HALF-LIFE: STORY

HALF-LIFE: STORY

Ako to naozaj je s Half-Life príbehom? Kto sú Combine jednotky, čo sa vlastne stalo na planéte Xen a čo hrozí Zemi?

Článok

Povedzme si to tak, ako to je - príbeh Half-Life nechápe v plnom rozsahu prakticky nikto, a je dosť možné, že aj autori v ňom majú chaos. Ale priblížme si to, čo o ňom vieme či už z prvej alebo druhej hry (v texte nie je veľa spojlerov k HL2, je to zbežne spísaný celkový príbeh Half life univerza, aby ste vedeli proti čomu bojujete).

Útok Combine na Xen  / 1994


Half-Life: Story
Všetko to začalo vtedy, ako Combine Empire zaútočilo na svet Xen a premenili rasu na svojich otrokov. Urobili to svojim štandardným spôsobom a to, že vytvorili hybridných supervojakov z dominantnej rasy na planéte. V tomto prípade to boli Vortigaunti, ktorých pretvorili a s pomocou Combine technológie ovládli planétu. Vždy je jeden z domácich vyvolený, aby riadil planétu a v tomto prípade to bol Nihilanth.


Combine je rasa, ktorá si podmaňuje planéty, získava a využíva ich technológiu a aj DNA, s pomocou ktorej sa vylepšujú. Vždy si zoberú z nájdenej rasy to najlepšie a následne ju  zničia. Takto sa z nich stáva super-rasa. Otázka je či ich dokáže niekto zastaviť?


Zatiaľ na Zemi Gordon študuje MIT na univerzite a v Black Mesa komplexe sa začínajú prvé pokusy s teleportáciou. Pod vedením Eli Vancea a Dr. Kleinera sú prevezené z Xenu prvé kryštály a organizmy na analýzu. Výskum pokračuje.

Incident v Black Mesa  / 2000  (Half-Life 1)

Po dokončení štúdia prichádza Gordon do Black Mesa komplexu a začína sa príbeh Half-Life 1. Udalosti začali výberom vzoriek, ktoré vybral Dr. Breen, vtedajší administrátor Black Mesa. Chybou v procese otvoril portál do iného univerza. Už tu je možné, že samotný G-Man priviedol Gordona až do Mesa komplexu a dostal ho až k udalostiam, ktoré prídu. Veci zariadil tak, aby si stihol obliecť špeciálny oblek skôr, ako objekt zasiahne radiácia. Potom môže začať jeho prvá skúška.

Po sérií udalostí sa Gordon dostáva na Xen, zabije samotného Nihilanta a oslobodí Xen od nadvlády Combine jednotiek. Na druhú stranu však vďaka jeho prítomnosti Combine objavili portál a tým planétu Zem, na ktorú začínajú plánovať inváziu. Invázia bude neskôr aj úspešná, keďže portál zostal otvorený aj po odchode Gordona. Na konci hry sa Gordon dostáva do medzipriestoru bez času, kde mu G-Man dá na výber, buď smrť alebo možnosť pracovať pre neho. Keďže G-Man nemá žiadne problémy manipulovať s časom, presúva Gordona o 10 rokov neskôr do Half-Life 2 príbehu. Ale pozrime sa, čo sa stalo medzitým.


Portálová búrka -  2002


Half-Life: Story
  Incident v Black Mesa komplexe odštartoval kaskádový efekt, kde sa na celom svete začínajú objavovať mimozemské monštrá z Xenu a stávajú sa tak súčasťou sveta. V temnote sa držia headcraby, v pieskových plážach sa zabývali antlioni, medúzy sa dostali do vôd (pravdepodobne tam budú, zatiaľ boli len na artoch, v HL2 neboli použité). Na svete začína chaos. Všetci obyvatelia sa presúvajú do miest, kde sú chránení vojakmi a ostatným drôtom. Takto môžu pokračovať v normálnom živote. Medzitým však prienik pokračuje. Jednotky Combine impéria prechádzajú cez portál a dostávajú sa na planétu. Nová invázia môže začať.

 

Sedemhodinová vojna - 2004


Half-Life: Story
Combine používajú rovnakú metódu ako pri Xene a aj tu si vytvárajú vlastných hybridných vojakov Combine Forces a pomocou Combine technológií robia vpád na planétu. Pri odboji ľuďom pomáhajú aj Vortigaunti, ostatné monštrá z Xenu zabývané na Zemi, útočia na obe strany. Vojna trvala len 7 hodín, potom Combine anihilovali Zem. Dr. Wallace Breen, administrátor z HL1 zariadil formálne vzdanie sa Zeme a za to ho Combine zvolili ako administrátora Combine Overwatch, dozorných jednotiek na zemi. Týmto sa stáva novým vodcom Zeme, respektíve prostredníkom medzi Zemou a Combine vládcami, pre ktorých má splniť úlohy. Velenie Breenovi umožňuje spustiť propagandu s tým, že zotročenie je dobrá vec a ľudia sa nemajú čoho báť. Combine ochránia ľudí pred mimozemšťanmi vonku a zaistia bezpečný život v mesách. V tom čase je už väčšina miest a ľudstva zničená a tí, čo sa snažili vyhnúť otroctvu, utiekli znovu na vidiek a združujú sa v rebelských centrách. Zvyšné mestá, ktoré prežili portálovú búrku a aj sedemhodinovú vojnu boli premenované na City 1... City 17 atď. Všetky sú pod kontrolou Combine jednotiek. Armáda a organizácie na Zemi boli zničené a ľudia sa stali väzňami v mestách utláčaných Combine jednotkami.


Half-Life: Story
Hlavná Citadela sveta je postavená v  meste City 17 niekde na Ukrajine, odtiaľto vládne Wallace Breen. Ostatné mestá majú tiež svoje Citadely, ktoré slúžia na vytváranie nových vojakov, vozidiel, zbraní a vybavenia. Občania sú pod kontrolou Breena, ktorý im neustále púšťa svoju propagandu, že prechod pod kontrolu Combine je v ich najlepšom záujme a rebeli bojujúci proti nadvláde sa majú vzdať, pretože ich boj je zbytočný. Je pravdepodobné, že on svojej propagande naozaj verí a vyzerá, že aj ostatní ľudia sú po prvej invázii mimozemských monštier z Xenu náchylní veriť tomu. S vládou strachu Combine pokračuje v takzvanej ochrane ľudstva. Obyvateľov konvertuje na Combine jednotky, pridáva ich ako ľudských  vojakov (ala Barney) ku Combine jednotkám, alebo ak sa na to nehodia, robí z nich bezduchých otrokov Stalkerov.


Half-Life: Story
Dr. Breenova úloha je iná, snaží sa pripraviť prostredie pre príchod Combine Overlorda, ktorý mu za to sľúbil bezpečný transport preč zo Zeme. Dovtedy je na ňom zachovať poriadok na planéte a zničiť rebelov pokúšajúcich sa zničiť jeho vládu. Samozrejme pre kolonizáciu Zeme sa tu musí pár vecí zmeniť a to hlavne ovzdušie, ktoré sa potom stane pre ľudí ťažko dýchateľné. Na toto je vytvorený program Air Exchange, základná úloha Combine dorozorcov, druhá úloha je vytvoriť Supression Field, ktorý znemožní ľuďom rozmnožovať sa a aktuálna generácia ľudí bude na svete posledná. Rovnako Combine vpúšťajú do vody látky, prostredníctvom, ktorých ľudia zabúdajú na minulosť a sú viac náchylní počúvať a veriť Breenovi a Combine. Nakoniec Combine začínajú s vyprázdňovaním oceánov.


Rebélia -  2010 (Half-Life 2)


Rebélia je druhou úlohou Gordona od záhadného G-Mana. Ten vytiahne Gordona z času a vyšle ho na úlohu pomôcť rebelom. Akonáhle to Breen zisťuje,  prioritou Combine hliadok sa stáva zajatie alebo smrť Gordona. Okrem Gordona s rebelmi spolupracujú aj Vortigaunti, ktorí chcú ľuďom pomôcť proti strašnej sile. Ostatné monštrá z Xenu zostávajú  nestranné a útočia na toho, kto príde pod ruku, respektíve pod drápy.


Half-Life: Story
Po kontakte so známymi vedcami Gordon pokračuje v boji proti Combine a prichádza do Nova Prospektu, kde poráža Combine jednotky na ich vlastnom území. Toto vyvoláva masívnu revolúciu a počet rebelov sa rýchlo rozrastá. City 17 zachvacuje chaos, Breen a Combine sa zúfalo snažia zastaviť revolúciu plným útokom. Misia Gordona končí zničením Citadely v City 17 a teda aj zničením Breena. Ostatné hliadky Combine zostávajú bez velenia a sú ľahkým cieľom pre rebelov. G-Man znovu presúva Gordona do medzičasu, kde počká kým nedostane ďalšiu misiu. Tentoraz bolo jeho počínanie monitorované aj ďalšími osobami, s ktorými G-Man pracuje, a pre ktoré bude Gordon plniť ďalšiu misiu, ak sa samozrejme osvedčí. Pravdepodobne pôjde o väčší plán, možno niečo ako poraziť Combine impérium v intergalakticom meradle. Zatiaľ sa im podarilo oslobodiť Zem a Xenov, všetko pomocou Gordona, ktorý bol viac menej len nástrojom v rukách G-Mana.


Budúcnosť?


Teraz Combine Impériu zostáva buď sa znovu pokúsiť prevziať Zem a znovu vytvoriť vedenie alebo sa vzdať možnosti boja o planétu. Vyzerá to tak, že v budúcnosti sa ešte na Zem Gordon dostane, no autori sľubujú väčšie mimozemské boje, takže pravdepodobne väčšinu času strávi Gordon mimo planéty pri pomoci inej rase. Možno sa vydajú na boj priamo proti vodcom Combine impéria. Pretože tretia misia, na ktorú ste tak starostlivo preverovaní musí byť výrazne dôležitejšia. No uvidíme, ako to Valve prepracuje. Do tretieho pokračovania sa však určite dočkáme niekoľkých addonov (určite sa v jednom dočkáme aj hry za Alyx a možno znovu preberieme úlohu Barneyho, aby nám autori objasnili, ako sa prepašoval ku Combine jednotkám bez implantátov).


Toto je zbežný výcuc s pravdepodobného príbehu, nie je to oficiálna verzia, pretože Valve sa zdráha niečo také zverejniť. Ako zdroj bol použitý rozsiahly článok , ktorý nájdete tu a ktorý Valve označili ako vo väčšine miest veľmi presný. Okrem toho množstvo obrázkov s G-Manom, ktorého budete stretávať na rôznych miestach v HL2 nájdete tu.


napísal saver 29.11.2004
Páči sa mi!
HALF-LIFE: STORY


PC
PS3
Xbox 360

Vývoj: Valve / Valve
Štýl: Akcia
Web: domovská stránka hry
Dátum vydania: 16. november 2004
+ SLEDOVAŤ HRU

Mám

Čakám

Prešiel

Hrávam

Zoznam
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Skús nájsť hru (5)
Skúste nájsť tieto hry: 1. Stará hra, niečo tro...
|Aký handheld (12)
Handheld Fight Asus Rog vs Legion Go vs Steam D...
| hľadám hry (68)
Hrával som hry ako je Warcraft 3, GTA, Stalker, St...
|Hladám "retro" hru.. (10)
Zdravím všetkých!! Mám trochu netypický dotaz, ...
|Nvidia gamepass 3 mesiace (1)
Pre tých ktorí nevedia a majú Nvidia kartu, tak Nv...
|Svet, ukrajina, vojny ... (22960)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk