PRIHLÁS

Life is Strange

Používateľská recenzia

PC
pridal F1REFLY 7.2.2016 o 10:57 pod recenzie

10


 

Life is Strange je hra od celkom neznámeho francúzskeho štúdia Dontnod, ktoré má za sebou komerčne nie veľmi úspešné dielo Remember Me. Podarilo sa im konečne preraziť? Áno a ako!

 

Telltale by mohlo závidieť 

Väčšina ľudí určite hrala, alebo pozná aspoň jednu epizodickú adventúru od matadorov tohto žánru - Telltale Games. Nech už sa ale bavíme o ich prvých počinoch (Sam a Max), najlepších sériách (prvá sezóna The Walking Dead a The Wolf Among Us) alebo o priemernom zvyšku, Life is Strange ich strčí všetky do vrecka. Každučký aspekt tejto hry je o niekoľko tried vyššie, než u ostatných hier tohto žánru. Prečo je to tak?

 

Technická stránka hry na výbornú 

Prvá z vecí, ktorú uvidíte, je samozrejme grafické spracovanie. Ak sa budeme baviť čisto o kvalite grafiky, môže sa niekomu zdať nič moc, lenže o to tu nejde. Ide o tú štylizáciu, ktorá je úžasná a dopomáha tak tvarovať jeden zo základných kameňov hry. Každá z lokácií (ktorých tu je celkom dosť) má svoj osobitý vzhľad a atmosféru. K tomu si ešte pripočítajte parádny hudobný sprievod, ktorý sem perfektne sedí a určite si po dohraní hry stiahnete alebo vypočujete určité skladby.

 

 

Volám sa Max Caulfield

Technická stránka by sama o sebe ale nestačila. Obrovským ťahúňom hry je jej príbeh a postavy. Dej hry sa odohráva na strednej umeleckej škole v jednom zapadnutom mestečku menom Arcadia Bay. Hlavná hrdinka, čerstvá 18-ročná Max zistí, že dokáže vraciať čas. Celá prvá epizóda slúži na predstavenie ako hlavnej hrdinky, tak aj ostatných vedľajších postáv, rovnako tak ich myšlienkových pochodov a tiež k načrtnutiu príbehu, ktorý tu má dve roviny. Jedna z nich sa týka vyšetrovania toho, čo sa stalo so študentkou Rachel Amberovou, ktorá úplne náhle zmizla pred šiestimi mesiacmi. Druhá príbehová línia je na pozadí a motá sa okolo extrémnych zmien v počasí a možnej nadchádzajúcej apokalypsy.

 

Postavy sú tu zaujímavé, nie sú len zlé alebo dobré, ale ako časom zistíte, každá z nich má dôvod pre svoje konanie. A ak budete chcieť, môžete sa nakoniec so všetkými z nich spriateliť aj cez prvotné rozpory. Vaše rozhodnutia v hre voči postavám preto poriadne zvážte, pretože sa vám môžu v priebehu hry vymstiť.

 

 

Úplne úchvatná atmosféra 

Už som o tom písal skôr, ale spomeniem to ešte raz. Atmosféra je tu úplne parádna a hra vás ihneď vtiahne do svojho príbehu. Všetko tu pôsobí veľmi uveriteľne, od správania ľudí, cez dialógy, rôzne situácie a tiež rozhodnutia a ich následky. Kým prvé dve epizódy sú skôr komédie a zoznamujú hráča s prostredím a postavami, od konca druhej epizódy začne ísť do tuhého a hra sa postupne premení na drámu. Všetko je tu tak uveriteľné, že vám na postavách bude skutočne záležať, budete sa o niektoré báť, iné budete neznášať a odporúčam si všetko prezerať a s každým pokecať.

 

 

Life is Strange nie je len "filmeček", kde sem tam vyberiete odpoveď a potom čakáte, až opäť budete môcť niečo urobiť. Skôr než novšie diela od Telltale Games, hra pripomína prvú sezónu TWD. Našťastie je v tejto hre väčší priestor a voľnosť ako pri Telltale Games. Môžete hovoriť s postavami, hľadať veľkonočné easter eggy, čítať si najrôznejšie plagáty a pod. Toto všetko len prispieva v dobrom slova zmysle k tejto pohlcujúcej atmosfére.

 

Chceli by ste sa vrátiť v čase? 

Hrátky s časom, hlavná divízia tejto hry je skutočne super. Môžete ich využiť nielen v hlavnom príbehu, ale aj u rôznych postáv. Trebárs som sa bavil s jedným dievčaťom a spýtal sa jej na niečo, lenže ona sa urazila a povedala mi, že nikoho nezaujíma, že je jej matka v nemocnici. Vrátil som čas a začal rozhovor tým, že som práve vyzdvihol túto vec. Zrazu bola hneď zhovorčivejšia a milo prekvapená. Tiež môžete zachrániť určitých ľudí pred nehodami (napr. varovať kamarátku, aby sa posunula trochu bokom, takže do nej nič nevrazí a ona neskončí v bazéne).

 

 

A keď už som pri tom čase. Pamätáte, ako u hier od Telltale máte na všetky vaše voľby časový limit? Tu nič také nie je! Konečne niekomu došlo, že toto tlačenie k rýchlej odpovedi bola funkcia, ktorú tu nikto nechcel. Medzi akoukoľvek (aj dôležitou) voľbou sa môžete rozhodovať kľudne aj celý deň. Máte tu teda čas na všetko. A keď už som načal tie voľby...

 

Ach, tie voľby...

Zabudnite na to, že u Telltale na vašich voľbách nezáleží a hra si ide svojou vlastnou cestou, aj keď vám na začiatku každej epizódy tvrdia opak. Tu to je úplne inak. Záleží aj na menších voľbách, ktoré vám neprídu dôležité. Celá hra je postavená na hrách s časom, ale práve tieto voľby ukazujú, ako je to celé premyslené. Nebudem tu spoilovať, ale počas hrania hry narazíte na skutočne ťažké rozhodnutia. Také, u ktorých si nebudete vedieť rady, čo vybrať. A práve vďaka pretočeniu sa môžete mrknúť, ako by to vyzeralo, keby ste sa rozhodli inak. Lenže nenechajte sa zmiasť - tieto dôležité rozhodnutia sa vám vrátia aj neskôr v ďalších epizódach, takže stále musíte vyberať s rozumom.

 

 

Kvalita za nízku cenu

Dosť vecí som tu nerozoberal. Trebárs úžasné menu, ktoré je štylizované ako denník hlavnej hrdinky - Max. Máte tu aj všetky dokumenty a fotky, na ktoré v hre narazíte a ako menší bonus dokonca aj vlastný mobil, kde dostanete sem tam od niekoho SMSku. Taktiež musím vyzdvihnúť Directors Commentary, ktorý je k hre úplne zdarma.

 

Ďalej by som sa pozastavil aj pri dĺžke hry, ktorá je úplne parádna. Každá jedna epizóda trvá okolo 3,5 hodiny s výnimkou štvrtej, ktorá je o niečo dlhšia (4h.+) (ak prechádzate skutočne všetko...) Túto hru nemá zmysel prejsť čo najrýchlejšie, sami sa tak ochudobníte o tú atmosféru a niektoré zaujímavé momenty v hre.

 

 

Potom tu je samozrejme otázka ceny. Oplatí sa kúpiť túto hru za 20 eur? Odpoveď je jednoduchá: Aj keby tá hra stála 60 eur, tak sa to stále oplatí. Táto hra je proste niečo, čo by si nemal nechať újsť žiadny hráč. Len ťažko sa dá opísať to, ako neustále vidíte, že Dontnod do tohto diela dali svoju dušu a pokúsili sa vytvoriť niečo iné. Popri tých komerčných hrách od Telltale je toto to, čo by malo byť na tróne všetkých epizodických adventúr.

 

Plusy

+ atmosféra
+ príbeh
+ postavy
+ uveriteľnosť sveta
+ štylizácia
+ hudba
+ CZ titulky (neoficiálny preklad)
+ ENG dabing (výborné hlasy postáv)
+ veľa odlišných miest
+ dĺžka hry
+ kopa easter egg-ov
+ nízka cena
+ a veľa ďalších vecí...

 

Mínusy

- Pre niektorých kvalita grafiky, no o grafiku v tejto hre vôbec nejde... Ide o kvalitný príbeh!

 

Konečný verdikt

Moje hodnotenie: 10/10

 

Priznám sa, že mi vyhŕkla nie jedna slza na začiatku štvrtej a na konci piatej epizódy. Táto hra ma proste tak pohltila, že som súcitil s postavami a prežíval toto všetko na vlastnej koži. Life is Strange je unikátne dielo, ktoré by si mal zahrať každý poriadny hráč. Hra si vás určite získa, zvlášť ak máte radi kvalitné príbehy s parádnou atmosférou a postavami, ktoré nie sú len zlé alebo dobré. Hre po prejdení udeľujem maximálne možné hodnotenie a čakám, čo vymyslí štúdio Dontnod nabudúce.

 


napísal F1REFLY 7.2.2016Páči sa mi!

10
LIFE IS STRANGE

PC
PS3
PS4
Xbox 360
Xbox One

Vývoj: Square Enix / Dontnod Entertainment
Štýl: Adventúra
Dátum vydania: 30.1. 2015
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
NOVÉ RECENZIE HRÁČOV
8.0
| Doom Eternal
[pridal DarkDRAGON 31.3.2020 37]
| Zombíci v hrách
[pridal Combat77 25.1.2020 26]
4.0
| Need for Speed Heat
[pridal Pucin 19.1.2020 10]
9.9
| Ultimate Doom - Nestárnuca Klasika
[pridal 29.11.2019 10]
| CrisTales (demo)
[pridal Regina Spectra 10.11.2019 0]
| Predstavenie Apple Arcade
[pridal Zemla 28.9.2019 0]
| Dojmy: Midnight Ghost Hunt - Alpha Test
[pridal tamo323 27.8.2019 0]
9.0
| The Cat Lady
[pridal de Bielawa 13.8.2019 8]
9.4
| Warhammer 40 000: Dark Heresy 2
[pridal dogyno 9.8.2019 15]
8.0
| The Sinking City
[pridal Erasermark 6.7.2019 13]
9.0
| Days Gone
[pridal TLOU MAN 44 6.5.2019 6]
8.5
| Thronebreaker: The Witcher Tales
[pridal de Bielawa 5.3.2019 6]
| Epic vs. Steam vs. hry vs. hráči
[pridal mmiminoo 3.2.2019 70]
| Prečo je Epic Games Store skvelý pre herný priemysel
[pridal Herr Roman 29.1.2019 209]
9.0
| TV: The Punisher - 1.séria
[pridal Boss Marťas 15.1.2019 10]
8.5
| Drakensang: The Dark Eye
[pridal de Bielawa 6.1.2019 7]
9.0
| Return of the Obra Dinn
[pridal Lietadlo 18.12.2018 3]

SECTOR MAGAZÍN

pdf

Sector Magazín #122


SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
| Apple watch series 3 (0)
Plánujem si kúpiť Apple watch Series 3. Bude to mô...
| Obľúbená herná firma (5)
Aká je vaša obľúbená herná firma a prečo? Môžete n...
| Xbox 360 (1)
Ahojte. Prosím mohli by ste mi poradiť ako uplatni...
| Pc zostava do 1200€ a 1500€ (9)
Potrebujem poradiť s dvoma PC zostavami. Jedna zos...
| Herná pc zostava alebo herná z... (8)
Čo sa oplatí viac už poskladaná Pc zostava alebo s...
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk