PRIHLÁS

AGE OF EMPIRES III: AGE OF DISCOVERY

AGE OF EMPIRES III: AGE OF DISCOVERY

AOE III prichádza a znovu prináša výrazné inovácie v strategickom žánri.

Dojmy

O pripravovanom pokračovaní legendárnej hry ste sa na našej stránke mohli dočítať už v novinkách. Tentoraz vám prinášame rozsiahle preview, kde si o Age Of Empires III povieme trochu viac a zhrnieme doteraz známe fakty. Takže bez zbytočných prieťahov poďme priamo k veci.

 

Vek impérií s poradovým číslom tri  sa sústreďuje na osídľovanie amerického kontinentu. To znamená, že v podstate pokračuje v tom období, kde skončila "dvojka“. Nájdeme tu predovšetkým dobyvateľské národy, známe svojimi kolonizačnými chúťkami. Počiatok je stanovený do obdobia krátko po objavení Ameriky Krištofom Columbusom a hra vrcholí v čase civilnej vojny. Prostredníctvom aktuálnej hry zažijete osídľovanie nového kontinentu, interakciu s domorodým obyvateľstvom, francúzsku a indiánsku vojnu, boj o nezávislosť a priemyselnú revolúciu.

 

Hlavným ťažiskom titulu sú misie typu "Čo ak?“, kde hráč prevezme úlohu vybranej strany a pokúša sa o víťazstvo a zvrátenie situácie v historicky doloženom konflikte. Samozrejme nechýba kampaň, ktorá by mala mapovať vývoj a osudy troch generácií jednej rodiny. Určite nebude chýbať multiplayer.

 

Primárne konflikty sa týkajú predovšetkým európskych kolonistov. Pôvodné obyvateľstvo je skôr strategicky významným partnerom, ktorého môžete v hre využiť vo svoj prospech. Obchodovanie s indiánmi vám pomôže pri ekonomickom rozvoji. Bojovníci červenokožcov  vás podporia pri vojenskom ťažení a verte, že aj medzi pôvodnými obyvateľmi nájdete hrdých a nezlomných bojovníkov, ako sú povedzme lukostrelci na koňoch z kmeňa Komančov.

Age of Empires III: Age of Discovery
Age of Empires III: Age of Discovery
Age of Empires III: Age of Discovery

Národy

 

Briti - majú už od počiatku výhody, ktoré im napomáhajú v hospodárskom rozvoji. Vždy, keď vybudujú obytný dom, získajú jedného osadníka. Presadia sa aj na bojisku, najmä v neskoršom období, keď sú k dispozícii anglickí červenokabátnici. Títo elitní strelci rázne devastujú nepriateľské formácie.

 

Francúzi - majú kolonistov, ktorí sa ani na krok nepohnú bez pušky. Hoci zďaleka nedosahujú silu armády, dokážu zabezpečiť akú-takú obranu. Okrem toho udržujú dobré priateľské vzťahy s indiánmi, čo im pomáha hlavne v prvých vývojových etapách.

 

Španieli - boli v minulosti známi ako národ ráznych dobyvateľov. Preto začínajú s extra armádou a loďstvom. Navyše častejšie dostávajú zásoby z domovských prístavov.

 

Portugalci - môžu už na počiatku vybudovať druhé mestské centrum a presadia sa hlavne v hospodárskej oblasti.

 

Holanďania - majú farmy, ktoré im zabezpečia nadprodukciu jedla a banky, ktoré generujú peniaze. To sa vhodne uplatní hlavne na mapách s obmedzenými zásobami zlata.

 

Nemci - môžu veľmi skoro budovať nové mestské centrá a svojpomocne vozy  s kolonistami. Vo vojnovej oblasti dominujú predovšetkým vďaka efektným jazdeckým jednotkám.
 

Rusi - ktorí tiež zablúdili na nový kontinent, sa vyskytovali hlavne na západnom pobreží. Osadníkov a peších vojakov produkujú v skupinách, čo im umožňuje rapídny pokrok a rýchlu výstavbu vojska.

 

Ottomani - nikdy nebudovali kolónie v novom svete. Radšej sa venovali lukratívnemu obchodu medzi Stredozemím a Orientom. V hre môžu zadarmo produkovať nových osadníkov, čo im umožňuje rýchly pokrok. To však neznamená, že sú slabí vo vojenskej oblasti. Ottomanskí janičiari dokážu poriadne zriediť rady nepriateľov.

 

Vždy na počiatku stojí "Home City" - hlavné mesto a dominantný post vybranej veľmoci. Z tohto miesta prostredníctvom lodí putujú do nových kolónií dôležité suroviny, kolonisti a vojenské jednotky. Expanzia a rozvoj v novom svete umožňujú zvyšovanie úrovne hlavného mesta, technologický prínos a prístup k vyspelejším jednotkám. Kľúčový význam má predovšetkým obchodovanie. Rozvoj v oblasti predaja a dostatok obchodných postov  umožňuje častejšie dodávky z hlavného mesta. Home City hrá významnú úlohu predovšetkým v počiatkoch, keď kolónie nie sú samostatné. Ale v záujme lepšieho zabezpečenia je vhodné nezanedbávať domovské sídlo ani v neskorších fázach hry. Osobité uplatnenie má v multiplayeri, kde sa hlavné mesto prenáša z jednej bitky do druhej a zachováva si všetky vylepšenia a výhody.

Age of Empires III: Age of Discovery
Age of Empires III: Age of Discovery
Age of Empires III: Age of Discovery


Prehľad vývojových období
 

Momentálne ich je päť, to sa však vo finálnej fáze ešte môže zmeniť, podobne ako názvy období a niektoré detaily. No zásadné zmeny sa už pravdepodobne konať nebudú, takže nasledujúce informácie vystihujú podstatu hry:

 

Doba objavov (The Discovery Age)


Hráči začínajú s mestským centrom, hŕstkou kolonistov a prieskumníkom. Prieskumník už nie je iba bezbranný skaut, ktorý sa túla po mape. Hoci je odhaľovanie území stále jeho prioritou, v prípade výskytu nebezpečenstva môže použiť obrannú strelu. Nedá sa zabiť a nepriatelia ho zneškodnia len dočasne. Oslobodíte ho, keď zlikvidujete súperov v okolí, prípadne zregenerujete v mestskom centre. Pri svojich potulkách neraz objaví menšie poklady, cesty, nezávislé osady a obchodné stanice. Jedine prieskumník dokáže postaviť obchodné centrum, ktoré zabezpečí rýchlejší rozvoj a dostatok potrebných surovín.

 

V tomto období máte malý sortiment jednotiek a venujete sa predovšetkým hospodárskemu rozvoju a zabezpečeniu potravín. V okolí nájdete veľké množstvo zveriny a rastliny s jedlými plodmi. Oplatí sa stavať väčší počet rovnakých budov, pretože aj to má vplyv na vaše postavenie v krajine a značne to urýchľuje prechod do modernejšej doby.

 

Koloniálne obdobie (The Colonial Age)


S novým obdobím získate aj prístup k rozšírenému sortimentu vojenských jednotiek. Môžete podnikať koncentrované útoky a transportovať jednotky prostredníctvom dopravných lodí. Ak uprednostníte rozvoj vašej veľmoci, dôležitá je kolonizácia nových území. Cesta k nezávislým osadám a novým zdrojom je neraz prehradená vodou. Tu opäť vhodne poslúžia námorné transporty. Skrátka loďstvo zohráva veľmi dôležitú úlohu a ak nechcete podľahnúť húževnatým súperom, mali by ste hojne využívať možnosti prístavov.

 

Doba opevnení (The Fortress Age)


V treťom období môžete konečne stavať kanóny, delá a budovať masívnu armádu. Boje o nové pozície a obchodné posty sa vyostrujú a vojsko zložené z rôznorodých jednotiek zvyšuje pravdepodobnosť úspechu. Nepriatelia obvykle rýchlo ekonomicky napredujú a prechádzajú do ďalšej epochy. Preto by ste nemali zanedbať výstavbu a zdroje príjmov. Pred vojenskými výpadmi sa solídne zabezpečíte, keď vybudujete dostatok strážnych veží a obranných múrov.

 

Priemyselný vek (The Industrial Age)


Predošlé etapy boli dosť búrlivé a divoké, v tomto období je krajina rozdelená medzi zostávajúce mocnosti a v teréne sa nachádza množstvo opevnení, ochranných valov a vojaci, ktorí strážia mestské centrá a obchodné stanice. Po zveľadenom území sa preháňajú parné lokomotívy. Teraz by ste sa mali venovať predovšetkým vojenskému ťaženiu. Konečne máte dostatočný priestor na vojenskú taktiku a môžete zostavovať efektívne bojové formácie.

 

Doba impérií (The Imperial Age)


Piate obdobie vám sprístupní najničivejšie jednotky, ako sú imperiálni dragúni a imperiálna artiléria. Ak dospejete až sem, zrejme patríte medzi zručných vojvodcov. Keďže je to posledná etapa, takmer výlučne sa venujete len vylepšovaniu jednotiek a boju. S trochou šťastia a pri dobrej stratégii budete absolútnym víťazom.

Age of Empires III: Age of Discovery
Age of Empires III: Age of Discovery
Age of Empires III: Age of Discovery

Vojenské jednotky v hre majú okrem nového vzhľadu aj vylepšenú inteligenciu a možnosti.  Priebeh bojov je podobný ako v predošlých častiach a predsa celkom nový. Hlavne formácie sú oveľa efektívnejšie a potrebné na využívanie v bojoch. V hre sú celkov štyri - salva (volley) je základným zoskupením. Blok (block) je efektívny proti kavalérii, rozptýlená formácia (scatter) sa hodí, keď vojsko stojí proti kanónom. Unikátnou je charge - formácia, kde sa vojaci z pomalého tempa postupne dostávajú do behu a vyrážajú v ústrety nepriateľovi. Formácie majú limitovaný počet mužov, ale dajú sa zoskupovať do väčších celkov.  Efektivitu formácií zbadáte napríklad pri streľbe mušketierov kde sa zoradia do dvoch radov, pričom jeden kľačí druhý stojí a oba sa v streľbe striedajú. Takýto útok však nie je možné používať proti všetkým nepriateľom, teda na utekajúcich indiánov proti vám je oveľa menej účinný ako proti nepriateľskému vojsku s rovnakou taktikou. Vaši vojaci si budú sami vyberať akým štýlom zaútočia.

 

V koloniálnej ére dominujú na bojisku predovšetkým jednotky so strelnými zbraňami, ale stále sa tu nájde dostatok vojakov, ktorí sú zameraní na boj zblízka. Kanóny, ktoré vstupujú do deja v tretej etape majú rozličné zameranie a efekt. Bežné kanóny majú devastačné účinky na nepriateľskú pechotu. Guľa, ktorá dopadne doprostred zomknutej formácie doslova rozpráši vojakov na všetky strany. Mortar a ťažké kanóny sa hodia na likvidáciu opevnení a devastovanie nepriateľských obydlí.

 

Veľký dôraz je kladený na loďstvo a námorné bitky. Veľké a masívne plavidlá nedokážu plávať v plytkých riekach a nájdete ich len na veľkých vodných plochách - na moriach a oceánoch. Výhodou je, že priamo na palube lodí môžete vyrábať špecifické jednotky! Boje na vode sú zaujímavejšie ako predtým a majú oveľa väčší význam ako v predošlých tituloch.

 

Novinkou v hre sú drobné úlohy, za ktoré môže hráč získať finančný obnos alebo pomocnú ruku domorodcov. Vďaka plneniu týchto "Nuggets“ sa dajú pomerne ľahko získať aj extra jednotky. Pritom sa nejedná o náročné úlohy. Niekedy stačí zachrániť indiána pred vlkmi a odmena je vaša.

 

Pozoruhodným prínosom nového titulu bude nepochybne aj grafika. Po vizuálnej stránke hra vyzerá úchvatne. Autori použili Havok engine, ktorý v súčasnosti patrí k najpokrokovejším technológiám a užijete si s ním jedinečne dynamické boje. Dokonalý fyzikálny model, dopĺňa detailne spracované objekty a obydlia. Postavy a vierohodné jednotky sú pastvou pre oko. Pri pohľade na bojisko budú hráči slintať blahom. Mnoho napovedia priložené obrázky, no len tí, čo si už titul vyskúšali, skutočne ocenia vysokú technickú úroveň hry. V tomto smere môže zarmútiť len jediné - značné hardvérové nároky.

 

Age of Empires III bude nepochybne hra s veľkým H. Určite sa, podobne ako ja, trasiete nedočkavosťou. Dúfajme, že to nepotrvá dlho, kým si naplno vychutnáme tento unikátny kúsok. Zatiaľ vám radím, sporte si peniažky na nový hardvér a modlite sa, aby sa hra objavila čo najskôr.


napísal uni 30.5.2005
Páči sa mi!
AGE OF EMPIRES III: AGE OF DISCOVERY


PC

Vývoj: Microsoft / Ensemble studios
Štýl: stratégia / realtime
Dátum vydania:  2005
+ SLEDOVAŤ HRU

Mám

Čakám

Prešiel

Hrávam

Zoznam
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SECTOR MAGAZÍN

pdf

Sector Magazín #126


SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
| Chromebook alebo laptop ? (2)
Zdravím, hľadám nejaký lacný noťas pre sestru, chc...
| Nový displej pre notebook (14)
Včera som vymenil na notebooku displej, ale keď so...
| Smart hodinky s wi-fi, wear os... (10)
Zdravím, v momentálnej dobe hľadám Smart hodinky n...
| Help s vyberom hry (19)
Caute. Zhanam nejaku single player hru, ktoru by s...
| Môžem hrať xbox hry na pc? (2)
Keď si kúpim cez Xbox store hru na konzole , nap...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk