TOY SOLDIERS: COLD WAR

TOY SOLDIERS: COLD WAR

9.0

Bojové hračky a atómové bomby

Recenzia na Xbox360 verziu

Signal Studios ponúka na Xbox Live Arcade nové pokračovanie svojej Toy Soldiers tower defense hry. Zatiaľ čo pred dvomi rokmi nás v originále zaviedli do prvej svetovej vojny, teraz nás šupli priamo do studenej vojny, kde sa hračkárski Američania a Rusi snažia pokoriť svojho soka a to aj za cenu vypustenia atómových zbraní vo svojich krabiciach s hračkami.

Ak ste nehrali jednotku, autori v titule zobrali klasický tower defense štýl hry, kde sa vlny nepriateľov snažia dostať cez vaše obranné veže, ktorých typy takticky vyberáte a spojili ho s akčnými možnosťami, kde môžete ľubovoľnú vežu prebrať a strieľať z nej sami alebo sa chopíte niektorého z hračkárskych bojových vozidiel a vrhnete sa priamo medzi nepriateľov. Hrateľnostne všetko dokonale zladili a vytvorili rýchlu, zábavnú hru, ktorá kombinuje akciu a nenáročnú stratégiu vo forme, ktorá presne sadne hraniu na konzole.

Zatiaľ čo v prvej hre sme mali začiatky pancierovej techniky, prvé pokusy o tanky a doslova papierové lietadlá, v studenej vojne už technika dosiahla vrcholu, pribudli raketomety, helikoptéry, stíhačky a atómové bomby, s ktorými budete vládnuť bojisku. V Cold War sa však nezmenili len nové zbrane, ku kampani tentoraz autori pridali kooperáciu, ktorá minule tak chýbala, ponúkli aj multiplayerový boj dvoch hráčov a sériu minihier, ktoré zabavia, keď už na bojisku nikto neostal. Jednoducho je to kompletná ponuka, ktorá zabaví každý typ hráčov, či už hrávate sólo, s priateľom alebo najradšej proti priateľom.

Toy Soldiers: Cold War
Toy Soldiers: Cold War Vaše bojisko v kufríku.
Vaše bojisko v kufríku.


Toy Soldiers: Cold War Tankami si podrobíte bojisko.
Tankami si podrobíte bojisko.


Toy Soldiers: Cold War Veže sú stále základom hry a zastavia vlny protivníkov.
Veže sú stále základom hry a zastavia vlny protivníkov.

Cold War podobne ako predchodca ponúka sériu základných veží, ktoré budete na obranu svojho hlavného stanu stavať na vybraných plochách. Budete ukladať hniezda gulometčíkov, mortaru, protitankové jednotky, chemické zbrane. Na väčšie plochy budete môcť postaviť delostrelectvo alebo protilietadlové zbrane. Pre všetky sa vám postupne budú odomykať upgrady a všetky môžete voľne ovládať a snažiť sa zastaviť nepriateľov osobne. Novinkou je aj využívanie dvoch typov zbraní každej veže.

Mimo veží môžete do cesty protivníkov stavať prekážky, ktoré ich dokážu na chvíľu zastaviť. Miestami to pomôže, aj keď primárne je sila založená na vežiach. Výraznejšou pomocou sú divoké karty - barrages, ktoré získavate po osobnom zabití označeného nepriateľa. Môžete nimi zavolať napríklad podporu delostrelectva, bombardovanie lietadlami, vzdušnú podporu aj ultimatívnu atómovú bombu, ktorá vyhladí nepriateľov z hracej plochy. Najefektívnejšou a najzábavnejšou jednotkou celej hry je commando, čo je prakticky Rambo (alebo za ruskú stranu Ivan Drago) v hračkárskom prevedení a osobne vám umožní guľometom a raketometom vystrieľať celú vlnu protivníkov. Commando jednotky ovládate v pohľade z tretej osoby.

Bonusové podpory sú však krátkodobé, ak potrebuje na bojisku zotrvať dlhšie, mapy často ponúkajú tanky, helikoptéry alebo lietadlá na baterky. Tie vám umožnia po dobu výdrže batérií zúčastniť sa boja priamo a zostreľovať nepriateľov aj za líniami dosahu vašich veží. Musíte však stále dávať pozor na stav batérií a buď hľadať nové roztrúsené po leveloch alebo sa s jednotkou vrátiť späť na jej rampu, kde sa nabije.

Podobné jednotky ako vy má aj nepriateľ a útočiť na vás bude vlnami vojakov, výsadkov, objavia sa tanky, transportéry, helikoptéry aj migy. Všetko sa kombinuje, mixuje a vy musíte neustále opravovať svoje veže, meniť ich za iné typy, aby ste zastavili nový typ protivníkov, na ktorých konci príde niekoľko bossov. Budete napríklad brániť prístav pred ponorkou, ktorá na vás vytiahne stále účinnejšie zbrane, výsadky, ďalším bossom bude lietajúci tank a úplne nakoniec kampane vás čaká náročné prekvapenie.

Toy Soldiers: Cold War

Mimo kampane si môžete vyskúšať ako dlho vydržíte v survival móde na troch mapách, kde na vás pôjdu stále ďalšie a ďalšie vlny protivníkov, zahrať si rozmanité minihry, kde ide hlavne o vystrieľanie čo najväčšieho počtu nepriateľov, alebo napríklad aj múch, ktoré otravujú vašich hračkárskych vojakov a nakoniec si vyskúšať aj multiplayer, ktorý ponúkna ako boj proti sebe, tak aj kooperačne, či už online, alebo splitscreene. Zatiaľ čo kooperačne môžete prejsť celú kampaň a survival mód, pre kompetitívny multiplayer sú pripravené špeciálne mapy, keďže na seba budete vysielať vlny protivníkov vzájomne.

Multiplayer vám umožní kupovať vlastné vlny jednotiek aj vlastné veže. Tu je však rozdiel ten, že veže musíte ovládať sami, nie je tu automatika, ktorá by vám pomohla vystrieľať pochodujúce jednotky a teda sa budete musieť prepínať medzi vežami, nakupovať jednotky a všetko stíhať, aby protivník nezničil vašu základňu.

Každá časť Cold War je kvalitne spracovaná, ale žiaľ každá má trochu málo máp, desiatka máp v kampani, po tri v ďalších módoch a séria minihier je len nevyhnutný základ, po ktorom budete chcieť viac. Na druhej strane, keď si to spolu zhrnieme, je to masa dát a autori s ňou naplnili 2 GB limit Xbox Live Arcade titulov. Jedinou možnosť sú teraz sťahovatelné obsahy, ktoré zjavne čoskoro uvidíme, určite tam nebude chýbať ani ruská kampaň.

Ešte jedna zaujímavosť, ktorú autori zapracovali, a to sociálny porovnávací systém. Cold War vás neustále sleduje, spočítava vaše úspechy, neúspechy a porovnáva ich s výsledkami vašich priateľov. Čím máte viac priateľov, ktorí titul majú, tým bude porovnanie zaujímavejšie aj zábavnejšie. Uvidíte napríklad koľko vojakov prešlo do hlavného stanu priateľov hneď po tom, ako vám prejde viac alebo uvidíte údaje o zostrelených migoch hneď ako niektorého z priateľov prekonáte. Je to v podstate moderný sociály systém, ktorý hre veľmi dobre sadne.

Toy Soldiers: Cold War
Toy Soldiers: Cold War Rambo, bude vašim hrdinom.
Rambo, bude vašim hrdinom.


Toy Soldiers: Cold War Helikoptérami si podrobíte vzduch.
Helikoptérami si podrobíte vzduch.


Toy Soldiers: Cold War Kooperácia a multiplayer fungujú aj v splitscreene.
Kooperácia a multiplayer fungujú aj v splitscreene.

Engine je prakticky rovnaký ako v prvej hre, trochu sa síce rozšírili scenáriá, ale základ ostal rovnaký, kvalitná grafika, deštrukcia takmer všetkého na bojisku a veľmi jednoduché ovládanie. Framerate nemá problémy ani s množstvom jednotiek na obrazovke (aj keď pri hromadných explóziách sa môže trhanie objaviť), dôležite je však, že tearing z prvej hry bol znížený na minimum. Ostali však malé problémy s kamerou, orezanie pohybu pohľadu je niekedy obmedzujúce a pomalé pre rýchle presúvanie medzi vežami. 

Keď ti to zhrnieme Signal Studios fanúšikov s Toy Soldiers Cold War nesklame a Rambo mód môže prilákať ďalších hráčov, ktorí túžia po väčšej akcii a štipka stratégie ich neodstraší. Firme sa podarilo veľmi pekne prepracovať studenú vojnu do hračkárskeho prostredia s jej zbraňami a prostrediami, žiaľ pomenej máp titulu bráni dostiahnuť dokonalosti.


napísal saver 2.9.2011
Páči sa mi!
VIDEÁ Z HRY
Toy Soldiers Cold War
| TOY SOLDIERS COLD WAR
[10.3.2011]
Toy Soldiers Cold War
| TOY SOLDIERS COLD WAR
[8.6.2011]
9.0
Vo svete
8.1
Ohodnotiť
TOY SOLDIERS: COLD WAR
+ znovu kvalitné spojenie tower defense štýlu a akcie
+ kvalitná vizuálna stránka s deštrukciou prostredí
+ zábava s každým typom jednotiek
+ minihry
+ pridaný co-op, multiplayer
+ Rambo osobne
- chýba kampaň za Rusov (zrejme bude až na stiahnutie)
- stále nedotiahnutá kamera


RECENZIE HRÁČOV
Xbox 360

Vývoj: Microsoft / Signal Studios
Štýl: Stratégia
Web: domovská stránka hry
Dátum vydania: 17. august 2011
+ SLEDOVAŤ HRU

Mám

Čakám

Prešiel

Hrávam

Zoznam
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Simulatory zvierat (6)
Pri sledovani dokumentov o prirode som si uvedomil...
| ps plus collection (7)
Zdravim, chcem sa opytat, ci este stale plati, ze ...
|Kupa herneho desktopu (12)
Oplati sa kupit toto za 850 euro? https://www.len...
|Zaujímavé hry na ps3 (5)
Nahodil som si do noťasu RPCS3 emulator a chcel by...
|Najlepsi fotakom na mobile 100... (5)
Zdravim hladam mobil s najlepsim fotkam. Uvaxujem ...
|Vojna na ukrajine (2230)
Sem môžete dávať správy o Ukrajine. Najlepšie by b...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk