V EU budú musieť byť batérie v mobiloch a notebookoch ľahko vymeniteľné |
Firmy majú 4 roky na prípravu na nové pravidlá o batériách v EU.
Firmy majú 4 roky na prípravu na nové pravidlá o batériách v EU. Tie nastavujú ako pravidlá pre batérie od ich výroby po recykláciu, tak dopĺňajú Right to Repair zákon o ľahšie výmeny batérii v zariadeniach.
Samotná časť o batériách je napísaná zoširoka a „ľahšie vymeniteľné batérie" si zrejme budú musieť výrobcovia sami zadefinovať. EU si to predstavuje tak, že by nemalo byť potrebné žiadne náradie. Určite tak už nebudú môcť výrobcovia zadné kryty mobilov, notebookov a tabletov lepiť. Uvidíme, či budú môcť dať aspoň skrutky. Môžu dať síce zacvakovanie, ale to bude mať za následok návrat rozpadávajúcich sa mobilov pri pádoch. Rovnako môže byť problémom aj vodeodolnosť.
Uvidíme, ako si s tým firmy poradia a či to spravia globálne, alebo budú pre EU dodávať špeciálne verzie mobilov, notebookov a tabletov. Zákon začne platiť v roku 2027.
Presnejšie v nariadení sa ohľadom batérii spomína:
- Povinné vyhlásenie o uhlíkovej stope a štítok pre batérie pre elektrické vozidlá (EV), batérie pre ľahké dopravné prostriedky (LMT) (ako sú elektrické skútre alebo bicykle) a dobíjateľné priemyselné batérie s kapacitou nad 2 kWh.
- Navrhovanie prenosných batérií v spotrebičoch tak, aby ich spotrebitelia mohli ľahko odstrániť a vymeniť.
- Digitálny pas pre batérie LMT, priemyselné batérie s kapacitou nad 2 kWh a batérie EV.
- Politika náležitej starostlivosti pre všetky hospodárske subjekty s výnimkou malých a stredných podnikov.
- Prísnejšie ciele zberu odpadu: v prípade prenosných batérií – 45 % do roku 2023, 63 % do roku 2027 a 73 % do roku 2030; v prípade batérií LMT – 51 % do roku 2028 a 61 % do roku 2031.
- Minimálne úrovne materiálov zhodnotených z použitých batérií: lítium – 50 % do roku 2027 a 80 % do roku 2031; kobalt, meď, olovo a nikel – 90 % do roku 2027 a 95 % do roku 2031.
- Minimálne úrovne recyklovaného obsahu z výroby a spotrebiteľského odpadu na použitie v nových batériách: osem rokov po nadobudnutí účinnosti nariadenia – 16 % pre kobalt, 85 % pre olovo, 6 % pre lítium a 6 % pre nikel; 13 rokov po nadobudnutí účinnosti: 26 % v prípade kobaltu, 85 % v prípade olova, 12 % v prípade lítia a 15 % v prípade niklu.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- RECENZIA: Clair Obscur: Expedition 33 91
- Rusko plánuje znárodniť miestneho prevádzkovateľa hry World of Tanks pre podporu U 55
- GTA San Andreas má dostupný slovenský AI dabing 54
- Článok: Razer BlackShark V2 X White Edition 10
- Nové gameplay videá z Battlefieldu 6 52
- RECENZIA: The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered 43
- Minecraft môže vyzerať aj takto 13
- Ponuka grafických kariet sa znovu rozšírila, RTX 5070Ti už ide pod 900 eur 127
- Mafia: The Old Country ukáže svoj gameplay v máji 38
- Nvidia už pripravuje RTX 50 Super verzie kariet s rozšírenou pamäťou 102 zobraziť viac článkov >