PRIHLÁS

SAMSUNG GALAXY A36 5G

SAMSUNG GALAXY A36 5G

7.5

Awesome Inteligencia v nižšej strednej triede

Nedávno sme testovaniu podrobili jeden z najpredávanejších Samsung smartfónov, Galaxy A56, a teraz nastal čas pozrieť sa na jeho lacnejšieho súrodenca zo strednej triedy Galaxy ponuky. Ako v jednoduchosti predstaviť Galaxy A36? Dizajnovo na prvý pohľad totožný smartfón s A56, no s lacnejšími materiálmi, nižším výkonom a nižšou cenou. Oplatí sa vám teda ušetriť približne 100 Eur (v čase písania recenzie) a siahnuť po lacnejšom modeli?

Balenie a prvé dojmy

Balenie sa drží zaužívaných štandardov z posledných rokov, je teda strohé, minimalistické a v balení nájdete, samozrejme, len to najnutnejšie. Okrem samotného smartfónu, napájacieho USB-C káblu a PIN na výber SIM karty v balení už žiadne iné príslušenstvo nenájdete. Baleniu ale ťažko niečo vytknúť a v rámci svojej kategórie pôsobí oveľa prémiovejším dojmom, než by ste očakávali. My sme na recenziu dostali aj originálne puzdro v svetlo modrej farbe, ktorého kvalite taktiež ťažko niečo vytknúť. Puzdro na Galaxy A36 sedí výborne, povrchová úprava poskytuje dobrý grip a pohodlne sa drží v ruke. Puzdro pekne vyrovná zadnú stranu a oproti rôznym lacným obalom musíme pochváliť kvalitu samotných tlačidiel, ktoré majú veľmi ľahký chod, takmer ako keby ste nemali žiaden obal. Počas troch týždňov sme nezaznamenali žiadne viditeľné poškodenia.

Ak ste už čítali našu recenziu na Galaxy A56, tak A36 vás dizajnovo asi ničím neprekvapí. Oproti predchodcovi sa zmenšili rámčeky okolo displeja, rám zariadenia je plochý so zaobleným vystúpením v oblasti tlačidiel. Zadnú stranu tvorí sklo, ktoré dopomáha lepšiemu dojmu z celkovej kvality aj napriek len plastovému rámu. Spočiatku sme si mysleli, že vďaka plastovému rámu bude zariadenie oveľa ľahšie než A56, no žiadne výrazné zhadzovanie hmotnosti sa nekoná. A36 je ľahšia len o 3g a zároveň je aj rozmerovo kvôli plastovému rámu aj mierne väčšia. Celkovo v ruke zariadenie pôsobí ale veľmi dobrým dojmom, ak ho máte v obale tak pôsobí prakticky rovnako ako drahšia A56.


  • Displej: 6.7 " Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak), 120 Hz, 1200 nitov, 1080 x 2340px
  • Procesor: Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm)
  • OS: Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7
  • Pamät: 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM
  • Kamera: 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.96, PDAF, OIS
                    8 MP, f/2.2, 123°, (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm
                    5 MP, f/2.4, (macro)
  • Selfie: 12 MP, f/2.2, (wide)
  • Nabíjanie: 45W wired
  • Rozmery:  162.9 x 78.2 x 7.4 mm 
  • Váha: 195 g
  • Batéria:  5000 mAh
  • plná špecifikácia >>>

Rovnako ako pri Galaxy A56, aj A36 sa môže pochváliť vynikajúcim displejom, či už v rámci svojej cenovej kategórie alebo aj mimo nej. Ide totiž o takmer totožnú verziu displeja akou disponuje drahší model. 6,7“ Super AMOLED disponuje obnovovacou frekvenciou 120Hz a zaberá celkovo 86,5% plochy zariadenia. Jas na celej ploche dokáže dosiahnuť až 1200 nitov, pričom maximálne dokáže dosiahnuť až 1900 nitov. To sú veľmi dobré hodnoty v rámci nižšej strednej triedy, keď zohľadníme aj relatívne dobrú kalibráciu farieb. Displej disponuje síce len FHD+ rozlíšením (1080 x 2340 pixelov), no aj napriek tomu dosahuje výbornú jemnosť obrazu vďaka hustote pixelov 385 ppi. Jediné čo zamrzí, je absencia HDR10+ ktorou disponuje A56, no na niečom bolo potrebné šetriť. A zrovna absenciu HDR si množstvo nenáročných používateľov isto určite ani nepovšimne.

Nechýba, samozrejme, ani Always-on displej alebo čítačka odtlačkov prsta v displeji. Tá je len optická, a pravdepodobne asi aj staršia verzia, nakoľko jej rýchlosť vás rozhodne neohromí. V porovnaní s A56 pôsobí často takmer o polovicu pomalšie, no funguje spoľahlivo. Celkovo používanie zariadenia pôsobí jemne pomalším dojmom, no nie v zmysle, že by sa niečo zasekávalo alebo výrazne trhalo. Občas si chvíľu počkáte na spustenie aplikácie, pri rýchlom rolovaní sa občas objaví menšie zaváhanie, ale A36 v princípe všetko zvláda. Trhanie sa najviac prejaví pri prechode do Google noviniek alebo občas pri odomykaní zariadenia.

Dôvodom, prečo sa javí Galaxy A36 ako pomalší mobil, je voľba procesoru. Samsung pri tomto modeli nestavil na starší Exynos alebo špecificky navrhnutý Exynos pre dané zariadenie, ale rozhodol sa zvoliť pre mnohých dobre známy Snapdragon 6 Gen 3. Ten je vyrobený 4nm technológiou a disponuje konfiguráciou 4 výkonnejších jadier (4x2,4GHz) a 4 efektívnych jadier (4x1,8GHz). Procesoru sekunduje grafický čip Adreno 710. Nejde teda o žiadny powerhouse, no pre nenáročných používateľov postačí. Výhodou bude dobrá spotreba energie, kde sme sa vďaka kombinácii s veľkou 5000mAh batériou a slušnou optimalizáciou systému vedeli dostať bez problémov na dvojdňovú výdrž batérie. Nami testovaná verzia disponovala 6GB LPDDR4X RAM, čo bolo dostatočné množstvo, no väčšia 256GB pamäťová verzia má k dispozícii až 8GB, čo je s prihliadnutím na sľúbených 6 aktualizácií Androidu určite lepšia voľba.


Oproti A56 je na tom ale oveľa lepšie zahrievanie samotného zariadenia. Ani po dlhšom hraní nebudete pociťovať nepríjemné pálenie v oblasti kamery, maximálne sme počas všetkých testov zaznamenali len mierne vlažný povrch. Samsung myslí aj na bezpečnosť vašich dát, preto nechýba ani najnovšia verzia pokročilého zabezpečenia KNOX, ktoré okrem už dobre známeho šifrovania údajov pridáva aj detekciu externej hrozby. Využíva pri tom ostatné funkcie zariadenia, ako napríklad gyroskop, kedy KNOX vie efektívne detegovať napr. vytrhnutie smartfónu z vašej ruky a ak sa páchateľ s ním aj rozbehne preč, KNOX zariadenie okamžite uzamkne a zablokuje. Nemusíte sa teda báť, že by vám páchateľ v odblokovanom zariadení stihol pomeniť nastavenia alebo rýchlo prekopíroval vaše dáta. Ide ale o funkciu, ktorú, dúfajme, bude musieť využiť len absolútne minimum používateľov.

Galaxy A36 bol uvedený na trh podobne ako jeho drahší súrodenci s aktuálnym Android 15 a OneUI 7. Ak už máte skúsenosti s One UI 7 z iných zariadení, tak v A36 nájdete takmer väčšinu funkcií. Z Awesome Inteligence (AI) nechýba asistent Gemini v slovenskom jazyku, Circle to Search, guma na objekty pri fotografiách a pod. Vítanou novinkou, na ktorú som si pri používaní prakticky okamžite zvykol, je Now Bar. Ide o kapsulovitý panel podobný notifikácii, ktorý sa nachádza na spodnej strane zamknutej obrazovky priamo medzi tlačidlami pre rýchlu spúšť baterky a fotoaparátu. Cez Now Bar viete nielen sledovať aktuálne informácie či už o stopkách, časovačoch, športových aktivitách, alebo prehrávanej hudbe, ale viete po stlačení kapsule danú aplikáciu priamo ovládať. Na prepnutie zobrazovanej aplikácie stačí len jednoduchý posun prsta.

Niektoré AI vychytávky vzhľadom na výkon a obmedzenú RAM zariadenia chýbajú, no stále dostanete k dispozícii asi najviac AI nástrojov spomedzi konkurencie v danej triede. Pri fotografiách dostanete na prvý pohľad rovnaké nástroje na manipuláciu fotografií, no ich implementácia využíva iné alebo staršie algoritmy, takže výsledok nebude rovnako dobrý ako pri S25 zariadeniach, ale priblíži sa skôr starším vlajkám.

Ako už každý rok býva zvykom zmenami si prešli aj moduly fotoaparátov. Hlavný 50MP snímač ponúka dôstojné výsledky, vďaka clone f/1.8 sú fotografie dostatočne presvetlené aj v horších svetelných podmienkach. Ostrosti a stabilite pri fotení pomáha aj OIS pre hlavný snímač. Ten je parametrovo veľmi podobný tomu aký využíva aj A56, no výsledné fotografie nedosahujú kvalitu ako A56. Ide ale o kvalitný fotoaparát, ktorý doručí dobré fotky či už v dobrom, alebo horšom osvetlení. No minimálne od hlavného snímača by sme očakávali vzhľadom konkurenciu v danej cene o trochu viac. Na bežné fotenie a sociálne siete bude ale kvalita postačujúca.

Samsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5GSamsung Galaxy A36 5G

Rovnako obstojné výsledky za dobrého osvetlenia ponúka aj ultraširoký snímač, no tu už badať mierne zhoršenie kvality prevažne po stranách fotografie, kde sa prejaví šum a mierne rozostrenie. Na nenáročné fotenie a zachytenie momentky je ale kvalita opäť dostatočná. Asi skôr zbytočným dojmom pôsobí tretí 5MP macro snímač, ktorého kvalita a využiteľnosť je skôr diskutabilná. Oveľa využiteľnejší by bola nejaká forma teleobjektívu, ale to by už zariadenie pravdepodobne zbytočne predražilo. Ak radi zoomujete, k dispozícii dostanete maximálne 10x digitálny zoom. Samozrejme, bez výraznej straty kvality je použiteľný 2x priblíženie, pričom za maximálne použiteľné by sme považovali 4x priblíženie. Pri tom už badať výraznú stratu kvality, ostrosti a detailov. Čím vyššie potom už s priblížením idete, tým viac sa vaša fotografia začína podobať olejomaľbe.

Selfie kamera oproti minuloročnému modelu prešla výraznejším upgradom. 12MP senzor s clonou f2.2 poskytuje pekný relatívne široký záber, dobré farebné podanie a aj celkovú ostrosť. Nečakajte ale výraznú hĺbku na fotografiách ako pri S-sérii, rovnako ako pri ostatných A modeloch pôsobia viac plocho, ale na videohovory alebo selfie plne postačí. Selfie kamera zvláda dokonca 4K video pri 30 fps, alebo 1080p pri 30 fps. Prekvapí ale podpora 10-bitového HDR. Maximálna kvalita videa je rovnaká aj pre zadnú kameru, kde viete dosiahnuť 4K/30 fps, 1080p/60 fps alebo 30 fps, pričom kamera disponuje gyro-EIS stabilizáciou obrazu a taktiež podporou HDR.

Nočné snímky prešli opäť vylepšeniami oproti predchodcovi, pričom večerné fotky pôsobia mäkším dojmom, no asi ťažko im v rámci kategórie niečo vytknúť. Zamrzí len absencia antireflexnej vrstvy aspoň na hlavnom snímači, nakoľko večer vám pouličné osvetlenie môže spôsobovať menšie artefakty v podobe bodiek po fotke. Zamrzí taktiež aj výrazný Shutter lag, resp. pomalá odozva na stlačenie spúšte fotoaparátu. Pri fotení v zlom osvetlení bola odozva často až nepríjemne dlhá, často okolo 2s. Výsledkom teda bola rozmazaná fotka a museli sme fotiť znova. Ani počas dobrého osvetlenia nie je odozva dostatočne rýchla, aby ste si nevšimli, že sa na niečo čaká. Tu sa už pravdepodobne prejavuje chýbajúci výkon na postprocessing fotografie.


Samozrejme, nesmú chýbať ani testy v obľúbených bechmarkoch, ako sú Geekbench alebo Antutu, kde Galaxy A36 dosiahol výsledok na úrovni 600 tisíc bodov. Priebeh celého testu spotreboval len 2% batérie, čo je na dnešné pomery veľmi dobrá spotreba energie na Antutu benchmark, hoci šlo len o Lite verziu (plnohodnotnú zariadenie nepodporuje, keďže nemá 8GB pamäte). V Geekbench benchmarkoch sme dosahovali hodnoty na úrovni 1000 bodov pre jedno jadro a 2804 bodov pre viac jadier. Pri grafickom teste sme pri OpenCL namerali 2228 bodov, pod Vulkanom 3513 bodov. Grafické testy zabrali cca 5 minút, čo je na pomery bechnmarku relatívne dlho. Testy CPU zabrali až 8 minút. Galaxy A36 sme otestovali aj z pohľadu grafického výkonu pomocou benchmarku 3DMark, ktorý dobre poznáte z recenzií PC, kde sme spustili niekoľko testov:

  • Wild Life
    • Výsledkom bola hodnota 3 439 bodov, pričom fps sa pohybovali na úrovni 20,60 fps (od 12 – 27 fps).
    • Spotreba energie dosiahla necelé 1% a teploty sa pohybovali na úrovni 31 stupňov.
  • .Wild Life Stresstest (20 prechodov)
    • Skóre 3459 bodov, pričom každým prechodom postupne klesalo až k najnižšej hodnote 3432 bodov a priemerne 13-27 fps, pričom celková stabilita sa pohybovala na úrovni 99,2%.
    • Spotreba energie dosiahla 6% a teploty sa pohybovali na úrovni 31 – 33 stupňov.
  • Sling Shot
    • Výsledkom bola hodnota 5 018 bodov.
    • Grafický test 1 dosiahol 31,64 fps, test 2 ukázal 17,93 fps.
    • Physiscs skóre sa v jednotlivých troch testoch pohybuje na úrovniach 88,51 fps, 51,07 fps a 23,82 fps.
    • Batéria počas testu klesla o 1% a teploty sa pohybovali na úrovni 33 stupňov.

 

Celkovo zvládol Galaxy A36 testy obstojne, no množstvo testov nebolo pre Snapdragon 6 Gen 3 z dôvodu hardvérových limitácií dostupných. Teploty boli počas testov stabilné a výsledky prakticky konštantné, čo je pekne vidieť pri stressteste. Pri hraní sme si otestovali optimalizovanú hru pre Samsung zariadenia, COD Mobile, ktorá bez výraznejších problémov dokázala bežať na 60 fps pri High nastaveniach, pričom využitie GPU sa pohybovalo často na úrovni okolo 70% a CPU okolo 60%. Pri načítaní mapy sa ale občas objavil prepad na  45 fps, inak hra ale bežala stabilne a po 20 minútach hrania spotrebovala len 4% batérie. S hrami teda A36 aj napriek slabšiemu procesoru nebude mať výrazné problémy, aj keď niekedy bude potrebné znížiť detaily.

Galaxy A36 síce nedisponuje najrýchlejším úložiskom, no Samsung sa rozhodol siahnuť po dostatočne rýchlom UFS 2.X úložisku, ktoré dosahuje rýchlosť čítania 918,3 MB/s a zápis na úrovni 508 MB/s. Náhodné čítanie a zápis dosahujú 368/256 MB/s a rýchlosť čítania AI sa pohybuje na úrovni 104 MB/s. Sú to na dnešnú dobu už skôr priemerné hodnoty, no plne postačujúce. Oproti minulým rokom sme ale prišli o podporu Micro SD kariet, takže pri kúpe zvoľte dostatočnú pamäťovú verziu. Nechýba ani rýchle 45W nabíjanie, vďaka ktorému budete schopný A56 dobiť z 0 na 65% batérie za 30 minút, pričom na 100% by ste mali byť schopní zariadenie nabiť za 68 minút. Pri našom teste s neoriginálnou nabíjačkou sme sa pohybovali ale skôr okolo 90 minút nabíjania, pričom priemerne sme dosahovali rýchlosť okolo 12W. Najpomalších bolo posledných cca 10%, ktoré zabralo nabiť takmer 15 minút.

Záver

Galaxy A36 je zariadenie s jasným zacielením. Tým je nenáročný používateľ, ktorý vyžaduje kvalitný displej, kvalitné spracovanie a dobrú výdrž batérie. Síce by zariadenie potrebovalo o trochu viac výkonu, no sľúbená 6-ročná podpora Androidu by mohla A36 posunúť do kategórie mobil pre člena rodiny, ktorý chce len volať a rolovať na sociálnych sieťach.

Zariadenie pri aktuálnych cenách dáva zmysel skôr len v základnej verzii, ale aj napriek tomu sa A56 s malým doplatkom javí ako oveľa lepšia voľba. Za príplatok necelých 100 Eur získate nielen lepšie spracovanie, ale aj kvalitnejšie fotoaparáty, prakticky dvojnásobný výkon, 8GB RAM a HDR displej. Pri vyššej pamäťovej verzii A36 je cenový rozdiel ešte menší. Je teda len na vás, čo vyhovuje vašim potrebám, no celkovo ide o kvalitný kus hardvéru a softvéru, len s trochu vyššou cenovkou, vďaka ktorej sa stáva priamym konkurentom často lepšie vybavených modelov čínskych značiek.


napísal tomass 23.5.2025
Páči sa mi!
NAJLEPŠIE MOBILY
9.5
SAMSUNG GALAXY S25 ULTRA
53
[21.2. 2025]
9.5
XIAOMI 15 ULTRA
55
[11.4. 2025]
9.5
XIAOMI 14 ULTRA
48
[26.6. 2024]
9.5
SAMSUNG GALAXY S24 ULTRA
97
[9.2. 2024]
9.5
SAMSUNG GALAXY S24+
87
[2.2. 2024]
9.0
IPHONE 16 PRO MAX
82
[25.11. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY BUDS3 PRO
28
[31.7. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY Z FLIP6
23
[2.8. 2024]
9.0
MOTOROLA RAZR 50 ULTRA
12
[14.8. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY Z FOLD6
27
[16.8. 2024]
9.0
XIAOMI 14T
35
[27.9. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY S24 FE
29
[21.10. 2024]
9.0
POCO F7 ULTRA
24
[9.5. 2025]
9.0
SAMSUNG GALAXY FIT3
25
[15.3. 2024]
9.0
ASUS ROG PHONE 8 PRO
22
[8.3. 2024]
9.0
POCO X6 PRO
27
[19.2. 2024]
8.5
XIAOMI 15
18
[7.3. 2025]
7.5
SAMSUNG GALAXY A36 5G
+ AI v slovenčine a pokročilé AI funkcie
+ kvalita spracovania
+ softvérová podpora 6 rokov
+ One UI 7
+ displej
+ výdrž batérie
- stále hrubšie rámčeky okolo displeja
- priemerná kvalita videa a fotografií
- slabší výkon
- absencia zoom objektívu
- občasné záseky
- pomalé nabíjanie s neoriginálnou nabíjačkou


Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Ake ventilatory do fractal tor... (1)
Ahojte, chcel by som sa opytat, ake ventilatory...
|Fortnite - partak na hranie ze... (0)
Ahojte. Hladam partaka na hranie Fortnite - Zero B...
|Poradiť pri výbere monitora (1)
Zdravim vas, moj budget je +-250 €. Pri IPS sa mi ...
|Aké pc zložiť 2025 (21)
Ahojte, po 13 rokoch používania notebookov by som ...
|3d tlač a všetko okolo (41)
Ahojte. Pred pár rokmi som založil vlákno na túto ...
|Screenshots (62842)
Vkladajte sem vaše zaujímavé screenshoty z hier. O...
|Filmy filmy filmy film... (47282)
O filmoch. Hádam chápete....
|Off-topic (135185)
Čokoľvek, čo budete chcieť povedať, možete spraviť...
|Serialy (16926)
prison break, lost, jericho, battlestar galactica ...
|Politika (298)
No co piste koho budete volit. Ked mate 18 a ked n...
|Svet, ukrajina, vojny ... (39321)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk