GDS Prague 2025 láme rekordy: vyše 100 rečníkov, 90+ indie hier a 2 500 návštevníkov |
GDS Prague 2025 zaznamenalo rekordnú účasť – vyše 100 rečníkov, 90+ indie hier a 2 500 návštevníkov – a opäť potvrdilo pozíciu Prahy ako herného centra strednej Európy.
Pražská Game Developers Session 2025 opäť potvrdila status jedného z najdôležitejších herných podujatí v strednej Európe. Do metropoly zavítalo viac než 2 500 návštevníkov, ktorí si vypočuli vyše 100 prednášajúcich a mohli si vyskúšať rekordných viac ako 90 nezávislých hier.
Podujatie odštartovalo 5. decembra v Kongresovom centre Praha a prinieslo dvojdňový program plný prednášok, panelov, workshopov, herného biznisu aj testovania indie titulov. Dôležitým bodom programu bolo aj podpísanie memoranda o spolupráci medzi Asociáciou českých herných vývojárov, pražským magistrátom a univerzitami (ČVUT, Karlova univerzita, FAMU, Scholastika a SSPŠ Smíchov) s cieľom podporiť inkubáciu a akceleráciu študentských projektov.
Mafia, Kingdom Come aj návrat českých legiend
Veľký záujem si získala tohtoročná novinka Mafia: The Old Country od Hangar 13, prezentácia úspešného Kingdom Come: Deliverance 2, ale aj výstupy North Beach Games venované Cyberpunku 2077 a Zaklínačovi 3. Návštevníci si tiež mohli vyskúšať pripravované české tituly ako Kromlech (Perun Creative) či Phonopolis (Amanita Design).
Najväčšia indie zóna v histórii GDS
Podľa riaditeľa podujatia Pavla Baráka bol rok 2025 mimoriadne silný najmä pre nezávislú scénu:
„Tento rok sa nám podarilo ešte viac posilniť zónu nezávislých tvorcov z Česka aj zo zahraničia. Rekordný počet vystavujúcich štúdií a novinky pre začínajúcich autorov, vrátane programu Sticks, Ropes and High Hopes, posunuli festival ďalej k indie komunite.“
Návštevníci mohli na mieste otestovať množstvo projektov, pričom tie najlepšie získali ocenenia Indie Games Expo Awards:
- Best Art: Zlin City - Arch Moderna
- Best Surprise: Tidal Rush
- Editorial Selection: Dreadline Express
- Community Award: W.A.R.D
- Best Game: Legacy of Valor
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nové megazľavy spustené 30
- Slovenská hra Medieval od Cypronie prekonala crowdfundingový cieľ za jediný deň! 39
- Google Maps dostáva najväčší update za posledné desaťročie, pribudne aj Gemini 23
- Súd so Sony o 2.7 miliardy dolárov práve začal - britská žaloba rieši ceny v PlayS 82
- RECENZIA: John Carpenter's Toxic Commando 20
- Crimson Desert predstavil svoje požiadavky na PC, ROG Xbox Ally a aj rozlíšenia na 53
- Microsoft k 25. výročiu Xboxu vydá niektoré klasické hry 25
- Nvidia zvýšila podiel na trhu desktopových grafických kariet na 95 percent, AMD kl 59
- Steam Machine mieri na 1080p a 30 fps pre verifikované hry 58
- CD Projekt a Nvidia ohlásili zapracovanie RTX Mega Geometry do Witchera 4, zvýši f 48 zobraziť viac článkov >












