Ako čeliť zdravotným problémom pri práci s PC, tabletmi a smartfónmi? |
Tí, čo stále pozerajú do obrazovky, to vedia – pália nás oči a bolí chrbát. Ale vieme, ako tomu predchádzať.
Máme za sebou rok lockdownu a oveľa viac hodín pred obrazovkami. Dokonca tak veľa, že slovenská online populácia hlási „otrávenosť z pozerania do obrazoviek počítačov, tabletov a smartfónov“. Reprezentatívny prieskum na tému „Ako vníma svoju duševnú a fyzickú kondíciu internetová populácia Slovenska" realizovala v marci 2021 agentúra Nielsen Admosphere pre značku ASUS (Omnibus, populácia od 15 rokov). Čo je veľa, to je veľa Necelá polovica slovenskej online populácie je „otrávená“ z používania IKT a neustáleho pozerania sa do obrazoviek, výrazne viacej sú otrávené ženy a prítomnosť pri obrazovke unavuje najviac mladých ľudí vo veku 15 – 24 a potom hneď skupinu 35 – 44 rokov. 90 percent slovenskej online populácie v reprezentatívnom prieskume potvrdilo, že práca s počítačmi, tabletmi a smartfónmi im prináša viacero zdravotných problémov. Pália a režú ich oči (45 %), bolí chrbát (35,6 %), majú bolesti hlavy a závraty (19 %) a opuchnuté nohy (8 %). Zároveň však priznali aj najčastejšie zlozvyky pri práci s počítačom či mobilnými zariadeniami. Uvádzali súčasne viacero ohrození, ale takmer tri štvrtiny respondentov sa zhodli na nesprávnom sedení a takmer polovica populácie uvádza ako škodlivé modré svetlo z obrazovky. Reprezentatívny prieskum na tému, ako vníma svoju duševnú a fyzickú kondíciu internetová populácia Slovenska, realizovala v marci 2021 agentúra Nielsen Admosphere pre značku ASUS (Omnibus, populácia od 15 rokov).
Opäť najviac negatív na práci s IKT prostriedkami nachádza veková skupina 15 – 24 rokov, kde až 95 percent (!) označilo viacero škodlivých vplyvov na zdravie. Odsudzujú nesprávne sedenie, modré svetlo z obrazovky, ale takmer polovica si je vedomá, že ich ohrozujú aj stravovacie poruchy, čo je najviac v porovnaní s inými vekovými skupinami. Starosťami o zdravie sa im približujú ich generační nasledovníci vo veku 25 – 34 rokov. Poznávate sa?
Nič nové, ale predsa niečo Fyzioterapeut Tomáš Malárik a očný lekár Peter Žiak pomenovali najčastejšie zlozvyky a príčiny zdravotných problémov slovenskej online populácie. Nové a zarážajúce je však to, že ich ordinácie sa v uplynulom covidovom roku naplnili a plnia čoraz mladšími pacientmi.
* Radí MUDr. Peter Žiak, PhD., hlavný odborník MZ SR na oftalmológiu, prednosta Očnej kliniky JLF UK a UNM Martin Modré svetlo z obrazovky Modré svetlo obrazoviek je vlastne prevaha modrej zložky v podsvietení obrazoviek. Toto svetlo nám priamo neškodí, podobne ako nám neškodí svetlo modrej oblohy pri jasnom slnečnom dni. Farbu svetla podvedome vnímame špeciálnym typom fotoreceptorov v sietnici, ktoré sú citlivé práve na modrofialovú zložku svetla. Pokiaľ vo večerných hodinách pracujeme s obrazovkou s prevahou modrého svetla, môže nás aktivovať a môžeme potom horšie zaspávať. Na tento proces má vplyv aj celkový jas obrazovky. Ako predchádzať páliacim očiam Odpoveď je jednoduchá. Je potrebné robiť častejšie prestávky, pozrieť sa napríklad von oknom. Uvedomiť si, že treba žmurkať častejšie, a robiť to. Existujú aplikácie, ktoré sledujú používateľa webkamerou a upozornia ho, keď málo žmurká. Je vhodné, pokiaľ je to možné, tiež používať v pracovnom prostredí zvlhčovače vzduchu. V ťažších prípadoch, keď tieto postupy nepomáhajú, je možné používať očné kvapky, tzv. umelé slzy. U ľudí nad 45 rokov je potrebné na prácu na blízko používať vhodné okuliare. * Radí Tomáš Malárik, fyzioterapeut, chiropraktik a osteopat z rehabilitačného centra Fyzio Klinik
Treba meniť polohy, čiže nepohyb za pohyb Veľkú zmenu vieme spraviť už len tým, že zmeníme človeku rytmus osemhodinového sedenia. Napríklad dve hodiny státia, štyri hodiny sedenia a hodinu drepy, sedenie na kľakačke alebo cvičenie na fitlopte. Mobil si dajte na úroveň očí, keď ho používate.
Každý potrebuje iný čas Do svojej každodennej rutiny by sme mali zaradiť pravidelný pohyb a správny oddych. Prvým dobrým znamením je vôľa, že človek chce zmeniť nesprávny návyk. Fyzioterapeut vám ukáže správne cviky, ktoré podporujú správne držanie tela. Po čase je dobré prísť na terapiu opäť, utvrdiť sa v tom, že správne cvičím, prípadne posunúť obťažnosť cvikov alebo ich úplne zmeniť, pokiaľ nám nevyhovujú.
* A naozaj skvelý praktický tip na záver Na CES 2021 uviedla značka ASUS nový rad notebookov ZenBook s OLED displejmi, ktoré dokážu vykresliť žiarivejšie farby aj dokonalú čiernu farbu a pridávajú dôležitý zdravotný benefit. Tým, že displeje majú kalibrovanie farebného spektra, vyžarujú až o 70 percent menej škodlivého modrého svetla. Agresívne modré sa nachádza v spektre 415 – 450 nanometrov a jeho eliminácia na displeji sa dosiahne posunutím spektra do 460 nanometrov. Na rozdiel od rôznych filtrov, ktoré sa používajú na obrazovkách a v okuliaroch, tento delikátny technický posun nespôsobuje žiadne skreslenie farieb. Precízna kvalita a výkon sú dosiahnuté použitím špeciálnych organických svetelných materiálov v OLED displeji. |
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- DOJMY: Predstavenie Arma Reforger a potvrdenie Arma 4 105
- Ako by vyzeral Cyberpunk 2077 na Unreal Engine 5? 24
- Alza spustila nové zľavy, Xbox Series S je len za 220 eur 117
- VIDEO : Ako by vyzeral remake GTA San Andreas na Unreal Engine 5? 38
- Aká bola prvá séria Halo TV seriálu? 63
- Epic zadarmo rozdáva hru Borderlands 3! 28
- Game Pass predstavil novú ponuku hier, prichádza Sniper Elite 5 43
- Kojima si už všimol leaknutie Death Stranding 2 50
- Red Dead Redemption 2 má dostať next-gen update 94
- Hranie videohier v detstve zvyšuje inteligenciu, potvrdzuje štúdia 103 zobraziť viac článkov >