PRIHLÁS

AMD si z cien pamäti veľkú hlavu nerobí, keď budú zákazníci potrebovať, kúpia si

AMD na CES 2026 hovorí, že zdražovanie RAM nepovažuje za zásadné riziko a zákazníkom odporúča robiť kompromisy v konfigurácii.

pridal saver 11.1.2026 o 10:09 pod hardware
AMD si z cien pamäti veľkú hlavu nerobí, keď budú zákazníci potrebovať, kúpia si

HARDWARE > NOVINKY >

Rýchly rast cien operačných pamätí RAM sa stal jednou z hlavných tém PC trhu začiatkom roka 2026. Zdražovanie sa dotýka najmä DDR5 modulov, no tlak na ceny cítiť aj pri úložiskách a čiastočne pri grafických kartách. V rozhovore na CES 2026 sa k situácii vyjadril Rahul Tikoo, senior viceprezident a šéf klientského segmentu v AMD.

Podľa Tikooa aktuálne zdražovanie pamätí nepredstavuje pre AMD zásadný problém a neočakáva, že by malo v tomto roku negatívny vplyv na obchodné výsledky firmy.  Pripúšťa však, že vyššie ceny budú citeľné pre koncových zákazníkov. Tí, ktorí nový počítač skutočne potrebujú, budú podľa neho musieť hľadať spôsoby, ako sa s rastúcimi nákladmi vyrovnať.

AMD podľa Tikooa ponúka široké portfólio procesorov v rôznych cenových hladinách, čo má zákazníkom umožniť prispôsobiť konfiguráciu rozpočtu. Prakticky to znamená zníženie kapacity RAM, výber lacnejšieho procesora alebo úspory na iných komponentoch. Alternatívou môže byť aj nákup hotovej zostavy s kompromisnou konfiguráciou.

Hoci je tento prístup z pohľadu výrobcu pragmatický, pre mnohých používateľov ide o nepopulárne riešenie. Menej pamäte alebo slabší procesor môžu mať dlhodobý vplyv na výkon a životnosť zostavy. V texte sa preto objavuje aj úvaha o kreatívnejších riešeniach, ako je použitie bazárových pamätí alebo komponentov zo starších počítačov.

Zatiaľ čo AMD zostáva voči vývoju trhu krátkodobo pokojné, neistota okolo cien RAM vyvoláva medzi spotrebiteľmi obavy. Najmä tí, ktorí musia počítač nahradiť okamžite, sú nútení voliť medzi kompromismi v konfigurácii alebo vyšším rozpočtom, než pôvodne plánovali.





Páči sa mi! (+1)







Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Cyberpunk phantom liberty - ne... (2)
Ahojte, mam taky problem, ktoreho riesenie som nen...
|Vaše top 3 hier za posledných ... (4)
2015 1. Witcher 3 2. Life is Strange 3. Soma ...
|Akú pc stoličku do 300€ (10)
Ahojte Chcem si kúpiť nejakú dobrú stoličku k ...
|Monitor 34" aoc cu34g2xp/bk pr... (5)
Kúpil som 34" AOC CU34G2XP/BK, len mám menší probl...
|Vianočná rozdávačka 2025 (13)
Šťastné a krásne sviatky vám všetkým. Veľa lásky, ...
|Filmy filmy filmy film... (48211)
O filmoch. Hádam chápete....
|Screenshots (65208)
Vkladajte sem vaše zaujímavé screenshoty z hier. O...
|Čo vas dnes nasr... nahnevalo ... (44754)
Opozitum temy co vas dnes potesilo , takze sem sa ...
|Hlavná diskusia (34)
O všetkom, respektíve ak máte nejaké otázky alebo ...
|Diskusia k hlasovaniu (sector) (11275)
Tu môžete rozviesť svoje zahlasovanie v sector hla...
|Svet, ukrajina, vojny ... (48625)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2026 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk