Poľská vláda rozdávala peniaze herným štúdiám, najviac dostal CD Projekt |
U našich severných susedov vznikne aj akčná first-person RPG v novom fantasy svete a inteligentná hororová hra.
Poliaci pravidelne ponúkajú granty na vývoj hier v programe GameINN a tento rok ich dostali prakticky všetky väčšie vývojové firmy v krajine. Presnejšie sa rozdelilo 191 miliónov zlotých (43 miliónov eur) na 40 projektov.
Vládny fond odsúhlasil všetky štyri predložené návrhy od CD Projektu, tvorcov svetoznámej série hier o zaklínačovi Geraltovi, aj jeden ďalší návrh týkajúci sa digitálneho obchodu GOG.com. GOG vzal peniaze na výskum "generickej podpory herného softvéru pre cross-platform multiplayer na populárnych konzolách a operačných systémoch."
Štúdio pracujúce na Cyberpunk 2077 a ďalšej, ešte neoznámenej RPG dostalo 30 miliónov poľských zlotých, čo je takmer 7 miliónov eur. Prezident spoločnosti CD Projekt RED v oficiálnej reakcii uviedol, že podpora videoherného priemyslu sa krajine oplatí, nakoľko môže byť ťahúňom modernej poľskej ekonomiky. Pripomeňme, že CD Projekt v marci 2016 oznámil, že predal takmer 10 miliónov kópií hry Zaklínač 3: Divoký Hon.
CD Projekt dostal peniaze na vývoj:
- komplexnej technológie pre veľké mestá "žijúce" v reálnom čase na základe umelej inteligencie a automatizácie;
- plynulý prechod do multiplayeru s mnohými hráčmi, vyhľadávaním súperov a podporou rôznych herných režimov;
- RPG s otvoreným svetom vo filmovej kvalite a nástrojov potrebných k jej vytvoreniu;
- technológie pre významné zlepšenie kvality a produkcie zložitých animácií tvárí a tiel pre RPG s otvoreným svetom.
Ak to CD Projekt hodlá všetko natlačiť do Cyberpunk 2077, tak sa máme na čo tešiť. Už Zaklínač 3 vyniká unikátnou kombináciou vizuálneho zážitku a veľkosti sveta a má aj mestá, ale v tejto oblasti sa dá vždy urobiť viac. Multiplayer bude novinkou a autori už potvrdili, že v Cyberpunk 2077 bude prítomný. Či bude podobný ako v hrách série Watch Dogs a iných hrách od Ubisoftu, alebo stanovia vlastné pravidlá plynulého prechodu medzi single- a multiplayerom, nateraz zostáva tajomstvom. 7 miliónov dolárov zrejme nebude stačiť, ale budú to peniaze investované priamo do vývoja pokročilých technológií.
Zvyšné desiatky miliónov zlotých si podelili ďalšie známe poľské spoločnosti:
Flying Wild Hog (Shadow Warrior 2) dostalo peniaze na vývoj novej verzie svojho enginu, ktorý sme videli v Shadow Warrior 2
Techland (Dead Island, Dying Light) dostal peniaze na vývoj akčnej first-person RPG v novom fantasy svete a využitie technológie DX12.
CI Games (Lords of the Fallen, Sniper: Ghost Warrior 3) dostal peniaze na projekt s pracovným menom LADAI a ďalší na "vývoj inovatívnej technológie založenej na pokročilých algoritmoch a špeciálnej umelej inteligencii pre davy a stáda zvierat.
The Farm 51 (Deadfall Adventures, Get Even) chce vytvoriť nástroje pre fotorealistickú 3D grafiku využiteľnú v interaktívnych aplikáciách a vo virtuálnej realite ich technológie Reality 51. Jeho druhý projekt je menej konkrétny a zahŕňa hyper-realistické balistické strely a zbroje, fotorealistizkú vizualizáciu prostredia, kooperáciu online užívateľov a využitie rozšírenej i virtuálnej reality.
A nakoniec Bloober Team stojaci za Layers of Fear, ktorý evidentne hodlá zostať v hororovom žánre. Nebojácna poľská vláda mu dala peniaze na automatizovaný systém, ktorý sa bude sám učiť prispôsobovať hororovú hru konkrétnemu hráčovi na základe interpretácie jeho reakcií pri opakovanom hraní.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Alza rozbehla nové zľavy 48
- GTA VI dostalo novú stránku, v ktorej ukazuje nový pohľad na mesto 71
- Pôjde cena GTA VI na 89 eur? 173
- Rockstar predstavil oficiálny cover art pre Grand Theft Auto VI 162
- Jurassic World: Dominion je najdrahším filmom histórie, účtovné výkazy ukázali nák 15
- Zomrela herečka Daveigh Chase, hlas Lilo a hviezda Kruhu, mala len 35 rokov 18
- Valve po mesiacoch neistoty oficiálne potvrdilo ceny Steam Machine 111
- Steam Machine už dostáva prvé testy 159
- Sólo vývojár vytvára klon GTA 6, ukazuje možnosti rýchleho vývoja hier cez AI 46
- Najdrahšia hra na Steame stojí 1000 dolárov a nemá takmer žiadnu hrateľnosť 20 zobraziť viac článkov >














