Bolt Graphics na CES prinieslo svoju ZEUS kartu, o ktorej tvrdia, že je 3x rýchlejšia ako RTX 5090 |
Bolt už rok opakuje to isté, ale zatiaľ bez reálnych dôkazov.
Startup Bolt Graphics z Kalifornie aj na CES priblížil svoju dlho predstavovanú a vychvaľovanú grafickú architektúru ZEUS, ktorá cieli na rendering a aj hranie. Ukázal prototyp karty a ukázal aj jej fungovanie.
ZEUS má mať moderný hardvérový pipeline pre rasterizáciu 3D grafiky, ray tracing aj path tracing. Jadrom má byť vlastná SIMD architektúra a riadenie zabezpečuje RISC-V „command processor“, ktorý má zároveň fungovať aj ako CPU. Firma zároveň tvrdí, že v path tracingu zaviedla vlastné inovácie v pipeline.
Prototyp karty: mix GPU, serverovej správy a veľkej pamäte
Bolt Graphics pri prototype zdôrazňuje najmä kombináciu pamäte, sieťovania a vzdialenej správy, čo je typické pre rackové zostavy a render farmy.
Základné parametre:
- Rozhranie: PCI-Express 5.0 x16
- Grafická pamäť: LPDDR5X
- Doplnková pamäť: DDR5 SO-DIMM sloty pre RISC-V procesor
- Kapacita pamäte spolu: až 384 GB
- Sieť: 400 Gb/s alebo 800 Gb/s enterprise rozhranie
- Správa: BMC/IPMI priamo na karte (vzdialená správa, monitoring)
- Napájanie: 1× 8-pin PCIe
- Udávaná spotreba: do 225 W
Softvér a kompatibilita
Bolt Graphics uvádza plnohodnotný softvérový balík s rozhraniami Vulkan a DirectX 12. Spomína aj podporu Unreal Engine a Unity a kompatibilitu s modernými programovacími prostrediami pre aplikácie.
Výkonové tvrdenia: veľmi vysoké čísla v FP64 aj path tracingu
Najviac pozornosti pútajú porovnania výkonu, ktoré Bolt Graphics prezentuje ako výsledok „ASIC-like“ prístupu pre vybrané use-casy a použitia fixne implementovaného hardvéru.
- FP64 EM simulation: Zeus 4C má byť podľa tvrdenia 300× výkonnejší než NVIDIA B200 Blackwell
- FP64 matematický benchmark: Zeus 1C má byť 3× rýchlejší než GeForce RTX 5090
- Path tracing: Zeus 1C má byť 2,5× nad RTX 5090, 2C 5× a 4C 10×
Čiže karta s 225Wodberom je 2.5x až 3x rýchlejšia ako RTX 5090? Uvidíme, keď to pošlú niekomu na reálne benchmarky. Zatiaľ vidíme len to, že posledný rok opakujú stále to isté bez reálnych výsledkov.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Mega výpredaj roka už začal 59
- Steam Machines u nás dostávajú v eshopoch ceny 102
- GTA VI možno nevyjde ani tento rok 122
- Japonské PC obchody zápasia s nedostatkom hardvéru, vykupujú prakticky akýkoľvek s 22
- AMD si z cien pamäti veľkú hlavu nerobí, keď budú zákazníci potrebovať, kúpia si 50
- NVIDIA naznačuje návrat starších grafík a hovorí o budúcnosti v znamení neurálneho 93
- Na CES ukázali Fíni prvú sériovo vyrábanú solid-state batériu, ktorá vydrží takmer 40
- Stranger Things neskončil, myslia si fanúšikovia 67
- Článok: Najlepšie hodnotené hry roka 2025 21
- NVIDIA GeForce RTX 3060 sa má vrátiť späť do výroby v Q1 2026 62 zobraziť viac článkov >

















