Sector Online Entertainmentnet Sector.sk Onlinehry.sk Plnehry.sk Blog.sector.sk Biosector.sk Kinema.sk Rozpravky.sk Funny.sk Docu.sk Lacné letenky
logoblack
Login:
Heslo:
 > Zabudli ste heslo?
facebook login
listallistamlistaplistaulistaylistarlistaelistaqlistajlistaklistadlistaz hryvideásúborytechfóruumužívatelia

7.5
75

Into the Breach

Malá veľká hra plná premýšľania a taktiky

Recenzia pre PC

originálny herný systém skrytý pod skromným zovňajškom
nové bojové skupiny prinášajú odlišný zážitok
využívanie fyziky, objektov a terénu v boji
zaujímavý spôsob vylepšovania jednotiek
náhodne generované misie sa aj tak veľmi nelíšia
po určitom čase nastupuje stereotyp
obsahu mohlo byť predsa len trochu viac

Je zaujímavé, že s rozvojom videohier a ich možností sa súčasne mnoho vývojárov rozhodlo pre návrat k jednoduchému audiovizuálnemu štýlu. A na hráčov to zaberá. Z veľkej časti v tom zohráva úlohu nostalgia, ale niekedy sa jedná o naozajstné herné klenoty zabalené do skromného vizuálu. Into The Breach je minimalistická ťahová stratégia, ktorá na vašom disku zaberie smiešnych 300 MB, ale ak inklinujete k tomuto žánru, nesklame vás.

Budúcnosť ľudstva nie je ružová, ale veď to už viete, takže ide o to, čo nás ohrozuje tentoraz. Sú to obrovské chrobáky, ktoré vyliezajú spod zeme a útočia na zbytky našej civilizácie. A niekedy sa k tomu pridajú ďalšie nástrahy. Vy si musíte zvoliť hlavného pilota a trojčlennú skupinku bojových strojov a to vám musí stačiť na oslobodenie piatich ostrovov s rôznymi prostrediami.
 
Spočiatku si toho veľa nenavyberáte, nemáte z čoho. Po pár hrách, ktoré zrejme skončia vaším zlyhaním aj na ľahkej obťažnosti, ale už zrejme budete mať naporúdzi pár skúsených pilotov z predošlých časových línií. Teda z predošlých náhodne generovaných ťažení. Majú nejaké skúsenosti aj vlastnosti, ktoré pridávajú bonusy  jednotkám v ďalšej hre. Ale použiť môžete len jedného. Novú bojovú skupinu zas odomknete po získaní achievementov a mincí. Spravidla sa jedná o diametrálne odlišné bojové stroje.

Asi najzaujímavejšou úlohou je ochrana idúceho vlaku.
Jednotkám môžete meniť zbrane, ktoré ponúkajú nové spôsoby útokov.
Po výstrele z tanku sa cieľ posunie a môže tak zraniť susednú jednotku.Na začiatku ťaženia sa vám prihovorí šéf niektorej korporácie, ktorý sa spolieha na to, že oslobodíte príslušný ostrov. Potom je už len na vás, v akom poradí sa pokúsite dobyť jednotlivé regióny, až kým nezískate väčšinovú kontrolu v danej oblasti. Nikdy nesplníte všetky misie a neoslobodíte všetky úseky na ostrove, takže si treba  dobre vyberať. Keď sa vám darí, hra vás už do zvyšných sektorov nepustí a už je pred vami len jeden zásadný krok - obrana hlavného regiónu a sídla korporácie, na ktoré zaútočil nepriateľský vodca. Ak to zvládnete, môžete urobiť nákupy a dobýjať ďalší ostrov s inou korporáciou. Celkovo vám stačí oslobodiť len dva zo štyroch štandardných ostrovov a potom sa môžete pokúsiť všetko zakončiť na finálnom lávovom ostrovčeku. Alebo sa pokúsite zdolať všetky a zavŕšite to s maximálne pripravenými jednotkami.

Každý región môžete získať v jedinej bitke, ktorá má stanovené úlohy, za ktoré získavate tri rôzne odmeny. Sú to body reputácie, za ktoré nakupujete výzbroj a doplnky po oslobodení ostrova, jadrá reaktora na vylepšenie vašich troch jednotiek a energetické zdroje. Tie sú doslova životne dôležité, pretože keď vám ich počet klesne na nulu, prehrali ste celú hru. A nič s tým nespravíte, musíte len odštartovať novú kampaň a maximálne pritom použijete pilota - veterána, ktorý to prežil.
 
Energetické zdroje sú zobrazené vo forme políčok v hornej časti obrazovky a v bitkách sú jedným z hlavných cieľov nepriateľov. Konkrétne sa jedná o budovy jasne viditeľné na výreze krajiny, ktorý predstavuje bojisko. Okrem toho môžu byť na štvorčekovanom poli umiestnené iné zaujímavé objekty a prirodzené súčasti prostredia. Dajú sa takticky využiť. Najskôr si rozmiestnite vaše tri mechanické jednotky na určenej ploche, potom sledujete ťah nepriateľov. Presunú sa v teréne a ak plánujú zaútočiť, červenou je zvýraznená budova alebo vaša jednotka, ktorá bude zasiahnutá. Ale len ak tomu vo vašom ťahu nezabránite.

S každou jednotkou môžete vykonať pohyb a použiť akciu. To väčšinou znamená útok alebo namiesto toho aplikovanie inej schopnosti či opravu poškodenia. V základnej zostave máte bojového mecha, ktorý udiera zblízka, tank útočiaci z diaľky vo svojej línii a artilériu, ktorá môže strieľať aj z úzadia ponad budovy a ďalšie objekty. Iné družstvá môžu obsahovať niečo úplne odlišné, napríklad raketomet a lietadlo so svojským  systémom útoku.

Jednotlivé útoky môžu spôsobiť určité poškodenie, alebo posunú zasiahnuté jednotky na vedľajšie políčko, často oboje naraz. Ak má nepriateľ zameraný cieľ, môžete prekaziť jeho úmysel tak, že ho zničíte, ale aj spomínaným posunutím. Vtedy totiž zmení polohu v teréne a hoci aj tak zaútočí, minie svoj pôvodný cieľ. No môže zasiahnuť iný, ak stojí pred ním v novej polohe. A čo je zaujímavé, niekedy si to odnesie niekto z jeho vlastného tímu. Posunom dokonca dokážete vytlačiť nepriateľa do vody, kde väčšina druhov okamžite umiera. Takýmto spôsobom hráte akýsi šach s chrobákmi, pokúšate sa ich eliminovať a zabrániť im v ničení budov a vás, kým neuplynie stanovený počet kôl. Potom zvíťazíte.

Boje netrvajú dlho. Spravidla je to len päť ťahov, počas ktorých získate odmeny, ak ubránite  satelity, vlak alebo iné dôležité ciele, neutrpíte priveľké poškodenie alebo eliminujete určených protivníkov. Ak niektoré zadania nesplníte, nič sa nestane, získate odmeny len za tie, ktoré ste zvládli. Najdôležitejšie je zachovať dostatok energetických zdrojov, ktoré vás udržujú pri živote v každej bitke a na každom ostrove.

Na ľadovom ostrove sú okrem obrieho hmyzu problémom aj roboti.
Blížime sa do finále, ale nevyzerá to na šťastný koniec.
Zásoby a nová výbava sa dá získať aj takto.Bitky majú jednoduché základy, ale ako ste si už zrejme všimli, sú tam prvky, ktoré z toho robia komplexné bojové situácie. Neraz je to hotové puzzle, keď musíte kalkulovať so všetkými možnosťami, niekedy obetovať jednotky, aby ste neprišli o kľúčové budovy a hľadať spôsob, ako zabrániť útokom nepriateľa alebo ich presmerovať. K ďalším využiteľným elementom patrí napríklad aj les, ktorý po zásahu horí a uberá život jednotke, ktorá tam stojí. 

Niekedy v misii dočasne ovládate extra jednotky, napríklad stroj na teraformáciu okolia, ktorý treba chrániť, ale pri úpravách terénu môže aj eliminovať protivníkov. Chrobákom vyliezajú posily spod zeme a môžete ich tam zdržať, keď na označené miesta umiestnite svoju jednotku. Potvora sa totiž nemôže vyhrabať, kým tam niekto stojí, lenže pritom pomaly zraňuje borca na povrchu. Všímať si treba aj prírodné podmienky a ďalšie efekty v misii. Raz je to bombardovanie, inokedy postupné rozpadávanie terénu alebo blesky. Tieto elementy neovplyvníte, môžu zabiť chrobáky, ale aj vás. No vždy je vopred vyznačené, kde sa niečo zomelie v najbližšom ťahu, takže viete, kde by ste nemali stáť.

Misie teda na prvý pohľad vyzerajú ako primitívne ťahové boje, ale to je len klam. V skutočnosti je to práve naopak a vyhrať s dobrým výsledkom je neraz poriadny kumšt. A ani dobytie regiónu vás nemusí uspokojiť, ak pritom málo získate a stratíte veľa energetických zdrojov, ktoré by vám mali vydržať do konca ťaženia. No povzbudí vás možnosť prikúpiť ich popri nových zbraniach a doplnkoch za body reputácie po oslobodení ostrova.

V ďalšom kole sa zvýraznený pás zeme rozpadne, je čas premiestniť sa.
V tomto malom okne sú prekvapivo široké možnosti vylepšenia stroja.
Po dobytí dvoch ostrovov si môžete trúfnuť na záverečnú bitku. Alebo dobýjať ďalej.


Nakúpenú výbavu a aj tú získanú občas v misiách z kapsúl môžete kedykoľvek použiť na úpravy a vylepšenia vašich jednotiek. Z inventára môžete vyťahovať nové zbrane a doplnky a vložiť ich do primárneho alebo sekundárneho slotu vášho mecha či tanku. Pokojne nahradíte základnú zbraň inou. Takto napríklad získate elektrošoky, taktickú strelu, štít, ktorým ochránite budovu, zmrazovač, ktorý pri útoku ochromí vašu aj súperovu jednotku. Lenže na správne fungovanie potrebujete aj nainštalované jadrá reaktora. Tie potom vkladáte do políčok zbraní a parametrov jednotky. Umožníte tak použitie efektívnejšej  zbrane, prípadne aj zvýšite poškodenie, ktoré spôsobí. Alebo použijete jadrá na zvýšenie zdravia či rozsah pohybu. No keďže ich nie je až tak veľa, musíte zvážiť, ako jadrá použijete, na všetko zrejme stačiť nebudú. Vždy sa však dajú ľubovoľne premiestňovať.

Pre hru je charakteristické jednoduché audiovizuálne spracovanie. Vyzerá to ako sympatické retro a po vypnutí hudby je tam takmer dokonalé ticho. V herných nastaveniach v malom okne sú len symbolické úpravy a s grafikou vlastne nič nespravíte. Tvorcovia akoby chceli zbaviť produkt akýchkoľvek prímesí, ktoré nie sú vyslovene nutné a zamerali sa na strategickú zložku, pri ktorej si vystačia s minimálnym priestorom, ale s rafinovaným a premysleným konceptom. Funguje to, má to svoje čaro, baví vás to.

Ťahová stratégia Into the Breach klame telom. Zdanlivo sa jedná o banálnu hru, od ktorej si toho veľa nesľubujete. Ale pritom v sebe skrýva prekvapivé taktické možnosti a originálny herný systém. Hra nie je nabitá obsahom a nemá veľký rozsah, ale ponúka slušnú znovuhrateľnosť vďaka novým pilotom a jednotkám, s ktorými je postup vždy trochu iný. Sortiment misií je síce aj napriek náhodnému generovaniu obmedzený, ale kým sa vám to celé zunuje, určite je pred vami minimálne niekoľko pokusov o dobytie ostrovov. Úvodný ošiaľ ale čoskoro môže nahradiť stereotyp - preto sme sa napokon priklonili k nižšej známke. No ak máte za sebou x pokusov a ešte stále sa hry neviete nabažiť, pokojne si zvýšte hodnotenie o jeden bod.


Hardverové požiadavky:
Minimálne požiadavky: CPU 1,7 GHz, 1 GB RAM, VGA s OpenGL 2.1, 300 MB na HDD, OS Win Vistanapísal uni 11.4.2018


Pozrite si aj
Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login

searchbutton
Karta hry
Into The Breach
PC

/ Subset Games
Stratégia

dátum vydania 27.2. 2018
Hodnotenie
Sector:
                                        7.5
Užívatelia (výpis):
                                       
6.6
Vaše hodnotenie:
                                       
0.0
Vo svete: (metacritic)
                                        9.0
Užívateľské recenzie

Žiadne užívateľské články...Napíšte prvý....

Ďalšie články k hre
Obrázky
Ďalšie aktuálne články
22 Detroit: Become Human
dojmy 25.4.
1 Scribblenauts Showdown
recenzia 25.4.
40 Frostpunk
recenzia 24.4.
0 Apocalipsis
recenzia 23.4.
21 Detective Pikachu
recenzia 20.4.
bottom
Hry | Videá | Súbory | Tech | Fórum | Užívatelia | PC | Xbox 360 | PS3 | PSP | Wii | DS | Mobil | Obsah
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /   contact us on: sector@sector.sk