Vyskúšali sme si demo hororovej hry Among Ashes |
Teda ono to nie je úplne iba jedna hra.
Milujem nezávislé hry. Ich osobité kúzlo neokukaných nápadov a kreatívneho experimentovania, oslobodeného od finančných a tvorivých polien pokladaných vydavateľmi je jednoducho nenahraditeľné. Jedna takáto hra so sviežosťou originality je aj horor Among Ashes.
Ak by som mal unikátnosť tohto titulu aj napriek jeho suchopárnemu názvu opísať, tak hráte v podstate dve hry zároveň. Teda oni sú vlastne tri, ale tá posledná je len taká dočasná zábavka v podobe kopírky prvého Quake. Prvá z týchto dvoch hier sa odohráva priamo na obrazovke vášho CRT monitora. Link na ňu vám poslal váš kamarát a je od neznámeho autora s neznámym osudom. Volá sa Night Call a hráte v nej za policajta v obrovskom sídle preplnenom hádankami, dverami, nemŕtvymi a muníciou proti nim. Znie vám to celé povedome? Máte pravdu, je to Resident Evil 1 zas a znova. Hra sa touto inšpiráciou aj tak absolútne netají, či už svojou retro ps1 grafikou, naratívom, štýlom hádaniek alebo hrateľnosťou. Rozdiely sa samozrejme ale nájdu. Vďaka súčasným technológiám má Night Call oveľa viac polygónov, možnosť hrať z prvej osoby, absenciu nahrávacích obrazoviek medzi dverami atď.
Druhá hra z trojbalíka je zase walking simulátor, kedy hráte za hráča, ktorý Night Call prechádza doma na svojom počítači. Na konci dema totižto môžete na chvíľu odísť od monitora a voľne sa prechádzať po prostredí bytu v realistickej a veľmi pekne spravenej grafike. Tu sa dostávam konečne k tomu skutočne zaujímavému. Pretože podobne ako demo Among Ashes aj survival horor Night Call je nekompletná hra. Počas hrania totiž narazíte na divné až desivé chyby alebo iné zábrany, ktoré v deme ovplyvňujú a mali by aj v plnej hre ovplyvňovať to, čo sa hlavnej postave mimo obrazovku monitora bude diať. Ako presne to bude fungovať napríklad po mechanickej stránke nám ale hra bohužiaľ, mimo jednu naratívnu udalosť, príliš nenaznačuje. S ukážok, ktoré sú na Steame, si ale trúfam povedať, že hráč bude musieť dynamicky prepínať medzi dvoma typmi hry, keďže jeho činy v jednej budú vplývať na to druhé a naopak.
Demo, samozrejme, nie je dokonalé vo viacero veciach. Walking simulator časť nie je úplne najlepšie optimalizovaná a AI zombíkov a zvuky by potrebovali zopár úprav a vylepšení. Stále ide však o problémy veľmi skorej demo verzie, a preto vám odporúčam hru nezavrhnúť a sledovať. Ja určite budem, lebo atmosféru má, unikátne nápady tiež, vyzerá veľmi pekne a z dostupných ukážok sa zdá, že vývojári majú s ňou ešte veľké plány. Toto demo si budete môcť zahrať aj vy a to od 15. apríla v rámci Steam FPS Festu.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nové megazľavy spustené 30
- Slovenská hra Medieval od Cypronie prekonala crowdfundingový cieľ za jediný deň! 41
- Google Maps dostáva najväčší update za posledné desaťročie, pribudne aj Gemini 23
- RECENZIA: John Carpenter's Toxic Commando 22
- Súd so Sony o 2.7 miliardy dolárov práve začal - britská žaloba rieši ceny v PlayS 82
- Crimson Desert predstavil svoje požiadavky na PC, ROG Xbox Ally a aj rozlíšenia na 53
- Microsoft k 25. výročiu Xboxu vydá niektoré klasické hry 25
- Ruské štúdio pripravuje propagandistickú hru Ukrainian Warfare: Gostomel Heroes o 49
- Steam Machine mieri na 1080p a 30 fps pre verifikované hry 58
- CD Projekt a Nvidia ohlásili zapracovanie RTX Mega Geometry do Witchera 4, zvýši f 48 zobraziť viac článkov >
|
PC
PS5 Vývoj: Rat Cliff Games / Rat Cliff Games Štýl: Akčná Adventúra
| ||
|
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
| |||












