Čipy z amerických a japonských TSMC tovární budú drahšie |
Podľa očakávaní budú v zahraničných továrňach čipy drahšie.
Taiwanské TSMC už pripravuje svoje zahraničné továrne, aj keď rovno upozorňuje, že v Amerike a aj Japonsku vyrábané čipy budú približne od 10 do 30% drahšie.
Firma totiž práve jedná s odberateľmi o objednávkach z oboch závodov. Kde hovorí, že N4 a N5 procesy budú o 20-30% drahšie ako v Taiwane a staršie technológie N28/N22 a N16/N12 budú stáť o 10-15% viac.
Zrejme sa tak v Amerike budú vyrábať čipy pre menej cenovo citlivé zariadenia, či už vládne objednávky, alebo drahšie veci, kde sa cena čipu stratí. Ide hlavne o zvýšenia pre stavebné a aj prevádzkové náklady tovární, ktoré sú vyššie ako na Taiwane, pričom si TSMC chce udržať svoju maržu, ktorá je 53%.
V Japonsku sa už s odberateľmi a s podporou miestnej vlády dohodli, v USA sa ešte vyjednáva so zákazníkmi. Medzitým sa už hovorí, že niektorí zákazníci uvažujú nad presunom objednávok do Samsungu alebo Intelu. AMD a Qualcomm uvažujú o Samsungu, Nvidia pre zmenu uvažuje nad Intelom. Firmy však bežne menia výrobcov pre rôzne čipy podľa cien a kapacít výrobcov. TSMC pre nich nechce ceny znižovať. Nakoniec o zákazky sa neboja, keďže výroba je stále na maxime. Oproti tomu však napríklad Applu stále dáva 20-30% zľavy.
Šéf Samsung aktuálne k tomuto povedal, že je možné, že do piatich rokov predbehnú TSMC. Ako prvý totiž rozbehol 3 nm proces a teraz už začína boj o 2nm.
| NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- YouTube blokuje prehrávanie videa v prehliadačoch pri zamknutej obrazovke na mobil 108
- Nové zľavy už boli spustené, môžete nakupovať 42
- Nový Xbox Magnus má byť hybridná PC konzola 134
- The Last of Us seriál bude mať zrejme len tri série 97
- CXMT ide proti prúdu, predáva lacné DDR4 pamäte 52
- Nvidia vraj nevydá Super verzie grafík, meškať má aj generácia RTX 60 Rubin 129
- PGS bolo odkúpené Smarty reťazcom 55
- Nový Xbox je v pláne na koniec roka 2027 90
- Honor Power2 kopíruje dizajn iPhonu 17 Pro až tak, že pridal nefunkčnú kameru, aby 43
- Marketing GTA VI začne v lete, šéf Take 2 verí, že sa hra neodloží 50 zobraziť viac článkov >













