WII FIT

WII FIT

7.5

Predáva Nintendo placebo alebo nový bestseller z Japonska funguje a je možné s ním aj schudnúť?

Recenzia na Wii verziu

Medzi najpredávanejšie knihy na Slovensku patria tie o životospráve, chudnutí a zázračných diétach. Paradoxne hneď za nimi sú knihy o varení, rôzne kuchárky a iné publikácie venované kulinárstvu. Spolu tak vytvárajú ideálny pár v dokonalej symbióze (chudnite, ale nezabudnite sa nažrať), tak ako aj aktívne cvičenie a zdravá životospráva, ktoré neodmysliteľne patria k sebe, no iba málokto si uvedomuje, že ak zaje tých 10 - 15 minút cvičenia poriadnou porciou jedla, tak tá námaha na žinenke bola absolútne zbytočná.

Kázať o tom, ako sa treba stravovať, ako sa zbaviť záchranného kolesa v oblasti pásu alebo kedy treba platiť členské, nechám na prevádzkaroch telocviční a fitiek. Každý má iné stravné návyky, iný metabolizmus a my rozhodne nie sme poradňou pre „zúfalých“ hráčov, o ktorých sa šíria hrozné reči: že neopúšťajú svoje kráľovstvá, že majú vrastené zadky do pohodlných kresiel a že ich jedinou stravou je pizza a nejaký ten energy drink k tomu. Pravdivosť mýtov a legiend odhalí pohľad do zrkadla alebo postavenie sa na podložku Wii Ballance Board, na ktorom si zakladá nový bestseller Nintenda – Wii Fit.

Fitness podložka Ballance Board je postavená na princípe fungovania bežných osobných váh a dodávaný softvér Wii Fit vychádza z konceptu ďalšieho multimiliónového projektu Brain Training. Dohromady vytvárajú neodmysliteľnú dvojicu - svojimi prednosťami vyvažujú nedostatky toho druhého a tak sa dopĺňajú. Technické prevedenie a kvalita hardvéru zakrýva nedostatky softvéru, originálna komunikácia a vzájomná interakcia medzi hrou a hráčom, ako aj fungujúca filozofia za Wii Fit vyvažuje predajnú cenu. Nepredáva Nintendo falošnú nádej? Nesnaží sa oklamať zákazníkov náplasťou falošnej istoty?

Placebo?

Ideou Wii Fit je rozhýbať hráča pred televízorom. Zábavnou formou cvičiť a pritom schudnúť je len obalom, ilúziou. Ak sa budete na Wi Fiit pozerať ako na hru, hrou aj naďalej zostane, no ak cvičenie zoberiete poctivo a zodpovedne, tak nejaký ten kilo joul spálite, inak nikdy nezhodíte do dvoch týždňov 3 kilá, alebo koľko ste si to v pláne pred samotným cvičením nastavili. Wii Fit sprostredkúva pocit istoty, že cvičíte a to je práve na tejto hre krásne.

Wii Fit
Wii Fit Minihry majú úžasný potenciál, škoda absencie multiplayeru.
Minihry majú úžasný potenciál, škoda absencie multiplayeru.


Wii Fit Koordinácia pohybu nôh a rúk počas boxeristického tréningu.
Koordinácia pohybu nôh a rúk počas boxeristického tréningu.


Wii Fit Aj pri obyčajnom vrtení bokmi sa zapotíte.
Aj pri obyčajnom vrtení bokmi sa zapotíte.

Nepredáva placebo, predáva sebadôveru, že niečo z vás môže byť a že ak si stanovíte cieľ, tak ho môžete docieliť aj bez platenia za drahého trénera. Chybou je, že ponúka iba cvičenie, no na životosprávu ani raz neupozorní, teda že ak pred večerou dáte pol hodinku na sklápačkách a potom s dobrým pocitom zlupnete klobásku s horčičkou, tak energia, ktorú ste odovzdali pred televízorom, sa vám ako hodený bumerang vráti trojnásobne! Wii Fit robí veci iba na polovicu, veľkú časť necháva na hráčovi samotnom a to nielen úpravu jedálnička, ale aj takú rozcvičku. Prečo ju nepripraví hra? Prečo s vami neabsolvuje strečing ako v EyeToy Kinetic, kde sa dalo natiahnuť jej trvanie podľa vašich potrieb?

Wii Fit len sucho doporučí na obrazovke, ktorú si možno pri rýchlom odklikávaní ani nevšimnete, že by bolo vhodné svaly ponaťahovať. Hra si naivne myslí, že to ľudia, ktorí nikdy aktívne necvičili, spravia sami. Omyl! Táto prílišná dôvera sa vypomsťuje aj pri výbere jednotlivých cvikov, ktoré môžete absolvovať v ľubovoľnom poradí. Wii Fit niekedy odporúča cviky kombinovať (silové s relaxačnými), no zabúda na vytvorenie kompletného tréningového programu, ktorý by jednotlivé cviky a disciplíny namixoval podľa vášho plánu – koľko chcete zhodiť. Zamedzilo by sa výberu ľahkých cvikov, ktoré sú jednoduché a prinášajú falošné uspokojenie vysokým počtom dosiahnutých bodov, takisto aj tie, ktoré sú favorizované, teda nenáročné, prípadne najzábavnejšie. Wii Fit vás nevedie za ruku, ale len ukazuje na náradie, no ako ho správne použiť a vzájomne kombinovať, to už odmieta povedať.

Cvičíme s Mii

Podložka po nakalibrovaní na vašu persónu dokáže veľmi presne detekovať váš postoj. Vďaka snímaniu tlaku z vašich chodidiel vie, či sa nakláňate do strán, či stojíte na jednej nohe alebo či stojíte na špičkách. A to je v kocke prakticky celý princíp, na ktorom sú postavené všetky cviky rozdelené do štyroch kategórií – Muscle, Yoga, Fitness a Ballance Games. Správne meranie ovplyvňuje aj povrch, na ktorom je položený Ballance Board. Ideálny je tvrdý podklad ako dlážka, linoleum alebo plávajúca podlaha, prípadne umelý koberec. Na cvičenie potrebujete mať okolo seba samozrejme priestor, podložku položenú dostatočne ďaleko od televízora a vaša váha nesmie presiahnuť 150 Kg. Ak spĺňate tieto podmienky, môžete začať hrať/cvičiť.

Zo začiatku je sprístupnených iba niekoľko cvikov v každej z kategórií. Ich opakovaním si odomykáte vyššiu obtiažnosť daného cviku (napríklad viac opakovaní v jednej sérii, dlhšia trať pri slalome alebo zložitejšie bludiská) a za každé absolvovanie cviku je vám do fitness prasiatka vhodených niekoľko mincí (fit cash) podľa počtu minút strávených cvičením. Zbieranie kreditov takisto sprístupňuje zložitejšie cviky, nové disciplíny, ako aj nové možnosti samotného programu. Cviky nemožno zreťaziť, resp. vytvoriť si vlastný sled, čo vedie k otravnému odklikávaniu tabuliek s rekordmi a manuálnemu ukončeniu každej z disciplín. Po ruke musíte mať neustále Wiimote.

Wii Fit

Nie je to len o udržiavaní rovnováhy a správnom držaní tela, ale v prípade niektorých cvičení aj zapojeniu Wiimotu ako napríklad pri boxe alebo joggingu, kedy vlastne bežíte na mieste mimo fitness podložky a spolu s trénerom objavujete krásy virtuálneho parku. Absurdne pôsobí beh vo dvojici, kedy má každý hráč v ruke jeden Wiimote a hopsáte vedľa seba! Ak vonku prší, alebo je blato a na bicykli máte "slicky", dá sa športovať aj takýmto spôsobom. V tomto prípade by bodlo aj prehrávanie vlastných MP3 súborov z SD karty.

Každý z cvikov je efektívny, aj také obyčajné navigovanie bubliny v kaňone má svoje opodstatnenie – posilňuje dolné partie, špeciálne lýtka. Z vybraných cvikov tu nájdete sklápačky do „V-čka“, postoj v podrepe na špičkách, kliky prekladané s vyklápaním tela na jednu stranu, kedy sa podopierate jednou rukou, točenie trupom (hoola hoop), otáčanie trupu s upaženými rukami, ale aj jednoduchšie ako správne držanie tela pri hlbokom dýchaní či drepy. Na papieri všetko vyzerá jednoducho, netreba sa však zbytočne preceňovať, alebo frajeriť, aj pri sériách s malým množstvom opakovaní je cítiť precvičované partie, teda za predpokladu, že cvičíte správne. Navyše treba mať na zreteli, že okrem správneho vykonania cviku musíte dbať aj na balans. Hra ho neúprosne meria a neskôr vyhodnocuje zvlášť pre pravú a ľavú nohu.

Pre celú rodinu?

Naraz sa môže s Wii Fit zabávať iba jeden, čo je ďalším z problémov hry, ktorá má rozhýbať celú rodinu pred televízorom. Wii Fit nie je Wii Sports 2, no napriek tomu, mohol byť do hry zakomponovaný jednoduchý multiplayer pre jednoduché zábavné minihry ako skoky na lyžiach, slalom, hlavičkovanie atď. Rovnaké váhové kategórie (podložka akceptuje rozdiel +/- 3 Kg) sa bez obáv môžu striedať v lámaní rekordov, ale všetky dosiahnuté výsledky sa zapíšu iba aktívnemu profilu. Ak budete chcieť súperiť navzájom s deťmi alebo vašou polovičkou, Ballance Board zaprotestuje, že na ňom stojí niekto s odlišnou váhou a môže dôjsť k rekalibrovaniu, čo znamená: Game Over.

Wii Fit dokáže obsluhovať a narábať iba s jedným profilom naraz. Ku každému je pridelená Mii postavička a základné údaje o výške, váhe, BMI a dátume narodenia. Pri dennodennom cvičení vám fitness program vyhodnocuje časovo nenáročným Body Testom zameraným na držanie balansu vašu aktuálnu váhu, BMI (Body Mass Index) a váš Fit vek (ekvivalent k veku mozgu v Brain Training). Tieto hodnoty potom vpisuje spolu s počtom zarobených fit peňazí do prehľadného grafu, ktorý je po vytvorení nového Fit kanála prístupný aj z hlavného menu Wii bez vloženého disku s hrou.

Wii Fit
Wii Fit Mnohé cvičenia nepotrebujú podložku.
Mnohé cvičenia nepotrebujú podložku.


Wii Fit Schválne, vyskúšajte si tento cvik na nečisto, či brušné svaly nezaprotestujú.
Schválne, vyskúšajte si tento cvik na nečisto, či brušné svaly nezaprotestujú.


Wii Fit Aj ten najjednoduchší cvik je ťažký. Dôležité je udržať balans (červená bodka).
Aj ten najjednoduchší cvik je ťažký. Dôležité je udržať balans (červená bodka).

Stojí to zato?

Vyhotovenie podložky je robustné, plasty sú kvalitné, lícujú a pri cvičení nič nevŕzga. Ballance Board má na oboch bokoch úchyty na prenášanie a štyri nožičky, cez ktoré vie detekovať vašu polohu. Na prevádzku potrebuje štyri tužkové batérie (sú súčasťou balenia) a pevný povrch, aby merania neboli skreslené. Biela povrchová úprava ladí s farbou Wii a modrá signalizačná LED dióda zase s Wiimote. Manuál i hra odporúčajú cvičiť na boso, aj preto majú miesta pre chodidlá drsnejšiu úpravu. Plast má tendenciu po niekoľko dňovom používaní zaniesť sa špinami a nečistotami z chodidiel. Ošetrovanie povrchu je preto nevyhnutné.

Filozofiou Wii Fit nie je chudnúť okamžite od prvého použitia, ale pohybovať sa pred televízorom zábavnou, nie mučivou formou. Tréning vyžaduje vašu trpezlivosť a dávku sebaobety, ako aj rozšíriť si obzory z oblasti zdravej životosprávy. Jednoznačnými nedostatkami sú zanedbanie vytvárania, resp. doporučenia cvičení a ich kombinácií a ignorovanie hry pre viacerých hráčov. V tom má EyeToy Kinetic, ktorý bol vyvinutý špeciálne v spolupráci s Nike, oveľa väčší efekt a potenciál.

Na druhej strane Wii Fit funguje dokonale, nie je to placebo. Má svoje muchy, ale k nastavenému cieľu vás s vašou pomocou dovedie. Nezabudnite, že ak budete podvádzať (v hre sa to dá), tak podvádzate sami seba a podkopávate si sebadôveru.


napísal spacejunker 2.5.2008
Páči sa mi!
VIDEÁ Z HRY
Wii U Fit
| WII U FIT
[7.6.2012]
7.5
Ohodnotiť
WII FIT
+ nová forma interakcie
+ presnosť Balanse Boardu
+ skladba cvikov a ponuka minihier
+ pre všetky vekové kategórie
+ nenásilná forma cvičenia
+ potenciál pre budúcnosť
- iba jeden aktivovaný profil naraz
- absencia zostavenia vlastného tréningu, série cvikov za sebou
- musíte mať po ruke vždy Wiimote


RECENZIE HRÁČOV
Wii

Vývoj: Nintendo / LOGUS / Nintendo
Štýl: Párty hra / Šport
Dátum vydania: 25. apríl 2008
+ SLEDOVAŤ HRU

Mám

Čakám

Prešiel

Hrávam

Zoznam
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Kupa herneho desktopu (6)
Oplati sa kupit toto za 850 euro? https://www.len...
|Zaujímavé hry na ps3 (5)
Nahodil som si do noťasu RPCS3 emulator a chcel by...
|Najlepsi fotakom na mobile 100... (4)
Zdravim hladam mobil s najlepsim fotkam. Uvaxujem ...
|Reklamácia monitoru (4)
Čaute, všimol som si, že mám na monitore čierne pi...
|Pc sa nechce spustiť po zapnut... (9)
Ahojte, nedávno som vymenil RAMky z HyperX fury 26...
|Vojna na ukrajine (2183)
Sem môžete dávať správy o Ukrajine. Najlepšie by b...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk