PRIHLÁS

WRECKREATION

WRECKREATION

6.0

Váš svet, vaše pravidlá

Recenzia na PC verziu

Autori z Three Fields Entertainment majú za sebou dlhú cestu. Štúdio vzniklo v roku 2014 a tvoria ho bývalí vývojári Criterionu - teda ľudia, ktorí stáli za sériou Burnout. Najskôr priniesli menšie tituly ako Dangerous Golf či deštrukčný Danger Zone, v roku 2019 nasledovala racingovka Dangerous Driving. Až teraz, po šiestich rokoch, prichádzajú so svojou prvou skutočne väčšou hrou - Wreckreation.

Teda väčšou v ich mierke - stále ide o desaťčlenný tím, ktorý na hre pracoval päť rokov a rozhodol sa vrátiť k duchu svojich pôvodných hier. Wreckreation preto pôsobí ako duchovný nástupca Burnout Paradise, ale v mierne odľahčenej, „indie“ forme. Cieľom bolo zúročiť skúsenosti z predchádzajúcich projektov, zachovať zábavnú deštrukciu a pridať slobodu otvoreného sveta. Vznikol tak mix arkádových pretekov s deštrukciou pripomínajúcou Burnout, doplnený o otvorený svet s eventmi v štýle Forza Horizon a o stavbu tratí podobnú Trackmanii, keďže loopingy, skoky a kaskadérske časti môžu byť skutočne extrémne.

Svet hry má rozlohu približne 20x20 km a hráči sa v ňom preháňajú s ponukou takmer 50 vozidiel, ktoré postupne získavajú za plnenie rôznych eventov rozmiestnených po mape. Zároveň možno pozývať aj ostatných hráčov - buď do vlastného sveta s vlastnými úpravami, alebo na vlastné preteky. Práve na tejto sociálnej zložke chce hra stavať, hoci získať stálu komunitu nebude jednoduché.

Wreckreation
Wreckreation Vitajte v novej rancingovke od tvorcov Burnoutu
Vitajte v novej rancingovke od tvorcov Burnoutu


Wreckreation Tentoraz autori skúsili rozsiahle otvorené prostredie.
Tentoraz autori skúsili rozsiahle otvorené prostredie.


Wreckreation Po svete sú roztrúsené eventy s rôznymi pretekmi.
Po svete sú roztrúsené eventy s rôznymi pretekmi.





Hra je v oblasti prístupnosti iná ako väčšina ostatných. Nemá ani úvodné menu - okamžite vás hodí priamo do sveta, kde absolvujete krátky tutoriál. Ten vás naučí základy skokov, pretekov a stavby tratí, po čom už zostávate úplne sami uprostred neznámej krajiny, ktorú začnete s autom objavovať. Postupne odhaľujete cesty, plníte eventy, zvyšujete level, odomykáte nové autá a nachádzate súčiastky pre stavbu. Pôsobí to podobne ako Forza Horizon, len v menšom meradle - s menšou rozmanitosťou aj kvalitou spracovania. Ale na druhej strane má aj svoje silné stránky, najmä pocit rýchlosti. Efekt rýchlosti je výborný - pri vysokých rýchlostiach a blízkych kolíziách má hra presne ten adrenalínový náboj, ktorý pripomína staré Burnouty. Túto rýchlosť navyše získavate ničením, keďže to vám nabíja nitro boost, ktorý môžete použiť podľa potreby.

Samotná hrateľnosť je jednoduchá až plytká. Po svete sú rozmiestnené rôzne typy eventov - klasické preteky, wreckoningy, road rage či shutdown úlohy, kde buď jazdíte na čas, alebo musíte v určenom limite vyradiť protivníkov. Pritom podľa typu a terénu pretekov si je dobré vybrať auto, kde vozidlá sú rozdelené do typov Bruiser, Race a Off-Road - a každá má mierne odlišné správanie, rýchlosť aj systém boostu, čo hrateľnosť aspoň trochu spestruje. Model jazdy pôsobí však mierne umelo - auto sa v zákrutách správa, akoby bolo na koľajniciach, najmä pri použití boostu, takže chýba prirodzený odpor či pocit váhy.

Podobne odpor chýba AI protivníkom, ktorí sú skôr pasívni a väčšinou len sledujú trasu, takže väčšinu adrenalínu vytvárate sami popritom, ako sa snažíte nenabúrať či už do okolia, alebo premávky. Okrem základných eventov môžete na mape ničiť billboardy, búrať brány či zvládnuť kaskadérske skoky. Zaujímavosťou je možnosť otvárať dvere auta počas letu, čím sa dá jemne korigovať smer dopadu. Zároveň tu nájdete benzínky, ktoré slúžia ako opravárne aj parkovisko pre odomknuté vozidlá, rovnako parkoviská s vašimi autami nájdete aj osamotené bez benzínok. Na tieto miesta sa dá rýchlo presúvať cez fast travel, čo je praktické vzhľadom na rozsiahle, no dosť monotónne prostredie - väčšinu tvorí zeleň, kopce a menšie jazerá, bez mestských zón.

V hre sa viete zúčastniť 144 eventov a 127 stavebných dielov pre tvorbu tratí v režime Live Mix. Prechod do editora je okamžitý, bez načítania a všetky objekty zostávajú na mape hneď po návrate do jazdy. Môžete ich ukladať priamo do sveta a budovať tak vlastné kaskadérske alebo klasické trate - s rampami, slučkami či dokonca horiacimi kruhmi. Editor je mierne nemotorný a kamera sa ovláda ťažkopádne, ale stavanie väčších objektov je jednoduché a automaticky hra vždy ponúkne nadpojenie ďalšieho dielu. Len rátajte s tým, že hra nerieši kolízie s objektmi - z trate vám pokojne môže trčať lampa alebo úsek skončí v kopci, to si už musíte ustriehnuť sami. Napriek tomu sa dá vytvoriť funkčná a vizuálne zaujímavá trať, ktorá zostane uložená vo vašom svete. Každý hráč si totiž buduje vlastné prostredie s vlastnými pravidlami a prekážkami a vytvorené trate možno zdieľať aj s ostatnými hráčmi.

Do svojho sveta k tomu môžete pozývať aj priateľov, alebo sa pripojíte k iným do otvorenej hry. Titul podporuje osem hráčov online. Viete tak prostredím prechádzať spoločne, súťažiť v rôznych minihrách alebo spoločne upravovať svet (ak ostatným povolíte editáciu). Vytvorené trate možno navyše zdieľať s ostatnými hráčmi, ktorí si ich môžu zahrať aj bez priameho pripojenia, prekonávať vaše časy a hodnotiť ich. Hra dokonca sleduje aj Wreckords funkciu, osobné rekordy v čase, drifte či rýchlosti, ktoré sa automaticky porovnávajú s priateľmi podobne ako systém Autolog z Need for Speed. Komunitné možnosti sú tak pomerne široké a dávajú titulu šancu vytvoriť si vlastnú malú komunitu, aj keď chýba cross-platform hranie.

Pre zaujímavosť, ak vám pripadalo zvláštne už to, že hra nemá úvodné menu, pripravte sa, že prakticky nemá ani klasické herné menu. Stlačením Esc sa síce dostanete do jednoduchého rozhrania so štatistikami, ale bez akýchkoľvek nastavení. Všetko sa ovláda cez DJ menu, ktoré sa zobrazuje na boku obrazovky v štýle navigácie. Tento systém je takmer priamo prevzatý z Burnout Paradise, vrátane podobného rozhrania a konceptu „rádiového DJ-a“, ktorý vás sprevádza počas jazdy a komentuje niektoré udalosti. Ide o hlavné centrum správy hry - od úpravy sveta, až po prepínanie režimov. Odtiaľ môžete meniť hustotu premávky, počasie, čas dňa, online pripojenie alebo prejsť priamo do editora tratí.

DJ menu však nie je práve prehľadné. Niektoré položky sú skryté mimo obrazovky a prístupné len rolovaním nadol, na čo musíte prísť sami. Osobne mi chvíľu trvalo, kým som vôbec objavil nastavenia rozlíšenia - hra mi totiž spustila defaultných 720p. Ak teda budete hľadať grafické alebo zvukové voľby, nezabudnite posúvať menu smerom nadol.

V tom istom menu možno upraviť aj vozidlo, hoci len po vizuálnej stránke - meníte farbu karosérie, plameň z boostu či brzdové svetlá. Zaujímavosťou sú však aj zabudované cheaty, ktoré vám umožnia okamžite odomknúť všetky autá, stavebné diely aj celú mapu. Ide o sympatické gesto zo strany autorov, ktorí tak uprednostnili zábavu pred zbytočným grindom. Hráč si môže vybrať, či chce postupovať poctivo, alebo si všetko sprístupní hneď od začiatku.

Wreckreation
Wreckreation Eventy sú rôzne a časovky nechýbajú.
Eventy sú rôzne a časovky nechýbajú.


Wreckreation Hlavným ťakáhom hry má byť možnosť stavby vlastných tratí vo svete, ako aj plánovanie eventov. Ale prečo mám počas editovania trate hmlu...
Hlavným ťakáhom hry má byť možnosť stavby vlastných tratí vo svete, ako aj plánovanie eventov. Ale prečo mám počas editovania trate hmlu...


Wreckreation Vizuál je taký mix, nečakajte od neho veľa, ale nie je vyslovene zlý. Možno skôr prostredia sú také stereotypné.
Vizuál je taký mix, nečakajte od neho veľa, ale nie je vyslovene zlý. Možno skôr prostredia sú také stereotypné.





Grafika v hre je decentná,  nie príliš detailná ani rozmanitá, no celkovo pôsobí príjemne. Škoda len  monotonnosti prostredia, ktoré je obmedzené na zelený ostrov s pár kopcami, jazerami a riedkymi stromami. Svet pôsobí trochu prázdno, ale pri hraní to výrazne neprekáža. Už na prvý pohľad je jasné, že nejde o AAA produkciu, no vizuálna kvalita zodpovedá menšiemu nezávislému štúdiu a hra sa na to pozerá dobre.

Wreckreation beží na Unreal Engine 4, čo pomohlo zachovať plynulosť a dobrý výkon, hoci hra prišla o modernejší vizuálny výraz, aký by priniesol Unreal 5. Napriek tomu stabilita nie je úplne bezchybná, keďže sa mi počas hrania sa objavilo niekoľko pádov hry rovno s chybou UE4 enginu. Uvidíme, či to do vydania doladia. Z moderných technológií je implementované DLSS, ktoré pomáha zlepšiť framerate, no iné grafické efekty ako Ray tracing chýbajú.

Z fyziky tu netreba čakať nič realistické - auto sa nešmýka, neprehrabáva a zvládne aj prudké stúpania do kopcov. Ide o čisto arkádovú fyziku, ešte jednoduchšiu než vo Forze Horizon. Na druhej strane, hra ponúka dobrý pocit rýchlosti a efektné deštrukcie vozidiel i okolia. Pohľad z kokpitu chýba, je tu len celkový pohľad bez auta. Rovnako chýba aj vizuálne špinenie auta, aj keď čo nechýba, to je postupné ničenie auta a jeho deformácie.

Ovládanie kamery je výrazná slabina. Myšou sa ovláda ťažkopádne, kamera sa stále vracia späť a neumožňuje dobrý prehľad pri náročnejších tratiach. Dá sa odomknúť len vo fotorežime, no ani tam nie je ideálna. Pri stavbe tratí je ovládanie kamery ešte náročnejšie a celkovo je cítiť, že hra bola dizajnovaná primárne pre ovládač. Niektoré klávesové priradenia pôsobia zvláštne - napríklad pre aktiváciu eventu musíte stláčať W a S, hoci na klávesnici je dostatok iných klávesov, na ktoré by sa to dalo prepojiť.

Zo zvukovej stránky ponúka hra 16 rádiových staníc s rôznymi žánrami s hudbou od menej známych autorov, alebo vlastnou, pričom to miestami dopĺňa rušivý komentár. Pridáva sa základný zvuk motorov a okolité efekty. Motory pôsobia skôr „verklíkovito", pri vyšších otáčkach sú už monotónne, no zvuky deštrukcie aut a okolitej fyziky to dokážu príjemne rozbiť.

Wreckreation
Wreckreation Ostrov skrýva rôzne prekvapenia, napríklad aj Dino park.
Ostrov skrýva rôzne prekvapenia, napríklad aj Dino park.


Wreckreation Ovládanie je čisto arkádové a auto je takmer prilepené k ceste v zákrutách a aj na kopcoch, ale pozitívom je, že auto môžete ničiť.
Ovládanie je čisto arkádové a auto je takmer prilepené k ceste v zákrutách a aj na kopcoch, ale pozitívom je, že auto môžete ničiť.


Wreckreation Menu a zobrazenia sú v hre riešené zvláštne.
Menu a zobrazenia sú v hre riešené zvláštne.




Wreckreation ako celok nie je zlý koncept. Autori Burnoutu sa po menších tituloch pustili do niečoho väčšieho a hoci výsledok nie je dokonalý, má svoj štýl. Spája deštrukciu Burnoutu s otvoreným svetom Forzy, dopĺňa ju o stavbu tratí v štýle Forzy či Trackmanie a prináša vlastný pohľad na arkádové preteky. Ide tak svojou cestou - škoda len, že tá cesta pôsobí miestami prázdnejšie a bez väčšej hĺbky.

Na svoju približne 40-eurovú cenu však hra ponúka slušnú porciu obsahu a ak máte voľno medzi Forzami, stojí za vyskúšanie. Hra si zobrala, čo mohla a poskladala z toho vlastný mix, nie revolučný, ale dobre hrateľný a zábavný s výrazným pocitom rýchlosti. Otázne zostáva, či si dokáže udržať hráčov dlhodobo a vybudovať aktívnu komunitu. Ak však tvorcovia budú pokračovať v tomto smere, môžu mať do budúcna našliapnuté na ešte prepracovanejší projekt.


napísal saver 27.10.2025
Páči sa mi!
6.0
Ohodnotiť
WRECKREATION
+ rýchlosť a dobrý, arkádový jazdný model s deštrukciou
+ rozmanité autá
+ úprava prostredia s vlastnými časťami tratí
+ veľa vecí na zbieranie
- neprehľadné ingame DJ menu
- zlá manipulácia s kamerou
- len niekoľko typov eventov
- väčšina prostredia je fádna
- slabá motivácia z progresu


RECENZIE HRÁČOV
PC
PS5
Xbox Series X|S

Vývoj: THQ Nordic / Three Fields Entertainment
Štýl: Racing
Dátum vydania: 28. október 2025
+ SLEDOVAŤ HRU

Mám

Čakám

Prešiel

Hrávam

Zoznam
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Vyššia teplota cpu pri helldiv... (7)
Čaute, ako je spomenuté v názve, pri Helldivers 2 ...
|Pc nenačíta windows (21)
Zdravím, dnes som asi po mesiaci zapol desktop PC ...
|Ps1 ps2 handheld (5)
Ahojte, vie mi niekto odporučiť alebo pomôcť s výb...
|Warhammer 3 - aktualizovanie m... (0)
Ahojte chcel by som sa spýtať či niekto z Vás nemá...
|Battlefield 6 - recepty, rady,... (0)
B6 mám od vydania, ale chodím do práce, takže mám ...
|Screenshots (64418)
Vkladajte sem vaše zaujímavé screenshoty z hier. O...
|Sector hraje ... (127542)
:diskoška o HRACH, ktore prave hravate, ale aj o t...
|Playstation 5 (1988)
Playstation 5 fórum - Všetko týkajúc sa tejto plat...
|Serialy (17397)
prison break, lost, jericho, battlestar galactica ...
|Filmy filmy filmy film... (47913)
O filmoch. Hádam chápete....
|Svet, ukrajina, vojny ... (45165)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk