PRIHLÁS

ROG ZEPHYRUS G16 (GU605)

ROG ZEPHYRUS G16 (GU605)

9.0

Výkon sa stretáva s precíznosťou

Test

ROG po aktualizácii hardvéru vo svojej STRIX sérii notebookov priniesol nálož vylepšení aj pre svoju vlajkovú loď herných notebookov, ROG Zephyrus. My sme na test dostali väčšiu verziu G16, ktorá síce na prvý pohľad môže vyzerať podobne ako jej predchodca, no hlavné zmeny sa skrývajú vo vnútri zariadenia. Najzaujímavejšie sú ako každý rok nové grafické karty od NVIDIE, no nechýbajú ani aktuálne procesory či už z dielne AMD, alebo Intel. S novinkami v oblasti hardvéru sme mali možnosť sa už stretnúť pri omnoho rozmernejších herných notebookoch, bude teda zaujímavé pozorovať, ako si opäť ROG poradili s chladením výkonných komponentov v tenkom tele.

Balenie a prvé dojmy

To, že ide o prémiové zariadenie zistíte už tradične hneď pri balení samotného Zephyrusu G16. Kvalitne spracovaná krabica s jednoduchým čistým dizajnom v sebe ukrýva notebook, druhá hrubšia krabica obsahuje 240W napájací adaptér so špecifickým ASUS Slim konektorom. Napájací adaptér je už tradične rozmernejší a mierne ťažší, no nejde sa o nič výnimočné. Zároveň je o takmer 300g ľahší než niektoré 300+ W adaptéry. Pri cestovaní, práci alebo na núdzové dobíjanie viete siahnuť aj po USB-C nabíjačke, ktoré dokáže zariadenie zásobovať až 100W.

Čo sa týka dizajnu, tak ten zostáva prakticky nezmenený oproti predchodcovi. No nie je sa ani čomu čudovať, nakoľko už minuloročná verzia patrila prakticky medzi špičku v oblasti kvality materiálov, spracovania alebo ergonómie. ROG si jednoducho spravil svoju domácu úlohu dobre a teraz vďaka tomu môže stavať na podobných základoch. To ale do budúcna neospravedlní prípadnú absenciu inovácií. Už po rozbalení notebooku z krabice cítite nielen pocit dobrej kvality, ale aj určitý pocit prémiovosti, ktorý nezažijete pri každom notebooku, hoci aj z cenovo podobnej kategórie. To platí aj pri prvom otvorení displeja, ktorého pánt nekladie príliš silný odpor, viete ho teda pohodlne otvoriť jednou rukou, no zároveň je aj dostatočne pevný a pôsobí robustným dojmom.

Ak ste nemali ešte možnosť vidieť Zephyrus G16 naživo, pri prvom pohľade vás očarí tenkosť veka displeja. No aj samotná hrúbka zariadenia. Ak keď sa človek snaží tomuto porovnaniu vyhnúť, no treba aj tak konštatovať že ide pocitovo o najviac „Macbook Pro“ windowsový notebook na trhu. A to, samozrejme, nie je myslené v zlom. Ak zvážime univerzálnosť Zephyrusu, či už G14 alebo G16, za svoje peniaze dostanete elegantný, výkonný pracovný notebook, no po práci sa vie premeniť na nekompromisné herné zariadenie.


Špecifikácie

  • Displej: 16“ ROG Nebula HDR OLED, 2560x1600 240Hz
  • Procesor: Intel Core Ultra 9 Processor 285H
  • Neural Processor: Intel AI Boost NPU 13TOPS
  • Pamäť: 32GB LPDDR5X 7467 MT/s
  • Grafika: NVIDIA RTX 5070 Ti Laptop 12GB
  • SSD: 2TB NVMe
  • Podsvietená RGB klávesnica
  • Porty: 3.5mm Combo audio jack, HDMI 2.1 FRL, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 typ C (DP, PD 3.0, G-Sync), 1x Thunderbolt 4 (DP, Power delivery), čítačka SD kariet
  • Web kamera: 1080p IR Camera
  • Reproduktory: 6x, Dolby Atmos, Smart Amp
  • Batéria: 90 WHr
  • Hmotnosť: 1,95 kg
  • Rozmery: 4 x 24.6 x 1.49 ~ 1.74 cm
  • Ostatné: Wifi 7, Bluetooth v5.4, 240W adaptér

Špecifikácie nám jasne naznačujú, že k dispozícii sme dostali slušnú porciu výkonu. Procesor sa radí ku tým najvýkonnejším aké dokáže Intel v oblasti notebookov ponúknuť, no nedostali sme úplne najvýkonnejšiu verziu s označením 275HX. Nedisponujeme teda 24 jadrami (8P, 16E), ale len 16 jadrami v konfigurácii 6 výkonných jadier a 10 efektívnych jadier. Nezabúdajte, že v aktuálne verzie Intel procesorov už neponúkajú HyperThreading, teda jedno jadro má k dispozícii len jedno vlákno. Efektívne jadrá ale každým rokom zvyšujú svoje takty, pričom naša verzia 285H dosahuje základné takty na úrovni 2.7GHz, pričom turbo takty vedia poskočiť až na 4.5GHz. Výkonné jadrá dosahujú na rozdiel od efektívnych jadier turbo frekvenciu 5.4GHz, pričom základné takty sa pohybujú na úrovni 2.9GHz. Procesor dosahuje vďaka menej jadrám aj relatívne slušné TDP, ktoré sa pohybuje okolo 45W, pričom vie v určitých scenároch klesnúť až k 35W, no vie aj dosiahnuť bez problémov hranicu 115W. Tu má stále ešte navrch AMD, no Intel ho postupne dobieha a postupne sa zlepšuje či už pri držaní maximálneho výkonu, ako aj vo výdrži pri napájaní z batérie.

V syntetických testoch PassMark dosahuje Intel Core Ultra 9 285H slušných 33 613 bodov pri výkone viac jadier, pri zaťažení len jedného jadra dosahuje hodnoty okolo 4 474 bodov. Nie sú to síce tie najlepšie čísla, ktoré vedia Intel procesory dosiahnuť, no pri práci alebo hraní sme počas celého testovania rozhodne netrpeli nedostatkom CPU výkonu. V šetrnejších režimoch dokázal procesor bežať aj v relatívne rozumných spotrebách a teplotách bez prehnane hlučného chladenia. Takže ak ste len surfovali na webe, vykonávali jednoduché úlohy alebo sledovali multimediálny obsah, zariadenie bolo prakticky tiché a vôbec vás nevyrušovalo. Vďaka svojej hliníkovej konštrukcii a prepracovanému chladeniu dokáže často bežať prakticky v pasívnom móde, alebo na veľmi nízke otáčky ventilátorov. Tie nevydávajú taktiež žiadne otravné zvuky vďaka dvojložiskovému dizajnu nových ARC FLOW ventilátorov 2. generácie, ktoré sa po novom dokážu zvýšiť prietok vzduchu až o 11%.

Efektívne sú aj samotné chladiče, ktoré sa nachádzajú na pravej a ľavej strane Zephyrusu, pričom každý disponuje, samozrejme, svojím ventilátorom a horúci vzduch vyfukuje do zadnej časti. S chladičmi je prepojená aj masívna odparovacia komora, vďaka ktorej mohlo ROG ísť do veľmi tenkého dizajnu celého zariadenia. O výmenu tepla medzi procesorom a parnou komorou sa stará zmes tekutého kovu, ktorá má až 14x lepšie vlastnosti tepelnej vodivosti, čo umožňuje dosahovať nižšie teploty až o 13 stupňov. To ale neznamená, že Zephyrus nedosahuje 80 stupňov, ale len 67. Znamená to, že vďaka lepšej efektivite sa mohol celý chladiaci systém trochu zmenšiť. Tekutý kov vie byť ale pri zlej manipulácii problémový, preto ROG navrhli špeciálnu ochranu pre udržanie zmesi na svojom mieste. Počas testovanie sa ale prejavia fyzikálne zákony a po približne 3 hodinách záťaže pri hraní cítite výraznejšie teplý, až horúci povrch v strede nad klávesnicou. Postupne sa ale začne zahrievať aj klávesnica, zohrejú sa oblasti okolo touchpadu a zvýši sa hlučnosť chladenia. A keďže celé telo je kovové, nejde už o príjemný pocit keď vás povrch na dotyk začne mierne páliť. Stále ale Zephyrus G16 nezačne zaváhať a doručuje stabilný výkon.


Procesor disponuje aj neurálnym procesorom s výkonom 13TOPS, ktorý je schopný akcelerovať výpočty pre rôzne AI funkcie. Síce má zatiaľ minimálne využitie, no budete pripravení, ak príde masívnejšia implementácia AI pomocníkov do Windowsu alebo aplikácií. Nielen na AI, ale aj na ostatné pracovné alebo herné činnosti bude vždy potrebovať dostatok RAM. My sme mali k dispozícii konfiguráciu s 32GB rýchlej LPDDR5X RAM, s rýchlosťami na úrovni 7 467 MT/s. 32GB je aktuálne plne dostatočných, no treba myslieť aj na to, že RAM sa už v budúcnosti nedá rozšíriť. Preto ak zvažujete notebook aj na prácu a viete, že už teraz potrebujete 32GB, stojí za zváženie aj priplatiť si za 64GB verziu. Čo ale viete rozšíriť, je úložisko, nakoľko zariadenie disponuje dvomi M.2 slotmi. My sme mali k dispozícii rýchle 2TB SSD, ktoré dosahovalo maximálnu rýchlosť zápisu 6050 MB/s a maximálnu rýchlosť čítania 6 913 MB/s.

Čo ale notebooku dodáva rozdielový výkon, je zvolená grafická karta. NVIDIA prišla na trh s novými mobilnými grafickými čipmi, pri ktorých sľubuje lepšie spotreby, vysoký výkon, všetky pokročilé AI funkcie, ktoré poznáte z desktopových verzií a, samozrejme, lepšiu výdrž batérie. V skratke to vieme zhrnúť tak, že ak predchádzajúca generácia bežala so spotrebou obmedzenou na 115W a nová verzia je obmedzená taktiež na 115W, tak lepšie teploty alebo výrazne lepšiu výdrž na batériu nezískame. Čo sme ale s nami testovanou RTX 5070 Ti získali je nekompromisný výkon. Najnovšie náročné AAA hry s náročným Ray-tracingom viete bez najmenších problémov hrať v natívnom QHD rozlíšení na 60+ fps, no s pomocou DLSS si viete bez zmeny rozlíšenia a kvality zahrať na rovnakých detailoch v slušných fps aj pri napájaní z batérie.

Pri náročných hrách ako Doom Dark Ages sme ocenili aj dostatočnú veľkosť VRAM, ktorá je v tomto prípade na úrovni 12GB GDDR7. Počas testovania som pri hraní zažíval prakticky podobný komfort ako pri hraní na svojej desktop zostave. Zvolená verzia grafickej karty odstraňuje vďaka väčšej VRAM prakticky všetky neduhy, ktoré má základná RTX 5070, no výkonovo pre bežného hráča nie je ani veľmi ďaleko za RTX 5080. Samozrejme, myslíme notebookové verzie, výkon desktopových verzií je na úplne inej úrovni. Ak teda plánujete len hrať a občas postrihať nejaké video, RTX 5070 Ti vyzerá aktuálne ako najlepší pomer cena/výkon.

S maximálnym výkonom 17.04 TFLOPS a 5 888 Cuda jadrami sa teda pohybujeme vo výkonovom teritóriu desktopovej RTX 5060 Ti (8GB), no s viac Cudu jadrami, TMUs, viac Tensor jadrami aj viac RT jadrami. Ak teda plánujete využívať GPU aj na prácu, tak pracovné programy a viac Cuda jadier určite poteší. Pre pracovné využitie môžete siahnuť po Nvidia Studio grafických ovládačoch.

RTX 5070 Ti disponuje plnohodnotným DLSS 4, teda transformačným modelom pre dosiahnutie čo najlepšej kvality obrazu pri využití DLSS, ako aj Multi-frame generovaním snímok alebo novou verziou Reflex 2. Hoci pri desktopoch často používatelia pozerajú na DLSS a generovanie snímok s menšími predsudkami, pri prenosných zariadeniach dávajú tieto technológie oveľa väčší zmysel. DLSS bolo počas testovania bez výraznej straty kvality použiteľné až po Balanced nastavenia, vďaka čomu sme pri QHD rozlíšení a napájaní z batérie pri spotrebe na úrovni 55W vedeli dosahovať stabilných 60 fps aj pri náročných AAA hrách. Po zapnutí generovania snímok sa viete dostať často do fps atakujúcich hranicu nad 150 fps, no treba myslieť na to, že potrebujete vedieť držať stabilných aspoň 45-60 fps, aby MFG vedelo pracovať efektívne a nevideli ste divné artefakty.


Čo ale už na prvý pohľad do špecifikácií isto všetci očakávate, je kvalitný displej. Pomer strán 16:10, 2.5K rozlíšenie a 240Hz v kombinácii s OLED panelom je tá najlepšia voľba či už pre hranie, ako aj na prácu. ROG Nebula HDR displej je teda dostatočne jemný, poskytne dostatočnú veľkosť pracovnej plochy, no nemá príliš vysoký počet pixelov, ktorý by grafická karta pri hraní nevedela zvládnuť. Samozrejme, ak by ste chceli pri hrách dosahovať 240 fps v natívnom rozlíšení, musíte skôr pozerať po verzii s RTX  5090, no MFG technológia je schopná sa k týmto číslam priblížiť. Podpora G-Sync a Dolby Vision HDR sú už príjemným bonusom podčiarkujúcim samotnú kvalitu použitého displeja. Na svoje si prídu ale aj grafici alebo strihači videí, nakoľko displej ponúka 100% DCI-P3 pokrytie farieb s Pantone Validated certifikáciou, takže farbenie videí alebo tvorba grafických návrhov bude na Nebula displeji radosť a zároveň sa budete môcť spoľahnúť na presnosť zobrazovaných farieb.

ROG Zephyrus G16 je na tom dobre aj z hľadiska portovej vybavenosti, nakoľko disponuje všetkým potrebným či už pre hráča, tak aj profesionála. Na ľavej strane nájdete ASUS Slim napájací konektor, HDMI vo verzii 2.1, Thunderbolt 4 USB-C port s podporou DisplayPortu 2.1 a Power Delivery 3.0, klasický USB 3.2 Gen 2 port pre pripojenie periférií a na záver kombinovaný audio jack. Pravá strana ponúka portov už oveľa menej. Nájdeme tam len USB-C 3.2 Gen 2 s podporou DP 2.1 a PD 3.0, ďalší klasický USB port 3.2 Gen 2 pre pripojenie periférií a čítačku SD kariet. Minimálne čítačka SD kariet poteší asi každého fotografa alebo kameramana.

Chválime rozhodne aj kvalitu samotnej klávesnice, ktorá ponúka RGB podsvietenie, dostatočne dlhý chod klávesov a prakticky plnú veľkosť klávesov pre pohodlné písanie a hranie. Chod je príjemne mäkký a zaznamenanie stlačenia presné a rýchle. Pochváliť treba aj masívny touchpad, vďaka ktorému na väčšinu činností ani nebudete potrebovať myš. Klávesnici síce chýba numerický blok, no vďaka tomu je klávesnica pekne vycentrovaná spolu s touchpadom pekne na stred zariadenia, vďaka čomu vznikol po stranách priestor pre umiestnenie reproduktorov. Tých má notebook celkovo 6, z čoho dva sú obojstranné basové reproduktory. Tie sú oproti predchodcom väčšie, vďaka čomu má Zephyrus pekne hlboký zvuk, no vďaka kvalitným zvyšným 4 reproduktorom aj čistý zvuk. Spolu s Dolby Atmos vás nielen vtiahne do hier, ale vylepší zážitok aj zo sledovania filmov alebo seriálov. Trojica mikrofónov sa postará o čisté zachytenie vášho hlasu, pričom vďaka AI dokážu efektívne potláčať hluk vášho okolia.

Hry

Testovaniu sme podrobili niekoľko hier, ktoré mali preveriť rôzne aspekty notebooku. Cieľ bol ale vždy dosiahnuť čo najvyššiu plynulosť pri čo najväčšej kvalite v natívnom 1600p rozlíšení. Samozrejme, sme si vedomí toho, že ide o mobilné  herné zariadenie, ale RTX5070 Ti spolu s výkonným procesorom by mal byť pripravený aj na náročné herné scenáre. Zvolili sme si teda vzorku hier:

  • Counter Strike 2
  • CyberPunk 2077
  • Kingdom Come: Deliverance 2
  • F1 24
  • DOOM: Dark Ages

ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)

CS 2

Nástupca legendárneho Counter-Strike Global Offesive a hra, ktorú netreba asi nikomu bližšie predstavovať. Dohady o optimálnom nastavení sú rôzne, no pre účely testovania sme sa rozhodli využiť Verry High presset a natívne rozlíšenie. Rovnaké nastavenia sme následne otestovali aj pri napájaní z batérie. Vďaka výkonnej RTX 5070 Ti sme sa pohybovali na úrovni 136 fps s vypnutým FSR, a 156 fps s FSR nastaveným na Ultra Quality. Teploty GPU sa pohybovali na úrovni 83 stupňov, pričom spotreba GPU dosahovala maximálne 75-80W.

Pri napájaní z batérie sme sa dostali bez zmien v nastavení na úroveň 98 fps so zapnutým FSR na Ultra Quality, pričom spotreba sa pohybovala na úrovni 45W a teploty do 66 stupňov.

CyberPunk 2077

Po množstve opravných patchov od autorov a implementácie najnovších grafických technológií stále ide o jednu z graficky najnáročnejších hier, no získané výsledky nám dokážu naznačiť trend kam notebook zapadne v najbližších rokoch pri nových hrách, ktoré ešte len prídu. Nie je teda prekvapením, že RTX5070 Ti dostala poriadne zabrať a našim cieľom bolo dosiahnuť čo najvyššiu kvalitu nastavení a plynulý chod s aspoň 60 fps. Hru sme testovali na Ultra presete v natívnom rozlíšení. Ak si chcete vychutnať hru s Medium Ray tracingom, bude potrebné pomôcť si s DLSS na dosiahnutie 60 fps, priípadne aj s generovaním snímok pre vyššie hodnoty. Ak ale chcete hrať v QHD rozlíšení, odporúčame DLSS v Balanced a zapnutý Frame Generation na 2X alebo 3X (DLSS 4) a RTX Medium presset, kedy viete dosiahnuť priemerných 97, resp. 131 fps.

Teploty sa počas hrania pohybovali na úrovni 78 stupňov a spotreba okolo 90-105W. Pri hraní z batérie sa spotreba pohybovala na úrovni 54W a teplota okolo 68 stupňov. Pri hraní z batérie ale bolo potrebné v tomto prípade znížiť detaily na High, kedy sme sa s DLSS na Balanced dostali na úroveň priemerne 45 fps, čo je len o 3 fps menej ako pri RTX 5080 pri hraní z batérie.

Kingdom Come: Deliverance 2

Novinka od našich českých susedov ponúka okrem skvelého herného zážitku aj prepracovaný audio-vizuálny zážitok. Hra využíva dobre známy Cryengine, ktorý dokáže ponúknuť dych berúce scenérie, no budete na to potrebovať aj značnú porciu výkonu. Hra je ale dobre optimalizovaná a pri Ultra pressete v natívnom rozlíšení len s DLAA sme dosahovali priemerne 55 fps pri spotrebe 105W a teplotách okolo 83 stupňov. Horšie to ale bolo pri napájaní z batérie, kde sme museli siahnuť po DLSS na Balanced nastavenia a zároveň bolo pre relatívne plynulé hranie potrebné znížiť detaily na High, vďaka čomu sa nám podarilo dosiahnuť priemerne 60 fps. Spotreba sa pohybovala na 55W a teploty okolo 69 - 72 stupňov.

F1 24

Ďalšou relatívne náročnou e-sport hrou je F1. Hra disponuje aj RayTracingom, takže môžeme preveriť, či sa nám podarí dosiahnuť potrebná plynulosť. Za cieľ sme si stanovili dosiahnuť čo najstabilnejšie hodnoty a priblížiť sa čo najviac nad 60 fps pri čo možno najvyšších detailoch v natívnom rozlíšení. Priblížiť sa k nášmu cieľu pomáha implementácia DLSS. Dosiahnuť natívnych 240 fps je už na prvý pohľad nereálne, no v Ultra presete bez RayTracingu a s DLSS na Quality nastavenia sme sa dostali na úroveň v priemere 106 fps, čo je rozhodne veľmi slušná hodnota ktorá nás celkom potešila. So zapnutým Ray-tracingom sa ale s pomocou DLSS pohybujeme stále na úrovni 71 - 93 fps. No stále pri Ultra pressete, takže ak požadujete viac fps, stačí buď znížiť nastavenia, alebo rozlíšenie.

Najlepšie hrateľné bolo ULTRA bez RT so zapnutým DLSS na Quality, no ak si chcete hru užiť v plných detailoch najlepším kompromisom sa javí Ultra preset s Medium RayTracingom a zapnutým DLSS na Balanced, kedy sa FPS pohybujú priemerne na úrovni 93 fps. Pri napájaní z batérie sa aj bez výraznejších zmien nastavení vieme stále pohybovať okolo hranice 80 fps, a to pri zachovaní natívneho rozlíšenia. Teploty dosahovali úroveň 69 stupňov a spotreba dosahovala úroveň 55W. No hrať sa nebudete dlho, keďže energia batérii dôjde priemerne po hodine hrania.

DOOM Dark Ages

ide o druhú AAA hru na trhu, ktorá na svoje spustenie vyžaduje podporu Ray-tracingu. Disponuje všetkými modernými NVIDIA AI vychytávkami, nádhernou grafikou a množstvom nepriateľov ktorých sa treba zbaviť. Zároveň rovnako ako Indiana Jones, aj DOOM je veľmi náročný na VRAM. No v našom prípade o VRAM nebude vďaka 12GB núdza, no aj tak s ňou nemôžeme bezhlavo plytvať, nakoľko často sa blížime pri vyšších nastaveniach k jej hranici. Aj keď sa ide o hardvérovo náročnú hru, na Ultra presset si s ňou Zephyrus G16 poradí len s DLAA na solídnych 40 fps, pričom po zapnutí DLSS na Balanced nastavenia sa bez problémov dostávame k hranici 82 fps.

Problém zariadeniu nerobia ani Ultra Nightmare nastavenia, kedy s DLSS na Balanced dosahujeme priemerné fps na úrovni 75 fps. Viete si pomôcť aj technológiou MFG, kde pri generovaní až 4 snímok viete dosiahnuť až 180 fps, no latencia stúpne na 45-70ms. No aj napriek tomu je hra dobre hrateľná. Spotreba sa pohybovala na úrovni 90W a teploty okolo 78 stupňov. Pri napájaní z batérie je najlepšie hrateľný High presset s MFG 3X, pričom sa priemerné fps pohybovali na úrovni 116 fps, spotreba dosahovala 54W a teploty boli na úrovni 69 stupňov.

Blender,  Rendering a 3DMark

Notebook sme podrobili aj Classroom render testu v Blenderi, pričom sme otestovali CPU aj GPU rendering. Rovnako tak aj rendering z batérie a aj napájania zo siete, aby sme vedeli odsledovať prípadný pokles výkonu.

Pri CPU renderingu sme na render jednej snímky potrebovali 5min 10s, resp. 5min 49s pri napájaní z batérie. Vyrovnanejšie to je ale pri renderingu s pomocou GPU, kde na render jednej snímky sme potrebovali 31,67s (CUDA) a 19,36s (Optix). Pri napájaní z batérie 41s a 22s pre Optix.

Pri renderovaní v DaVinci Resolve sme tradične využili naše testovacie 4K ProRes Raw videa, pričom sme testovali render 1min 30s videa do FHD záznamu, spolu aj s operáciami ako farbenie videa a pod. Práca v programe bola príjemná, bez sekania a bez problémov s náhľadom videa. Render trval len 9s, pričom render z batérie trval len 13s. To sú veľmi dobré hodnoty, ak zvážime fakt, že RTX 5080 s výkonnejším CPU dosiahla čas 7s a 15s pri napájaní z batérie.

 

ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)ROG Zephyrus G16 (GU605)

Pri syntetických testoch v 3DMark sme ROG Zephyrus G16 podrobili tradičnému benchmarku Time Spy a Port Royal. V Time Spy sme dosiahli slušnú hodnotu 13 108 bodov, pričom GPU skóre dosahovalo 13 132 bodov a CPU skóre dosiahlo 12 978 bodov. Pri opakovaní testu s napájaním z batérie sme dosiahli 9 834 bodov, pričom GPU skóre dosiahlo 9 676 bodov (RTX 5080 mala len 8 686 bodov) a CPU skóre bolo na úrovni 10 839 bodov. V Port Royal benchmarku sme dosiahli hranicu 8 433 bodov a priemerných 39,04 fps. Pri napájaní z batérie klesli hodnoty na 6 174 bodov a 28,59 fps.

Po dosiahnutí zaujímavých výsledkov sme sa rozhodli spustiť aj ďalšie 3DMark benchmarky s nasledujúcimi výsledkami:

  • SolarBay
    • Napájanie: 58 997 bodov
    • Batéria: 31 698 bodov
  • Speed Way
    • Napájanie: 3 392 bodov
    • Batéria: 2 240 bodov
  • Steel nomad
    • Napájanie: 3 000 bodov
    • Batéria: 2 150 bodov

Záver

ROG Zephyrus G16 opäť potvrdil, že ide o nekompromisný kus hardvéru nielen svojim výkonom, kvalitou spracovania a hmotnosťou, no prevažne svojimi rozmermi, do ktorých sa ROG podarilo všetky komponenty dostať a ešte ich aj uchladiť. Chladenie pri dlhej záťaži to ale pri dlhej vysokej záťaži nezvládne dostatočne efektívne a začnete pociťovať vyššie teploty na tele zariadenia, no stále nestratíte výkon. Ide teda skôr o fyzikálne vlastnosti daného kovového tela, no pri zariadení tejto kategórie nechcete, aby bolo používanie notebooku nekomfortné. Tradične zamrzí krátka výdrž batérie pri hraní, no útechou je, že aspoň pri bežných činnostiach sa viete bez výraznejších problémov dostať na 4 hodiny výdrže. Ohromí vás kvalita displeja a prekvapí aj kvalita ozvučenia a hĺbka basov. Zephyrus G16 je jednoducho výborný notebook, no záleží od konfigurácie, ktorú si zvolíte a na čo ju plánujete využívať. Verzia s RTX 5070 Ti je za nás asi najlepší pomer cena/výkon voči ostatným ponúkaným verziám.


napísal tomass 18.7.2025
Páči sa mi!
9.0
ROG ZEPHYRUS G16 (GU605)
+ vynikajúce spracovanie
+ kvalitný OLED displej
+ výkon a funkcie RTX 5070 Ti
+ výborné chladenie vzhľadom na rozmery
+ portová vybavenosť
+ veľký a presný touchpad
- vyššie, nepohodlné zahrievanie pri dlhej vysokej záťaži
- cena
- veľkosť adaptéra


Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Zháňam niekoho s hitman 2 ps4/... (1)
Ahojte, skúsim to skrátiť, no neviem či sa poda...
|Výber monitora, rada (5)
Zdravím, potrebujem rady, mám zostavu i5-9400...
| s.t.a.l.k.e.r. enhanced editi... (2)
Nakoniec sa to podarilo. Ak by mal niekto nejake o...
|Monitor, klávesnica a myš ku n... (2)
https://m.alza.sk/asus-tuf-gaming-f15-fx506hc-hn39...
|Rada pri kúpe qd oled monitora (53)
Čaute, tak ste ma teda presvedčili nech idem do OL...
|Off-topic (135232)
Čokoľvek, čo budete chcieť povedať, možete spraviť...
|Čo ma dnes potešilo ... (43426)
Sem mozte pisat co vas dnes potesio , co ste prije...
|Sector hraje ... (126355)
:diskoška o HRACH, ktore prave hravate, ale aj o t...
|Serialy (17006)
prison break, lost, jericho, battlestar galactica ...
|Sextor kutik: zeny, hry a pod. (28625)
Hravaju zeny hry? A ak ano, musia byt zarucene ska...
|Svet, ukrajina, vojny ... (41588)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk