Nový majiteľ GOG sa nebojí Steamu. Tvrdí, že práve dominancia lídra je príležitosťou |
Spoluzakladateľ Michał Kiciński odkúpil GOG od CD Projekt RED a avizuje odlišnú stratégiu voči dominantnému Steamu.
Digitálna distribučná platforma GOG prešla na konci roka 2025 do rúk svojho spoluzakladateľa Michał Kiciński, ktorý ju odkúpil od CD Projekt RED za približne 25 miliónov dolárov. Kiciński sa tak po viac než dekáde vracia do herného priemyslu, ktorý opustil v roku 2013, v deň zverejnenia prvého teaseru na Cyberpunk 2077.
V rozhovore pre GamesIndustry.biz nový majiteľ otvorene priznal, že si plne uvedomuje dominantné postavenie platformy Steam od Valve, ktorá dnes ovláda približne 80 % trhu. Tento fakt však nevníma ako neprekonateľnú prekážku, ale skôr ako výhodu. Podľa neho má líder trhu viac čo stratiť a pre menších hráčov je jednoduchšie ukrojiť si z takto koncentrovanej pozície, než bojovať na rozdrobenom trhu s viacerými vyrovnanými konkurentmi.
Kiciński zdôrazňuje, že GOG by sa nemal snažiť kopírovať ostatné platformy. Naopak, má si zachovať vlastnú identitu, ktorú si používatelia cenia, a ďalej ju posilňovať. Ako jeden z príkladov uvádza jednoduchosť používania, v ktorej Steam vyniká, pričom verí, že aj GOG má v tejto oblasti priestor na zlepšenie bez toho, aby sa vzdal svojich základných princípov, ako je dôraz na DRM-free hry a kurátorský prístup k ponuke.
Zároveň potvrdil, že GOG nepôjde cestou agresívneho boja o veľké AAA exkluzivity, ktorú zvolil Epic Games Store. Platforma sa chce viac sústrediť na spoluprácu s menšími vývojármi a vydavateľmi. Hry od CD Projekt RED však na GOG zostanú dostupné za podmienok výhodných pre samotné štúdio (GOG pri nich bude mať nižší percentuálny podiel z predaja), takže hráči, ktorí chcú podporiť jeho tvorbu priamo, majú podľa Kicińského stále dôvod zvoliť si túto platformu.
Kiciński tak pomerne jasne načrtol smer, ktorým chce GOG viesť. Zameranie na menších vývojárov je dlhodobo osvedčený model, no či týmto prístupom dokáže platformu výraznejšie posunúť vpred a ukrojiť zo Steamu, zostáva otvorené. Financie z CD Projektu síce má, no je otázne koľko investuje a bez ambicióznejších krokov môže GOG zostať skôr menšou alternatívou než skutočným konkurentom. Stále je však dobre, že GOG bude naďalej existovať.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- God of War Laufey, spin-off God of War série, bol predstavený 408
- Wolverine sa bližšie predstavil 101
- Summer Game Fest predstavil množstvo nových titulov 93
- September sa zahustil hrami, ako sa vydavatelia snažia vyhnúť GTA VI 60
- State of Play začne o 23:00 136
- Clutch bude nová racingovka kombinujúca Need for Speed a Forzu Horizon 49
- Alza rozbehla nové zľavy 38
- Amazon zrušil Stargate seriál... lebo bol pre fanúšikov Stargate 46
- Capcom oznámil dlho leakovaný remake Resident Evil Veronica 51
- 007 First Light stál 200 miliónov dolárov, je najdrahšou dánskou hrou doteraz 31 zobraziť viac článkov >













