Highguard zlyhal pre aroganciu vedenia, tvrdia prepustení vývojári |
Verili, že zopakujú úspech Apex Legends
Rok 2026 sa v hernom priemysle nezačal úspešným prekvapením, ale skôr tvrdým pádom. Free-to-play akcia Highguard od štúdia Wildlight Entertainment, ktoré založili bývalí vývojári Apex Legends, sa po vydaní 26. januára rýchlo prepadla. Hoci hra po spustení dosiahla na Steame 97-tisíc súbežne hrajúcich hráčov, čísla nedokázala udržať a používateľské recenzie sa rýchlo zmenili na kritické. Už dva týždne po vydaní nasledovalo prepúšťanie väčšiny tímu.
Podľa bývalých zamestnancov, ktorých oslovil Bloomberg, bol hlavnou príčinou neúspechu „hubris“ vedenia. Manažment mal veriť, že dokáže zopakovať okamžitý úspech Apex Legends z roku 2019, ktoré vyšlo bez veľkej marketingovej kampane a stalo sa hitom prakticky zo dňa na deň. Tento predpoklad sa však ukázal ako nerealistický.
Správa poukazuje aj na zásadné nedostatky v testovaní. Pri externých testoch mali hráči vypnuté mikrofóny, čo výrazne menilo herný zážitok. Highguard obsahoval množstvo systémov, ktoré si vyžadovali koordináciu a vysvetľovanie medzi hráčmi. Bez hlasovej komunikácie boli testy výrazne negatívnejšie. Navyše, členovia tímu často pomáhali testerom priamo počas hrania, čo vytváralo umelé podmienky a skresľovalo výsledky.
Tieto problémy síce neboli jediným dôvodom zlyhania, no podľa vývojárov prispeli k tomu, že hra pôsobila ako neujasnený mix žánrov bez jasnej identity.
Situáciu zhoršil aj finančný faktor. Hlavným zdrojom financovania bol Tencent, ktorý po nesplnení očakávaní pri vydaní výrazne obmedzil podporu. Práve strata tejto podpory viedla k masovému prepúšťaniu. V štúdiu má momentálne zostať menej než 20 ľudí, ktorí sa snažia projekt zachrániť.
Osud Highguard je tak momentálne neistý. Herný priemysel už zažil návraty titulov, ktoré po slabom štarte dokázali získať späť dôveru hráčov, no Wildlight bude musieť fungovať s výrazne obmedzeným tímom aj zdrojmi.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- METRO 2039 sa vracia do temných tunelov a prinesie temnejší príbeh o tyranii, vojn 155
- RECENZIA: Super Meat Boy 3D 6
- Nové zľavy boli spustené 4
- Mapovanie GTA VI pokračuje 34
- Ukradnuté dáta ukázali tržby GTA Online a Red Dead Online 70
- RECENZIA: Darwin's Paradox! 5
- V príprave je vraj ako pokračovanie Mafia: The Old Country, tak aj Mafia 2 remake 43
- Toto nie je GTA VI 23
- Hráči masívne kupovali PS5 pred cenovým skokom 67
- Článok: Sony Inzone H6 Air headset 4 zobraziť viac článkov >
|
PC
Vývoj: Wildlight Entertainment Štýl: Akcia / MMO
| |||
|
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
| |||














