Štúdia inštitútu METR zistila, že AI spomaľuje skúsených vývojárov |
Úlohy im trvali o 19% dlhšie.
Nová štúdia výskumného inštitútu METR priniesla nečakané zistenie. Konštatuje, že používanie AI asistentov na programovanie ako Cursor spomalilo skúsených softvérových vývojárov, ktorí pracovali na projektoch, s ktorými boli dobre oboznámení. Vývojári odhadovali, že umelá inteligencia im skráti čas na úlohy až o 24 %, ale výsledky ukázali presný opak, keďže úlohy im trvali v priemere o 19 % dlhšie. Hoci AI navrhla často správne riešenia, experti museli venovať značný čas kontrole a úpravám, čo samozrejme spomalilo ich prácu.
Tento výsledok tak rozbíja všeobecne rozšírenú predstavu o tom, že AI neustále zvyšuje produktivitu vývojárov, čo je tvrdenie často používané pri marketingu takýchto nástrojov. Zaujímavé však pritom je, že aj keď AI prácu spomalila, samotní účastníci štúdie uviedli, že vďaka pomoci bolo kódovanie príjemnejšie, lebo menej zaťažovalo mentálne. Prirovnali to k úprave už existujúceho textu oproti tvorbe od nuly, čo však zároveň podľa inej štúdie môže mať dopad na kognitívne schopnosti a kreativitu.
V prvom rade ide o skúsenosti
Experti ale upozorňujú, že k spomaleniu práce s AI môže dôjsť najmä u skúsených vývojárov v známom prostredí. Výsledky tak môžu byť odlišné pri junioroch alebo pri práci s cudzími základmi, kde štúdie preukázali výrazné zvýšenie produktivity až o 26–39 %. Softvérová firma Atlassian pritom zdôrazňuje, že hoci vývojári vďaka umelej inteligencii ušetria cez 10 hodín týždenne, často tieto úspory vytvárajú iné problémy. Medzi ne patrí napríklad zlá komunikácia tímu, nejasné smerovanie projektu alebo trávenie času hľadaním informácií.
Podľa štúdie teda AI nie je univerzálnym riešením na zvýšenie efektivity vývojárov. Potom teda vzniká otázka, či investície do podobných nástrojov prinášanú očakávaný prínos, ako napríklad v prípade Microsoftu, ktorý v dôsledku integrácie AI prepustil už viac ako 9000 zamestnancov. Skúsení programátori predsa len musia aj k vopred vytvoreným kódom pristupovať opatrne, dôkladne kontrolovať navrhovaný kód a testovať ho.
Celkovo METR štúdia pripomína, že AI môže byť síce výhodou pri odľahčení mentálneho zaťaženia, ale nie vždy zrýchli prácu. Pri zavádzaní takýchto nástrojov preto musia firmy brať do úvahy špecifiká projektov, úrovne skúseností vývojárov aj organizačné procesy.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Microsoft prepustil 9000 zamestnancov pre AI, jeden z vedúcich im odporúča obrátiť 123
- Takmer 10 minút hrateľnosti z Mafia: The Old Country 156
- OpenAI o1 model sám seba skopíroval na externý disk, ako istotu pred vypnutím, Cla 73
- Stop Killing Games petícia prekročila 1 milión podpisov 62
- Nové Alza dni zľavy spustené 21
- Ghost of Yotei ukázal svoj gameplay 133
- Júlové hry 17
- RECENZIA: System Shock 2: 25th Anniversary Remaster 30
- Letný Steam výpredaj už pomaly končí 56
- Fanúšikovský remake Counter-Strike 1.6 s názvom CS: Legacy narazil na právne probl 19 zobraziť viac článkov >