Sector Online Entertainmentnet Sector.sk Onlinehry.sk Plnehry.sk Blog.sector.sk Biosector.sk Kinema.sk Rozpravky.sk Funny.sk Docu.sk Lacné letenky
logoblack
Login:
Heslo:
 > Zabudli ste heslo?
facebook login
listallistamlistaplistaulistaylistarlistaelistaqlistajlistaklistadlistaz hryvideásúborytechfóruumužívatelia

8.5
85

Yakuza 0

Príbeh gangstrov na japonský spôsob

Recenzia pre PS4 (recenzovaná verzia), PS3

výborný príbeh a postavy
réžia animácií a dialógy
atmosférické prostredia Tokia a Osaky
rozličné súbojové systémy
množstvo vedľajších misií a zápletiek
zábavné minihry
niektoré aktivity sú málo zábavné
miestami staré textúry

Našincovi, ktorého chcete nalákať na sériu Yakuza, treba nahovoriť, že ide o také japonské GTA. My veteráni série síce vieme, že to nie je úplne pravda, ale ak chceme rozšíriť naše tábory, musíme chtiac-nechtiac robiť komparácie aj na trase japonsko-amerických videohier. Samozrejme, Yakuza 0 má iný šmrnc, ale isté porovnania znesie: snahu o realistický svet, výborne podaný príbeh, určitú voľnosť, aby vás bavilo neustále sa k nej vracať. Ibaže tasí sympatického stáleho sprievodcu Kazuma Kiryu...

Yakuzu 0 môžete hrať ako prvú hru v sérii, no súčasne aj ako poslednú. Je to totiž prequel, odohráva sa v roku 1988 a interesantným spôsobom sa napája na neskoršie dianie. Namiesto mnohých postáv sa sústredí na dve postavy – známeho Kiryu, mladučkého gangstra v Tokiu, ktorý má dobré srdce, no už sa mláti v službách yakuzy. Ibaže sa dostal do boja dvoch frakcií, ktoré sa snažia zmocniť cenného kúska zeme príznačne zvaného „Empty Lot“. V hre je developerský projekt a s majiteľom sa akosi nedalo dohodnúť, takže padli rany, trošku sa strieľalo a Kazuma bol v blízkosti, preto sa stane hlavným podozrivým z vraždy. A v tom istom čase sa v Osake vyhostený Goro Majima snaží vrátiť do Dojima Clanu a posielajú ho zlikvidovať akéhosi biznismena s pozemkami, čo robí problémy a je to majiteľ Empty Lot. Goro sa síce nedokáže s misiou stotožniť z osobných dôvodov, ale...

Tak sa dvaja neboráci dostávajú do spletitého príbehu, kde yakuza hrá silnú úlohu a oni sú výbornými sprievodcami po Tokiu a Osake, vnútri nevinní, okolnosťami donútení stať sa súčasťou komplotov. 30-hodinový príbeh vás zasvätí nielen do podsvetia Kamurocho na konci ikonických 80. rokov, ale aj do politiky, intríg, príbehu plného vrážd i priamych zúčtovaní. Fantastické rozprávanie poteší hneď v intre, no rovnako intenzívne prechádza všetkými kapitolami a napokon si pripravuje najlepšie podmienky pre úderný finiš. Jednotlivé momenty príbehu, výborne napísané dialógy, temné i satirické momenty, a zároveň skvele zrežírované animácie a predelové scény, sú najlepšími dôvodmi prečo hrať. Príbeh je až na prvom mieste.

Ááá staré dobré automatovky v pravej japonskej herni. Nie sú tu len na okrasu!
Kto si chce zmerať sily nielen v rozbíjaní papúľ?
Fatálne stretnutia v zadných uličkách patria neodmysliteľne k sérii.Politický triler mixovaný s pútavou akciou využíva mnohé postavy, no tým, že toto je úplný začiatok, sa dokážete sústrediť na dianie, chápete dôvody, aliancie či nepriateľské zväzky. Západná verzia je vybavená najlepšou jazykovou kombináciou: japonskou zvukovou stopou a dobrými titulkami.

Tokio a Osaka, respektíve ich atmosférické prostredia, sú navyše silné komponenty Yakuzy 0. Opäť platí, že premávať sa po známych miestach má nezameniteľné čaro – autori tvoria presne, zatiaľ čo si nechávajú priestor pre osvedčené lokály, kde sa budete púšťať do rozličných minihier alebo aj míňať či získavať nadobudnuté jeny. Na uliciach sa premávajú tucty postáv, pričom občas niekto núka vedľajšiu misiu alebo sa v bočnej uličke valí partia galganov. Prostredie Yakuzy je veľmi dynamické. Nie je pritom také rozsiahle ako v najnovších open-world hrách, no séria vždy prekvapila tým, že zhustila veľa prvkov na menšom priestore. A to platí aj pre neónové uličky, nočné prostredia či zábavné kluby. Plus niekoľko odkazov na 80. roky v podobe billboardov či hier poteší fanúšikov doby.

Štruktúra nadväzuje na pútavý príbeh, no Yakuza je známa tým, že pri pochode z jedného bodu do iného vám ponúkne x ďalších možností trávenia času. Príbehové misie sú úzko späté s naráciou, top dialógy sa miešajú s kriminálnymi zadaniami, zatiaľ čo vedľajšie misie vám núkajú oddych – občas priniesť predmety, inokedy zmlátiť niekoho na počkanie, ale aj robiť garde prominentnej dcéruške. Môžete sa zapojiť aj do šoubiznisu: produkovať TV šou či pomáhať hudobnej hviezde s fanúšikmi. Malé misie sa súčasne vyznačujú aj drobnými príbehmi, ktoré dopĺňajú väčší dejový kolorit – oplatí sa ich plniť.

Či hlavné alebo vedľajšie misie, obe od vás budú vyžadovať vyhrnuté košele a tvrdé päste. Súboje sú neodmysliteľnou súčasťou, v Yakuze sa väčšinou ide tvrdo na telo, občas pištoľ. Každá postava má tri typy útokov: vybalansovaný, pomalší divoký, kde môžete tasiť zbrane a rýchly zameraný na pohyb a výpady. Štýly si môžete prepínať v akcii, čo je plus a najmä pri skupinách nepriateľov alebo bossoch sa treba naučiť vybrať správnu voľbu. No neraz vám hra aj pomôže, keď nepriatelia blikajú istou farbou, identifikujúc aký štýl sa najviac hodí na ich mlátenie. Navyše Goro bojuje aj s pálkou alebo využíva breakdance.

Rozvoj prebieha cez vývojové stromy a každý bojový štýl si vyžaduje investície jenov. Vďaka nim sa dostanete k iným úderom, vyšším úrovniam a zbieranie peniažkov má zrazu jasný zmysel. Prirodzene, hráči budú kalkulovať, či sa oplatí maximálna investícia do jedného štýlu alebo eventuálne podporovať dva či tri. Neexistuje jednoznačná voľba – rozhodnete sa sami a kým bude dosť peňazí, dá sa miešať.

Zaujímavý je prístup k smrti. Väčšinou totiž protivníkov zmlátite, eliminujete, ale neumierajú. Smrť v Yakuza 0 má hlbšiu cenu a keď niekto nadobro umrie, má to iný dosah na príbeh ako keď berie nohy na plecia a objaví sa neskôr. To je dobrá súčasť japonských príbehov – smrť je výrazná, súboje s bossmi sú osudové, no nemusia viesť nutne na cintorín – aby sa vaša nemesis mohla objaviť znova.

Mocné údery dokážu oponentov až priklincovať k zemi.
Niektoré súboje prebiehajú priamo za svetlého dňa, žiadne nočné účty.
Niet nad dobrý výpad a útok zo vzduchu, čo doslova odpáli súpera.Súčasťou Yakuza 0 je aj široká paleta minihier a vedľajších aktivít na voľný čas. Máte tu rybačku, bowling, biliard, šípky, karaoke, tancovačku, bitky a v menších misiách si vyskúšate aj streľbu cez okno idúceho auta, eskortné misie a budete zarábať solídne peniažky. Dve väčšie aktivity rátajú s ešte väčším nasadením – Kiryu sa venuje biznisu s realitami a Goro zase hostessingu a baru v Osake. Práve okolie a aktivity okolo hostesiek a spoločenské udalosti podčiarkujú japonský pôvod a inde ich tak ľahko nenájdete. Ba čo viac, najväčším fanúšikom môžu zožrať toľko hodín čo hlavný príbeh.

Pri hre môžu reptať jedine fajnšmejkri, čo spoznajú, že PS3 pôvod je predsa len viditeľný aj na recenzovanej PS4 verzii (iná sa na západ nedostala). Na zvuku a atmosfére to neuberá, ale grafika či textúry sú poznačené starším dátumom výroby či nižším pôvodným rozlíšením.

Yakuza 0 je výborný prológ a pre niektorých hráčov aj skvelá pozvánka do celej série, ktorá bude už v lete pokračovať remakom prvej časti s podtitulom Kiwami. Táto séria recykluje časti grafiky, inak doručí vždy spoľahlivo zrežírovaný a pripravený príbeh, chytľavý svet s desiatkami misií, parádny boj či kopu vedľajších aktivít. Je to dobrá investícia, jedine najväčší veteráni si povzdychnú, že sa do veľkej miery nemení.


napísal Korec 19.4.2017


Pozrite si aj
Diskusia

      Pre možnosť pridania komentáru musíte byť prihlásený.

Zaregistrujte sa, alebo použite facebook autentifikáciu facebook login

searchbutton
Karta hry
Yakuza 0
PS4 ,PS3

Sega / Sega
Akcia / Adventúra
ryu-ga-gotoku.com/zero/

dátum vydania 24.1. 2017
Hodnotenie
Sector:
                                        8.5
Užívatelia (výpis):
                                       
9.0
Vaše hodnotenie:
                                       
0.0
Užívateľské recenzie

Žiadne užívateľské články...Napíšte prvý....

Ďalšie články k hre
Obrázky
Ďalšie aktuálne články
2 Fe
recenzia 23.2.
1 Hacktag
recenzia 21.2.
30 Rust
recenzia 20.2.
12 Battlerite
recenzia 19.2.
8 Out of Ammo
recenzia 19.2.
bottom
Hry | Videá | Súbory | Tech | Fórum | Užívatelia | PC | Xbox 360 | PS3 | PSP | Wii | DS | Mobil | Obsah
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment   /   contact us on: sector@sector.sk