"Kde udělali soudruzi z MS chybu?“ pýta sa väčšina majiteľov konzoly Xbox 360. Príliš veľká chybovosť produktu je dôvodom, prečo má hlavu v smútku nie len celý Microsoft, ale hlavne široká hráčska obec. Zdá sa však, že Achillova päta Xboxu je konečne odhalená. Ako sa predpovedalo, najhorším faktorom spôsobujúcim enormné množstvo porúch je teplo. Na príklade dvoch konzol, jednej kúpenej koncom roka 2005, a druhej už reklamovanej v máji tohto roku sa pokúsime celú záhadu rozlúsknuť.
Prvá sa pod nekompromisnú sondu digitálneho teplomeru dostala konzola z roku 2005. Pri pustenom DVD sa teplota Xboxu vyšplhala na 45 °C, čo bolo o 22° viac ako teplota v miestnosti (za normálny sa v takýchto prípadoch pokladá rozdiel do 10 °C). Rýchlosť vyfukovaného vzduchu bola 1,1 m/s, čo je len polovica, resp. tretina hodnoty, ktorú dosahujú chladenia v bežnom desktopovom PC.
Nasledovalo meranie teploty grafického subsystému (LSI). Ten sa po piatich minútach hrania zohrial na „príjemných“ 70 °C, pričom teplotný gradient bol zhruba 10°C/minútu. O 15 minút už LSI hrial ako malá piecka (80 °C) s 57 stupňovým rozdielom oproti izbovej teplote. Teplota procesoru v tom čase dosahovala 58 °C. Pri vnútornej teplote 35 °C (nič nezvyčajné aj na slovenské pomery) by mohol LSI mať cez 100 °C a to už naozaj nie je zdravé pre žiadnu elektroniku.
Pointa sa ale bohužiaľ ešte iba blíži. Aké myslíte, že dosiahol v teste teploty opravený (májový) Xbox? Rovnaké! K tomu sa už dá povedať len jediné. Falcon (prípadne aspoň Elite, keďže podľa informácii v OXM má aj táto verzia upravené chladenie).
Pre doplnenie informácii o chladení Xboxu ešte uvádzame najnovšiu "super hi-tech" metódu, ako bez porušenia záruky zistiť, či je váš domáci (teplý) miláčik vybavený novým typom chladenia. Stačí vám k tomu iba digitálny fotoaparát a tento postup, prípadne digitálny fotoaparát pri použití rovnakého postupu môžete nahradiť zdrojom svetla a dobrým okom.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Microsoft prepustil 9000 zamestnancov pre AI, jeden z vedúcich im odporúča obrátiť 123
- Takmer 10 minút hrateľnosti z Mafia: The Old Country 156
- Zomrel herec Michael Madsen známy z Tarantinoviek a kopy hier 26
- OpenAI o1 model sám seba skopíroval na externý disk, ako istotu pred vypnutím, Cla 73
- Stop Killing Games petícia prekročila 1 milión podpisov 62
- Júlové hry 17
- RECENZIA: System Shock 2: 25th Anniversary Remaster 30
- Fanúšikovský remake Counter-Strike 1.6 s názvom CS: Legacy narazil na právne probl 19
- Nové Alza dni zľavy spustené 17
- Letný Steam výpredaj už pomaly končí 56 zobraziť viac článkov >