PRIHLÁS

Gamescom 2018: Ťahovka s XCOM štýlom v zmutovanom svete

V strategickej hre Mutant: Year Zero s podtitulom Road to Eden dostávate do rúk skupinu mierne podivných hrdinov. Sú to totiž mutanti žijúci v post-humánnom svete, v ktorom sa snažia prežiť.

pridal rolan 29.8.2018 o 13:16 pod hry
Gamescom 2018: Ťahovka s XCOM štýlom v zmutovanom svete

HRY > NOVINKY >

Na Gamescome ako novinár navštívite veľa rôznych prezentácií, prezriete si demá a vypočujete rôznych ľudí prezentujúcich svoje produkty. Ak sa vám počas dňa naskytne príležitosť si niektorú z hier aj v pokoji zahrať, tak vás to rozhodne poteší. Dovolím si tvrdiť, že tu platí pravidlo radšej raz hrať ako stokrát vidieť alebo počuť. Podobne tomu bolo aj pri titule Mutant: Year Zero - Road to Eden. Zopár počítačov v tematicky upravenej miestnosti, vedľa klávesnice stručný prehľad s ovládaním hry a už len nasadiť slúchadlá a ponoriť sa do hrania.

Gamescom 2018: Ťahovka s XCOM štýlom v zmutovanom svete

Tento titul sa voľne inšpiruje pôvodne stolovou hrou, ktorú autori svojho času radi hrávali a zároveň majú s takýmto štýlom hier skúsenosti. Pozeráme sa na strategickú hrateľnosť, ktorá kombinuje pohyb v reálnom čase a ťahové súboje. Najviac to pripomína asi XCOM a autori sa priamou inšpiráciou netaja. Objavujeme tu ale unikátne univerzum, ktoré je v prvom rade post-apokalyptickým svetom bez ľudí, no tu a tam badáme primiešané vizuálne prvky kyberpunku. Dostávame sa do velenia netradičných hrdinov - mutantov. Káčer, rozhnevané prasa a takmer normálna žena. Áno, je to tak trocha trafené, no originálne a každá z postáv má svoj vlastný charakter.

Stealth je v hre veľmi dôležitý a vy sa tak po opustených tuneloch metra, spustošených mestách, ale aj zarastenom vidieku budete pohybovať s maximálnou obozretnosťou. Baterka je vašou najväčšou silou, ale aj slabinou, ktorá vá môže rovnako ľahko prezradiť, ako vám pomôže nájsť drahocenné poklady. V našom gameplayi sme začali asi v strede hry, kde sme mali možnosť vidieť rozbehnuté charaktery a niekoľko súbojov. Po príbehovej stránke sme boli takpovediac hodení do deja a preto nevieme s istotou povedať, aký je vlastne cieľ hry. Hlavne sa ale snažíte so skupinou prežiť, získať nejaké lepšie zbrane a popritom sa vylepšujete pomocou rôznych mutácií. Tie si odomykáte so zvyšujúcimi sa levelmi a nájdeme tu rôzne pasívky vylepšujúce niektoré zo statov postav, ale aj rôzne aktívne útoky. Dokážete tak napríklad ovládať flóru a nepriateľov doslova zakoreniť na mieste. Ponúka sa tu veľa pestrých schopností, čo radi vidíme.

Gamescom 2018: Ťahovka s XCOM štýlom v zmutovanom svete

Asi najväčším problémom boli bugy, ktoré nám znepríjemňovali život. Postavy mali vo zvyku sa zasekávať po inak peknom prostredí a zopárkrát sme si museli na pomoc zavolať aj niektorého z vývojárov. Po pár otvorených súbojoch sme zistili, že je omnoho efektívnejšie nepriateľov zneškodniť postupne bez toho, aby si vás všimli. V rámci územia totiž so sebou navzájom komunikujú, a preto ak vyzradíte svoju pozíciu, budete čeliť početnej prevahe. V boji môžete s každou postavou vykonať niekoľko krokov a následne vystreliť, alebo hodiť granát, využiť schopnosť, prípadne prebiť svoju zbraň. Problém sme mali aj s dostrelom zbraní. Zdravý rozum vám totiž hovorí, že ak v rukách svojho bojového prasaťa vidíte slušne vyzerajúcu pušku a nepriateľ je len pár metrov od vás, tak ho bezproblémovo trafíte. Keď následne vaša postava strelí o 3 metre vedľa, tak vás to časom začne trocha frustrovať. Spýtali sme sa na to tvorcov a tí reagovali akurát tým, že je v hre široký výber rôznych zbraní. Tie sa v dostrele veľmi líšia, ako aj v sile a v množstve hluku.

Nepriatelia, ktorým budete čeliť, sú rovnako rôznorodí. Treba si dobre rozmyslieť, v akom poradí si to s nim vybavíte. Medik totiž nepredstavuje priame nebezpečenstvo, no oživovaním padlých kamarátov vám vie narobiť poriadne problémy. V hre je dôležité aj šťastie, aby skrátka kocky padali vo váš prospech a vy ste nielen triafali nepriateľov, no ideálne aj uštedrili zopár kritických zásahov. Na hru sa môžeme tešiť už 4. decembra tohto roka a príde ako na PC, tak aj na Playstation 4 a Xbox One. My dúfame, že sa dovtedy autorom podarí vyladiť drobnosti a dostaneme do rúk sofistikovanú stratégiu so zaujímavými postavami a svetom.

Gamescom 2018: Ťahovka s XCOM štýlom v zmutovanom svete  Gamescom 2018: Ťahovka s XCOM štýlom v zmutovanom svete  Gamescom 2018: Ťahovka s XCOM štýlom v zmutovanom svete
Gamescom 2018: Ťahovka s XCOM štýlom v zmutovanom svete
Páči sa mi! (+6)
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SECTOR MAGAZÍN

pdf

Sector magazín #125


SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
| Zx spectrum next (2)
Zajtra to vypukne... kupujte, zdielajte, kde sa le...
| Metro exodus gold - cracknutá ... (13)
Prosím Vás, chcel by som sa opýtať, má niekto z Vá...
| Ps4 pomalý download (4)
Vie mi niekto poradiť prečo mi sťahuje 7GB zložku ...
| Bright dot na obrazovke (6)
Caute mam presne tento problem na notebooku ( htt...
| Hry na konzoly (8)
Ja mám svoju PS4 Pro primárne na exkluzivity, ale ...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk