PRIHLÁS

Microsoftu rastie cloud a AI, Xbox však pokračuje v poklese

Predaj konzol znovu klesol o tretinu.

pridal saver 30.4.2026 o 9:16 pod hry
Microsoftu rastie cloud a AI, Xbox však pokračuje v poklese

HRY > NOVINKY >

Microsoft má za sebou ďalší silný kvartál, ktorý potiahol najmä cloud, AI a firemné služby. Firma za tretí kvartál finančného roka 2026, ktorý sa skončil 31. marca, dosiahla tržby 82,9 miliardy dolárov, čo je medziročný rast o 18 %. Prevádzkový zisk stúpol o 20 % na 38,4 miliardy dolárov a čistý zisk narástol o 23 % na 31,8 miliardy dolárov. 

Hlavným motorom zostáva Microsoft Cloud. Jeho tržby dosiahli 54,5 miliardy dolárov a medziročne vzrástli o 29 %. Azure a ďalšie cloudové služby rástli o 40 %, čo ukazuje, že Microsoft ďalej ťaží z dopytu po cloudovej infraštruktúre a AI službách. Satya Nadella zároveň povedal, že AI biznis Microsoftu už dosahuje ročný run-rate viac ako 37 miliárd dolárov, čo je medziročne o 123 % viac.

Microsoft rozdeľuje výsledky do troch hlavných segmentov. Productivity and Business Processes, kam patrí Microsoft 365, LinkedIn a Dynamics, dosiahol tržby 35 miliárd dolárov. Intelligent Cloud skončil na 34,7 miliardy dolárov a rástol o 30 %. Najmenší segment More Personal Computing, pod ktorý spadajú Windows, zariadenia, vyhľadávanie a Xbox, dosiahol tržby 13,2 miliardy dolárov a medziročne mierne klesol o 1 %.

Práve pri spotrebiteľskom biznise Microsoft otvorene hovorí o potrebe znovu si získať používateľov. Satya Nadella počas konferenčného hovoru povedal:

„Pokiaľ ide o náš spotrebiteľský biznis, robíme základnú prácu potrebnú na to, aby sme si znovu získali fanúšikov a posilnili zapojenie používateľov naprieč Windowsom, Xboxom, Bingom a Edgeom. V krátkodobom horizonte sa sústredíme na základy, uprednostňujeme kvalitu a chceme lepšie slúžiť našim kľúčovým používateľom.“

Nadella dodal, že tento prístup už vidieť pri Windowse, kde Microsoft pracuje na lepšom výkone na zariadeniach s menšou pamäťou, jednoduchšom Windows Update a návrate pozornosti ku kľúčovým funkciám. Podobný prístup má prísť aj pri Xboxe.

Predaje Xbox Series XS konzol sú na minime, no rastie aktivita hráčov

Herná časť Microsoftu bola v kvartáli slabšia. Gaming tržby sa medziročne znížili o 380 miliónov dolárov o 7%. Xbox content and services, kam patria hry, digitálny obsah, Game Pass, cloudové hranie a ďalšie služby, klesol o 5%. Dodávajú, že za poklesom je hlavne first party predaj, a teda sa odrazili hlavne nižšie predaje aktuálneho Call of Duty.

Hardvér Xboxu medziročne znovu klesol o 33%, pričom odhad predaja za štvrťrok je 400 tisíc kusov. Samotný hardvér má v celkovom hernom biznise firmy menšiu váhu ako v minulosti a väčšia časť Xboxu dnes stojí na obsahu, službách, PC a cloude.

Podľa neoficiálnych prepočtov dosiahli herné tržby Xboxu za kvartál približne 5,34 miliardy dolárov, z toho content and services tvorili okolo 5,12 miliardy dolárov a hardvér približne 221 miliónov dolárov. Dobre pomer tržieb ukazuje nasledujúci graf:

Microsoftu rastie cloud a AI, Xbox však pokračuje v poklese

Zároveň z grafu vidíme, že podobné to mal Xbox aj pred koncom predaja Xbox One, ale tu sa budú ťahať dva roky. Je to ako pre nárast cien, tak pre sťahovanie sa z trhov, kedy zrejme pre tlaky z finančného oddelenia, ktoré chcelo stále väčšiu maržu, prestal na rôznych trhoch predávať hlavne Series X konzoly, respektíve ich potom vrátil vo vyššej cene. 

Nadella dodal, že popritom dosiahli rekordy v mesačne aktívnych hráčoch:

„Dosiahli sme nové rekordy v počte mesačne aktívnych používateľov Xboxu v kvartáli, ako aj v počte hodín strávených streamovaním hier.“

Zároveň povedal, že Xbox tím sa znovu sústredí na jadro fanúšikov a hráčov a formuje budúcnosť hrania. Ako príklad reakcie na spätnú väzbu spomenul aj nedávne zmeny v Game Passe.

Šéfka Xbox priznáva, že majú pred sebou veľa práce

K výsledkom sa vyjadrila aj nová šéfka Xboxu Asha Sharma, pre ktorú toto ešte nebol odraz jej práce, ale každý ďalší štvrťrok už bude. Konkrétne k tomu povedala:

„Aj keď sme urobili pokrok v rozširovaní biznisu a našich maržiach, rast hráčov a tržieb zatiaľ nenaplnil naše ambície. Vieme, že máme pred sebou prácu, aby sme si získali každého hráča dnes aj do budúcnosti.“

Microsoft tak má za sebou rekordné čísla v celkovom biznise, no pri hrách chce nájsť lepší balans medzi širším dosahom, spokojnosťou hráčov a stabilnejšími tržbami. Konzolový hardvér už nie je hlavnou oporou finančných výsledkov, ale Xbox zároveň hlási rekordnú aktivitu používateľov a rast streamovania.





Páči sa mi! (+2)







Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Xbox hraci (4)
Ahojte, kde sa teraz pls najnovsie zdruzuju Xbox S...
|Hra na cd/dvd/blueray, ktoru s... (14)
Zdar vsetci. Aku hru si najviac cenite, ktoru mate...
|Hry, ktoré si treba aspoň raz ... (23)
Poslednú dobu tu čítam samé negatíva ovplyvňujúce ...
|Pc - na komunitu (11)
Ako sa zakladá web? Treba mať živnosť? Chcem web s...
|Linux a hry (4)
Ahojte chcel by som ci mi vie niekto poradiť čítal...
|Filmy filmy filmy film... (48871)
O filmoch. Hádam chápete....
|Must see (42170)
Su veci ktore sa slovami opisat nedaju a preto pat...
|Screenshots (66976)
Vkladajte sem vaše zaujímavé screenshoty z hier. O...
|Off-topic (135447)
Čokoľvek, čo budete chcieť povedať, možete spraviť...
|Čo vas dnes nasr... nahnevalo ... (46336)
Opozitum temy co vas dnes potesilo , takze sem sa ...
|Svet, ukrajina, vojny ... (57134)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2026 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk