V Las Vegas bola spustená Sphere |
Guľa s viac ako miliónom LEDiek už svieti vo Vegas
Minulý týždeň bola spustená MSG Sphere. Je to veľká guľa v Las Vegas, ktorá ponúka netradičný systém zobrazovania. Je to totiž celá posiata LEDkami a jej vybudovanie stálo 2.3 miliardy dolárov. Ale neponúka len vonkajšie osvetlenie. Bude toho viac.
Zatiaľ ju vidíme len zvonku, kde je guľa na povrchu posiata 1.2 miliónom LED diódami vytvárajúcimi prekvapivo kvalitný obraz.
Ale okrem toho má miesto aj vo vnútri, kde je miesto na sedenie pre 18 tisíc návštevníkov a rovnako je tam obrazovka so 16K rozlíšením. Tá je tiež zakrivená po povrchu pre pôsobivejší pohľad.
Pre zaujímavosť tím vytvoril aj vlastné kamery pre zachytenie obrazu so 316-megapixel HDR senzorom a aj vlastný systém spracovania obrazu. Finálne animácie prehrávajú ako videá, tak niektoré aj realtimeové idú cez Unreal Engine. Napríklad zobrazenie Zeme s prechodom noci má byť cez Unreal.
Prvý event priamo v Sphere bude v septembri a bude to U2 koncert. Pre zaujímavosť na podanie zvuku je vo vnútri 170 000 reproduktorov. Sú to maticové holoplot X1 reproduktory.
Uvidíme, ako sa im biznis rozbehne, ale firma už plánuje podobnú Sphere aj v Londýne.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Mega výpredaj roka už začal 37
- Stranger Things už dostal druhú časť poslednej série, Netflix zhrnul štatistiky se 75
- V internetovej kaviarni sa kazí jeden Ryzen 7 9800X3D za týždeň alebo dva 89
- Jeden kupujúci dostal pekný darček od Amazonu, namiesto dvoch SSD mu prišli dve kr 53
- Epic dnes rozdáva parádnu RPG Disco Elysium 22
- Nedostatky pamätí zasahujú aj AI firmy - Microsoft sa pre nezískanie kontraktu hne 67
- Najlepšie hodnotené hry roka podľa Metacritic 31
- Steam zhrnul najúspešnejšie hry roka 2025 13
- Pomôže ASUS trhu s RAM pamäťami? Vraj plánuje spustiť vlastné linky 46
- Epic pokračuje v rozdávaní, dnes dostanete We Were Here Together 10 zobraziť viac článkov >














