GAMESIR SUPER NOVA |
GAMESIR SUPER NOVA |
Hráčov na poli herných ovládačov je čoraz viac a my všetci z toho v konečnom dôsledku ťažíme. Myslíte si, že by bolo teraz na trhu toľko modelov s Hall effect páčkami, ak by tu nebol pretlak konkurencie? Navzájom sa firmy tlačia k tomu, aby inovovali a ak aj neznižovali cenu, tak sa snažili hráčov osloviť inými možnosťami. A ak hľadáte nový gamepad, z Číny k nám prichádza ďalšia novinka. Tentoraz je to GameSir Super Nova, jeden z ich najpokročilejších ovládačov doteraz. A ako je to pri tejto značke zvykom, nechce osloviť len možnosťami, ale aj cenou, ktorá je u nás niečo málo cez 50 eur a to je už veľmi lákavé.
Už len tým, že je v balení niečo navyše, si všimnete, že toto je skôr prémiovejší model. Samozrejme, balenie je jednoduché a základné, ale ovládač nie je to jediné, čo v ňom nájdete. Zaujímavým doplnkom je automatický dokovacia stanica s funkciou nabíjania. Keď nehráte, stačí do nej gamepad vložiť a sama ho začne nabíjať, pričom pri plnej batérii sa vypne. Nemusíte tak káblom pripájať ovládač k PC či konzole, ale elegantne mať niekde postavenú túto stanicu. Okrem toho je v balení aj bezdrôtový receiver, nabíjací kábel s dĺžkou 1,8m a dokumentácia spolu s nálepkou, ak by ste niekde chceli ukázať, že hráte s GameSir.
Super Nova je síce multiplatformový ovládač, ale je to ten tradičný multiplatform prístup pre takéto značky, kde je určený primárne pre PC a mobilné platformy (Android, iOS) a k tomu sa pridáva aj Nintendo Switch. Ale v zásade to stačí a ponuka to nie je zlá. Taktiež ovládač prichádza aj s rôznymi možnosťami pripojenia podľa vašich preferencií. Samozrejmosťou je to najjednoduchšie pripojenie – káblové. Pripojiť ho tiež môžete cez už spomínaný 2,4GHz receiver. No a poslednou možnosťou je Bluetooth pripojenie. Medzi pripojeniami sa prepínate na zadnej strane jednoduchým sliderom.
Ovládač je na trhu dostupný v dvoch farbách. V zásade to je biela a čierna, ale faceplate má pekný gradient. V prípade čiernej prechádza z modrej a v prípade bielej prechádza z ružovej. Vytvára to pekný efekt. Tento faceplate je ale vymeniteľný a drží na magnetoch, takže ho dokážete jednoducho dať dole a vymeniť za iný. Výrobca ich predáva niekoľko, takže môžete siahnuť napríklad po transparentnom či inom. Inak je to dizajnovo jednoduché a nie je tu nič výrazné ani rušivé. Vychádza to z dizajnu Pro Controllera pre Switch, aj keď nejaké menšie rozdiely tu sú, ale nič výrazné.
Rukoväte sú potiahnuté plastom s gumovým pocitom, takže by sa mal ovládač pohodlne držať aj pri dlhom hraní, kedy už potenie dlaní môže byť problém. Uvidíme, ako sa tento materiál bude správať po rokoch hrania, ale zdá sa byť odolný. Minimálne teda poškriabať ho nechtom nie je jednoduché, takže sa snáď nezačne ani časom lúpať. Nižšiu cenu je badať na plastoch, ktoré budia taký lacnejší dojem a to ako na ovládači, tak na prvkoch, napríklad tlačidlách. Už pri stlačení cítite, že napríklad tu sa tá cena tlačila dole, aby bol ovládač dostupný. Platí to prakticky o všetkom – D-pade, ABXY, triggeroch a aj bumperoch. Ale nie sú vyslovene zlé. Len zodpovedajú ovládaču za 50 eur s dodatočnými možnosťami.
Asi najvýraznejším vizuálne odlišujúcim prvkom sú jemné RGB pásiky pre osvetlenie, ktoré sa ťahajú po ovládači. Rovnaké sú aj na nabíjacej stanici a keď v nej ovládač sedí, tvarovo k sebe pasujú, takže vytvárajú akýsi dole smerujúci trojuholník. Musím povedať, že to vyzerá nápadito a elegantne. Navyše to RGB podsvietenie nie je prehnané, je skôr jemné, takže ani neruší. Viete si ho tiež detailne nastaviť. A ak by vám náhodou aj to málo prekážalo, môžete si podsvietenie vypnúť úplne.
Neprekvapia teda ani jednotlivé ovládacie prvky. Ako funkciami, tak aj rozložením. Všetko je na svojom mieste a na prednej strane sa pridáva akurát tlačidlo na prepínanie režimov, programovanie a ďalšie detailné nastavenia, ktoré môžete robiť priamo cez gamepad. Inak sú tu Hall effect páčky, takže sa nemusíte bár driftovania. Ovládajú sa pohodlne s minimálnym trením a sú naozaj dobré. Zadná strana je o niečo zaujímavejšia. Sú tam zámky polohy triggerov, ktoré tak môžete prepnúť na aktiváciu už po miernom stlačení. No a taktiež vzadu nájdete dve programovateľné pádla, ktoré sú naozaj super – veľké s príjemným kliknutím a dobrým umiestnením. Nestane sa vám tak, že ich budete stláčať nechtiac.
Super Nova ale niektoré funkcie neukazuje na obdiv, ale sú skryté vo vnútornostiach. Napríklad tu nájdete duálne asymetrické vibračné motorčeky pre spätnú väzbu. Nie je to nič revolučné, fungujú štandardne ako v iných ovládačoch, ale poteší to. Skvelou možnosťou je fyzicky prehodiť pozíciu ABXY tlačidiel, čo sa hodí, keď prechádzate z hrania s Xbox layoutom na PC na Switch so zmeneným. Ovládač má tiež 6-osí gyroskop na podporu pohybového ovládania, čo taktiež viete pekne využiť na Switchi, kde sú na tom niektoré hry založené. No a ak vám ide o rýchlosť a presnosť, určite vás poteší 1000Hz polling rate pri pripojení cez kábel aj 2,4GHz (s káblom je však latencia najnižšia, len na úrovni pár ms). Aj keď reálne môže byť pripojenie o niečo pomalšie.
Ako som už spomínal, veľa vecí si tu viete nastaviť priamo na ovládači pomocou kombinácií tlačidiel. Je to možné, ale možno to nie je až také pohodlné a potrebujete k tomu návod. Okrem toho tu tak je možnosť ovládač detailne nastavovať aj prostredníctvom aplikácií a to ako na PC, tak aj na mobile. Aplikácia je jednoduchá, prehľadná a hravo si tam nastavíte všetko od podsvietenia cez programovanie tlačidiel aj po triggery, citlivosť, deadzóny a ďalšie aspekty ovládača. Samozrejme, ovládač stačí pripojiť a môžete ho začať používať, ale ak z neho chcete dostať viac, dokážete sa s nastaveniami pohrať podľa vašich preferencií.
Na PC asi nie je problém používať ovládač káblovo, ale v prípade, že s ním hrávate na mobiloch či Switchi, určite vás zaujíma aj výdrž batérie. Tá nie je nijako zázračná, ale na druhú stranu nie je ani sklamaním. Je relatívne štandardná a takých 12-14 hodín vám vydrží. S elegantnou nabíjacou stanicou v balení to ale nikdy nebude problém a vždy si ho nabijete, keď nehráte a odložíte ho. Nabíjanie z nuly na 100% trvá zhruba dve hodiny, čo je tiež pomerne štandardné číslo.
GameSir Super Nova nie je zlý gamepad. Práve naopak, je dobrý, ale vždy len vzhľadom na svoju cenu. Za ňu totiž dostanete peknú ponuku rôznych možností, širokú kompatibilitu, rôzne režimy pripojenia a aj nejaké tie bonusové funkcie. Veľmi poteší elegantná nabíjacia stanica priamo v balení. V niektorých oblastiach však vidno, že cieľom bolo stlačiť cenu čo najnižšie. A problémom už je aj naozaj bohatá konkurencia a to dokonca aj v rámci jednej značky, kde za podobné peniaze dostanete od GameSir Cyclone 2 ešte o máličko viac.