ROG AZOTH X GAMING KEYBOARD |
ROG AZOTH X GAMING KEYBOARD |
ASUS a ROG už majú po rokoch bohaté skúsenosti s hernými perifériami. Aj keď sú pre vás ich klávesnice na prvé počutie ako menšia neznáma, roky sa osvedčovali ako dobá voľba v pomere ceny a kvality. My sme k dispozícii dostali jednu z tých najprémiovejších herných klávesníc, ktoré aktuálne ROG ponúka. Konkurencia je ale v danej cenovej hladine nekompromisná. Podarí sa teda ROG Azoth X obhájiť svoju cenu a udržať krok s konkurenciou?
Balenie a prvé dojmy
Už veľkosť samotného balenia naznačuje, o akú veľkosť klávesnice pôjde. Balenie obsahuje aj bohaté príslušenstvo, a teda okrem samotnej klávesnice vo veľkosti 75% nájdete v balení aj príjemnú gumenú podložku pod zápästia, napájací USB-C kábel dlhý 2m, náradie na vyberanie Keycap a Switchov, redukciu na predĺženie 2,4GHz USB prijímača a trojicu náhradných switchow a Ctrl klávesov. To čo vás očarí, samozrejme, už hneď po rozbalení, je samotná klávesnica. Naživo vyzerá oveľa zaujímavejšie než na fotografiách, no prekvapí vás hlavne jej hmotnosť v pomere k rozmerom. Tá sa pohybuje na úrovni 1,6 kg spolu aj s podložkou pod zápästia.
Zaujme vás primárne jej biele prevedenie, ktoré nie je úplne snehovo biele, ale vďaka matnej povrchovej úprave ide o bielu s miernym nádychom zo sivého odtieňa. Kontrastné čierne a fialovo-ružové klávesy rozbíjajú „nudnú“ bielu a spolu s RGB podsvietením a ROG potlačou na klávesoch vytvárajú ten pravý gamerský dizajn. Aj keď je na dotyk spracovanie pocitovo kvalitné, nakoniec vás mierne zamrzí, že ide len o plastové prevedenie.
Špecifikácie
75% klávesnice nie sú určené pre každého. Pri tomto formáte nejde len o absenciu numerického blok, tzv. TKL (ten key less), ale zmenšením si prešiel aj funkčný blok. Enter sa musel zmenšiť na jeden riadok, zúžením si prešiel aj pravý Shift a vďaka absencii pravého klávesu Ctrl bolo možné posunúť plnohodnotné klávesy šípok pod kláves Enter a vedľa Shiftu. Na tento posun si budete musieť chvíľu zvykať, no nebude to až také náročné ako zvyknúť si na presunutie funkčných klávesov Insert, Delete, PgUp a PgDn. Tie sa nachádzajú úplne vpravo, pričom po stlačení Fn klávesu sa zmení ich funkcia, napr. na Home alebo End.
Ako ste si asi už domysleli, chýbajúce klávesy sú priradené iným tlačidlám, ku ktorým získate prístup pomocou Fn klávesu, no zároveň si viete namapovať požadované funkcie aj sami pomocou aplikácie Armoury Crate, ktorú môžete dobre poznať z ROG notebookov. Zaujímavý je aj dizajn samotných klávesov, ktoré na prvý pohľad vyzerajú, že majú štandardnú veľkosť, no zdanie klame. Klávesy sú a niekoľko milimetrov menšie, no vďaka príjemnému prehĺbeniu zmenu veľkosti to pri hraní prakticky nespoznáte. Všimnete si to však pri dlhšom písaní. Switche sú možno až veľmi citlivé, klávesy menšie a blízko pri sebe, vďaka čomu ľahko urobíte nechcené preklepy alebo duplikáciu jedného znaku.
Z dizajnového hľadiska je veľmi zaujímavé aj prevedenie samotných klávesov. Predná a vrchná strana sú z nepriehľadného plastu, cez ktorý nepresvitá RGB podsvietenie, pričom zvyšné strany klávesov sú z priehľadného matného materiálu, vďaka čomu vytvára presvitajúce svetlo štýlový, no nie rušivý efekt podsvietenia. Čo ale zamrzí, je absencia výrezov pre podsvietenie symbolov na klávesoch, vďaka čomu v horších svetelných podmienkach neviete nájsť správny kláves, obzvlášť pri druhotných funkciách klávesov.
Za čo treba ale ASUS pochváliť, sú jeho nové ROG NX V2 mechanické switche. My sme mali na testovanie verziu tie s označením Snow, čo sú custom lineárne switche (podobné ako červené), ktoré kladú pri stlačení minimálny odpor a zároveň vydávajú minimálny hluk. Switche sú jednoducho rýchle, stlačenie dokážu zachytiť už po 1,8mm stlačení, pričom na rozpohybovanie switchu potrebujete vyvinúť silu len na úrovni 40gf a na úplné stlačenie vám postačí len 53gf. Samotný prejav switchov je teda veľmi príjemný a obzvlášť pri hraní budete maximálne spokojní.
ASUS pridáva aj jednu zaujímavú vychytávku pre FPS hry, a to Speed Tap Mode. Vďaka nemu budete môcť zastaviť zmenu smeru pohybu stlačením oboch klávesov. To znamená, že ak ste sa pohybovali vľavo držaním klávesu A, prípadne ste menili rýchlo smer stláčaním A a D, stlačením oboch klávesov zostanete stáť na mieste. Získate teda menšiu výhodu, aj keď si bude treba dať pozor, aby pri niektorých herných akciách nešlo o cheating.
Ďalšou nevšednou funkciou pri klávesniciach, ktorou ROG Azoth X disponuje, je menší OLED displej so šikovným prepínačom, umožňujúci pohyb v 3 smeroch - hore, dole a stlačenie. Stlačením prepínate funkcie, ako je ovládanie multimédií, hlasitosti, jas podsvietenia, efekty alebo prepínate pripojené zariadenie. V čom daná klávesnica exceluje, sú možnosti pripojenia. Okrem klasického USB pripojenia, kedy ju zároveň nabíjate, viete siahnuť po rýchlom 2,4GHz pripojení pomocou malého USB prijímača alebo po pripojení cez Bluetooth.
OMNI Receiver vám umožní ušetriť jeden USB port, nakoľko naň bez straty rýchlosti prenosu viete pripojiť jednu kompatibilnú klávesnicu a jednu kompatibilnú myš. Pri pripojení cez Bluetooth viete na klávesnicu pripojiť až 3 zariadenie súčasne a jednoducho medzi nimi prepínať pomocou ovládača OLED displeja. Vďaka bezdrôtovej technológii ROG SpeedNova Azoth X ponúka takmer nulové latencie pri 2,4GHz móde a dlhú výdrž až do 1600h (s vypnutým RGB a OLED). Už pri testovaní sme si potvrdili, že ROG s propagovanou výdržou nepreháňa a aj so zapnutým RGB a OLED displejom sme sa bez problémov dostali na dva týždne intenzívneho používania (práca aj hranie). Ak trochu zoptimalizujete využívanie displeja a podsvietenia cez deň, dostanete sa aj na lepšie čísla.
V čom ale ASUS stále mierne zaostáva, je softvér. Farby, mapovanie klávesov a efekty si nastavíte prakticky rovnako ako pri notebookoch, to má už ASUS po rokoch prepracované dobre. No osobne mi chýbala jednoduchá editácia herných profilov priamo pre hru, ktoré sa spustia automaticky po spustení hry. ASUS vám umožní vytvoriť 6 profilov, ktoré si viete nahrať priamo do internej pamäte klávesnice.
Pre pohodlné a dlhé hranie ROG pribaľuje aj praktickú podložku po zápästia z mäkčenej gumy, ktorá v kombinácii s tromi krokmi nastavenia výšky sklonu poskytne dostatočný komfort takmer každému používateľovi. Rovnako komfortné je aj jednoduché prepínanie medzi Bluetooth, USB a 2,4GHz pripojením, ktoré viete meniť, ako to už pri klávesniciach býva zvykom, jednoduchým posuvníkom. Hneď veľa neho nájdete šachtu pre uloženie 2,4GHz prijímača, ktorý na svojom mieste drží pomocou magnetov.
Zhodnotenie
ROG Azoth X je výborná herná klávesnica. Switche patria medzi najlepšie z lineárnych switchov na trhu, konektivita sa radí taktiež medzi tie lepšie, podpora MacOS (iPad OS) je tiež príjemný bonus a prakticky na používanie a základné nastavenie nepotrebujete inštalovať žiadnu aplikáciu. No v rámci cenovej kategórie by som očakával aj určité praktické funkcie, ako sú podsvietené znaky písmen. Klávesnica často neslúži len na hranie a asi len málo ľudí bude mať jednu klávesnicu na hranie a druhú na písanie. Mierne pochybnosti mám aj pri trvácnosti plastového matného povrchu, ktorý časom bude kvôli bielej farbe potrebné čistiť. Inak ale klávesnica ponúka prakticky všetko, čo by ste od nej očakávali a k tomu ešte aj nadštandardnú výdrž batérie.