Sector Online Entertainmentnet Sector.sk Onlinehry.sk Plnehry.sk Blog.sector.sk Biosector.sk Kinema.sk Rozpravky.sk Funny.sk Docu.sk Lacné letenky
logoblack
Login:
Heslo:
 > Zabudli ste heslo?
facebook login
listallistamlistaplistaulistaylistarlistaelistaqlistajlistaklistadlistaz hryvideásúborytechfóruumužívatelia

6.0
60

Ghostory

Polovičný duch zo Slovenska

Recenzia pre PC

nápaditosť
dobre spracované úrovne
zaujímavá herná náplň
slabšia grafická stránka
hudba a zvuky
málo rozmanitých prostredí

Slovenské hry sú na vzostupe. Do rúk hráčov sa dostáva čoraz viac titulov z našej kotliny. Od tých väčších a úspešnejších, až po menšie nezávislé projekty. Sme vďační za každý jeden prírastok. Obzvlášť vtedy, keď sa jedná o nápaditý výtvor. Medzi tie zaujímavejšie sa môže zaradiť aj Ghostory.

Hra pôvodne vznikala ako práca študentov na Masarykovej univerzite v Brne. Slováci z tímu RigidCore Games s ňou uspeli v kategórií Najlepší študentský projekt na Game Access 2016. Následne ju ohlásili ako plnohodnotnú samostatnú hru a prostredníctvom Greenlight kampane dostali na Steam.

Vyniknúť vo veľkom svete môže takýto projekt ťažko. Preto sa musia nízke náklady vynahradiť niečím iným – herným obsahom. Nápaditosť tejto logickej pixel-artovej záležitosti nechýba. Autori ju potrebujú po celý čas pri vytváraní čoraz zložitejších hádaniek. Netreba sa báť, tu ju nájdete a hra je po celý čas zaujímavá.

Konverzácia s duchom je normálna vec.
V nehmotnej forme trávi hrdina veľa času.
Vaša postava sa rada vozí po tajomných plošinách.Vašou úlohou je napraviť to, čo ste spôsobili na začiatku hry. Vtedy ste sa napili z vody v jazere, ktorá z vás spravila polovičného ducha. Pomôcť sa vám snaží babka, ktorá vám povie, že v jaskyni je huba, z ktorej vie uvariť liečivý elixír. Lenže ako to už v hrách býva, nebude to také ľahké. Hrdina sa prepadol hlbšie do jaskyne a musí sa odtiaľ nejako vrátiť. Cesta je zložitá a zdĺhavá a najmä náročná na logické myslenie.

V koži hrdinu musíte riešiť hádanky, ktoré zahŕňajú otváranie dverí, hľadanie kľúčov, aktiváciu výťahov a vyhýbanie sa prekážkam. Vždy je potrebné dostať sa preč z jaskyne a je to čoraz náročnejšie. Musíte meniť svoju podobu na nehmotnú a lietajúcu, vtedy však nemôžete vláčiť so sebou ruksak. Ten je potrebný, skladujete v ňom svoju liečivú hubu, ale aj kľúče. Bez ruksaku sa ďaleko nedostanete  - v tom je celý fígeľ.

Azda aj pre svoju zložitosť a náročnosť sa autori zľutovali a v pomocníkovi ponúkajú možnosť preskakovať úrovne (musíte si ho vždy odomknúť), ale aj video návod. Vďaka nemu sa nemusíte toľko trápiť s vyriešením úrovní. S dostatkom času a odhodlania si s problémami väčšinou poradíte zaiste aj sami.

Úrovne sa príjemne striedajú. Aby jednotný dizajn neomrzel, mení sa jeho farebné pozadie. Okrem hliny a piesku narazíte napríklad aj na ľadové úseky. S tým súvisia aj niektoré herné princípy pri riešení problémov. Sem-tam vás autori prekvapia bonusmi, ktoré by ste nečakali, napr. možnosť pomôcť malej žabke dostať sa do bezpečia. Musím pochváliť nápaditosť hádaniek a ich riešenie. Nápad s podobou ducha, a zároveň hmotnou formou je originálny a poteší.

Napriek nevýraznému grafickému spracovaniu, ktoré aj na pomery pixel-artovej grafiky zaspalo dobu, je hra výborným oddychom a tréningom pre šedú mozgovú kôru. Ani animácie nie sú na výslní a vizáž ako takú budete musieť jednoducho pretrpieť. O nič lepšie na tom nie sú ani zvuky a hudba. Dabing nečakajte vôbec. Koniec koncov, tých pár dialógov, ktoré sa v hre vyskytnú, za veľa nestojí a sú tam, len aby sa nepovedalo. Zároveň sa na nich môžete trošku zasmiať. Vo vetách sú dosť často ukryté názvy hier so slovenským jazykom a slovom „duch“. Čítate správne – hra okrem češtiny obsahuje aj slovenskú lokalizáciu.

Ghostory je príjemným malým projektom, za ktorý zaplatíte na Steame 7 eur. Za tú sumu získate hodiny zábavy, a zároveň podporíte mladý slovenský tím. Ten má do budúcna perspektívu priniesť väčšie herné tituly. Ak vás bavia logické 2D plošinovky, tak nič neoľutujete. Oproti českej hre Blackhole ide v tomto prípade viac o logické myslenie ako o šikovné prsty.

Hľadanie kľúčov od dverí je nudné.
Aktivácia výťahov nie je zložitá.
Prečo sú páky v klietkach, je pre mňa záhadou.
Hardverové požiadavky:
Minimálne požiadavky: CPU Core 2 Duo, 1 GB RAM, VGA s DX10, OS Win 7napísal Possol 29.11.2017


Pozrite si aj
Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login

searchbutton
Karta hry
Ghostory
PC

/ RigidCore Games
Adventúra / Logická
ghostory.rigidcoregames

dátum vydania 23.10. 2017
Hodnotenie
Sector:
                                        6.0
Užívatelia (výpis):
                                       
6.2
Vaše hodnotenie:
                                       
0.0
Vo svete: (metacritic)
Užívateľské recenzie

Žiadne užívateľské články...Napíšte prvý....

Ďalšie články k hre
Obrázky
Ďalšie aktuálne články
8 Forged Battalion
dojmy 19.1.
2 Kirby Battle Royale
recenzia 18.1.
6 Fallen Legion +
recenzia 17.1.
3 Gundam Versus
recenzia 16.1.
12 Steep: Road to the Olympics
recenzia 15.1.
26 Titan Quest: Ragnarök
recenzia 15.1.
bottom
Hry | Videá | Súbory | Tech | Fórum | Užívatelia | PC | Xbox 360 | PS3 | PSP | Wii | DS | Mobil | Obsah
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /   contact us on: sector@sector.sk