Budú mozgové bunky základ budúcich procesorov? Jedna firma ich už vytvorila. |
Procesor na mozgových bunkách už funguje a je pripojený online.
Postupne sa kruh uzatvára a zistíme, že naše mozgy sú ako procesory s pridanou pamäťou a zároveň sú veľmi efektívne na "strojové" učenie pri minimálnej energetickej náročnosti. Možno nakoniec bude AI bežať na doslova ľudských mozgoch. Ale je tam jeden problém.... životnosť.
Totiž švajčiarska firma FinalSpark práve vytvorila prvý biopočítač Neuroplatform vytvorený zo 16 organoidov z ľudského mozgu. Hovoria, že počítač má miliónkrát nižšiu spotrebu ako digitálny čip a môže tak výrazne zefektívniť strojové učenie a ušetriť energiu.
Aktuálne firma spustila online platformu, ktorá umožňuje vzdialený prístup k 16-tim mozgovým organioidom. Čo je zároveň prvý online prístup k biologickému procesoru. Celý systém architektúry je založený na hardvéri, softvéri a biológii. Pričom hlavnou inováciou je použitie štyroch multielektródových polí (MEA), ktoré sú vo vnútri 3D zhlukov buniek mozgového tkaniva.
Každé MEA obsahuje štyri organoidy, prepojené ôsmimi elektródami používanými na stimuláciu aj záznam. Dáta prechádzajú medzi nimi cez digitálne analógové prevodníky (Intan RHS 32) so vzorkovacou frekvenciou 30 kHz a 16-bitovým rozlíšením. Tieto kľúčové prvky architektonického dizajnu sú podporované mikrofluidným systémom podpory života pre MEA a monitorovacími kamerami. V neposlednom rade softvérový zásobník umožňuje výskumníkom zadávať dátové premenné a potom čítať a interpretovať výstup procesora.
Čo je však malé obmedzenie, je to, že organoidy v procesore žijú len okolo 100 dní. Nie je to veľa, ale zároveň firma hovorí, že v tejto oblasti už dosiahli veľký pokrok, keďže pôvodne im bunky žili len niekoľko hodín.
Celé je to zaujímavý smer, ktorý môže mať svetlú budúcnosť. Možno pre ľudí temnú, ak ich mozgy bude raz AI napájať ako lacné procesory. Ale ešte predtým, ako nás ovládne AI, možno si začnú korporácie prenajímať vaše mozgy na výpočty alebo budú platiť za odbery niekoľkých buniek.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- The Elder Scrolls IV: Oblivion remastered bol predstavený a rovno vydaný 296
- RECENZIA: Clair Obscur: Expedition 33 61
- The Elder Scrolls IV Oblivion remastered sa na Steame pekne rozbehol 129
- GTA San Andreas má dostupný slovenský AI dabing 52
- Aký monitor si vybrať za 100, 200, 400 alebo 1000 eur? Aký rozmer, obrazovku a pom 113
- Takto bude vyzerať iPhone 17 Pro s obalom 64
- RECENZIA: Lost Records: Bloom & Rage 11
- RECENZIA: Amerzone - The Explorer's Legacy 3
- The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered bude ohlásený zajtra 31
- Porovnanie druhej epizódy The Last of Us season 2 seriálu s hrou 42 zobraziť viac článkov >