj samotný pánt displeja. Notebook síce disponuje štandardom odolnosti Mil-SPEC, no stále treba brať na zreteľ, že ide o plastové materiály.

Dizajnovo ale LOQ pôsobí nenápadnejším dojmom, resp. nesnaží sa do sveta už na prvý pohľad kričať, že ide o herné zariadenie. Vďaka absencii RGB prvkov, teda okrem klávesnice a kovovo sivej farbe sa nebudete musieť hanbiť LOQ vytiahnuť ako na pracovnom stretnutí, tak aj na hernej párty. Vďaka výkonným komponentom a priaznivej cene bude pravdepodobne dávať tento typ notebookov zmysel aj ako výkonná pracovná stanica, obzvlášť ak potrebujete k práci dedikovanú grafickú kartu.

To, že ide o herné zariadenie, nenapovedia len jeho rozmery a hmotnosť, ktorá dosahuje 2,38 kg, ale aj veľkosť napájacieho adaptéra. Ten je už tradične rozmernejší, ťažký a notebook dokáže zásobovať až 230W. Ak ale plánujete cestovať a nechce sa vám so sebou ťahať ťažší adaptér, notebook viete dobiť aj pomocou USB-C portu, ktorý zvládne dodať až 140W.


Špecifikácie

  • Displej: 15,6“ IPS Full HD, 144Hz
  • Procesor: AMD Ryzen 7 7435HS
  • Neural Processor: X
  • Pamäť: 24GB DDR5 4800 MT/s
  • Grafika: NVIDIA RTX 4070 mobile 8GB
  • SSD: 1TB NVMe
  • podsvietená Chiclet klávesnica
  • Porty: 3,5mm Combo audio jack, HDMI 2.1, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB-C 3.2 Gen 2 (DP 1.4, Power delivery 140W, 10Gb/s), LAN port
  • Web kamera: 720p
  • Reproduktory: 2x 2W Nahimic Audio
  • Batéria: 60 WHr
  • Hmotnosť: 2,38 kg
  • Rozmery: 21,9 -23,9 mm x 359,86 mm x 258,7 mm
  • Ostatné: Wi-fi 6, Bluetooth v5.2, 230W adaptér

Ako môžeme vidieť zo špecifikácie, výkon nebude zlý, no asi si aj vy uvedomujete, že podobné konfigurácie sme mohli vídať už pred pár rokmi. A je to skutočne tak, recenzii sme podrobili dávnejšie podobne vybavený Legion, no v danej dobe sme sa s cenou pohybovali v trochu inej cenovej kategórii. Lenovo teda na prvý pohľad siahlo po overených komponentoch, ušetrilo na miestach, ktoré si množstvo používateľov ani nevšimne, ako napríklad starší typ USB portov, staršia WI-FI 6 alebo Bluetooth len vo verzii 5.2 a pod. Zvolené verzie ešte pár rokov poslúžia úplne bez problémov a výraznejších limitácií, obzvlášť s prihliadnutím na ceny základných konfigurácií.

Rozumná je aj voľba samotného displeja. IPS displej s Full HD rozlíšením a pomerom strán 16:9 nie je niečo, čo by sme chceli vídať pri nových zariadeniach, no v kombinácii s RTX 4070 ide o výbornú voľbu. Na konštrukcii veka je vidieť šikovne umiestnená menšia plastová výplň, nakoľko pôvodný otvor bol navrhnutý pravdepodobne pre displeje s pomerom strán 16:10, ktoré môžeme nájsť v drahších súrodencoch. Aj napriek nižšiemu rozlíšeniu a IPS technológii ide o kvalitný panel, ktorý disponuje 144Hz obnovovacou frekvenciou, maximálnym jasom 300 nitov a 100% sRGB pokrytím farieb. O plynulejší herný zážitok sa postará aj prítomnosť technológie Nvidia G-SYNC.

Nvidiu RTX 4070 netreba v dnešnej dobe asi už nikomu bližšie predstavovať. Ide o dobre známy model, ktorý sme už podrobili niekoľkým testom pri rôznych výrobcoch, no vždy sme narazili na rovnaký problém. Veľkosť VRAM pre hranie v QHD rozlíšení. Jednoducho 8GB VRAM pri nových tituloch už v čase predstavenia často narážalo na svoje limity, a inak to nie je ani dnes. No vďaka nižšiemu natívnemu rozlíšeniu sa problém značne eliminoval a pre väčšinu hier bude menšia VRAM plne dostatočná. Na problémy sme narazili pri novinkách, ako je napríklad DOOM: Dark Ages, ktorý využíva každý dostupný MB dostupnej pamäte. Občas sa teda viete dostať do bodu kedy bude potrebné trocha viac optimalizovať využitie pamäte, no často stačí znížiť len kvalitu textúr. Okrem menšej VRAM ale ide o veľmi vydarenú grafickú kartu, obzvlášť pre Full HD rozlíšenie, kde dosahuje veľmi dobré výsledky. Nechýbajú, samozrejme, technológie ako DLSS, aj keď len v staršej verzii bez podpory Multi-FrameGen, teda generovania viacerých snímok pomocou AI. Prítomné je ale klasické generovanie snímok (po novom označené ako 2x) a nechýba ani aktualizácia pre využívanie nových Transformer modelov pre upscaling.

Lenovo zvolilo verziu RTX 4070 s obmedzením na 115W, vďaka čomu sa znižuje aj množstvo produkovaného tepla. O odvod tepla sa stará efektívne chladenie pozostávajúce z dvoch chladičov točiacich sa v protichodných smeroch pre efektívnejšie pretláčanie vzduchu (hyperchamber) a odparovacia komora pre efektívny prenos tepla. V jednoduchosti notebook nasáva chladný vzduch zo spodnej strany a vyfukuje ho zo zadných výduchov. Počas náročných testov a nepretržitej záťaže po dobu približne 4 hodín sme dosahovali teploty v záťaží na úrovniach okolo 70 – 78 stupňov, pričom po ukončení náročnejších úloh nemal LOQ problém prakticky okamžite ochladiť sa pod 50 stupňov. Stretli sme sa ale aj s divným javom, kedy sa spúšťalo chladenie v pravidelných intervaloch asi na 2 sekundy v čase, keď bol notebook uspatý. To by mohlo spôsobovať problém, ak prenášate zariadenie v taške v len uspatom stave.


Chladenie je síce hlučnejšie, no nepôsobí výrazne rušivým dojmom. Teda nepočuť žiadne nežiadúce pískanie alebo rušivé mechanické zvuky, len prúdenie vzduchu, na ktoré sa dá zvyknúť, obzvlášť v kombinácii s ostatnými zvukmi. Pri napájaní z batérie je ale notebook prekvapivo tichý, teploty sa držia v záťaži často do 60 stupňov. Dopomáha tomu značne aj grafické karta, ktorá sa pri napájaní z batérie obmedzí na cca 50W.

Tak ako grafická karta, aj zvolený procesor radíme do kategórie starých známych. AMD Ryzen 7 7435HS je aj v dnešnej dobe veľmi schopný procesor postavený na Zen 3+ architektúre. Disponuje 8 jadrami a 16 vláknami, pričom základné takty sa pohybujú na úrovni 3,1GHz a boost frekvencie dosahujú až 4,5GHz. Spolu so spotrebou 45W ide aj o relatívne šetrný procesor s dobrým výkonom. Aj keď treba brať do úvahy, že aktuálne nové procesory sa pohybujú v lepších spotrebách, prípadne dosahujú oveľa vyšší výkon. V našom prípade sa v syntetických testoch PassMark pohybuje výkon Ryzen 7 7435HS na jedno jadro na úrovni 3172 bodov (aktuálne modely dosahujú cez 4000) a výkon viac jadier dosahuje 23 424 bodov. Zároveň absentuje prítomnosť NPU jednotiek pre akceleráciu AI operácií.

Nejde teda o kráľa benchmarkov, no stále vám daný procesor poskytne dostatok výkonu pre hranie, multimédia alebo prácu. Výhodou je aj dobrá efektivita procesoru pri napájaní z batérie, kde sme síce dosahovali priemernú výdrž okolo 2,5 hodiny, no vzhľadom na menšiu 60WHr batériu ide o relatívne dobrú výdrž. Vďaka rýchlemu nabíjaniu Rapid Charge Pro je ale možné za 10 minút dobiť 40% kapacity, za 30 minút 80% kapacity a na 100% nabijete zariadenie len za 60 minút. Iné je to s výdržou ale pri hraní AAA hier, kde sme dosahovali priemernú výdrž okolo 1 hodiny.

Výkonnému procesoru a grafickej karte musí sekundovať aj dostatočná kapacita RAM. Lenovo siahlo po netradičnej konfigurácii 2x12GB, teda celkovo 24GB DDR5 RAM s rýchlosťou 4800MT/s. Pamäť si budete vedieť neskôr rozšíriť, no 24GB bude dostatočných ešte pár rokov pre množstvo používateľov. Opäť sa dá sa pozerať na veľkosť RAM pohľadom, že sa na nej šetrilo a Lenovo rovno neosadilo 32GB, no zároveň zase nešetrilo až tak, že by zvolilo len 16GB. Počas testovania sme ale neboli nijako limitovaní veľkosťou pamäte, ani pri najnovších AAA hrách alebo pri práci v náročnejších programoch.

Pre pocit z rýchlosti samotného zariadenie nesmie chýbať ani rýchly SSD disk, kde Lenovo opäť siahlo po overenej kvalite a 1TB SSD disk s rýchlosťami čítania na úrovni 4603.79 MB/s a rýchlosťou zápisu na úrovni 3653 MB/s bez problémov postačí, či už na rýchle spúšťanie programov, alebo aj na rýchle načítavanie hier. Opäť nejde o to najrýchlejšie možné riešenie, ktoré je dostupné vo vlajkových zariadeniach, no vďaka voľnému slotu pre pridanie ďalšieho disku si budete môcť úložisko rozšíriť aj o tie najrýchlejšie SSD disky v ponuke. Je príjemné aj v dnešnej dobe vidieť vymeniteľné SSD disky a RAM moduly, čo uľahčuje nielen prípadné opravy, ale aj upgrady.


To čo už tradične Lenovo vie, sú jeho klávesnice a touchpady. Samotné klávesy majú príjemný zdvih a pekne ľahký lineárny chod, vďaka čomu sa vám bude dobre nielen hrať, ale aj písať dlhšie texty. Hoci osobne nie som fanúšikom numerických blokov pri notebookoch z dôvodu vyosenia touchpadu a klávesnice viac vľavo, môžem len konštatovať, že Lenovo pri LOQ spravilo dobre, že zvolilo menšie klávesy pre numerickú časť. Vďaka tomu je písanie aj napriek jemnému vyoseniu stále relatívne príjemné a nebudete si musieť dlho zvykať. Konštrukcia notebooku je dostatočne pevná, aby zabránila akémukoľvek prehýbaniu pri písaní alebo vyvíjaní tlaku na zariadenie z vrchu, pričom rovnako dobre si LOQ poradil aj s distribúciou tepla. Klávesnica sa teda pocitovo takmer vôbec nezohrieva.

V špecifikácii ste si mohli všimnúť, že LOQ disponuje prakticky všetkými potrebnými portmi, aj keď v trochu starších verziách. Ich rozmiestnenie je zvolené veľmi dobre, teda podobne ako pri Legionoch prevažne zo zadnej strany. Tam okrem napájacieho konektoru a ethernetu nájdete aj dvojicu USB a HDMI port. Ľavá strana je úplne čistá bez portov a vpravo sa nachádza len USB-C, USB a 3,5mm combo jack. Potešila by určite prítomnosť aspoň ešte jedného rýchleho USB-C portu, no chápeme, že niekde sa šetriť muselo. Kde sa ale výraznejšie nešetrilo, sú reproduktory, ktoré sú po stranách zariadenia. Tie hrajú na svoju triedu obstojne, zvuk má aj trochu hĺbku, takže pri hraní vašich obľúbených hier vás určite neurazia.

Hry

Testovaniu sme podrobili niekoľko hier, ktoré mali preveriť rôzne aspekty notebooku. Cieľ bol ale vždy dosiahnuť čo najvyššiu plynulosť pri čo najväčšej kvalite v natívnom 1080p rozlíšení. Samozrejme, sme si vedomí toho, že ide o mobilné  herné zariadenie, ale RTX4070 spolu s relatívne výkonným procesorom by mala byť pripravená aj na náročné herné scenáre. Zvolili sme si teda vzorku hier:

  • Counter Strike 2
  • CyberPunk 2077
  • Forza Motorsport
  • Kingdom Come: Deliverance 2
  • F1 24
  • DOOM: Dark Ages

Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9

CS 2

Nástupca legendárneho Counter-Strike Global Offesive a hra ktorú netreba asi nikomu bližšie predstavovať. Dohady o optimálnom nastavení sú rôzne, no pre účely testovania sme sa rozhodli využiť Verry High presset a natívne rozlíšenie. Rovnaké nastavenia sme následne otestovali aj pri napájaní z batérie. Vďaka výkonnej RTX 4070 sme sa pohybovali na úrovni 178 fps s vypnutým FSR, a 194 fps s FSR nastaveným na Ultra Quality. Teploty GPU sa pohybovali na úrovni 70-75 stupňov, pričom spotreba GPU dosahovala maximálne 70-90W.

Pri napájaní z batérie sme sa dostali bez zmien v nastavení na úroveň 155 fps so zapnutým FSR na Ultra Quality, pričom spotreba sa pohybovala na úrovni 49W a teploty do 64 stupňov.

CyberPunk 2077

Po množstve opravných patchov od autorov a implementácie najnovších grafických technológií stále ide o jednu z graficky najnáročnejších hier, no získané výsledky nám dokážu naznačiť trend, kam notebook zapadne v najbližších rokoch pri nových hrách, ktoré ešte len prídu. Nie je teda prekvapením, že RTX4070 dostala poriadne zabrať a naším cieľom bolo dosiahnuť čo najvyššiu kvalitu nastavení a plynulý chod s aspoň 60 fps. Hru sme testovali na Ultra presete v natívnom rozlíšení. Ak si chcete vychutnať hru s  Ray tracingom, bude potrebné pomôcť si s DLSS na dosiahnutie 60+ fps, prípadne aj s generovaním snímok pre vyššie hodnoty. Ak ale chcete hrať vo FHD rozlíšení, odporúčame DLSS v Quality a RTX Medium presset, kedy viete dosiahnuť priemerných 65 fps, resp. okolo 120 fps so zapnutým generovaním snímok.

Teploty sa počas hrania pohybovali na úrovni 73 stupňov a spotreba okolo 105W. Pri hraní z batérie sa spotreba pohybovala na úrovni 50W a teplota okolo 61 stupňov.

Pri hraní z batérie ale bolo potrebné v tomto prípade znížiť detaily na Ultra, kedy sme sa s DLSS na Quality dostali na úroveň priemerne 74 fps.

Forza Motorsport

Aktuálny diel populárnej série Forza Motorsport dáva zostavám poriadne zabrať, no je férové uznať, že na oplátku ponúka skvelý vizuál a aj relatívne prijateľné fps. Cieľom teda bolo pri čo najlepšej kvalite presiahnuť úroveň 60 fps. Vo FHD rozlíšení s High pressetom, vypnutým Ray-tracingom a DLSS na Quality sme sa pohybovali na úrovni 110 fps. Pri FULL RTX Medium pressete sme vedeli dosiahnuť priemerne 72 fps. Ak chcete hrať so zapnutým plným Ray-tracingom, odporúčame využiť Medium RTX nastavenia a DLSS na Quality, kedy viete dosiahnuť 80 fps. Rovnaké Medium RTX nastavenia dosahujú pri napájaní z batérie priemerne 34 fps. S vypnutým RTX sa pohybujeme ale už na úrovni 43 fps.

Forza je zároveň jedna z prvých hier testovania, kde už pravidelne narážame na limitáciu v podobe VRAM, kde pri Ultra pressete so zapnutým RTX presahujeme kapacitu o cca 1,5GB. Ak ale vypnete RTX a zvolíte menej náročný High presset, tak využitie VRAM klesne na 6,6GB. Počas testov ale grafická karta dosahovala spotrebu len 88W, pričom držala teploty okolo 74 stupňov, pri napájaní z batérie 43W a 61 stupňov.

Kingdom Come: Deliverance 2

Novinka od našich českých susedov ponúka okrem skvelého herného zážitku aj prepracovaný audiovizuálny zážitok. Hra využíva dobre známy Cryengine, ktorý dokáže ponúknuť dych berúce scenérie, no budete na to potrebovať aj značnú porciu výkonu. Hra je ale dobre optimalizovaná a pri Ultra pressete v natívnom rozlíšení len s DLAA sme dosahovali priemerne 58 fps pri spotrebe 85W a teplotách okolo 74 stupňov. Horšie to ale bolo pri napájaní z batérie, kde sme museli siahnuť po DLSS na Balanced nastavenia a zároveň bolo pre relatívne plynulé hranie potrebné znížiť detaily na High, vďaka čomu sa nám podarilo dosiahnuť priemerne okolo 70 fps. Spotreba sa pohybovala na 50W a teploty okolo 66 stupňov.

F1 24

Ďalšou relatívne náročnou e-sport hrou je F1. Hra disponuje aj Ray-Tracingom, takže môžeme preveriť, či sa nám podarí dosiahnuť potrebná plynulosť. Za cieľ sme si stanovili dosiahnuť čo najstabilnejšie hodnoty a priblížiť sa čo najviac nad 60 fps pri čo možno najvyšších detailoch v natívnom rozlíšení. Priblížiť sa k nášmu cieľu pomáha implementácia DLSS. Dosiahnuť natívnych 144 fps je už na prvý pohľad náročnejšie, no v Ultra presete bez Ray-Tracingu a s DLSS na Quality nastaveniach sme sa dostali na úroveň v priemere 135 fps, čo je rozhodne veľmi slušná hodnota, ktorá nás celkom potešila. So zapnutým Ray-tracingom sa ale s pomocou DLSS pohybujeme na úrovni 100 – 110 fps. No stále pri Ultra pressete, takže ak požadujete viac fps, stačí znížiť nastavenia.

Najlepšie hrateľné bolo ULTRA bez RT so zapnutým DLSS na Quality, no ak si chcete hru užiť v plných detailoch, najlepším kompromisom sa javí Ultra preset s Medium RayTracingom a zapnutým DLSS na Balanced, kedy sa fps pohybujú priemerne na úrovni 110 fps.

Pri napájaní z batérie sa aj bez výraznejších zmien nastavení vieme stále pohybovať okolo hranice 89 fps, a to pri zachovaní natívneho rozlíšenia. Teploty dosahovali úroveň 60 stupňov a spotreba dosahovala úroveň 49W. No hrať sa nebudete dlho, keďže energia batérii dôjde priemerne po hodine hrania.

DOOM: The Dark Ages

Ide o druhú AAA hru na trhu, ktorá na svoje spustenie vyžaduje podporu Ray-tracingu. Disponuje všetkými modernými NVIDIA AI vychytávkami, nádhernou grafikou a množstvom nepriateľov, ktorých sa treba zbaviť. Zároveň rovnako ako Indiana Jones, aj DOOM je veľmi náročný na VRAM. No v našom prípade bude VRAM hlavným limitujúcim faktorom. Hrať na vyšších detailoch bolo možné len s najnižším nastavením textúr, teda 2048, aby sme sa zmestili do stanoveného limitu 8GB. Aj keď ide o hardvérovo náročnú hru, na Ultra pressete si s ňou Lenovo LOQ poradí len s DLAA na solídnych 62 fps, pričom po zapnutí DLSS na Quality nastaveniach sa bez problémov dostávame k hranici 85 fps.

Problém zariadeniu nerobia ani Ultra Nightmare nastavenia, kedy s DLSS na Balanced dosahujeme priemerné fps na úrovni 94. Viete si pomôcť aj technológiou FG, kde pri generovaní 2 snímok viete dosiahnuť až 147 fps, no latencia stúpne nad 50ms. No aj napriek tomu je hra so zapnutím FG veľmi nepredvídateľne hrateľná. Sú momenty, kedy je obraz a odozvy v norme, no prídu aj momenty, kedy hra pôsobí spomaleným dojmom so zapnutou simuláciou želé. Problémom bude takmer určite VRAM, nakoľko podľa využitia sme si mohli všimnúť že so zapnutím FG vyskočí okamžite využitie na 100%. Pri napájaní z batérie je akékoľvek nastavenie so zapnutým FG úplne nehrateľné.

Pri napájaní z batérie sa ale s Ultra nastaveniami s DLSS na Balanced bez FG pohybujeme na úrovni okolo 65 fps. Spotreby so zapnutým DLSS sa pohybovali okolo 100W, bez DLSS okolo 108W a teploty sa držali okolo 76 stupňov. Pri hraní z batérie sa spotreba držala na úrovni 50W a teploty okolo 61 stupňov.

Blender,  Rendering a 3DMark

Notebook sme podrobili aj Classroom render testu v Blenderi, pričom sme otestovali CPU aj GPU rendering. Rovnako tak aj rendering z batérie a aj napájania zo siete, aby sme vedeli odsledovať prípadný pokles výkonu.

Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9Lenovo LOQ 15ARP9

Pri CPU renderingu sme na render jednej snímky potrebovali 7min 59s, resp. 8min 28s pri napájaní z batérie. To už dávno nie sú ohurujúce výsledky, nakoľko moderné procesory dosahujú takmer polovičné hodnoty. Vyrovnanejšie to je ale pri renderingu s pomocou GPU, kde na render jednej snímky sme potrebovali 33,8s a pri napájaní z batérie 42,3s. Rozdiel bol teda oproti CPU priam minimálny.

Pri renderovaní v DaVinci Resolve sme tradične využili naše testovacie 4K ProRes Raw videa, pričom sme testovali redner 1min 30s videa do FHD záznamu, spolu aj s operáciami ako farbenie videa a pod. Práca v programe bola príjemná, bez sekania a bez problémov s náhľadom videa. Render trval len 15s, pričom render z batérie trval len 22s.

Pri syntetických testoch v 3DMark sme Lenovo LOQ podrobili tradičnému benchmarku Time Spy a Port Royal. V Time Spy sme dosiahli slušnú hodnotu 12 023 bodov, pričom GPU skóre dosahovalo 12 896 bodov a CPU skóre dosiahlo 8 692 bodov. Pri opakovaní testu s napájaním z batérie sme dosiahli 9 122 bodov, pričom GPU skóre dosiahlo 9 102 bodov (čo je takmer rovnaká hodnota akú sme dosiahli aj pri RTX 5080) a CPU skóre bolo na úrovni 9 240 bodov. V Port Royal benchmarku sme dosiahli hranicu 7 825 bodov a priemerných 36,23 fps. Pri napájaní z batérie klesli hodnoty na 5 428 bodov a 25,13 fps.

Po dosiahnutí zaujímavých výsledkov sme sa rozhodli spustiť aj ďalšie 3DMark benchmarky s nasledujúcimi výsledkami:

  • SolarBay
    • Napájanie: 59 361 bodov
    • Batéria: 41 789 bodov
  • Speed Way
    • Napájanie: 3 129 bodov
    • Batéria: 2 188 bodov

Záver

Lenovo LOQ sa radí rozhodne medzi schopné budget herné notebooky. Stávka na staršie, lacnejšie komponenty pri vhodnej hardvérovej kombinácii nemusí byť vždy zlá, obzvlášť ak cielite na Full HD rozlíšenie. Procesor pár rokov ešte bez problémov poslúži, grafická karta tiež a zvyšok si viete upgradovať sami. Najviac ale ťahá zariadenie dole práve veľkosť VRAM, ktorá asi ako jediná môže spôsobovať do budúcna výraznejšie obmedzenia. Ak sa ale trochu pohráte s nastaveniami, do 8GB limitu sa často zmestíte bez problémov.

Ak by ste aj zvažovali kúpu testovaného modelu, odporúčame sa určite pozrieť po modeloch LOQ s aktuálnymi RTX 5000 série. Často viete nájsť model s RTX 5070 a s trochu výkonnejším procesorom, len o 60 – 150 Eur drahší, no získate všetky aktuálne Nvidia technológie, multi-frame gen a výbornú akceleráciu pri renderingu videa.


napísal tomass 4.7.2025
Páči sa mi!
8.5
LENOVO LOQ 15ARP9
+ kvalita spracovania
+ výborné chladenie
+ portová vybavenosť
+ pomer cena / výkon
- slabšia výdrž batérie
- staršie komponenty
- len 16:9 IPS displej
- len jeden USB-C port


Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Windows 11 inštalácia (7)
Nazdar. Mám problém... Chcem nainštalovať synovcov...
|Problem s pc (2)
Zdravím mam starší PC Komponenty : Amd Ryzen 54650...
|Tainted grail patch 1.05 (1)
Zdravíčko chcem sa opýtať ci je najnovší patch 1.0...
|Wolfenstein et (2)
ahojte snazim sa nainstalovat Wolf ET no po instal...
|Oled monitor? rada pri kúpe (11)
Zdarec, potreboval by som vašu radu alebo lepšie p...
|Screenshots (63415)
Vkladajte sem vaše zaujímavé screenshoty z hier. O...
|Filmy filmy filmy film... (47408)
O filmoch. Hádam chápete....
|Sector hraje ... (126233)
:diskoška o HRACH, ktore prave hravate, ale aj o t...
|Pochváľte sa svojím herným str... (442)
Ako hardwareového nadšenca ma napadlo vytvoriť vlá...
|Serialy (16985)
prison break, lost, jericho, battlestar galactica ...
|Svet, ukrajina, vojny ... (41151)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk