SAMSUNG 65'' QN90D - MINI LED TV

SAMSUNG 65'' QN90D - MINI LED TV

9.0

Samsung posúva svoje Mini LED TV vpred

Test

Samsungu ani v tohtoročnej ponuke nechýbajú Mini LED QLED verzie televízorov, a to hneď v niekoľkých verziách. Od základnej QN85 až po najvyššiu QN95 verziu v 4K a popritom aj QN800 a QN900 sériu s 8K rozlíšením. Je to ako medzistupeň medzi nižším LED verziami a vyšším OLED verziami. 

Totiž nevyhnutne nie pre každého je OLED ideálny, a preto firmy stále ponúkajú a stále vylepšujú Mini LED technológie, ktoré ponúknu síce nižší kontrast ako OLED, ale môžu priniesť výrazne vyšší jas, lepšie HDR a hlavne nie je riziko vypálenia obrazovky. Samozrejme, je tu risk, že sa jedna z mini LEDiek v podsvietení pokazí, ale väčšinou to pre ich počet ani nezbadáte. Zároveň Mini LED nie sú také obmedzené v uhlopriečkach.

My tu máme na test Q90 verziu, ktorá je strednou verziou aj keď veľmi podobnou QN95, kde je rozdiel hlavne v externom boxe pri 95 verzii. Q90 má všetko vo vnútri. Môžete si tak vybrať ten TV, ktorý sa vám lepšie hodí. Plus Q95 má ešte vylepšený zvuk, ale ak už idete do tejto kategórie, určite nezabudnite na soundbar, posunie to zvuk o kategóriu vyššie.

Mimochodom tohtoročné verzie Samsung televízorov majú teraz posledné písmeno v názve D (QN90D). Podľa toho ich rozpoznáte. Ak uvidíte v predaji označenia s písmenom C sú to minuloročné verzie, ale na druhej strane sú teraz za dobré ceny a oplatia sa kúpiť.

Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV
Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Samsung znovu v QN90 verzii ponúka kvalitný Mini LED TV
Samsung znovu v QN90 verzii ponúka kvalitný Mini LED TV


Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Tizen systém zostáva a mierne rozširuje svoje možnosti.
Tizen systém zostáva a mierne rozširuje svoje možnosti.


Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Farby budú vďaka QLED obrazovke a Mini LED podsvieteniu parádne.
Farby budú vďaka QLED obrazovke a Mini LED podsvieteniu parádne.

Špecifikácie 65" QN90D:

  • Obrazovka: 65" Quantum Matrix Mini LED
  • Rozlíšenie: 4K Ultra HD, 144Hz
  • Procesor: NQ4 AI Gen2 
  • HDR: HDR10, HDR10+, HLG,
  • Vstupy: duálny tuner, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA,
  • Systém: Tizen OS
  • Uchytenie, stojan, VESA 400×300,
  • Zvuk: 60W -  4.2.2CH
  • Podpora zvukových systémov: Dolby Atmos, Dolby Digital Plus

TV ponúkne prakticky high-end ponuku od Samsungu, kde Mini LED podsvietenie dopĺňa kvalitná obrazovka s pôsobivými farbami, pridáva sa slušný zvuk a aj nový AI procesor. Plus, samozrejme, priama ponuka herných ako filmových, tak herných streamovacích aplikácií. V nej je Samsung doma, keďže má GeForce Now a aj Game Pass a myslím, že Game Pass má stále exkluzívne. Je to už prekvapivo dlho exkluzívne.

Stále však musíte rátať s tým, že Samsung podporuje HDR10+ a ignoruje konkurenčné Dolby Digital. Je to zvláštne, že sa toho stále drží, ale je to tak. Zároveň zrejme väčšine požívateľov to je jedno, ale ak vyžadujete Dolby Digital podporu, tak sa musíte pozrieť po iných TV.

Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV
Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV HDR si vychutnáte
HDR si vychutnáte


Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Vstupov je dostatok a nechýbajú štyri HDMI 2.1 porty
Vstupov je dostatok a nechýbajú štyri HDMI 2.1 porty


Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Ovládač je moderný solárny
Ovládač je moderný solárny

Konštrukcia

Samotným dizajnom ide Samsung vo svojom štandarde, kde priebežne mení len detaily. Znovu čakajte veľmi tenký TV, ktorý má na okrajoch len okolo pol centimetra, v strede je hrubší pre elektroniku za obrazovkou, ktorá tu na rozdiel od QN95 nie je v externom boxe. Napravo tak nájdete všetky výstupy a vstupy, na ľavej strane je elektrická zásuvka. Zadný plast prechádza do tenkých okrajových rámikov.

Z portov sú to dva USB, optický výstup, štyri HDMI porty, lan port, a káblové a satelitné vstupy. Samozrejme, všetky HDMI sú 2.1 pre 4K/120Hz s tým, že jeden je eARC pre zapojenie soundbaru. 

Stojan je tu centrálny, je už v zjednodušenej podobe. Už nie je taký prekomplikovaný ako v predchádzajúcich rokoch. Stále má osem skrutiek a skladá sa z troch častí, ale zložíte ho za chvíľu. TV na ňom drží dobre, aj keď ak sa chytíte televízora, mierne sa bude hojdať. 

Ovládač

Ovládač je tu moderný samsungovský, teda minimalizovaný len so základnými tlačidlami, ale hlavne bez vymeniteľnej batérie, má solárne nabíjanie. Teda priebežne sa vám bude ovládač sám nabíjať a nikdy nebudete musieť meniť batérie. Ak by sa minula batéria, máte núdzový USB-C port na nabíjanie. Môžete ho pripojiť na PC alebo na mobilnú nabíjačku.

Z tlačidiel je tu štandardný kruhový d-pad na navigáciu, pridávajú sa volume a prepínanie programov a aj séria aplikačných tlačidiel, ktoré spustia požadovanú aplikáciu. 

Samozrejme, ovládač vie ovládať TV ako cez infrared, tak Bluetooth, čo je základ a na rozdiel od väčšiny TV vie TV zapínať a aj vypínať cez Bluetooth a teda nemusíte na TV namieriť.

Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV
Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Štandardné menu nastavení zostáva.
Štandardné menu nastavení zostáva.


Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Herné možnosti nechýbajú aj s gamebarom.
Herné možnosti nechýbajú aj s gamebarom.


Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Gamebar vám umožní zväčšiť si mapu na kraj obrazovky. Mapu si TV vie aj sám vyhľadať.
Gamebar vám umožní zväčšiť si mapu na kraj obrazovky. Mapu si TV vie aj sám vyhľadať.

Obrazovka

Obrazovka je tu Quantum Matrix Mini LED, čo je komplikovaný názov pre QLED obrazovku s Mini LED podsvietením. To znamená, že podsvietenie obrazovky je zozadu stovkami miniatúrnych LED diód, ktoré podľa potreby podsvietenia obraz. Pod čiernymi plochami nesvietia, a teda sú úplne čierne, jedine okraje podsvietených častí nebudú taé ostro ukončené ako pri OLED obrazovkách, ale stále to vytvára veľmi dobrý obraz. Zároveň, ako vždy, Samsung tu má parádne farby.

Jas je tu maximálny cez 1200 nitov, čo zaistí dostatočný jas aj za slnka. Zároveň obrazovka má ako 120Hz podporu, tak aj 144Hz podporu pre PC, ale súčasne je tu motion akcelerátor, ktorý môže framerate zjemniť a boostnuť až na 144 fps. O samotný obraz sa tu stará nový NQ4 AI Gen2 procesor, ktorý na jednej strane upscaluje cez AI do 4K a teda obraz je pekne vyhladený a ostrý, upravuje aj farby, kvalitu HDR, a zároveň aj zvuk. Spolu je tam 20 AI sietí, ktoré upravujú celý výsledok. Pridávajú sa aj AI energetické módy pre zníženie spotreby.

Systém

Samsung stále používa svoj klasický systém Tizen, ktorému dal asi pred tromi rokmi fullscreen podobu a konkuruje tak Google TV, aj keď dizajnovo má stále čo doháňať a už by bol čas na modernizáciu. Znamená to, že po spustení TV sa vám zobrazí štartovacia obrazovka systému, kde máte výpis aplikácií a aktuálnych filmov v nich a aj vami vybrané aplikácie pre rýchle prepínanie, zároveň aj všetky zariadenia z HDMI vstupov

Ak máte konzolu alebo externé boxy, tak sa hlavne jednoducho presuniete medzi aplikáciami a vstupmi, ktoré máte zoradené rovno v úvodnom riadku. Nemusíte ísť do podmenu výberu vstupov ako na väčšine Google TV. Máte rovno ikonky konzol vedľa ikoniek aplikácií a len si vyberiete.

Rovno predinštalované sú tu základné aplikácie, ako Youtube, Netflix, Amazon, Disney, ďalšie si viete stiahnuť zo store, kde nájdete všetko dôležité a aj samostatné herné položky, kde sú ako streamovacie aplikácie, tak aj malé hry na rýchle zahranie cez ovládač.

Základnú ponuku dopĺňa Ambient menu, čo je už štandardné oddychové menu pre TV a ponúka rôzne relaxačné zábery alebo scény, hodiny a rôzne doplnky, ktoré môžete nechať na obrazovke len v pozadí. Teraz pridali aj záber K-Pop spevákov. Tohtoročnou novinkou je nové Daily menu, kde Samsung oddelil SmartThings aplikáciu na synchronizáciu zariadení, ako aj všetky pracovné možnosti, teda Windows 365 prístup, Office, ale aj vzdialený prístup k PC.  Toto sú aj funkcie, ktoré si Samsung dáva do smart monitorov a prakticky všetky jeho zariadenia s Tizenom viete použiť na klasickú prácu a aj vzdialenú prácu.

Nastavenia televízora sú tu už štandardne dvojúrovňové, pričom základné máte rýchle v spodnom pásiku a nastavíte rýchlo režim obrazu, zvuku, wi-fi, Bluetooth a iné veci, ktoré chcete mať rovno poruke. V hlbšom menu už viete nastaviť všetky detaily obrazu, zvuku, funkcie HDMI vstupov a aj niekoľko herných nastavení.

Celý systém Samsung relatívne dobre funguje, ale už by som tam rád videl refresh s jednoduchším a modernejším vizuálom. Minimálne to však ide plynulo a bezproblémovo.

Samsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TVSamsung 65'' QN90D - Mini LED TV

Hry

Herné možnosti sú tu ako vždy široké. Samsung má rovno v systéme spomínané malé hry, ako aj herné aplikácie Game Pass, GeForce Now na priame hranie hier bez PC a konzol, stačí vám pripojiť len gamepad. Samozrejme, nie je to úplne zadarmo. Pri Game Passe môžete zadarmo hrať Fortnite, ale ak chcete aj prístup k stovkám iných hier, tak si musíte zaplatiť Game Pass, ale Ultimate verziu, ktorá ponúka aj streaming hier. Pri Geforce Now je to iné, tam máte aj prístup zadarmo, ale hráte len tie hry, ktoré máte kúpené na PC, teda na Steame alebo Epicu, alebo v Store. 

Čo je pre hranie dôležité, monitor funguje v 4K 120Hz pre konzolové hranie a ak zapojíte PC, môžete ísť aj v 4K 144Hz a využiť TV naplno. Lag je pritom pri najvyšších frekvenciách len 2,9ms, čo je parádna odozva, ale aj pri 60Hz je stále odozva pod 10 ms, čo rovnako prakticky nezbadáte. Všetko tak pôjde rýchlo s okamžitou odozvou. 

Nechýba ani herné menu, ktoré si môžete vyvolať počas hry a upraviť si rýchlo farby, HDR, pridať zameriavač alebo zväčšiť časť obrazovky, napríklad mapu. Povedal by som, že je to zbytočné, ale možno to niekto využije.

Nakoniec hlavne pri menších uhlopriečkach, kde je 43", môžete používať TV aj ako štandardný PC monitor, ideálne, samozrejme, na hranie a filmy, videá, web, ale viete eventuálne aj pracovať. Aj keď tam je ideálnejšie na prácu mať štandardný monitor.

Zvuk

Zvukovo je TV rovnako vo vyššej oblasti. Samsung tu zapracoval svoju štandardnú 4.2.2 zostavu so 60W výkonom a v rámci možnosti tenkého TV ponúka veľmi slušný zvuk s vyváženými výškami, stredmi a síce menšími basmi, ale s tým pri TV rátate. Ak chcete basy, tak, samozrejme, treba pridať soundbar. Samotný zvuk ponúka podporu Dolby Atmos, Dolby Digital Plus a má aj svoju funkciu Object Tracking sound+, o ktorú sa stará AI a upravuje zvuk podľa posunov objektu na obrazovke.

Soundbar je veľmi vhodným doplnkom, ktorý vám zvuk posunie na kvalitu obrazu a zároveň Samsung má aj možnosť spojiť zvuk soundbaru a TV a teda zvuk bude ešte bohatší a presnejší. Nám Samsung k TV poslal rovno HW Q990D zostavu, čo je jeho high-end s 11.1.4 konfiguráciou zvuku. Ponúka ako soundbar, tak masívny subwoofer a aj dva satelitné reproduktory, či už pre predný, alebo zadný zvuk. Zvuk tak bude skutočne všade okolo vás a bude jedinečný. Subwoofer je totiž parádny a také jemné basy len tak nepočujete. Ponúkne priam filmový zážitok. 

Plus zvuk soundbaru si viete čiastočne nastavovať cez ovládač, kde máte základné nastavenia zvuku, basov a vyber režim zvuku, ale oveľa hlbšie nastavenia získate v Samsung SmartThings aplikácii, kde si viete nastaviť aj pozíciu satelitných reproduktorov, ekvalizér a veľa detailov. Zrejme si soundbar ešte rozoberieme v samostatnom článku.

Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV
Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Ak TV obohatíte o soundbar, získate lepší audiovizuálny zážitok.
Ak TV obohatíte o soundbar, získate lepší audiovizuálny zážitok.


Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV HW Q990D je pôsobivý soundbar so 656W výkonom.
HW Q990D je pôsobivý soundbar so 656W výkonom.


Samsung 65'' QN90D - Mini LED TV Satelitné reproduktory si môžete umiestniť dopredu alebo dozadu pre plnohodnotný priestorový zvuk.
Satelitné reproduktory si môžete umiestniť dopredu alebo dozadu pre plnohodnotný priestorový zvuk.
Celkovo je QN90D veľmi kvalitný TV, ktorý poskytne všetky potrebné funkcie na pozeranie TV, hranie a aj relax. Prináša parádny obraz, dobré farby a aj ponuku, kde TV podporuje ako 120Hz, tak aj 144Hz pre pripojenie PC. Zároveň nechýbajú všetky bežné filmové aplikácie, pridávajú sa herné aplikácie a dopĺňa to kvalitný zvuk

TV je dostupný v 43, 55,65, 75, 50, 85 a 98-palcovej verzii a túto 65-palcovú verziu teraz kúpite za 2499 eur


napísal saver 14.6.2024
Páči sa mi! (+4)
9.0
SAMSUNG 65'' QN90D - MINI LED TV
+ pôsobivý obraz a pekné farby
+ všetky potrebné herné funkcie a rýchla odozva
+ štyri HDMI 2.1 porty
+ možnosť zapojenia aj ako monitor, hlavne v 43" veľkosti
- systém by už potreboval vizuálny upgrade
- stále bez Dolby Vision


Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Hľadám co-op parťákov do porta... (6)
Ahojte sektoráci, Som achievement hunter a hľad...
|Muzikanti sectoru (11)
Ola senoritas, pochvalte sa na ake hudobne nast...
|Sekanie hier albo pokles fps? (4)
ahojte,priatelia. hrám nfs heat,a mám problem,že h...
|Tempest rising nove demo (1)
Ahojte, stahujte nove demo tejto fantastickej RTSk...
|Skús nájsť hru (12)
Skúste nájsť tieto hry: 1. Stará hra, niečo tro...
|Svet, ukrajina, vojny ... (23653)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk