PRIHLÁS

Cliff Bleszinski, tvorca Gears of War, pripravuje novú hru, tentoraz bez PvP

Hovorí, že aj pre jeho alkoholizmus nevyšiel jeho Lawbreakers. Teraz keď je triezvy skúsi novú hru a pozerá sa na PvE oblasť.

pridal saver 19.7.2026 o 11:49 pod hry
Cliff Bleszinski, tvorca Gears of War, pripravuje novú hru, tentoraz bez PvP

HRY > NOVINKY >

Cliff Bleszinski sa po niekoľkoročnej prestávke začína opäť približovať k vývoju hier. Tvorca série Gears of War a spoluzakladateľ zaniknutého štúdia Boss Key Productions v rozsiahlom rozhovore prezradil, že po štyroch mesiacoch abstinencie znovu získava chuť vytvárať herné postavy a svety. Vlastný projekt síce zatiaľ oficiálne neoznámil, no už vie, že by nemal byť zameraný na súťažné PvP.

Bleszinski dnes uprednostňuje kooperatívne PvE, pri ktorom sa hráči môžu pripojiť k priateľom a spoločne bojovať proti nepriateľom. Ako príklad uviedol režim Horde z Gears of War 2, ktorý podľa neho výrazne pomohol celej hre. Tento typ zážitku považuje za dlhodobo životaschopný, pretože hráči sa chcú jednoducho spojiť s priateľmi a spoločne si zastrieľať bez ďalších komplikácií.

Späť k vývoju hier

Prvý opatrný krok späť do herného priemyslu už urobil ako konzultant pripravovaného asymetrického hororu Soul Walker. O prípadnej vlastnej hre však zatiaľ nechce hovoriť konkrétnejšie. Naznačil iba, že opäť začína vo svojom okolí vidieť možné herné mechaniky, príbehy a zbrane, pričom inšpiráciu nachádza aj v obyčajnom záhradnom či dielenskom náradí.

Veľkú časť rozhovoru venoval aj pádu štúdia Boss Key Productions a neúspechu hier LawBreakers a Radical Heights. Bleszinski za jeden z prvých problémov označil vlastné ego. Pri zakladaní štúdia odmietol možnosť spolupracovať s Rodom Fergussonom ako spoluzakladateľom, pretože chcel mať projekt pod vlastnou kontrolou. Dnes priznáva, že potreboval skúseného človeka, ktorý by mu dokázal odporovať a pomohol usmerniť vývoj.

Chybná zmluva aj výber platformy

Chybou bola podľa neho aj príliš výhodná vydavateľská zmluva so spoločnosťou Nexon. Boss Key si zachovalo práva na značku a veľkú časť kontroly, no vydavateľ tým údajne stratil motiváciu investovať do hry výraznejšiu podporu. Spätne zároveň ľutuje rozhodnutie vydať LawBreakers na PC a PlayStation 4 namiesto PC a Xboxu, kde sa nachádzalo množstvo fanúšikov, ktorí ho poznali vďaka sérii Gears of War.

LawBreakers podľa neho poškodilo aj priveľa alfa a beta testov. Keďže jednotlivé verzie neprinášali dostatok nového obsahu, časť hráčov nadobudla dojem, že hra už dávno vyšla alebo sa jej vývoj príliš vlečie. Po vydaní sa následne nízky počet hráčov prejavil na dlhom čakaní a nevyváženom matchmakingu, čo odradilo ďalších záujemcov. Bleszinski to označil za snehovú guľu neúspechu, ktorú už nové mapy a režimy nedokázali zastaviť.

LawBreakers chýbala výraznejšia identita

Problémom bola aj nevýrazná identita hry. LawBreakers podľa neho síce po technickej stránke vyzeralo dobre, no jeho svet a postavy neboli také rozpoznateľné ako v Overwatchi alebo Borderlands. Pri ďalšom projekte by preto chcel vytvoriť postavy, ktoré si hráči zapamätajú a budú sa nimi inšpirovať pri cosplayi či tetovaniach.

Bleszinski zároveň otvorene priznal, že fungovanie štúdia ovplyvňoval jeho alkoholizmus, hoci ho nepovažuje za jediný dôvod jeho zániku. Pád Boss Key opisuje skôr ako výsledok množstva zlých rozhodnutí, problémov s vedením a chybných odhadov. Teraz sa chce sústrediť na svoje zotavenie a postupne zistiť, či sa do herného priemyslu vráti aj s vlastným projektom.





Páči sa mi!







Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Hra na cd/dvd/blueray, ktoru s... (7)
Zdar vsetci. Aku hru si najviac cenite, ktoru mate...
|Hry, ktoré si treba aspoň raz ... (23)
Poslednú dobu tu čítam samé negatíva ovplyvňujúce ...
|Pc - na komunitu (11)
Ako sa zakladá web? Treba mať živnosť? Chcem web s...
|Linux a hry (4)
Ahojte chcel by som ci mi vie niekto poradiť čítal...
|Caute, spravil som hru (3)
vyjde 26.6 na Steame, vola sa Colorace. Ak niekoho...
|Screenshots (66838)
Vkladajte sem vaše zaujímavé screenshoty z hier. O...
|Filmy filmy filmy film... (48766)
O filmoch. Hádam chápete....
|Off-topic (135442)
Čokoľvek, čo budete chcieť povedať, možete spraviť...
|Sector hraje ... (130149)
:diskoška o HRACH, ktore prave hravate, ale aj o t...
|Playstation 5 (2213)
Playstation 5 fórum - Všetko týkajúc sa tejto plat...
|Svet, ukrajina, vojny ... (56714)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2026 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk