PRIHLÁS

História Halo série

Keďže bola práve ohlásená Halo Master Chief kolekcia pre PC, ohliadnime sa späť po celej Halo sérii.

pridal saver 16.3.2019 o 15:35 pod hry
História Halo série

HRY > NOVINKY >

Legendárna séria Halo dostáva svoju kolekciu aj na PC, pričom na Xbox One sa kompletizuje, pozrime sa aké hry vlastne v sérii vyšli a čo ponúkali.

 

2001 - Halo Combat Evolved - Xbox (PC v roku 2003) - Sector hodnotenie PC verzie 7.5 - priemer vo svete 9.7 na Xbox, 8.3 na PC

História Halo série

Pôvodne hra plánovaná pre Mac a PC sa po odkúpení Bungie Microsoftom plne prepracovala na novú Xbox konzolu a stala sa jej launch titulom. Okamžite sa stala hitom, priniesla neokukaný štýl, voľnosť, pôsobivé scenérie a na konzoly prekvapivo hrateľné FPS spracovanie. To dovtedy nebolo, podobne ako možnosť nosiť v hre len dve zbrane, rovnako hra naznačila aj budúcnosť autohealu s regenerovaním štítov.

V kampani sme spoznali spartan vojaka John 117 prezývaného Master Chief, jeho AI Cortanu a ich cestu na prvý Halo prstenec. Sledovať budeme odhalenie jeho cieľa, ako aj prvý kontakt so spoločenstvom Covenant.

Napriek tomu, že Halo prstence a koncept za nimi bola doslova okopírovaná a mierne modifikovaná verzia knižnej série Ringworld Larryho Nivena, všetci ho prijali a Niven len okomentoval, že na prstence nemá copyright. Samotné rasy a príbeh však už boli originálne a chytili hráčov.

Neskôr, v roku 2003 prišla prvá Halo hra aj na PC, ale slabý port, na PC zastaralá grafika a rovnako zvláštna arkádová hrateľnosť s množstvom repetitívnosti a copy&paste levelov nedokázali výraznejšie zaujať.

Samotná hra mala aj možnosť splitscreen hry a multiplayer, aj keď multiplayer len na jednej konzole alebo cez lan, keďže vtedy ešte nebol online multiplayer rozbehaný.

 

 

2004 - Halo 2 - Xbox (PC v roku 2007) Sector hodnotenie 9.1, priemer vo svete 9.5 na Xbox a 7.2 na PC

História Halo série

Zatiaľ čo Halo 1 bol len offline titulom, Halo 2 pridalo online multiplayer, sám o sebe prakticky rozbehol Xbox Live, platenú multiplayerovú službu Xbox konzol. Halo 2 sa držalo na prvom mieste hrávanosti až do vydania Gears of War o dva roky neskôr. Multiplayer bol návykový, prehľadný a jednoduchý. Vtiahol hráčov do hry ešte viac a spravil z nej legendu.

Master Chief v druhej hre zachraňuje Zem pred útokom a spoznávame aj ďalšiu postavu z nepriateľskej strany Covenantov, Elite vojaka nazvaného Arbiter. Autori tým chceli pridať viac rozmanitosti v hrateľnosti ako aj spoznanie príbehu z druhej strany.

V roku 2007 s vydaním Windows Vista sa Microsoft pokúsil Xbox Live rozbehnúť aj na PC, ale s hrou sa mu to nepodarilo. Podobne ako jednotka, prišla neskoro, v slabej forme a dokázala zaujať len málo hráčov.

 

 

2007 - Halo 3 - Xbox360 - Sector hodnotenie 9.5, priemer hodnotení 9.4

História Halo série

Halo 3 dostalo (ako ukončenie trilógie) najmasívnejšiu reklamnú kampaň s heslom Finish the Fight a na Xbox360 Bungie prinieslo ako masívne vylepšenú grafiku, tak aj novinku do série a to online kooperáciu celou kampaňou. Kampaň tentoraz dostala rozmanitosť, menej repetitívnosti a viac dôrazu na príbeh. Záver trilógie bol skutočne excelentný. 

K znovu vylepšenému multiplayeru tentoraz pribudla možnosť ukladania vlastných gameplay scén ako aj Forge editor, v ktorom si hráči mohli vytvoriť vlastné mapy.

 

 

2009 - Halo Wars - Xbox360 - Sector hodnotenie 8.5, priemer hodnotení 8.2

História Halo série

Prvý Halo titul, ktorý nebol od Bungie a nebol ani akčný, bol Halo Wars. Veľmi pôsobivá stratégia, ktorú vytvorilo Ensemble Studios ešte pred svojim zrušením a dokázalo previesť realtime stratégie na konzoly v hrateľnej forme. Hra vo svojom štýle bola o rozširovaní základne, vyrábaní a vysielaní jednotiek do boja. Bola špecificky určená pre Xbox360 a na PC nevyšla, možno aj pre zrušenie štúdia Ensemble.  Až v roku 2017 ju po vydaní Halo Wars 2 Microsoft preportoval aj na PC.

Príbehovo sme sa dostali 20 rokov pred Halo 1 a šesť rokov po prvom útoku Coventantov na ľudstvo. S loďou Spirit of Fire sme objavili umelú planétu podobnú ako v Halo 4 a sledovali boje o ňu v rozsiahlej ponuke CGI scén.

 

2009 - Halo 3: ODST - Xbox360 - Sector hodnotenie 8.5, priemer hodnotení 8.3

História Halo série

V rovnakom roku prinieslo Bungie malý doplnok k Halo 3 vydaný ako samostatná hra Halo ODST, titul už nesledoval Master Chiefa, ale boje jednotiek Orbital Drop Shock Troopers na planéte Zem. Hra bola primárne zameraná na kooperáciu, ale nebol problém zahrať si ju aj sólo. Hra priniesla mierne iný štýl ako Halo a minimálne na chvíľu dokázala zaujať. Žiaľ na engine od Bungie už bolo vidieť jeho vek.

Multiplayer v hre prakticky len prebral a zhrnul 21 máp z Halo 3. Priniesol však aj jednu zaujímavú novinku a to kooperačný Firefight mód, ktorý sa stal novým lákadlom série.

 

2010 - Halo: Reach - Xbox360 - Sector hodnotenie 9.5, priemer hodnotení 9.1

História Halo série

Bungie sa veľmi rýchlo chcelo vykúpiť od Microsoftu a osamostatniť sa a tak im podľa zmluvy hneď ďalší rok spravili Halo Reach. So sériou sa rozlúčili priam skvelo. Znovu síce bez Master Chiefa, ale jedinečne približujúce udalosti pred Halo trilógiou, ako aj smrť väčšiny Spartanov, ktorí boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Covenanti si ich zobrali na mušku a im ostávalo len bojovať.  V multiplayerovej časti Reach potlačil hlavne Firefight multiplayer.

 

 

2011 - Halo Combat Evolved Anniversary Edition  - Xbox360 - Sector hodnotenie 7.0, priemer hodnotení 8.2

História Halo série

V roku 2011 sme si znovu mohli užiť starý repetitívny dizajn misií Halo, ale tentoraz v novej vylepšenej grafike spracovanej Sabre Interactive a vydanej na stiahnutie na Xbox Live. Keď už nič iné, ide o príjemnú spomienku aj s novými bonusmi ako multiplayer, kooperácia a terminálmi s novými informáciami. Microsoft tak oficiálne doplnil prvú hru do ponuky Xbox360 titulov.

 

2012 - Halo 4  - Xbox360 - Sector hodnotenie 9.5, priemer hodnotení 8.7

História Halo série

343 Industries vyrazili s kvalitou hry dych a skutočne posunuli Halo vpred. Okrem štartu Reclaimer trilógie s pôsobivým príbehom, pridali príbehovú single/kooperačnú kampaň, ktorá sa bude pravidelne rozširovať, zachovali multiplayer vo svojom vysokom štandardne a rovnako aj jemu pridali príbeh, respektíve ho do príbehu doslova vložili. Totiž tam preberiete tím spartanov v Spartan Ops časti hry.

Čo je zaujímavé, hlavnou postavou už nie je len Master Chief, ale výraznejšie miesto si získala Cortana, ktorá je na konci svojho životného cyklu.  Príbeh sa už totiž netočí okolo vojny s Covenantmi, ktorí už sú rozdrobení a porazení, ale objavil sa nový nepriateľ Forerunneri, konkrétne ich bojová rasa, ktorá povstáva.

 

2013 - Halo: Spartan Assault - Xbox One, Xbox360, PC, iOS, Windows Phone - hodnotenie 6.5

História Halo série

V roku 2013 skúsil Microsoft menší arkádový spinoff, kde ponúkol 360 stupňový strieľačku Spartan Assault. Tá prišla ako na Xboxy, tak PC, a aj mobily. 

V hre sa dostaneme do príbehu Spartanov a zažijeme ich prvé Spartan Ops misie v čase medzi Halo 3 a Halo 4. Vojna už síce skončila, ale malé osamotené jednotky covenantov pokračujú v bojoch ďalej. Spartania a UNSC ich musia zastaviť. Prevedú nás tak 30 misiami v ťažení, rozdelenom na 6 kampaní v rôznych lokalitách. Xbox verzie dostali k tomu aj kooperačnú kampaň proti floodu.

 

 

2014 - Halo Master Chief Collection - Xbox One - hodnotenie 10, priemer 8.5

História Halo série

S príchodom Xbox One sa Microsoft rozhodol prehodiť všetky Halo hry na novú konzolu, aby si hráči mohli zahrať aj tu a nemuseli k tomu nechávať starú konzolu. Portli Halo 1, ktoré už bolo predtým remastrované na Xbox 360, kompletne od základov remastrovali Halo 2, a Halo 3, Halo 4 a ODST dostali rovnako porty na 1080p/60fps rozlíšenie. Jedine ostáva ešte portnúť Halo Reach, ktoré zatiaľ pôjde v spätnej kompatibilite v pôvodnom 720p rozlíšení (v novembri 2015). V roku 2019 príde aj plný remaster Halo Reach.

Na PC séria príde v roku 2019 s tým, že hry budú do balíka portované postupne, ako prvý bude Halo Reach, ktorý aj otvára príbeh celej kolekcie série.

 

 

2015 - Halo: Spartan Strike - PC, iOS, Windows Phone

História Halo série

V roku 2015 Microsoft pokračoval v malej arkádovej podsérii aj keď teraz už len pre mobily a PC. Je to prvá Halo hra, ktorá sa nedostala na Xbox platformu.  V príbehu sa teraz hráči dostanú za udalosti v Halo 4 a vedú ťaženie proti Covenantom a Prometheanom. 

 

 

2015 - Halo 5: Guardians - Xbox One - hodnotenie 9.0, priemer 8.6

História Halo série

Master Chief sa vrátil v piatej časti a tentoraz už priamo na Xbox One konzolu, kde sa už autori úplne odpútali od 30 fps a prešli na 60 fps aj v kampani. Na vizuále to síce vidieť, ale plynulá hrateľnosť to vyvažuje. Hra zároveň ponúka online kooperáciu štyroch hráčov celou kampaňou a multiplayer pre zmenu obohatil Warzone mod pripomínajúci štýl Battlefieldu pre 24 hráčov.  Štandardné mody boli združené do Arena modu. Čo je však dôležité multiplayer funguje od prvého dňa, kde sa už 343 štúdio posnažilo o úplne bezproblémový launch.

V samotnom príbehu pribúda k dvojici Master Chief a Cortana nový člen a to spartan Locke, ktorý má za úlohu chytiť Master Chiefa za každú cenu. Začína sa lov a zároveň aj hra za dva tímy, v ktorých vedení sa budete striedať. Celé to pripomína poňatie Halo 2 zmiešané s ODST, k čomu sa pridáva bonus v podobe nových nepriateľov a veľký cliffhanger na konci. Cortana sa teraz stala ešte dôležitejšou postavou ako v Halo 4.

Na PC prišla multiplayerová časť z Halo 5 Guardians nazvaná Halo 5: Forge, kde sa dá zahrať multiplayer a je tam aj Forge editor na vytváranie máp.

 

 

2017 - Halo Wars 2 - Xbox One, PC - hodnotenie 8.5,  priemer 7.9

História Halo série

V roku 2017 prišlo pokračovanie strategického Halo Wars a znovu ponúklo parádny CGI príbeh doplnený strategickými misiami a decentným multiplayer doplneným kartičkami.

Príbehovo hra ponúkla postavenie až po Halo 5, kde sa znovu s loďou Spirit of Fire vydáme do boja proti Covenantom. Tí boli síce už porazený, ale odrezané armády netušia, že sa vojna skončila a majú vlastného vodcu. Začína tak nový boj.

 

 

2020 - Halo: Infinite - Xbox One, PC 

História Halo série

Budúci rok čakáme ďalšie pokračovanie Halo: Infinite, ktoré by prakticky herne reštartovalo sériu a ponúklo niečo nové. Zatiaľ toho autori veľa nekonkretizovali, ale potvrdili návrat splitscreenu pre štyroch hráčov a zdá sa, že môžeme čakať rozsiahle prostredie. Mali by sme znovu uvidieť príbehovú hru doplnenú multiplayerom. 

 

 

Pre zaujímavosť, ak teraz dostanete do rúk Halo Master Chief kolekciu alebo začnete hrať Halo a žiadnu hru ste doteraz nehrali, tak príbehové poradie vyzerá nasledovne:

1. Halo: Wars
2. Halo: Reach
3. Halo: Combat Evolved
4. Halo 2
5. Halo Spartan Strike
6. Halo 3: ODST
7. Halo 3
8. Halo 4
9. Halo Spartan Assualt
10. Halo 5: Guardians
11. Halo Wars: 2
12. Halo Infinite

 

Tento rok by sme mali vidieť spomínanú Halo Master Chief kolekciu na PC, remastrovaný Halo Reach a mali by sa už objaviť aj Halo TV seriál.

Páči sa mi! (+2)
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SECTOR MAGAZÍN

pdf

Sector ročenka 2019


SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
| Skladanie pc (14)
Zdravím, kamoš chce zložiť PC a len tak predbežne ...
| Predám borderlands 3 standard ... (2)
Ahojte mám k dispozícií 1 kľúč od AMD Rewards na B...
| Ps classic: ovládače (11)
Chcem si dokúpiť ovládače, nech to môžme hrať viac...
| Division 2 ...mama problem s e... (1)
...mam problem s erorom MIKE-01 ..pls co s tym?...
| Herny notebook (4)
Zdravim...Rozmyslam nad Hernym NTB na hry a nejaku...
box
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk