Digitálna distribúcia pokazila majiteľom kamenných obchodov Vianoce |
Dokáže GameStop prežiť v ére digitálnej distribúcie?
Zdá sa, že digitálna distribúcia videohier a ďalšieho herného obsahu dosiahla v roku 2014 ďalší míľnik. Predvianočné mesiace november a október bývajú spolu s decembrom najsilnejšími mesiacmi predaja fyzických kópií videohier. Preto sú z pohľadu majiteľov “kamenných“ obchodov a malopredajcov najdôležitejšou časťou roka. Z grafu spoločnosti SuperData Research však môžeme pozorovať, že koncoročné predaje fyzických kópií každoročne klesajú a tento rok sa nad digitálne predaje nedokázali dostať v októbri ani v novembri.
Ešte nepoznáme dáta za december, ale je dosť dobre možné, že predsa len mali navrch fyzické predaje, čo sa však už budúci rok nemusí opakovať. Tržby z fyzických kópií pritom pozostávajú z predaja PC a konzolových videohier a úspech nových konzol PS4 a Xbox One sa mal postarať o medziročný nárast, v skutočnosti však predaje o 1 percento klesli. Digitálne predaje zahŕňajú okrem predaja digitálnych kópií PC a konzolových videohier aj tržby plynúce z mobilných a sociálnych hier, MMO s mesačnými poplatkami, free to play MMO a iného sťahovateľného obsahu.
SuperData aj GameStop, posledný veľký maloobchodný reťazec zameraný výlučne na videohry, do určitej miery vinia aj agresívnu stratégiu Sony a Microsoftu, ktoré svoje konzoly vo veľkom predávajú aj so zaujímavou videohrou pribalenou úplne zadarmo. Niet však pochýb o tom, že aj majitelia konzol si stále viac zvykajú na nakupovanie digitálnych kópií. Dôkazom sú napríklad predaje GTA V, ktoré iba v novembri predalo 446 tisíc digitálnych kópií, alebo celkové predaje MMOG Destiny, ktorej sa digitálna distribúcia postarala o 17 percent predajov.
GameStop tak nemá inú možnosť, iba hľadať cesty ako sa prispôsobiť nezastaviteľnému trendu. Podľa ich odhadov majú 30 až 40 percentný podiel na trhu s DLC obsahom a 15 percentný podiel na stiahnutiach plných hier. Ubisoft uvádza, že až 70 percent season passov do jeho hier Assassin’s Creed a Watch Dogs predal GameStop. U Microsoftu je to 40 percent a Sony uvádza 33 percent. Okrem toho ich držia nad vodou vysoké ceny digitálnych kópií nových veľkých titulov, pokým kamenné obchody si ich môžu dovoliť ponúknuť v akciovej cene. Zostávajú aj všetky výhody vlastníctva fyzickej kópie, pribaleného bonusového fyzického obsahu a osobného kontaktu medzi personálom a zákazníkmi. Jeho majitelia ale aj tak začali radšej investovať do diverzifikácie a kúpili niekoľko maloobchodných predajní s mobilnými telefónmi a inou technikou.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- RECENZIA: Clair Obscur: Expedition 33 91
- Rusko plánuje znárodniť miestneho prevádzkovateľa hry World of Tanks pre podporu U 55
- RECENZIA: The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered 60
- Článok: Razer BlackShark V2 X White Edition 10
- Nové gameplay videá z Battlefieldu 6 52
- Minecraft môže vyzerať aj takto 13
- Ponuka grafických kariet sa znovu rozšírila, RTX 5070Ti už ide pod 900 eur 137
- Nvidia už pripravuje RTX 50 Super verzie kariet s rozšírenou pamäťou 102
- Mafia: The Old Country ukáže svoj gameplay v máji 38
- Predator: Badlands nečakane čerpá inšpiráciu zo Shadow of the Colossus 57 zobraziť viac článkov >