Advertisement

Ako je na tom herný biznis na Slovensku?

Slovenská asociácia herných vývojárov (SGDA) vydala správu o stave herného priemyslu u nás. Ako sa darí slovenským vývojárom?

Developer
pridal matus_ace 4.8.2017 o 18:11 pod hry
Ako je na tom herný biznis na Slovensku?

HRY > NOVINKY >

Aj keď o tom možno neviete, tvorba hier na Slovensku začala už 80. rokoch. Na profesionálnu úroveň sa dostala v 90. rokoch a dnes už aj naši vývojári posúvajú hranice herného média. Až doteraz sa ale nikto nevenoval presnému skúmaniu stavu herného biznisu u nás, čo teraz zmenila Slovenská asociácia herných vývojárov (SGDA) a vydala svoju vôbec prvú správu o stave herného priemyslu na Slovensku.

Na Slovensku sa podľa nej venuje tvorbe počítačových a digitálnych hier 28 spoločností a tímov rôznej veľkosti. Najväčšia spoločnosť pritom zamestnáva 200 profesionálov, pričom celkovo u nás herný priemysel zamestnáva 541 ľudí, z čoho pätinu tvoria ženy a 8% sú cudzinci. Viac ako 60% všetkých tímov pôsobí na západnom Slovensku, takmer tretina na východnom a na strednom 3%.

Ako je na tom herný biznis na Slovensku?

Celosvetovo bolo doteraz slovenskými tímami vydaných 415 hier pre rôzne platformy. Ako ukazuje infografika, najviac ich bolo vytvorených pre PC/Steam, pričom nasledujú mobilné platformy a 11% z projektov vzniklo dokonca pre stále relatívne mladú vetvu virtuálnej reality. Až 71% projektov u nás vzniká bez akejkoľvek podpory vydavateľa. Odhaduje sa, že tento rok obrat z predaja počítačových a digitálnych hier vytvorených slovenskými tvorcami prekročí sumu 33 miliónov eur. Herný trh tak stále rastie a prináša nové príležitosti, čo môže tento rok pomôcť na Slovensku vytvoriť 80 pracovných miest.

Niekoľko ďalších detailných štatistík o stave herného priemyslu na Slovensku vám ponúknu infografiky nižšie.

Ako je na tom herný biznis na Slovensku?


Páči sa mi! (+5)
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SECTOR MAGAZÍN

pdf

SECTOR MAGAZÍN
#105


SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2018 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk