SPEC OPS: THE LINE

SPEC OPS: THE LINE

Krvavá dovolenka v Dubaji

Dojmy

Karta sa obrátila. Do škatuľky s nálepkou teroristi nepatria už iba mocichtiví Rusi a pomstychtivý Taliban, ale už aj vojaci americkej armády. Na uniformy im v akcii Spec Ops: The Line nalepila terče nenásytnosť. Čo sa skutočne stalo v Dubaji počas evakuácie vedia len oni a John Conrad, ktorého sa vydávate v koži člena špeciálneho komanda nájsť.

Spec Ops: The Line sa hrá ako ktorákoľvek iná 3rd person akcia. Spolieha sa na systém cover&shoot, pred mušku nabiehajú nepriatelia, ale je to prostredím a kulisami, ktoré z nej robia niečo viac, niečo, čo si zapamätáte kvôli takým momentom ako podozrivo hladký povrch piesočného jazierka, ktoré v momente keď doň vstúpite, prederavia ho guľky. Sklenená podlaha sa prepadne a hrdina zostane visieť jednou rukou na tráme a druhou sa snaží odraziť útočiacich nepriateľov pod ním. Scéna ako vystrihnutá z filmu Day Adter Tomorrow, kde výpravu v mrazivom New Yorku čakala podobná situácie, ale v Spec Ops nepokrýva prostredie sneh, ale horúci piesok a to až do výšky mrakodrapov.

Úvodný prelet nad mestom, ktorý je súčasťou hrateľného dema (nájdete ho na XBL aj PSN) spolu s dvomi epizódami z príbehovej kampane, vám ukáže zlyhanie sna vybudovaného na predaji ropy v plnej paráde. Rozostavané budovy s nahlodanou statikou, kolabujúce výškové žeriavy, blížiaca sa búrka a niekde medzi nimi krutá prestrelka medzi dvomi vrtuľníkmi. Parádny začiatok.


Moderná adaptácia diela Srdce Temnoty od Josepha Conrada čerpá inšpiráciu z katastrofických filmov a do zničených kulís zasadzuje príbeh, v ktorom sa mažú hranice medzi spojencom a nepriateľom. Zúfalosťou a tajomnom sú opradené opustené budovy, luxusné byty s vyprahnutými bazénami a steny popísanými odkazmi, ktoré nedávajú zmysel. Kto klame? Kto hľadá pomoc, keď malo byť mesto úplne vyľudnené? Táto bohom zabudnutá zem má dokonca aj hlas v rádiu, ktoré vysiela!

Topiaci sa Dubaj pod nánosmi piesku má na svedomí púštna búrka (tá ozajstná, nie bojová operácia) a nie je to príjemný pocit, ak ste toto mesto navštívili. V úvode piatej misie podliezate niečo, čo vyzerá ako most. Až na jeho konci zistíte, že stojíte na streche. Otvorí sa vám desivý výjav kaňonu, ktorého steny tvoria výškové budovy až po strechu zafúkané pieskom. V takýchto kulisách dostávajú prestrelky autentickejší náboj boja o holý život. Piesok je nepriateľom, keď roztrhne dvere a vás ako prúd vody spláchne pod nad roztrhanú stenu, ale ak to dokážete využiť, viete ním zasypať útočiacich vojakov.

„Čo sa stane v Dubaji, to zostane v Dubaji,“ utrúsi sarkastickú poznámku na vyrabovaný vrak športového auta jeden z členov jednotky pod vedením Walkera, s ktorým hneď na začiatku zistíte, že evakuácia neprebehla podľa plánu a počas záchranných prác došlo k niečomu, čo v meste vyvolalo hádku, po ktorej zostala cesta lemovaná telami vojakov. Rozkladu je vystavené absolútne všetko. Čo nie je dotrhané, to bude rozstrieľané alebo zničené raketometom, ako obrovský bilboard nad diaľnicou, ktorá teraz pripomína zvlnenú morskú hladinu.

Lugo, Adams a Walker je trojica, ktorá stojí medzi 33. jednotkou a dezertérmi údajne poslúchajúc na slovo agenta CIA. Kontrolujú všetky dôležité body od rýchlostnej cesty, cez spadnuté lietadlo rozbité na stovky kusov, až po strechy strategických budov, kde prídu k slovu sniperky. Spec Ops: The Line má rýchle tempo, počas ktorého sa striedajú zaujímavé momenty pre udržanie pozornosti. Menia sa lokality aj situácie, kde sa uplatní využívanie krytia či boja na väčšiu vzdialenosť alebo presná muška, keď na vás útočia nepriatelia s brokovnicou či samovrahovia s nožmi.

SpecOps: The Line sa necháva pomerne slušne inšpirovať aj hernými predlohami, pričom najviac inklinuje ku Gears of War a to aj dorážačkami zranených nepriateľov podrážkou kanady, pažbou alebo guľkou z milosti do tváre. V hre isto narazíme na množstvo iných maličkostí či požičaných alebo pôvodných, ako napríklad sústredenie paľby na jeden cieľ, počas ktorej sa môžete presunúť a zaujať výhodnejšiu pozíciu. Prestrelky sa neodohrávajú len v jednej rovine, ale nepriatelia útočia zdola, spúšťajú sa na lanách alebo sa presúvajú. Ich výhodou bude ich počet, nie inteligencia. Hra naopak bude primárne ťažiť z nebezpečnstva sypkej smrti a hrozby blížiacej sa ďalšej búrky.

Spec Ops: The Line je našim tajným koňom tohto leta, vychádza 29. júna, čo je práve čas na dovolenku. Možno ju budete tráviť v Dubaji.napísal spacejunker 16.5.2012
Páči sa mi!
SPEC OPS: THE LINE


PC
PS3
Xbox 360

Vývoj: 2K Games / CENEGA / Yager
Štýl: Akcia
Web: domovská stránka hry
Dátum vydania: 29. jún 2012
+ SLEDOVAŤ HRU

Mám

Čakám

Prešiel

Hrávam

Zoznam
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SECTOR MAGAZÍN

pdf

Sector magazín #120


SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
| Herny tv k xbox series x (8)
Aky 65" TV by ste doporučili kupit k pripravovanej...
| Moja zostava (12)
Zdravím, potreboval by som poradiť pretože sa snaz...
| Najlepšia pasáž z filmu (3)
Sem píšte pridávajte najlepšie pasáže z vašich obl...
| Herný monitor (16)
Zdravím chcem sa tu opýtať znalcov idem si kúpiť n...
| Hra a najlepšia misia z hry (1)
Sem možťe písať svoju najoblubenejšiu misiu z akej...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk