PRIHLÁS

SAMSUNG GALAXY A56 5G

SAMSUNG GALAXY A56 5G

8.5

Spoľahlivá stredná trieda

Ako už býva pri Samsungu zvykom, pár mesiacov po vydaní vlajkových modelov Galaxy S25 prináša na trh aj svoju cenovo dostupnejšiu strednú triedu zariadení zo série A. My sme na recenziu dostali to najlepšie, čo Galaxy A séria ponúka a testovaniu sme podrobili Galaxy A56. Už minuloročný model A55 bol veľmi solídny konkurent v strednej triede, ale tohtoročný model prináša niekoľko vylepšení, ktoré smartfón posúvajú opäť o kúsok ďalej. Ako sme si už za posledné roky zvykli, ide skôr o evolúciu ako revolúciu, takže z dizajnového hľadiska žiadne veľké skoky neočakávajte. Podobne ako pri S sérii bude prím hrať softvér, no zlepšeniami si prešiel aj hardvér. Budú ale tieto zmeny na danú triedu zariadení dostatočné?

Balenie a prvé dojmy

Balenie sa drží tradičnej šablóny Samsungu – strohé, minimalistické balenie s vyobrazením zariadenia vo vami zvolenom farebnom variante. V balení okrem samotného smartfónu nájdete napájací USB-C kábel, PIN na vloženie SIM karty a dokumentáciu. Po rozbalení krabičky ako prvé uvidíte zadnú stranu smartfónu a vystúpený modul fotoaparátov. Na test sme dostali farebnú verziu Awesome Pink, ktorá je jednou z najzaujímavejších farieb, v ktorých si môžete A56 kúpiť. Zadný ružový panel mení svoj odtieň podľa okolitého osvetlenia, pričom stále zachováva jemne pastelový nádych farieb. Miestami vedela farba pôsobiť až béžovým dojmom. Podobne je to so zmenou farebného odtieňa aj pri hliníkovom ráme, ktorý má iný metalický odtieň ružovej, pričom pri určitom osvetlení a uhloch ustupuje ružová farba skôr k sivo-striebornej. Ak ste teda fanúšikmi podobných neštandardných farebných vyhotovení, tak z Awesom Pink budete nadšení.


  • Displej: 6.7 " Super AMOLED, HDR10+, 120 Hz, 1200 (HBM), 1900 (peak) nitov, 1080 x 2340px
  • Procesor: Exynos 1580 (4 nm)
  • OS: Android 15, One UI 7
  • Pamät: 8GB RAM, 12GB RAM / 128GB, 256GB UFS 3.1
  • Kamera: 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56, 1.0µm, PDAF, OIS
                    12 MP, f/2.2, 123° (ultrawide), 1/3.06, 1.12µm
                    5 MP, f/2.4, (macro)
  • Selfie: 12 MP, f/2.2, (wide)
  • Nabíjanie: 45W
  • Rozmery:  162.2 x 77.5 x 7.4 mm 
  • Váha: 198 g
  • Batéria:  5000 mAh
  • plná špecifikácia >>>

Ako už bolo spomenuté, Galaxy A56 disponuje hliníkovým rámom a zadná strana je tvorená tvrdeným sklom Corning Gorilla Glass Victus+, rovnako ako sklo displeja. Vďaka zvoleným materiálom pôsobí zariadenie na dotyk prémiovo, pevne a oveľa kvalitnejším dojmom, než by ste na danú cenovú kategóriu očakávali. Zariadenie si zachovalo jemne zaoblenú časť v oblasti ovládacích tlačidiel, pričom zvyšné hrany rámu sú ploché. Zaoblenie nie je až také výrazné, ako to bolo pri A55 a celkovo viac ladí s dizajnom celého zariadenia. A aj po prvotnom skepticizme musíme uznať, že vďaka zaoblenej časti sa tlačidlá stláčajú oveľa príjemnejšie než pri zariadeniach s ostrými hranami. Ak ale používate ochranný obal, tak tento postreh je pre vás bezvýznamný.

Jednou zo zmien, čo si pri priamom porovnaní so starším modelom všimnete ako prvé, je displej, konkrétne jeho rámčeky. Tie prešli menšou diétou a hoci stále je čo zmenšovať, displej A56 pôsobí oveľa lepším dojmom. Zároveň vďaka zúženiu rámčekov mohol narásť veľkosťou zo 6,6“ na 6,7“ a zaberá celkovo 87,7% plochy.  Čo sa týka jeho kvality, tak tu nezostáva nič iné len opäť raz skonštatovať, že Samsung jednoducho vie ako spraviť kvalitný displej. Hoci disponuje len FHD+ rozlíšením je svojou hustotou na palec 385 ppi dostatočne jemný a vďaka jasu 1200 nitov na celej ploche (peak až 1900 nitov) aj výborne čitateľný aj na ostrom slnku. Čitateľnosti určite dosť pomáha aj samotné ochranné sklo, no zároveň neočakávajte rovnaké antireflexné vlastnosti ako pri S sérii. Odlesky a odrazy sa síce objavia, no počas celého testu sme ani raz nezaznamenali problémy s čitateľnosťou. Nechýba HDR10+, vďaka ktorému si užijete váš multimediálny obsah a 120Hz obnovovacia frekvencia sa postará o lepší zážitok z plynulosti systému a pri hraní.


Na to, aby bolo možné sprostredkovať plynulý zážitok z používania, nestačí len 120Hz displej, ale zariadenie potrebuje mať k dispozícii aj určitý výkon. V útrobách Galaxy A56 preto nájdeme najnovší Exynos 1580 od Samsungu, ktorý výkonovo konkuruje aktuálnym Snapdragonom 7 gen 3 alebo konkurentom od Mediateku. Ide už tradične o 8-jadrový procesor s konfiguráciou jadier 1x supervýkonné, 3x výkonné a 4x efektívne. Grafický čip Xclipse 540 je postavený na AMD RDNA 3 architektúre, čo so svojimi 256 výpočtovými jednotkami dodáva zariadeniu dostatočný výkon pre pohodlné hranie prakticky každej hry. Poslednou hlavnou zložkou moderného procesora sú, samozrejme, AI akcelerátory, resp. NPU ktoré by mali dosahovať výkon až 14,7 TOPS, čo je na danú triedu zariadenia slušný výkon. Výkonnému procesoru sekunduje 8GB rýchlej LPDDR5 pamäte a o 15% väčší chladič spolu s odparovacou komorou.

Samsung myslí aj na bezpečnosť vašich dát, preto nechýba ani najnovšia verzia pokročilého zabezpečenia KNOX, ktoré okrem už dobre známeho šifrovania údajov pridáva aj detekciu externej hrozby. Využíva pri tom ostatné funkcie zariadenia, ako napríklad gyroskop, kedy KNOX vie efektívne detegovať napr. vytrhnutie smartfónu z vašej ruky a ak sa páchateľ s ním aj rozbehne preč, KNOX zariadenie okamžite uzamkne a zablokuje. Nemusíte sa teda báť, že by vám páchateľ v odblokovanom zariadení stihol pomeniť nastavenia alebo rýchlo prekopíroval vaše dáta. Ide ale o funkciu, ktorú, dúfajme, bude musieť využiť len absolútne minimum používateľov.

Smartfón bol počas celého používania plynulý, no občas sme sa stretli s menším trhnutím animácie. Bolo to prevažne pri odomykaní zariadenia, alebo pri rýchlom presune z domovskej stránky do Google noviniek. Zariadenie sme ale testovali hneď v prvých týždňoch, takže je možné, že tieto nedostatky vyriešili už aktualizácie softvéru. Ako pri S25 sérii, aj nové A smartfóny prichádzajú na trh s najnovším One UI 7 a Androidom 15. Je celkom úsmevné, že aj nízka trieda zariadení ako A26, resp. A36 alebo nami testovaná A56, dostala aktuálny systém skôr ako minuloročné vlajky.

Ak už máte skúsenosti s One UI 7 z S25 zariadení, tak v A56 nájdete takmer väčšinu funkcií. Z Awesome Inteligence (AI) nechýba asistent Gemini v slovenskom jazyku, Circle to Search, guma na objekty pri fotografiách a pod. Vítanou novinkou, na ktorú som si pri používaní prakticky okamžite zvykol, je Now Bar. Ide o kapsulovitý panel podobný notifikácii, ktorý sa nachádza na spodnej strane zamknutej obrazovky, priamo medzi tlačidlami pre rýchlu spúšť baterky a fotoaparátu. Cez Now Bar viete nielen sledovať aktuálne informácie či už o stopkách, časovačoch, športových aktivitách, alebo prehrávanej hudbe, viete po stlačení kapsule danú aplikáciu priamo ovládať. Na prepnutie zobrazovanej aplikácie stačí len jednoduchý posun prsta.


Niektoré AI vychýtávky vzhľadom na výkon a obmedzenú RAM zariadenia chýbajú, no stále dostanete k dispozícii asi najviac AI nástrojov spomedzi konkurencie v danej triede. Pri fotografiách dostanete na prvý pohľad rovnaké nástroje na manipuláciu fotografií, no ich implementácia využíva iné alebo staršie algoritmy, takže výsledok nebude rovnako dobrý ako pri S25 zariadeniach,  ale priblíži sa skôr starším vlajkám.

Ako už každý rok býva zvykom, zmenami si prešli aj moduly fotoaparátov. Hlavný 50MP snímač ponúka dôstojné výsledky, vďaka clone f/1.8 sú fotografie dostatočne presvetlené aj v horších svetelných podmienkach OIS sa postará, aby vaše zábery boli čo najviac ostré, v prípade videa čo najmenej roztrasené. Kvalitný je aj 12MP ultraširoký snímač, no tu už sa dá všimnúť menšia strata detailov v okrajoch fotografie a mierne rozmazanie. Treba pochváliť slušnú farebnú konzistentnosť oboch snímačov, no sklame celkovo farebné podanie fotiek. Tie idú farebne odtieňom viac do modra, pričom občas strácajú vernosť aktuálnych svetelných podmienok. Jednoducho pri pohľade na fotografiu A56 nezaprie, že patrí do strednej triedy, pričom konkurencia dokáže v podobnej cene často zachytiť lepšie momentky. Na A56 sa ale viete spoľahnúť a už dopredu tušíte aký bude v daných podmienkach výsledok.

Podobne to je aj pri videu. Neočakávajte nič dych berúce, no zachytené scenérie a momentky z letnej dovolenky budú pre zdieľanie na sociálne siete úplne postačujúce. Z videa dostanete k dispozícii 4K/30 fps režim alebo 1080p/30 a 60 fps. Rovnaké možnosti ponúka aj selfie kamera, ktorá pridáva funkciu 10-bit HDR. Selfie kamera zaručuje relatívne kvalitné fotografie, no často pôsobia plochým dojmom a chýba im hĺbka.

Nočné snímky prešli opäť vylepšeniami oproti predchodcovi, pričom večerné fotky pôsobia mäkším dojmom, no asi ťažko im v rámci kategórie niečo vytknúť. Zamrzí len absencia antireflexnej vrstvy aspoň na hlavnom snímači, nakoľko večer vám pouličné osvetlenie môže spôsobovať menšie artefakty v podobe bodiek po fotke. S podobným problémom sa stretával na rovnakom mieste aj iPhone 16 a 16 Pro, no Samsung má úž roky tento problém vyriešený v S sériách. Nakoľko A56 nedisponuje zoom objektívom, približovanie bude len digitálne. To je za dobrých svetelných podmienok použiteľné do 2x zväčšenia, s obetovaním kvality do 5x. Pri maximálnom 10x priblížení sú už fotografie ale veľmi zašumené a rozmazané.

Samsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5GSamsung Galaxy A56 5G

Samozrejme, nesmú chýbať ani testy v obľúbených bechmarkoch, ako sú Geekbench alebo Antutu, kde Galaxy A56 dosiahol slušný výsledok na úrovni 899 637 bodov. Priebeh celého testu spotreboval len 3% batérie, čo je na dnešné pomery veľmi dobrá spotreba energie na Antutu benchmark. V Geekbench benchmarkoch sme dosahovali hodnoty na úrovni 1381 bodov pre jedno jadro a 3869 bodov pre viac jadier. Pri grafickom teste sme pri OpenCL namerali 6 960 bodov, no pod Vulkanom sa nám nepodarilo odmerať nič, nakoľko benchmark po pár sekundách skončil chybou. Galaxy A56 sme otestovali aj z pohľadu grafického výkonu pomocou benchmarku 3DMark, ktorý dobre poznáte z recenzií PC, kde sme spustili niekoľko testov:

  • Wild Life
    • Výsledkom bola hodnota 4 556 bodov, pričom fps sa pohybovali na úrovni 27,29 fps (od 16 – 36 fps).
    • Spotreba energie dosiahla necelé 1% a teploty sa pohybovali na úrovni 28 stupňov.
  • Wild Life Extreme (4K rendering)
    • Skóre 1 297 bodov a priemerne 7,77 fps.
    • Spotreba energie dosiahla necelé 1% a teploty sa pohybovali na úrovni 26 stupňov.
  • Wild Life Stresstest (20 prechodov)
    • Skóre 4633 bodov, pričom každým prechodom postupne klesalo až k najnižšej hodnote 4612 bodov a priemerne 18-37 fps, pričom celková stabilita sa pohybovala na úrovni 99,6%.
    • Spotreba energie dosiahla 9% a teploty sa pohybovali na úrovni 25 – 33 stupňov.
  • Steel Nomad Light
    • Skóre 630 bodov a priemerne 4,67 fps.
    • Spotreba energie dosiahla 1% a teploty sa pohybovali na úrovni 28 – 29 stupňov.
  • Sling Shot
    • výsledkom bola hodnota Maxed Out.
    • Grafický test 1 dosiahol 58,14 fps, test 2 47,57 fps.
    • Physiscs skóre sa v jednotlivých troch testoch pohybuje na úrovniach 79,46 fps, 58,05 fps a 31,61 fps.
    • Batéria počas testu klesla o 2% a teploty sa pohybovali na úrovni 30 – 32 stupňov.

 

Celkovo zvládol Galaxy A56 testy obstojne, no najväčším prekvapením bola samotná spotreba energie a teploty. Objavil sa ale zaujímavý paradox. Zariadenie síce často dosahuje v testoch takmer o 10 stupňov nižšie teploty ako vlajkové S25, pocitovo sa ale zahrieva oveľa výraznejšie než vlajkové modely. Tie majú najhorúcejší bod umiestnený takmer v strede zariadenia, zatiaľ čo A56 ho má na úrovni modulov fotoaparátu. Ak teda držíte zariadenie pri hraní s modulmi fotoaparátov v režime na šírku hore, najhorúcejšiu časť rámu a zadnej strany budete mať priamo na prstoch a dlani, čo je po čase až nepríjemné a prinúti vás to hranie prerušiť. Nestane sa ale, že by bolo zariadenie nútené znižovať výkon, takže ak máte na mobile obal, pocit pálenia nebude určite taký výrazný ako pri rozohriatom hliníku.

Pri hraní sme si otestovali optimalizovanú hru pre Samsung zariadenia, COD Mobile, ktorá bez výraznejších problémov dokázala bežať na 60 fps pri Verry High nastaveniach. Vyťaženie GPU sa pohybovalo na úrovni 80%, zahrievanie bolo v norme a jedna rýchla hra spotrebovala približne 3% batérie. Objavil sa občas menší zásek, resp. trhnutie, no ak si znížite nastavenia o jednu úroveň na High, nebudete badať žiaden problém.

Otestovali sme aj graficky náročnú hru Genshin Impact ktorá dala A56 zabrať už pri samotnej inštalácii, kde spotrebovala takmer 9% batérie a výrazne zahriala telo smartfónu. Ako sme spomínali aj vyššie, najhoršie teploty sme dosiahli práve pri hraní Genshin Impact, pričom hotspot sa nachádzal pri blesku fotoaparátov. Po čase bola dokonca nepríjemne teplá aj časť displeja na ktorej sa nachádza ovládanie pohybu. Na hranie sme si zvolili Medium presset a 60 fps mód, pričom hra dosahovala v priemere 43 fps a maximá boli na úrovni 60 fps. GPU bola počas hrania vyťažená prakticky takmer na 100% po celú dobu. Občas sa objavili menšie trhnutia, no hra bola hrateľná a 10 minút hrania na vyvážených nastaveniach spotrebovali 4% batérie. Pri High pressete sme dosahovali podobné fps ako pri Medium, dlhodobo sme sa držali bližšie k hranici 30 fps ako 45. Ak teda plánujete hrať na High, odporúčame skôr 30 fps režim a pre Medium 45 fps režim. Zabránite tak výrazným prepadom a hra pôsobí stabilnejším dojmom.

Čo pridáva A56 pocit rýchlosti, je aj voľba samotného úložiska. Samsung sa rozhodol siahnuť po rýchlom UFS 3.X úložisku, ktoré dosahuje rýchlosť čítania 1718,7 MB/s a zápis na úrovni 1019,7MB/s. Náhodné čítanie a zápis dosahujú 424/288 MB/s a rýchlosť čítania AI sa pohybuje na úrovni 200 MB/s. To sú hodnoty, za ktoré sa nemusia hanbiť ani drahší konkurenti. Oproti minulým rokom sme ale prišli o podporu microSD kariet, takže pri kúpe zvoľte dostatočnú pamäťovú verziu. Nechýba ani rýchle 45W nabíjanie, vďaka ktorému budete schopní A56 dobiť z 0 na 65% batérie za 30 minút, pričom na 100% by ste mali byť schopní zariadenie nabiť za 68 minút. Pri našom teste sme s neoriginálnou 33W nabíjačkou nabili zariadenie z 30 na 100% za 1 hodinu a maximálna rýchlosť sa pohybovala na úrovni 26.5W. Najdlhšie ale zaberie dobitie posledných cca 5%, na ktoré A56 potrebuje asi 10 minút.

Záver

Galaxy A56 je skvelé zariadenie pre menej náročných používateľov, ktorí nepotrebujú maximálny výkon, no zároveň chcú držať krok s aktuálnymi technológiami. Samsung robí v danej triede prakticky všetko dobre, cielené na istotu, no zároveň zariadenie môže pôsobiť až nudným dojmom. Obzvlášť ak zvažujete prechod z predchádzajúcich modelov alebo staršieho vlajkového Samsungu.

Samsung ale pridáva často množstvo akcií, prípadne aktuálnu zvýhodnenú cenu (256GB verzia za 439 Eur), takže A56 začne zrazu dávať väčší zmysel. Zároveň cena je o pár eur nižšia ako minulý rok, a to aj napriek zvýšeniu DPH, na čo tiež netreba zabudnúť. Ak si k tomu všetkému pridáte 6 aktualizácií Androidu, zrazu pôjde o zaujímavejšiu ponuku.


napísal tomass 16.4.2025
Páči sa mi! (+2)
NAJLEPŠIE MOBILY
9.5
XIAOMI 14 ULTRA
48
[26.6. 2024]
9.5
XIAOMI 15 ULTRA
55
[11.4. 2025]
9.5
SAMSUNG GALAXY S25 ULTRA
53
[21.2. 2025]
9.5
SAMSUNG GALAXY S24 ULTRA
97
[9.2. 2024]
9.5
SAMSUNG GALAXY S24+
87
[2.2. 2024]
9.0
IPHONE 16 PRO MAX
82
[25.11. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY BUDS3 PRO
28
[31.7. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY Z FLIP6
23
[2.8. 2024]
9.0
MOTOROLA RAZR 50 ULTRA
12
[14.8. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY Z FOLD6
27
[16.8. 2024]
9.0
XIAOMI 14T
35
[27.9. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY S24 FE
29
[21.10. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY FIT3
25
[15.3. 2024]
9.0
ASUS ROG PHONE 8 PRO
22
[8.3. 2024]
9.0
POCO X6 PRO
27
[19.2. 2024]
8.5
CREATIVE AURVANA ACE 2
12
[3.7. 2024]
8.5
SAMSUNG GALAXY WATCH7
36
[24.7. 2024]
8.5
SAMSUNG GALAXY A56 5G
16
[16.4. 2025]
8.5
SAMSUNG GALAXY A56 5G
+ AI v slovenčine a pokročilé AI funkcie
+ dobrá kvalita spracovania
+ softvérová podpora 6 rokov
+ One UI 7
+ displej
+ slušná výdrž batérie
- stále hrubšie rámčeky okolo displeja
- priemerná kvalita videa a fotografií
- nepríjemné zahrievanie pri vyššej záťaži
- absencia zoom objektívu


Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Herný kútik (2)
Zdieľajte s inými hráčmi svoj herný "kútik", vzájo...
|Xsplit premium na 12 mesiacov ... (0)
ahojte, ak niekto streamujete alebo sa nahravate, ...
|Commandos: origins (1)
Zravím vás. Pracujem na SK preklade hry Commandos:...
|Predam crash bandicoot n.sane ... (0)
Ahojte, predám cartridge verziu (komplet krabic...
|Ktory herny ntb (4)
Zdravim už dlhši čas rozmyšlam o kupe ntb mam 3 fa...
|Screenshots (62430)
Vkladajte sem vaše zaujímavé screenshoty z hier. O...
|Filmy filmy filmy film... (47167)
O filmoch. Hádam chápete....
|Must see (41767)
Su veci ktore sa slovami opisat nedaju a preto pat...
|Sector hraje ... (125210)
:diskoška o HRACH, ktore prave hravate, ale aj o t...
|Hlavná diskusia (32)
O všetkom, respektíve ak máte nejaké otázky alebo ...
|Svet, ukrajina, vojny ... (38193)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk