Rekordné tržby nestačili, výrobca pamätí SK hynix sklamal investorov aj napriek AI boomu |
Akcie firmy po zverejnení výsledkov výrazne oslabili a ukázali, aké vysoké očakávania dnes panujú okolo AI trhu.
Juhokórejský výrobca pamätí SK hynix zverejnil finančné výsledky za druhý kvartál 2026, počas ktorého dosiahol rekordné tržby vo výške 79,3 bilióna wonov (približne 55,6 miliardy dolárov). To predstavuje medziročný nárast o 257%, no napriek tomu firma investorov sklamala.
Analytici totiž očakávali ešte vyššie tržby na úrovni približne 84 biliónov wonov. Za nenaplnením odhadov podľa nich stojí pomalší rozbeh dodávok pamätí HBM4, pričom časť príjmov z nich sa premietne až do výsledkov nasledujúceho štvrťroka.
Reakcia trhu bola okamžitá. Akcie SK hynix po oznámení výsledkov klesli približne o 9,6%. Investori zároveň čoraz hlasnejšie kritizujú firmu za to, že nedokáže jasnejšie vysvetliť, ako bude dlhodobo profitovať z pokračujúceho rozmachu umelej inteligencie.
Samotná spoločnosť však zostáva optimistická. Očakáva, že dopyt po pamätiach bude naďalej rásť, a preto rozširuje viacročné kontrakty so zákazníkmi, ktoré majú zabezpečiť stabilné dodávky. Zároveň plánuje tento rok investovať približne 40 biliónov wonov (27,6 miliardy dolárov) do ďalšieho rozširovania výroby.
Situácia zároveň naznačuje, že investori začínajú byť opatrnejší voči obrovským investíciám technologických gigantov do AI infraštruktúry. Hoci SK hynix naďalej verí v pokračovanie boomu, na burze už samotné rekordné čísla nestačia - očakávania sú ešte vyššie.
Pre bežných používateľov a hráčov však správa neprináša veľa pozitív. Silný dopyt po pamätiach zo strany AI sektora naďalej obmedzuje dostupnosť čipov pre spotrebiteľský trh, čo udržuje ceny RAM modulov aj SSD diskov vysoko. Navyše sa objavujú odhady, podľa ktorých by produkcia niektorých typov pamätí mohla budúci rok klesnúť až o 70%, čo by mohlo ďalšie zdražovanie aspoň čiastočne spomaliť, no zároveň udržať ceny na zvýšenej úrovni.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- 10 hier, ktoré zmenili herný priemysel k horšiemu 81
- Hráči plánujú týždňový bojkot PlayStation, chcú protestovať proti krokom Sony 120
- Avengers: Doomsday na Comic-Cone ukázal Dooma, tri vesmíry aj návrat Peggy Carter 25
- Spider-Man: Brand New Day dostáva recenzie 42
- Sám doma sa môže vrátiť s dospelým Kevinom, Disney už rokoval s Macaulayom Culkino 47
- Spoluzakladateľ Rockstaru: Ak hráči chcú fyzické hry, firmy by im ich mali ponúkať 48
- EÚ schválila predaj Electronic Arts saudskoarabskému konzorciu za 55 miliárd dolár 83
- Kratos sa po God of War: Laufey vráti ako hlavný hrdina ďalšej hry 117
- RECENZIA: Halo: Campaign Evolved 90
- RECENZIA: Above the Snow 1 zobraziť viac článkov >













