"Nemožné!" To bol komentár redaktora z anandtechu, keď mu oznámili, že firma Sparkle pracuje na pasívne chladenej verzii GF 8800 GT, ktorá je momentálne právom považovaná za kráľovnú v ríši grafických kariet. O to väčšie bolo jeho prekvapenie, keď sa mu karta dostala do rúk a správy o v Photoshope upravených fotkách karty sa nepotvrdili.
Masívny „radiátorový“ pasív je natočený smerom k procesoru, čo by hlavne vo veľkých (a dobre usporiadaných) skriniach malo byť plusom. Karta by v tom prípade bola ochladzovaná prúdom vzduchu z pomocných skrinkových ventilátorov, resp. zo zdroja. Po technickej stránke je karta presnou kópiou klasickej verzie a zachované ostali aj takty – 600 MHz jadro, 1,5 GHz shadre, 1,8 GHz pamäte.
Viac ako výkon nás v tomto prípade zaujíma teplota. Predsa len, zhruba vieme, čo po silovej stránke môžeme očakávať od jadra G92. Ovšem pasívne uchladiť 754 miliónov tranzistorov, to je už iná káva. V idle režime majú aktívne i pasívne chladená karta rovnaké teploty, konkrétne 76 stupňov. Situácia sa dramaticky zmení po zapnutí Crysis (obr. 2), kde má normálna GT 94 °C, pasívna karta Sparkle so zapnutými ventilátormi v skrinke 106°C a ničím nechladená pasívna karta dokonca 111°C. Vysoká teplota karte zrejme nevadila (aj keď slovíčko "nevadila" by sa možno zišlo dať do úvodzoviek) a všetky testy prebehli v poriadku. Zaujímavé je ešte meranie teploty procesora (obr. 3), ktorú absolútne tichá GT zvýši iba o 3°C.
Cena produktu je stanovená na 319 dolárov.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Sony prvýkrát reagovalo na kritiku hráčov, od konca retailových hier však neustúpi 258
- Múmia 4 potvrdila návrat Beniho a Ardetha Baya 27
- AI firmy vo veľkom skupujú a ničia knihy, chcú lepšie modely aj náskok pred konkur 99
- V EÚ začali platiť nové pravidlá práva na opravu, výrobcovia musia pomôcť aj po zá 49
- Spider-Man: Brand New Day podľa odhadov otvoril na 927 miliónoch dolárov 43
- 10 hier, ktoré posunuli hranie vpred 28
- Xbox konzoly už zvýšili ceny 73
- Spider-Man Nový deň - filmová recenzia 11
- Saudská skupina dokončila kúpu EA za 55 miliárd dolárov 47
- Čínska FPS The Defiant ukazuje druhú svetovú vojnu z netradičného pohľadu 16 zobraziť viac článkov >












