BONVOYAGE!

BONVOYAGE!

7.5

Šťastnú cestu so slovenskými hlavolamami

Recenzia

Boris Zápotocký už dokázal, že vie priložiť ruku k dielu na hrách Mafia 2 či Kingdom Come: Deliverance. A ide mu to aj sólo, o čom presvedčil indie titulom Car Puzzler... a teraz aj ďalšou logickou hrou BonVoyage! Desiatky pripravených levelov aj s generátorom ďalších trošku potrápia, ale predovšetkým pobavia a  investovanú päťeurovku určite ľutovať nebudete.

Do hry jednoducho a bez veľkých rečí a úvodných kudrliniek skočíte rovnými nohami. Prvé úrovne (nazvané prvé kroky) vás naučia základy, ku ktorým sa neskôr ešte pridá pár pokročilých prvkov. Osvojíte si to rýchlo a ani si neuvedomíte ako a budete odomykať jednu úroveň za druhou. A potom ich skúsite zdolať znova s menším počtom ťahov, ktoré hra precízne počíta.

Takže je to ťahovka a o čo v nej ide? Musíte previesť panáčika - rytiera na nestabilnom ostrovčeku zo štartovacej polohy k cieľovému bodu, kde je spravidla nakreslený domček a čaká truhlica s pokladom. Samozrejme, že to má háčik a keby len jeden. Cesta síce nie je zarúbaná, ale je deravá a musíte si ju pekne krásne poskladať z kockovaných dielikov, ktoré posúvate rôznymi smermi a správne ich rozmiestnite. Autor vám pritom pomôže zjednodušeným režimom, ktorý je oproti tomu bežnému vlastne len prehľadnejší, pretože na kockách pekne vidíte smerové čiary. Takže sa lepšie zorientujete a spájanie nakreslených línii ide rozhodne rýchlejšie.

BonVoyage!
BonVoyage! Jednotlivé kocky sa dajú posúvať len určenými smermi a do istej vzdialenosti. Pri bežnom pohľade to však nerozoznáte.
Jednotlivé kocky sa dajú posúvať len určenými smermi a do istej vzdialenosti. Pri bežnom pohľade to však nerozoznáte.


BonVoyage! Autor hry vám pomôže praktickými radami. A aj po slovensky.
Autor hry vám pomôže praktickými radami. A aj po slovensky.


BonVoyage! V kampani je 70 úrovní aj s počítaním ťahov. Ďalšie levely si vygenerujete.
V kampani je 70 úrovní aj s počítaním ťahov. Ďalšie levely si vygenerujete.

Základný systém pripomína klasickú hru s číslami na štvorčekoch, ktoré treba zaradiť od najmenšieho po najväčšie. Na vymedzenej ploche je pritom jediné voľné políčko, ktoré treba využiť pri posúvaní a prehadzovaní čísel. V BonVoyage! síce väčšinou máte viac voľného priestoru, ale kocky sa môžu posúvať len do určitej vzdialenosti a vymedzenými smermi. To síce predstavuje väčšiu výzvu, čo je fajn, lenže čo a kam sa dá premiestňovať zistíte až po preklikávaní na jednotlivé časti tejto skladačky. Len vtedy sa ukážu šípky s možným smerom presunu a po zrušení výberu zas zmiznú. Takže napríklad máte dve vzhľadom úplne rovnaké kocky s vodorovnou cestičkou a trávnatými okrajmi. Jedna sa dá posúvať ľubovoľne, druhá len hore alebo dole. To hráča neraz pomýli a zdržuje, pretože je nútený prakticky všetky objekty opakovane preklikávať a zapamätať si ich vlastnosti bez permanentnej vizuálnej pomôcky.

Ďalšia výčitka sa týka ovládania, ktoré je na jednej strane maximálne jednoduché a intuitívne, ale opäť dokáže pomýliť. Presuny kociek robíte kliknutím a posunom myšou, ale podobne ovládate aj panáčika. Neraz ho nechtiac pošlete dopredu namiesto toho, aby ste premiestnili požadovanú kocku. Náprava je rýchla, ale započíta sa vám viac ťahov, čo je zlé, ak chcete prekonať svoj predošlý výkon. Treba si teda dávať veľký pozor na prekliknutie. Pomohlo by, keby sa napríklad panáčik ovládal len ľavým a kocky pravým tlačidlom. K tomu môžete využívať aj klávesnicu, ktorá sa uplatní najmä pri priblížení terénu alebo zmene pohľadu na plochu levelu.

Inak sa ale budete baviť a vašu pozornosť si hra vcelku úspešne udržuje stupňovaním náročnosti a rozširovaním herných prvkov, hoci ich autor mohol vymyslieť o niečo viac. Takže napríklad namiesto jedného panáčika musíte priviesť do cieľa dvoch alebo viacerých a navyše do domčekov príslušnej farby. A treba myslieť na to, že okupovanou kockou nemôžete hýbať. Alebo natrafíte na uzamknuté kocky, ktoré sa dajú posúvať až potom, keď si najskôr vytvoríte cestičky k symbolom kľúča. Najviac potrápia spárované kocky, ktoré sa posúvajú súbežne na rôznych miestach, ak ani jednej nestojí v ceste prekážka.

Niežeby to hra nevyhnutne potrebovala, ale aj tak je plusom slovenská a aj česká lokalizácia pre našincov. Napokon hra bola vytvorená s prispením Slovenského fondu na podporu umenia, tak sa to vlastne aj patrí. Ani vizuál nerobí hanbu. Pozeráte sa zhora na väčšinou menšie, ale pekne spracovaná levely s rozkošnými panáčikmi, políčkami s chodníčkami, zeleňou, mostíkmi, bránami a hríbikmi. A ako už bolo spomenuté, dá sa to pekne priblížiť a pozrieť zblízka. Na jedného človeka pekný kus práce, hoci je škoda, že je tu len jediné prostredie  a napríklad zimné levely by boli príjemnou vizuálnou zmenou.

Ak máte radi logické hry, BonVoyage! určite neobíďte. Kampaň so sedemdesiatimi levelmi vám vydrží nejakých päť hodín a stojí práve toľko eur. No k tomu si pripočítajte doplnkové úrovne a náhodne vytvorené v generátore, čo znamená ďalší čas príjemne strávený pri mierne až stredne náročných hlavolamoch. Pobavíte sa a navyše podporíte schopného slovenského vývojára, takže vaša skromná investícia nebude márna.

BonVoyage!
BonVoyage! Niekedy sú kocky uzamknuté a môžete ich posunúť len po získaní kľúčov.
Niekedy sú kocky uzamknuté a môžete ich posunúť len po získaní kľúčov.


BonVoyage! Posúvanie kociek má svoje limity a pravidlá.
Posúvanie kociek má svoje limity a pravidlá.


BonVoyage! Úrovne väčšinou nie sú rozsiahle, ale nájdu sa aj takéto výnimky.
Úrovne väčšinou nie sú rozsiahle, ale nájdu sa aj takéto výnimky.


napísal uni 28.8.2019
Páči sa mi! (+1)
7.5
Ohodnotiť
BONVOYAGE!
+ ľahko osvojiteľný herný systém, ale slušné výzvy
+ desiatky zábavných úrovní a generátor levelov
+ slovenská a česká lokalizácia
+ dobrá zábava za neveľkú sumu
- nedostatočne rozlíšené kocky s rôznym posunom
- ovládanie je síce jednoduché, ale niekedy hráča mýli
- príbeh a pozadie hry sú len veľmi stroho naznačené
- iba jedno prostredie a aj pokročilých herných prvkov mohlo byť viac


RECENZIE HRÁČOV
PC
Slovenské hry

Vývoj: Boris Zápotocký
Štýl: Logická
Dátum vydania: 20. jún 2019
+ SLEDOVAŤ HRU

Mám

Čakám

Prešiel

Hrávam

Zoznam
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Call of, duty vanguard (1)
Ahojte,kupil,som hru v obchode nainštaloval na ps...
|Monitor 4k vs vysoká obnovovac... (11)
Zdravím, kupujem monitor a mám celkom dilemu či sa...
|Bezdrotové slúchadlá (13)
Ahojte, potreboval by som poradiť s výberom slúcha...
|4k a rychlost internetu (2)
Ahoj,mam ps4 a 15/2 Mb/s LTE net. a hravam online ...
|Forza horizon 5 (11)
Zdravím chcel by som vedieť či mi niekto vedel pov...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2021 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk