V Číne bežali maratón ľudia proti humanoidným robotom |
Robotom však stále chýba vytrvalosť.
19. apríla sa pod záštitou čínskych mestských orgánov v Pekingu uskutočnil svetovo prvý polmaratón, v ktorom sa na samostatných dráhach postavilo proti sebe vyše 12 000 bežcov z celého sveta a 21 humanoidných robotov. Zatiaľ čo víťaz ľudskej kategórie prešiel cieľom s časom 1:20:42, najrýchlejším z robotov, model Tiangong Ultra vyvinutým v Pekinskom humanoidnom robotickom inovačnom centre, dosiahol svoj cieľ za 2 hodiny a 40 minút, čo je teda len o niečo viac ako dvojnásobok víťazného času ľudských bežcov. Tang Jian, technologický riaditeľ robotického centra, uviedol, že výkon robota Tiangong Ultra bol podporený dlhými nohami a algoritmom, ktorý mu umožňuje viac napodobňovať ľudský beh. Tang Jian zároveň dodal:
„Nechcem sa chváliť, ale myslím si, že žiadna iná robotická firma na západe sa nevyrovnala športovým úspechom Tiangongu.“
Roboty bežali po trati dlhej 21,1 kilometra oddelenej bariérou od ľudských účastníkov, a podobne ako v motoršporte mohli využívať povolené „pit stopy“ na výmenu batérií, čím sa zabezpečilo, že sa udržia v chode počas celej trate. Samozrejme, humanoidná technológia nie je ani zďaleka dokonalá, a tak zatiaľ nedosahuje ľudskú odolnosť. To odzrkadľuje nešťastná štatistika, kedy až pätnásť z dvadsaťjeden robotov nedokončilo preteky kvôli prehriatiu, pádovým nehodám alebo nutnosti opráv priamo na trati, vrátane improvizovaných zásahov duct páskou.
Tak či tak okrem rýchlosti organizátori udeľovali ocenenia aj za najinovatívnejší dizajn, najlepšiu stabilitu chôdze či najdlhší súvislý beh bez potreby údržby. Maratón pritiahol tisíce divákov a taktiež vyvolal odbornú a mediálnu diskusiu o reálnom nasadení humanoidných robotov v budúcnosti, či už pri záchranných misiách, prieskume nebezpečných terénov alebo asistenciách v starostlivosti o chorých a starých ľudí, čo je v Číne nepochybne dôležitý problém.
Alan Fern, profesor informatiky, umelej inteligencie a robotiky na Oregon State University, zhodnotil:
„Čínske spoločnosti sa naozaj sústredili na predvádzanie chôdze, behu, tanca a iných prejavov obratnosti. Vo všeobecnosti sú to zaujímavé demonštrácie, ale veľa toho nepovedia o užitočnej práci alebo akejkoľvek forme základnej inteligencie.“
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- História GTA série 229
- GTA VI bolo odložené, ale dostalo rovno aj dátum vydania 227
- GTA VI dostalo druhý trailer! 297
- RECENZIA: Vivat Slovakia 119
- Alza spustila nové zľavy 15
- RECENZIA: Days Gone - Broken Road (PC) / Remastered (PS5) 64
- John Wick 5 film začne nový príbeh 43
- Mafia: The Old Country dostala gameplay trailer 154
- Mafia: The Old Country sa bližšie predstavuje v developer streame 79
- Porovnanie GTA V a GTA VI 91 zobraziť viac článkov >