Trochu v úzadí nám popri top hrách tejto jesene ostala ťahová stratégia Shattered Union, ktorá myslím, že má čo povedať stratégom, odrasteným na Panzers Generalovi. Hra totiž prebrala to najlepšie zo šesťuholníkových stratégií, pridala dobíjanie území na veľkej mape a všetko to spojila v 3D grafike. Aj keď celé je to v trochu jednoduchšej, ale ľahko hrateľnej forme.
V hre sa dostávate do blízkej budúcnosti, do Ameriky, ktorá sa po teroristických útokoch rozdelí na niekoľko menších častí. Každá z nich si chce teraz podrobiť ostatné časti a získať nadvládu. Vy rovnako jednu preberiete, ale budete sa ich snažiť spojiť a znovu zjednotiť Ameriku.
Základ stratégie je v štýle Risku, kde každý z nepriateľov môže na globálnej mape Ameriky v jednom ťahu expandovať a zaútočiť na niektoré zo susedných území. Z jednotlivých území získavate rôzne počty peňazí a aj rôzne výhody. Za peniaze si môžete priebežne expandovať svoju armádu o nové jednotky - tanky, helikoptéry, lietadlá, vojakov a niekoľko ďalších, spolu okolo 10 typov s rozličnými výzbrojami. Jednotky síce nie sú detailne preparametrizované ako v Panzerovi, ale každá má svoju sériu základných parametrov určujúcich ich pohyb, silu, obranu a upgrady podľa typu územia, na ktorom stoja. Keď skončíte s nákupmi, idete do boja, vyberáte si, ktoré jednotky použijete a následne ich buď rozmiestnite na bojisku manuálne, alebo to necháte na automatiku. Samotný boj je už len o taktickom pohybe jednotiek, prieskume mapy a útočení na nepriateľov, respektíve obrane. Nechýba ani rozsiahla ponuka špeciálnych zbraní. Táto strategická stránka funguje rovnako na ťahy.
Myslím, že spracovanie je veľmi dobré (množstvo animácii, dynamická kamera) a podľa tohto príkladu by mohli ísť aj ostatné šesťuhlníkové ťahovky, ktoré sú často veľmi dobré po strategickej stránke, ale vďaka svojmu slabému prepracovaniu, nevyjdú z podpriemeru. Jediné, čo hre chýba, je trochu hlbšia strategická stránka, ale na zabavenie pre ne-hardcore stratégov určite postačí.
Update - jedno pekné in-game video.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Google spustilo na Google Earth mapách letecký simulátor 12
- Alza rozbehla nové zľavy 45
- Rockstar predstavil oficiálny cover art pre Grand Theft Auto VI 162
- Filmová recenzia Deň odhalenia 34
- Najväčšie hry z letných prezentácií 104
- Zomrela herečka Daveigh Chase, hlas Lilo a hviezda Kruhu, mala len 35 rokov 17
- Čína sprísnila vývoz kľúčovej suroviny pre čipy, ceny pamätí a SSD môžu ísť znovu 56
- Nokia N95 rozbehala pôvodný Half-Life na 30 fps 17
- Herný počítač zachránil majiteľke život, zastavil guľku zo susedného bytu 33
- Anthropic musel vypnúť prístup k modelom Fable 5 a Mythos 5 16 zobraziť viac článkov >












