PRIHLÁS

Meta a TikTok podľa Európskej komisie porušujú pravidlá o nelegálnom obsahu

Sociálne siete sa opäť dostali pod hľadáčik komisie.

pridal safer 24.10.2025 o 15:13 pod informácia
Meta a TikTok podľa Európskej komisie porušujú pravidlá o nelegálnom obsahu

INFORMÁCIA > NOVINKY >

Európska komisia dospela v predbežných zisteniach k záveru, že Facebook a Instagram porušujú pravidlá Digital Services Act (DSA). Spoločnosť Meta, ktorá tieto siete vlastní, podľa komisie jednoznačne zlyháva v oblasti správy nelegálneho obsahu, transparentnosti a prístupu používateľov k nástrojom na nahlasovanie alebo odvolávanie sa voči zásahom moderátorov. Menej závažné, avšak stále podobné pochybenia má na svedomí aj TikTok.​

Podľa Bruselu Meta využíva takzvané „dark patterns“, a teda rôzne vizuálne a funkčné triky v rozhraní, ktoré používateľom komplikujú proces odstraňovania škodlivého obsahu alebo podávania sťažností. Tento prístup má podľa komisie mať za následok, že na platformách ostáva čoraz viac nelegálneho materiálu, vrátane obsahu súvisiaceho s detským zneužívaním alebo teroristizmom. Okrem toho majú Meta aj TikTok taktiež obmedzovať prístup výskumníkov k verejným dátam, čo je v rozpore s požiadavkami transparentnosti v rámci DSA.

Pokuta by bola vysoká​

Ak sa tieto zistenia potvrdia ako pravdivé, Meta a TikTok môžu čeliť pokutám až do výšky šiestich percent svojho celosvetového ročného obratu. Spoločnosti však majú možnosť reagovať, a to napríklad navrhnutím nápravných opatrení alebo formálnym odvolaním, ešte predtým, než komisia vydá akékoľvek konečné rozhodnutie.​

Legislatíva DSA, ktorá je účinná od roku 2023, je súčasťou širšieho úsilia Európskej únie o reguláciu veľkých online platforiem. Jej cieľom má byť zvýšenie bezpečnosti používateľov, zlepšenie transparentnosti algoritmov a obmedzenie šírenia nelegálneho obsahu. Prípad Meta a TikToku tak nepochybne predstavuje jeden z prvých veľkých testov, ktorý ukáže, do akej miery dokážu európske orgány reálne presadzovať svoje digitálne pravidlá voči globálnym technologickým gigantom.


Zdroj: ec.europa.eu



Páči sa mi! (+5)







Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Predam asus pg48uq oled monito... (0)
Ahojte, Ak by ste niekto mali zaujem o OLED mon...
|Monitor do 1000€ (0)
Ahojte :) Mám túto zostavu CPU: Intel Core...
|Pc alebo ps5 (6)
zdravím hráči. niesom gamer, vyrastal som v dobe k...
|Verí ešte niekto v to že 4 dim... (1)
Už je to dlho čo držím Exilled Kingdoms od 4 Dimen...
|Hytale - funkcny pvp claim ser... (0)
Hra niekto? viete najst hratelny server? Ja som za...
|Čo ma dnes potešilo ... (43798)
Sem mozte pisat co vas dnes potesio , co ste prije...
|Screenshots (65369)
Vkladajte sem vaše zaujímavé screenshoty z hier. O...
|Hlavná diskusia (34)
O všetkom, respektíve ak máte nejaké otázky alebo ...
|Hlasovanie o hry roka (897)
Zahlasujte tu http://www.sector.sk/hra-roka a v di...
|Sector hraje ... (128557)
:diskoška o HRACH, ktore prave hravate, ale aj o t...
|Svet, ukrajina, vojny ... (49708)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2026 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk